HTC Windows Phone 8X testte!

HTC'nin ülkemizde de satışa sunulan Windows Phone 8'li amiral gemisi 8X'i test ettik!

  • Cem Sinanoğlu
HTC Windows Phone 8X testte!

Ve nihayet Türk kullanıcılar da, gecikmeli de olsa, Windows Phone ile tanıştı. Windows Phone 7 ve hatta Windows Phone 7.5'i es geçen ülkemiz, Windows Phone 8'e kayıtsız kalamadı. Artık bizler de, paralel ithalat ürünlerine baş vurmadan ya da yurt dışından getirmek zorunda kalmadan, resmi olarak Windows Phone 8'li cep telefonlarını satın alabiliyoruz. Karşımıza çıkan ilk telefon ise, HTC'nin Windows Phone 8X'i oldu. Test merkezimize konuk olan telefonu, en ince detayına kadar inceledik.

HTC'nin son dönem cep telefonlarında olduğu gibi, 8X'de de unibody, yani yekpare bir kasa kullanılıyor. Bu da, doğal olarak arka kapağı ortadan kaldırarak, bataryanın çıkartılamaması ile sonuçlanıyor. Yani yedek bir batarya alıp zor durumlarda onu kullanmak isterseniz, ne yazık ki böyle bir şansınız yok.

Ancak kasanın yapısı, son dönemde karşımıza çıkan en ince cep telefonunlarından birisini sunuyor bize. 4.3 inç'lik büyük sayılabilecek bir ekrana sahip olmasına rağmen, 8X'in boyutları sadece 132 X 66 mm. Kalınlık ise, sadece 10 mm.  Tüm bu boyutlar, telefonun son derece kolay taşınabilir olmasını sağlarken, ergonomik bir yapı da sunuyor. Telefonun ağırlığı ise 130 gram.

Kasa yapısı

Farklı renk seçenekleri ile gelen 8X'in elimizdeki modeli siyah. Eğer renkli telefonlara merakınız yoksa, 8X'i gördüğünüzde ona aşık da olabilirsiniz, nefret de edebilirsiniz. Çünkü telefonun tasarımı, piyasadaki pek çok telefondan farklı. Ancak Microsoft'un koyduğu standartlar nedeniyle, çok yakında piyasada birbirine çok benzeyen WP8'li cepler göreceğimizi de rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle ekranın alt kısmındaki 3 kısayol tuşunun standart olması, tüm Windows Phone 8'li cepleri birbirine yaklaştırabilir.

Telefonun malzeme kalitesi oldukça başarılı bir izlenim yaratıyor. Arka kısım mat polikarbondan yapıldığı için, kalitesiz plastik kapaklar gibi kötü bir izlenim yaratmıyor.

8X'in üst kısmında güç düğmesi ve kulkalık girişi, sağ kısmında ses ayar düğmesi ve kamera düğmesi, alt kısımda ise micro USB girişi yer alıyor. Tüm düğmeler, kasa ile aynı renkte ve çok fazla dışarıya çıkık değil. Bu durum ilk bakışta olmlu gibi görünse de, en azından alışıncaya kadar, basmak istediğiniz düğmeyi, el yordamıyla bulmak için biraz çabalamanız gerekebiliyor. Yine de, pek çok yeni telefonda görmediğimiz kamera tuşunun 8X'te var olması oldukça güzel. Çift aşamalı denklanşör görevi gören bu düğme, aynı zamanda, kamera uygulamasını kolay yoldan açmak için de kullanılabiliyor.

Donanımsal özellikler

Biraz da 8X'in donanımsan özelliklerinden bahsedelim. Öncelikle söylenmesi gereken, telefonda 1.5 GHz, çift çekirdekli bir Qualcomm S4 işlemci bulunduğu. HTC, bu işlemciyi 1 GB RAM ile destekliyor. Bu ikili, telefonun oldukça etkileyici bir performans sunmasını sağlıyor.

8X, 16 GB dahili depolama alanı ile geliyor ve bu alanın 4 GB gibi bir kısmı, zaten işletim sistemi ve çok da fazla olmayan ön yüklü yazılımlar için ayrılmış. Yani kullanıcıya kalan kısım, 11 GB civarında. Nasılsa bir bellek kartı takarım diyorsanız hemen bu fikrinizden vaz geçin; 8X'de bir bellek kartı yuvası bulunmuyor. Eğer telefonunuzda çok fazla MP3 dosyası bulundurmayı seviyorsanız, hatta videolar sizin için önemliyse, uygulama yüklemek için çok da fazla bir alanınız kalmayacaktır.

