Honda'nın 3D yazıcıdan çıkan arabası!

3D yazıcılarla yapılabileceklerin sınırı yok; Honda'nın ilginç görünümlü elektrikli arabası da bu iddiayı kanıtlıyor...

  • Levent Öztürk
Honda'nın 3D yazıcıdan çıkan arabası!

Honda, 3D yazıcıdan çıkartılan paneller, detaylar ve daha fazlasıyla bir araç üreten ilk firma değil. Ancak, firmanın bu arabasının muhtemelen en büyüklerden biri olduğu rahatlıkla söylenebilir ve bu yüzden de bir miktar dikkati hak ettiği kesin.

Honda, Paris Otomobil Fuarı'ndaki boyutun ve ağırlığın öneminin büyük olduğu küçük arabaların tanıtıldığı micro EV'ler için olan platformunda bu yeni aracı tanıttı. Araba üreticisi, sürücülerin neye ihtiyaçları olduğuna karar verdikleri, özelleştirilebilen bir düzene sahip olan araçlar sunmak istiyor. Bu özelleştirmeler, araca girişi daha kolay sağlamak için alçaltılmış giriş noktaları, taşıma araçları için daha büyük bir bagaj bölmesi veya üç kişilik aileye özel bir alan olabiliyor.

3D yazıcı ile araba panelleri üretmek, kulağa pek güvenli gelmeyebilir. Ancak bir Honda sözcüsünün belirttiği üzere firma, motosiklet bölümünün bilgisinden ve mühendisliğinden yararlanarak, panellerin altına hafif ancak güvenli olan boru temelli bir iskelet kurmuş durumda. Ayrıca firma tasarım firması Kabuku'dan da destek alıyor.

Araç genel olarak 3D yazılmış yüzeylerin tanıdık görüntüsüne sahip ancak Honda'nın çabasının başlarında olmasına rağmen büyük oranda değiştirilebilen bir elektrikli araç sunmakta. Ayrıca gösterilen prototip, hareket yeteneğine de sahipti ve bir grup gazeteci ve iş adamı, araç içerisinde tur atma imkanına sahip oldu.

Araçların 3D yazıcılar aracılığı ile üretilmeleri, tasarım sürelerini kısaltırken masrafları da ciddi ölçüde azaltabiliyor. Tabii ki bu durum, eğer bu sistem kabul edilir ve yaygınlaşırsa geçerli olmakta. Gelecek vadeden bu platform, şimdilik sadece geliştirme aşamasında...

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

bu japon'lar harbi tasarım özürlü

@09 Ekim 2016 20:54 Hangi japonlar?

Japon firmalar kan kaybettikce kalite kavramini unutur olduk

Çok güzel bir araba olmuş. Aynı zamanda 3D yazıcıdan bazı özellikleri araç üretilmeden ekletmek çok iyi. Yakında yemek siparişi verir gibi araba siparişi verilebilir.

Sen de yorum yaz