HGST, helyum dolu sabit disklerin peşinde!

Yakında rafları dolduracak bu yeni sabit diskler, bugün kullandıklarımıza hiç benzemeyecek...

  • Zeynel A. Öztürk
HGST, helyum dolu sabit disklerin peşinde!

Sabit disk üreticisi HGST (eski adıyla Hitachi), hava yerine helyumla doldurulmuş diskleri gerçek anlamda üretmeye ve belirli yerlerde kullanmaya başladı. Google, Amazon ve Facebook gibi büyük isimlerin yeni diske talip oldukları söyleniyor.

HGST mühendisleri, yaklaşık 6 yıldır havayla dolu diskler yerine helyum sıkıştırılmış diskleri toplu olarak üretmenin bir şeklini arıyorlardı. Zehirsiz ve yanıcı olmayan helyum, normal havanın yedide biri yoğunluğa sahip ve sabit diskler için birçok avantaj sunuyor.

Helyum sayesinde manyetik diskler, daha yüksek bir pürüzsüzlüğe ulaşıyorlar. HGST bu sayede bir sabit disk içerisine 7 disk sığdırarak kapasiteyi 7TB'a çıkarabiliyor. Şu anki 3.5 inç'lik sabit diskler, en fazla 4TB'lık bir kapasite sunabiliyor. Bunun yanında motorlar diski döndürebilmek için daha az enerjine ihtiyaç duyduğundan, diskin yaydığı ısı da azalıyor. HGST, helyum depolanmış disklerin 1.6 watt güç tükettiğini, daha az ses çıkardığını ve 4 santigrat dereceye kadar soğutulabildiğini söylüyor.

HGST ürün pazarlama bölümü ikinci başkanı Brendan Collins, 7TB ile yetinmeyeceklerini, önümüzdeki birkaç sene içinde SMR adındaki yeni bir depolama yöntemiyle 20TB'lık sabit diskler üretebileceklerini söylüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu yöntemle normal disk dönüş hızlarını da değiştirebilirse çok güzel olur. SSD alınır ama yüksek kapasiteleri çok yüksek fiyat

Güzel olmuş. Lakin hız olarak SSD tercih edilebilirken depolama sistemi düşünenler buna talip olabilirler

yahu ssd geliştireceklerine hala mekaniği parlatıp duruyorlar

@30 Nis 2013 22:00 ssdye win kur yeter, hdd de 6 tane bi raid yap bakıyım 1200mb/s gören depolamabirimin olsun.

Doğrusunu söylemek gerekirse SSD harddiskler şu an için alınacak bir fiyatta değil. Hem pahalı hem boyutu düşük hem de ömürleri az bana göre şu an için ssd'ler o parayı haketmiyor.

şu dünya iki şey gelişemedi batarya teknolojisi ile hd teknolojisi

bu habere çok sevindim, fiyatları da uygun olursa tadından yenmez:)

il önce adamgibi hdd yapmayı örensin HGST 3aylık hdd de bad sectör var.

@03 May 2013 04:45 Firma hakkında söylediklerinize katılıyorum. Ürünleri çok özensiz üretiliyor ve hata oranı yüksek. Helyum kullanılması konusunda atakta bulunmaları ise güzel bir gelişme.Lakin Helyum elde uzun süre bulundurması zor olan bir gaz.Çünkü yapısı itibariyle yavaş da olsa diğer maddelerin içerisinden dışarıya süzülme eğilimi var. S.S.D ve H.D.D konusunda ise şu kadarını söyleyebilirim ki gelecekte kullanılacak yönteme en yakın olanı H.D.D olduğu için ne kadar zor da olsa firmaların bu yönde gelişime devam etmesi gerekiyor ki ileride 3 boyutlu yazım teknolojisi geldiğinde yeteri kadar hızlı bir şekilde kaldığı yerden devam edebilsin gelişmeler ;{) Bilge Baykuş / Wise Owl

Sen de yorum yaz