Micro SIM kartları destekleyen 8X'in ön yüzünde 1080p video kaydetme özelliği sunan 2.1 megapiksellik bir kamera var. Pek çok üretici ön yüz kamerasına yeterli önemi vermiyorken, HTC'nin gerçekten kaliteli ve yüksek değerler sunan bir kamerayı tercih etmesi alkışı hak eden bir durum.

Arka kamera ise, 8 megapiksel çözünürlük sunuyor ve öndeki küçük kardeşi gibi, 1080p video kaydetme özelliğine sahip. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, telefonda bir kamera tuşu var ve denklanşör olarak görev yapabiliyor. Bu da bizi, ekrana dokunarak fotoğraf çekme eziyetinden kurtarıyor.

Son olarak bahsedilmesi gereken özelliklerse, GPS, NFC, Bluetooth 3.1, 802.11 a/b/g/n Wi-Fi. Tabii ki, 8X'de de, pek çok HTC telefon gibi, Beats Audio ses geliştirme teknolojisi bulunuyor. Bu teknoloji, özellikle müzik dinlemeyi sevenler için yüksek kalite sunmayı başarıyor.

Windows Phone 8 neler sunuyor?

Test sonuçlarına geçmeden önce, 8X ile tanıştığımız Windows Phone 8 işletim sisteminden de bahsetmekte yarar var. Öncelikle şunu kabul etmemiz gerekiyor: Samsung, Google ve Apple, Android ve iOS konularında "siz bizden kopya çektiniz" diye birbirlerini yerken, kimse Microsoft'a böyle bir şey söyleyemez. Karşımızda duran, bambaşka bir işletim sistemi ve daha önce kullandıklarımıza hiç ama hiç benzemiyor.

Eğer Windows 8'in Başlangıç ekranına, yani eski adıyla Metro arayüzüne alıştıysanız, Windows Phone 8'i kullanırken çok fazla zorlanmayacaksınız. Ama hayatınız hep Android - İOS ve Windows XP'den 7'ye kadar gelen sürümlerle geçtiyse, 8X'i elinize aldığınızda "ne oluyoruz" demeniz kaçınılmaz.

İşletim sistemi aslında 2 temel bölümdem oluşuyor: Ana ekran ve Uygulamalar ekranı. Ana ekran, zaten artık tanıdığımız kutulardan (Tiles) oluşuyor ve bu ekrana, aşağıya doğru istediğiniz kadar kutu ekleyebiliyorsunuz. Uygulamalar ekranı ise, alfabetik olarak, telefonda kurulu olan uygulamaları listeliyor. İki ekran arasında geçiş yapmak için, parmağınızı sağa ya da sola doğru kaydırmanız yeterli.

Burada Windows Phone 8'den ayrıntılı olarak bahsedecek değiliz. Ama işletim sistemi ile tanıştığınızda, iki düşünceden birine sahip olacağınız kesin: Ya çok beğeneceksiniz, ya da hiç sevmeyeceksiniz; aynı telefonun kendisi gibi... Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız ve telefonunuzu jailbreak'siz kullanıyorsanız, arabirime alıştığınızda Windows Phone 8'i sevebilirsiniz. Ama Android kullanıyorsanız ve ondan memnunsanız, Windows Phone 8 size fazla basit ve renksiz gelebilir.

Windows Phone 8'de bulamadıklarımız

Windows Phone 8 Android kullanıcılarına renksiz gelebilir diyoruz, çünkü bizlere sunduğu çok fazla kişiselleştirme seçeneği yok. Tek yapabileceğiniz, kutuların rengini değiştirmek ya da arka planı siyah veya beyaz olarak ayarlamak. Duvar kağıtlarını da unutun; Windows Phone 8'de duvar kağıdı diye bir kavram yok. Çok sayıda ana ekran ya da sayfalara bölünmüş uygulamalar da söz konusu değil.

Android'in çok sevilen widget'ları da, iOS'dan sonra, Windows Phone 8'de de kendine yer bulamamış. Ama WP8'in, iOS'a göre bir farkı var bu noktada... Ana ekrandaki kutular, canlı olarak sürekli güncelleniyor. Örneğin Fotoğraflar kutusunda, sistemde yüklü olan ya da hesabınızı Microsoft heabına bağlarsanız, Facebook'taki fotoğrafları rastgele bir biçimde gösteriyor. Hava durumu sürekli güncelleniyor ve yine kutu içerisinde karşımıza çıkıyor. Live Tile özelliği sunan, örneğin haber uygulamaları, ana ekranda en son haberleri görmemizi sağlıyor. Kısacası Windows Phone 8'in kutuları, aynı zamanda birer widget gibi görev yapabiliyor.

