HP, yakında bunu da üretecek!

PC ve yazıcı devi HP, kendisine büyük paralar kazandırabilecek yeni bir ürüne merhaba diyor!

HP, yakında 3D yazıcı da üretecek!

HP, 2014 yılının haziran ayına kadar en az bir adet 3D yazıcı modeli üretmiş olacak. Bu duyuru, Canalys Channels Forum üzerinden, CEO Meg Whitman tarafından yapıldı.

Whitman'ın söylediğine göre, 3D baskılar halen başlangıç döneminde ve firma bu durumu büyük bir fırsat olarak görüyor. HP'nin bu fikrin üzerine yoğunlaştığını belirten Whitman, "Önümüzdeki yılın ortalarından önce bir şeyler üretmiş olacağız" cümlesini kuruyor. Ayrıca daha hızlı baskı süresi konusunda ipucu veren Whitman, bir eşyanın 10 saatte basılmasının "buzun erimesini izlemek" gibi olduğunu söyledi.

Üretilecek ilk ürünler, küçük ama yüksek kâr potansiyeli taşıyan 3D baskı marketine girmek isteyen şirketleri hedefleyecek. Geçtiğimiz ayın başlarında, Britanya'nın üçüncü en büyük süpermarketi Asda, 3D model basabilme yeteneğine sahip 3D baskı istasyonlarını ve bu istasyonlarda yapılacak hizmeti 40 pound gibi bir fiyattan başlayarak sunmayı planladığını açıklarken, Maplin temel 3D yazıcıları 700 pound gibi ucuz sayılabilecek bir fiyata sunacağını açıklamıştı.

HP'nin bu açıklaması, aslında 3D baskı marketinde atacağı ilk adım olmayacak. Firma, 2010 yılının mayıs ayında, Designjet 3D adı ile tekrar isimlendirilmiş, aslı Stratasys adlı küçük bir firmaya ait olan yazıcıları 17.500 dolar satış fiyatı ile sessiz sedasız bir şekilde piyasaya sürmüştü.

HP'nin CEO'su, 3D baskı marketinin olgunlaşacağına ve yaklaşık üç yıl içerisinde bir patlama ile büyüyeceğine inanıyor. Nasıl bir teknoloji kullanılacağını veya firmanın bu teknolojinin patentini almayı planlayıp planlamadığı hakkında bir açıklama yapmayan CEO, sadece kullanılacak olan teknolojinin "yeni bir teknoloji" olduğunu bildirmek ile yetindi.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Gelecekte bu yazıcıların geleceği durumu hayal edebiliyor musunuz?

Kartus fiyatiyla cihaz fiyatinin ayni olma stratejisini bakalim bu cihazlara uyarlayip da devam ettirecekler mi?

Renkli kartuslar yerine de , metal, carbon fiber, titanyum, grafen silikon gibi malzemeler koysunlar. Kendi islemcimizi ramimizi fotograf makinemizi cep telefonumuzu uretelim. hatta ucagimizi arabamizi uretelim. ilerde de Atilgani falan uretiriz. Bence mumkun. hele cok hizli bir sekilde molekul boyutlarinda yapilsa bu is ala olur.

Hp'nin devliği falan yok arkadaş. 7 senedir 3D yazıcı üretmeye çalışan,adı sanı duyulmamış markalar varken, Bu işin temelini atmış,çilesini çekmiş, batmış çıkmış, alt yapıyı oluşturmuş, talep yaratmış, teknoloji yetersizliği ve yazılım alt yapısını yükseltmek adına inim inim inlemiş küçük firmaları seyre dalmış, üzerlerine çullanmak için zamanın geldiğini hissetmiş Hp...madem gelecek onda 7 senedir neredesin. Piyasayı başkaları yarattı sen hazıra kon...cüce Hp.

Bu işi Hp başlatmalıydı. Anca kafa bastı demek ki.

ev kullanıcısının ne işine yarar ???

Hp yapıyorsa bu makina kesin ısınır ısınmadan bir süre sonra bir parçası bozulur o parçası hp fahiş fiyat ister ya da parça elinde olmaz ondan sonra yazıcıyı at çöpe :D

@03 Kas 2013 01:14 nede dogru soylemissin arkadasim evet hp bu fazla dayanmaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir