Hızlı şarj cihazları nasıl çalışıyor?

Hızlı şarj teknolojisi, telefonlarımızı nasıl çabucak şarj ediyor? Dezavantajları var mı?

  • Zeynel A. Öztürk
Hızlı şarj cihazları nasıl çalışıyor?
Şarjsız bir günümüz yok

Geçtiğimiz 1 sene içinde yeni bir telefon satın aldıysanız, içerisinden "hızlı şarj cihazı" çıkmış olma ihtimali var. Peki bu yeni şarj aksesuarları, pilinizi nasıl iki kat daha çabuk şarj edebiliyor?

Kullanılan hızlı şarj teknolojisi, üreticiye göre değişiklik gösterse de en çok rastlananlar arasında Qualcomm'un Quick Charge 2.0'ı var.

Hızlı şarj cihazlarının ne farkı var?

Note 4, Nexus 6, HTC One M8, Moto X (2014) gibi cihazlarda bulunan Qualcomm'un Quick Charge 2.0 teknolojisinin daha hızlı şarj için yaptığı, temel olarak "kapıyı biraz daha fazla aralamak". Telefonun içindeki regülatör, belirli bir süre içinde sadece belirli miktarda gücün içeri girmesine izin verir. Hızlı şarj ise pile hasar vermeden daha fazla güç girişine olanak tanır. Yani eski bir cihaz 5 volt, 1 amperlik bir adaptörü desteklerken, Hızlı Şarj destekli bir telefon 9 voltluk, 2 amperlik bir adaptörü kullanabilir.

Bunun iki anlamı vardır: Öncelikle hızlı şarjdan faydalanabilmek için bu özelliğe sahip bir cihaza sahip olmanız gereklidir. Hızlı şarj adaptörünü eski bir cihaza bağlarsanız, cihazın içindeki regülatör pile fazla yük gitmesini engelleyecektir. Cihazınız hasar görmeyecektir, ancak hızlı şarj olmayacaktır.

İkincisi ise cihazınız için bir hızlı şarj adaptörü satın almanızın gerekebileceği. Kullandığınız tüm adaptörler, hızlı şarj özelliğine sahip olmayabilir.

Hızlı şarj adaptörlerinin dezavantajları

Hızlı şarj adaptörlerinin dezavantajları

Güvenlik açısından, telefonunuzun patlaması, bozulması gibi bir durumun başınıza geleceğini düşünmeyin. Ancak yine de dikkat etmeniz birkaç nokta var.

Hızlı şarj adaptörleri daha fazla ısınır: Bu tür adaptörler güvenlik göz önünde bulundurularak geliştirilseler de, çok ısınabilirler ve telefonunuzun da ısınmasına neden olabilirler. Aşırı ısınmanın uzun dönemde telefonunuzun sağlığını etkilemesi ise mümkündür.

Yarıya kadar: Bazı üreticiler, hızlı şarj işlevini abartmaktalar. Qualcomm, hızlı şarj teknolojisinin pili 30 dakikada yüzde 60'a ulaştırabileceğini söylüyor. Ancak kalan yüzde 40'ı doldurmak için 1 saat veya fazlası gerekebiliyor.

Daha iyi çözümler de var: Telefonunuzu hızla şarj edip dışarı çıkmak istediğinizde, hızlı şarj adaptörü gibisinin olmadığı bir gerçek. Ancak bu konuda size yardımcı olabilecek bir cihaz daha var: Harici piller. Bir prize 15 dakika boyunca bağlı kalmaktansa, harici pili yanınızda taşıyarak onu birkaç kez şarj edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

şu an zaten iphone ve samsungların coğu modeli aslında hızlı şarj. şarj aletinizin değerlerine bakarsanız 5v - 1 amper olduğunu görüyorsanız, telefonunuz bir bucuk saate dolar. ama eski nokialarda bu değer genellikle 4v - 500 miliamperdir. yani yarım değerde 1/2 zamanda şarj.

@02 Şub 2015 01:31 eski telefonlarla kiyaslama yapacaksak ortalama pil gucunun 500mA oldugunuda hatirlatmak gerek, gunumuzde en zayif cihazlarda bile 2000mA pil hucresi var, bu durumda bir bardakla surahiyi doldurmak arasindaki kadar fark var.

@02 Şub 2015 09:04 doğru haklısın aslında. pilin amperine göre sarj cihazını ayarlamışlar denebilir ;)

Benim telefonum galaxy note 5 içinden hızlı şarj aleti çıktı gayette hızlı dolduruyodu. Ama, kablosunu arabanın USB girişine taktım. Ondan sonra çok yavaş dolduruyodu ne yapmam gerek?

Ben harici pil kullanıyorum iphone almama sebebim pilin telefona gömülü gelmesi.

5V-1 adaptörü hızlı şarj sananlar var allahım ya

@02 Şub 2015 05:47 cok komik geldi ? adam ol, yorumuma saygı duy...

İyi de 5v 1a eski zaten hocam 9v 2a yeni.

Hızlı şarj için 9 volt ve 2 ampere ihtiyacın var... 5 voltluklara hızlı şarj dersen, kendini kandırırsın ;)

Bende Lg P920 vardı 5v 2A lik adaptör ile şarj ettim telefon şarj olmamaya harici cihazla şarjetsem de bataryayı %1 görmeye başladı. Taş gibi telefon hurdaya çıktı. Yüklemediğim rom kalmadı. Var mıdır çaresini bilen? Bilalakyol@gmail.com dan yazarsa çok mutlu olurum...

Anlayan birine sesleniyorum. Şimdi ben yeni note 4 aldım hızlı şarj özelliği var fakat şarjım çok dayanmıyor o özelliği kapatsam yavaş dolsa yavaş bitermi yani hızlı şarj hızlı bitmesi anlamına mı geliyor.?

@12 Haziran 2015 18:53 aynen bendede note 4 var hızlı şarj oluyor fakat çabuk bitiyor sanki böle bir durum söz konusu olabilirmi

Samsung glaxy A7 2016 modelini 4 gün önce aldım şarjı 2 saat olmadan doluyor ve çok fazla kullanmama rağmen nerdeyse 48 saat dayanıyor( mesela dün sabah şarj ettim en son şuan yeni taktım şarj aletine) tek sorunum şarj olurken çok fazla ısınıyor bu normal mi?

Adaptörü 9v 2a ise hızlı şarj ediyor demektir ısınması normal

Telefonum note4 hızlı sarj ediyorum ve gayette güzel birsey bu ancak bazen hizli sarj olmuyor hatta cok yavas oluyor bunun sebebi nedir? Prizden kaynakli birseymi bu

Deşarj süresi bire bir tüketim , çalışan uygulamalar , ekran büyüklügü , ekran ışığı vs vs vs alâkalıdır. Yavaş veya hızlı sarj etmenin deşarj süresi ile alâkası yoktur.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play