Yeni Windows Phone 8 kullanıcılarının arayıp da bulamayacağı bir şeyden de bahsetmekte yarar var: Bildirim çubuğu... Android'de yıllardır bulunan, iOS sahiplerinin ise çok sonra sahip olabildiği, aşağıya doğru açılabilen bildirim çubuğu (Notification Bar), ne yazık ki Windows Phone 8'de yok. Parmağınızı ekranın üstünden altına doğru kaydırınca sadece Wi-Fi bağlantınızı, sinyal gücünü ve pil durumunu gösteren basit bir çubuk açılıyor ve hiçbir şekilde aşağıya doğru uzamıyor.

Test sonuçlarına geçmeden, son olarak Windows Phone uygulama mağazasından da bahsetmekte yarar var. Mağaza neredeyse her gün büyüse de, Android Play Store ya da App Market seviyesine gelebilmesi için daha kırk fırın ekmek yemesi şart. Şu anda 100.000'in üzerinde olduğu söylenen uygulama sayısı, rakiplerinin bir hayli gerisinde. Ama en azından, bize sunulan Market arayüzü son derece kullanışlı ve aradığımızı kolayca bulabilmemizi sağlıyor.

Ekran testi

8X'in ekranı, S-LCD2 teknolojisi ile üretilmiş ve 1.280 x 720 piksel çözünürlük sunuyor. S-LCD2 ekranın Super AMOLED ya da Apple'ın Retina ekranı karşısında ezileceğini düşünenler için kötü haber: Öyle bir durum yok. Hatta 8X'in ekranı, sunduğu parlaklık değeriyle alkışı hak ediyor.

Testlerimizde 8X'in, yüzde 100 parlaklıkta elde ettiği değer 500 cd/m2. Bu değer, Samsung'un Galaxy ceplerinden daha iyi, iPhone 5 ve HTC One X'e göreyse biraz daha düşük. Zaten bu parlaklık değeri, başarılı kontrast oranı ile de birleştiğinde, kendini hemen belli ediyor. S-LCD ekranların diğer ekran teknolojilerine göre en büyük dezavantajı olan fazla yansıma, parlaklık ve kontrast değerleri sayesinde önemli bir sorun olmaktan çıkıyor.

Özellikle güneş ışığında, 8X'in ekranı oldukça iyi bir görülebilirliğe sahip. Bunda, yukarıda da söylediğimiz gibi, parlaklık ve kontrastın önemli bir rolü var. Ama güneş ışığındaki görüntü ve yansıma mükemmel mi derseniz, tabii ki değil. Yine de, 8X'in, piyasadaki telefonlarla karşılaştırıldığında, ilk 10'a girmesi sürpriz olmamalı.

Kamera testi

Yeni mobil Office HTC 8X'te önyüklü olarak geliyor

Biraz da kameranın kalitesinden bahsedelim. Yaptığımız test çekimleri, 8X'in, HTC'nin Android'li One X'ine benzer bir performans sunduğunu gösteriyor. Aydınlık ortamlarda ve özellikle de gün ışığı altında çektiğimiz kareler oldukça başarılı. Yani telefonun 8 megapiksellik kamerası iyi bir netlik ve canlı renkler sunmayı başarıyor. Ancak konu karanlık ortamlar olduğunda, 8X de, pek çok cep telefonu kamerası gibi ortalamanın üzerine çıkamıyor; kumlanmalar hemen kendini belli ediyor; detaylarda önemli bir düşüş görülüyor. Yani telefonlarda kullanılan LED flaşlar, bir kez daha sınıfta kalıyor.

Kameranın video çekimi içinse söylenebilecek kötü bir söz yok. 1080p çözünürlükte kayıt yapabilen 8X, bunu büyük bir başarıyla gerçekleştiriyor. Tabi yine aydınlık ortamlardan bahsediyoruz; karanlık ortamlarda ya da düşük yapay ışıkta video çekimleri de, önemli bir kalite kaybı yaşamaktan kurtulamıyor.

Batarya testi

HTC, Windows Phone 8X'de 1.800 mAH'lık bir batarya kullanmış. Eğer HTC'nin cep telefonları ile uzun zamandır birlikteyseniz, en çok eleştirilen noktalardan birinin batarya ömrü olduğunu zaten biliyor olmalısınız. Neyse ki 8X, bu konuda aşama kaydetmiş ve ortalama bir kullanımda, rahatlıkla 1,5 - 2 günü çıkartabiliyor.

