Her 5 evden birinde o olacak!

Teknoloji dünyasının yeni yıldızı, 2013 yılında her beş evden birine girmiş olacak!

  • Ali Güngör
3D Televizyonlar ne zaman yaygınlaşacak?
Tamamı 3D olmayacak ama yaygınlaşacak

Plazmalar, LCD'ler, LED'ler derken en sonunda üç boyutlu televizyonlara kadar geldik. Teknolojinin bu ilerleyişiyse artık insanları şaşırmanın ötesine götürüyor.

In - Stat'ın yaptığı bir araştırmaya göre bu şahane televizyonlar 2013 yılında her yüz Amerikalının yirmisinin evinde olacak. Hesaplara göre de bu oran üç boyutlu televizyon piyasası için fazlasıyla yeterli.

Oturma odalarının baş tacı olacak olan bu televizyonları şu anki satışları pek doyurucu değil fakat yaklaşan 2011 yılıyla beraber satış miktarı katlanarak artacak.

Nitekim Amerika'da yapılan araştırmalara göre, hali hazırda Full HD televizyon sahibi olan tüketicilerin herhangi bir şekilde bu yeni cihaza bir ilgi göstermedikleri yönünde. Zira zaten sahip olduklarının fazlasıyla yeterli olduğunu düşünüyorlar. Yine de 2013 yılına kadar evlerdeki televizyonların yüzde 20'sinin 3D olması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Tutmayacak bi teknoloji gibi geliyo bana. Misafiri seven bir toplum olarak eskiden çocuklara kolanya döktürürken şimdi gözlükmü tutturulacak :D Hikaye kardeşim çoğu insan Lcd alırken aynı fiyat bile olsa durup düşünmeli 3D tv almaya niyetlenince.

Türkiyede 2020 yılında 1000 evden 25 inde anca olur

3d olması bence mantıksız neden dersenız evlerdeki ekran boyuta bakınca 3d yetersız kalıyor eger 3d ızlemek ıcın 56'' ve üstü ekranlarda ancak rahat ızlenır fakat onlarda yaygınlasmadıgı ıcın bence onların altında ekran alıpda izlemek bana mantıksız geliyor çünkü ekran küçük oldukdan sonra o gorselligın derınlıgı anlasılmıyor

Bizdede heralde her100 evden 50 sinde olur milletimiz okadar gosteris meraklisiki amerikayi bile geceriz

Ben geçen bir mağazaya gittiğimde 3D televisyonu deneme fırsatı buldum. Hemen yorumlarımı paylaşayım.

* Zaten chip online'da takip etmişsinizdir. 3D gösterim için 4 tane teknik var. Ben en iyi görüntüyü veren active shutter gözlüklü olanını inceledim.
* Hemen söyleyeyim, Avatar'ı 3D izlemişseniz farkı farkedeceksiniz. Ama birçok yazının, yorumun aksine 3D televizyon 3D sinemadan çok daha güzel görüntü veriyor. Görüntü Full HD ve hatlar daha keskin. Hiçbir bulanıklık yok, renkler çok parlak.
* Gelelim 3D televizyonların verdiği 3D görüntünün nasıl birşey olduğuna... Algıladığımız gibi bir 3 boyut göremiyoruz malesef... Demo görüntülerde arka arkaya 3 düzlem var - bunlar arka plan düzlemi. 1 tane tüm aksiyonun olduğu düzlem var. 1 tane de size çok yakın bir düzlem var. Bu düzlemlerdeki herhangi bir görüntüyü karton gibi 2 boyutlu görüyorsunuz. Ama sonuçta düzlemler birbirinin önünde- arkasında olduğu için 3 boyutlu bir görüntü oluşuyor - ama bence gene de gerçek bir 3 boyut oluşturulamıyor. Kanoya biniyorsunuz, kürek çekiyorsunuz, sular suratınıza geliyor ve size yakın düzlemde su damlacıkları görüyorsunuz vs. vs.
* Henüz oyunlarda 3D görüntüyü test edemedim - eden bir arkadaş varsa deneyimlerini paylaşırsa çok sevinirim. Sanırım oyunlarda daha güzel görüntüler elde etmek mümkün olacak, 3 boyutlu objelerin - poligonların hesaplanmasıyla kartonumsu bir görüntü değil, daha derinlikli ve gerçekçi bir 3D görüntü oluşturulabilir.

Meraklılarına söyleyeyim - NVidia ekran kartları 3D oyunları destekliyor - hatta 2D görüntüleri 3D ye yazılımla çevirebiliyor. Özel bir LCD monitör almanız gerekecek - çünkü her 2 göz için 60 Hz görüntü iletilmesi gerekli, o yüzden 120 Hzlik monitör almanız gerekecek. CRT monitörlerden hatırladığım kadarıyla 60 Hz gözleri yoruyor, o yüzden bekleyin ve 170 Hzlikleri çıktığında alın derim.
Sony Playstatin 3 de 3D oyunları desteklemeye başladı. Şu anki firmware'i destekliyor ancak kararsız bir sürüm. Bir sonraki sürümü beklemek gerekecek.

Ati kartlarıda yazlımla 3d yapıyor ayrıntıları chip te bulabilirsiniz

Gözlük olduğu sürece çoğu kişinin alacağını sanmıyorum gözlüksüz olursa teknolojiye yada gösterişe meraklı kişilerce alınır

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play