Yaptığımız testlerde, telefonun 3G şebekesinde, kesintisiz 8 saat 4 dakika konuşma süresi sunduğunu gördük. Bu süre, yeni nesil akıllı telefonlar için oldukça iyi. Ancak konu internet olduğunda, 8X gerçek bir pil canavarına dönüşebiliyor: Kesintisiz internette gezinme süresi 5 saat 36 dakika... Yine kesintisiz olmak koşuluyla, telefonun bizlere sunduğu video oynatma süresi 6 saat 12 dakika.

Kısacası 8X, diğer HTC modellerinin aksine, iyi bir batarya ömrüne sahip. Telefon, özellikle konuşma konusunda dikkate değer bir batarya ömrü sunabiliyor. Ancak internet söz konusu olduğunda, ortalamanın üzerine çıkamıyor.

İnterneti kapatırım diyenlere ise kötü bir haberimiz var:Windows Phone 8 işletim sistemi, aslında tamamen internet bağlantısı sayesinde etkileyici olabiliyor. Tüm canlı kutucuklar, internet bağlantısı sayesinde güncelleniyor ve eğer siz interneti kapatırsanız, Windows Phone 8'li bir cihaz kullanmanızın da pek bir anlamı kalmıyor. Bir ihtimal olarak da senkronizasyonu kapatmanız mümkün; çünkü pili yiyen asıl etken o. Ama aynı şeyi yine söylemekte yarar var: Windows Phone 8 , senkronizasyon özelliği kullanılmadan sıradan bir işletim sistemi olmaktan kurtulamıyor.

Performans testi

Gelelim 8X'in performansına... Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz: 8X, çift çekirdekli işlemcisi ve 1 GB RAM'i ile birlikte, kusursuz bir Windows Phone 8 deneyimi sunmayı başarıyor. İşletim sisteminde en ufak bir takılmaya bile şahit olmadık dersek, yalan söylemiş olmayız. Android kullanıcılarının, 4 çekirdekli ceplerde bile zaman zaman yaşadağı takılmalar, Windows Phone 8'li 8X'te kesinlikle yaşanmıyor. Yani işletim sisteminin performansı, en az Apple'ın iOS'u kadar yüksek; hatta ondan bile daha iyi olduğu söylenebilir.

Tabi 8X'in, bu performansı sadece çift çekirdekli bir işlemci ile verdiğini de unutmamamız gerekiyor. Bu da bize, Microsoft'un, Windows Phone 8'in stabil bir işletim sistemi olması için gereken her şeyi yaptığını gösteriyor.

Konu uygulamaların çalıştırılması olduğunda da, 8X'in pek bir eksisi yok. Uygulamalar, Windows Phone Mağazası'ndan kolayca indirilebiliyor ve kurulum kolaylıkla tamamlanıyor. Uygulamaların başlatılması da, oldukça hızlı. En azından, çift çekirdekli Android cihazlardan daha hızlı olduğu kesin. Fakat işin içine Galaxy Note 2 ya da Galaxy S3 gibi dört çekirdekli bir cihaz girince, 8X biraz daha yavaş kalıyor. Angry Birds Star Wars ile yaptığımız uygulama testinde 8X, uygulamayı, iki Galaxy'den de daha geç açabildi. Ancak bu fark, sadece 1-2 saniye kadar ve kabul edilebilir düzeyde.

Sonuç

HTC'nin Windows Phone 8X'i, eksiklerine rağmen oldukça iyi bir telefon. Gerek sağlam kasa yapısı, gerek ince tasarımı, gerek performansı ve gerek gelişmiş ses özellikleriyle, 1.600 TL'lik fiyatını hak ediyor. Donanımı, Windows Phone 8 işletim sistemi için fazlasıyla yeterli; kamerası ortalamanın üzerinde. HTC'nin diğer cep telefonlarında yaşanan batarya ömrü sorunu da, önemli ölçüde giderilmiş. Senkronizasyon sayesinde sağlanan farklı hesapların birleştirilebilmesi son derece başarılı.

Telefonun eksileri ise, değiştirilemeyen pil, SD kart yuvası bulunmaması ve bu yüzden depolama alanı sıkıntısı yaratabilmesi, kasa etrafındaki tuşlara erişimin biraz zor olması... Ama, depolama alanı sıkıntısı dışında, diğer eksiler göz ardı edilebilir cinsten.

Yani Windows Phone 8X, tüm bu özellikleriyle, çok fazla düşünmeden alınabilecek bir telefon. Ama her kesime hitap etmeyeceği de bir gerçek. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi, özellikle kişiselleştirme meraklıları, 8X'de, daha doğrusu Windows Phone 8'li tüm cep telefonlarında aradıklarını bulamayacak. Duvar kağıtları ve çok sayıda ana ekran, 8X için hayalden öteye gidemiyor. Telefonu alıp kendi zevkinize göre kişiselleştirmek, sadece kutuları büyütüp yerlerini değiştirmekle ve temel renkleri değiştirmekle sınırlı.

Kısacası Windows Phone 8X, işletim sisteminin uygulamaların önüne geçmesini istemeyen kullanıcılar için, Nokia Lumia 920 ile birlikte, şu an bir numaralı alternatif. Ama işletim sisteminin derinliklerini keşfetmek isteyenler, custom ROM'lara ilgi duyanlar için, iOS'tan bile daha kötü bir seçim olacağı bir gerçek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 72 Yorum

Guzel bir inceleme olmuş. Şu anda kullandigim telefonum htc hd7 ve degiştirme vakti geldi. Lumia 920 incelemeniz ile birlikte hangi telefonu alacagima karar vericem

Fiyat düşerse tadına bakmak isteriz tabi ki...

Son iki paragrafa katiliyorum. Ekran kutulardan olusan son derece renksiz (biraz da ilkel ) gorunuste. Ustelik JB siz iOS gibi ozellestirmeye imkan da vermiyor. Android ten sonra cok yavan geliyor ne yazik ki.

bende bir htc kullanıcısıyım fakat android platformunda kullandığım telefon sensation ilk gördüğümde benim telefonum bu demiştim ve halada tüm ihtiyaçlarıma cevap veren telefon sense arayüzü zaten beni kendine aşık ediyor ama htc wp8 platformunda microsoftun baskısı nedeniyle htcyi htc yapan şeyi yani sense arayüzünü kullanmıyor açıkçası sensesiz bir htc bence içi boş kim ne derse desin ben önce telefonda arayüzde görsellik ararım ve sensenin görselliği hiç bir şeyde yok.

Windowsun çok tutulacak bir işletim sistemi olduğunu düşünmüyorum yani hiç bunu hiç kullanmayan biri rehperi bile baya ariyabilir.

@11 Kas 2012 09:57 hayır masaüstünde direkt rehber fark ediliyor zaten bu telefonları dedelerimiz kullanmayacak öyle değil mi ? Rehber çok ayrıntılı bir şekilde telefonda mevcut.Alıştıktan sonra kullanışlı olacak.

şahsen tam kullanima gecmeden almak istemiyorum basarili olacak mi butun programlari desteklicek mi bana biraz kumar gibi geliyor s2 kullaniyorum yine anroid le devam edecegim heralde

Beats Audio Ses Teknolojisi var ama bu teknolojiyi kullanabileceginiz alan cok kisitli yani 11 GB ile birsey yapmaniz mumkun degil.cunku 4GB alani sistem kullaniyor.Size kalan kismini video mu resim mi yoksa mp3 icin mi kullanacaksiniz.Bir bakima HTC kendisiyle celisiyor.Beats Audio yapiyorsan ya bellek kartina yer vereceksin yada flash hafizayi minimum 32 GB yapacaksin.Windows Isletim sistemi ceplerde berbat zaten.uygulamalari yeterli degil ve cok karisik bir yapida.Android i tek gecerim.Alacaksaniz da GALAXY S3 derim.HTC HD 2 ciktigindan beri surekliHTC telefonlari alip kullandim.Desire HD,Sensation XE ama S3 un ustune su anda yok.Ne iPhone5 ne de HTC one X

@11 Kas 2012 13:57 bana 2gb hafıza kartı yeterken o plastikten yapılma samsung telefonları almaya ne hacet..

ayrintili inceleme icin chip editörlerine cok tesekkur ediyorum.wp8 hakkinda bilgi sahibi oluyorum

Samsung Galaxy S3 Lumia920 yanında ezilir diyeyim. S3 android kullanıyor ve android uygulamaları sanal makineden çalıştırılmadığından İşlemci kullanımı yüksektir.Facebook ta bile telefon kasar. Bu yüzden 4 çekirdekli işlemci kullanılıyor bu telefonlarda ve güvenlik açıkları çok fazla marketin %40ı virüslü . S3 gece çekimlerinde ekran parlaklığı ve sağlamlığında Lumia920den güçsüz kalıyor ücretsiz müzik ve çizgi roman servisi var Lumia cihazlarında ve Symbian telefonlarındaki gibi uygulama eksikliği yok. http://nokianewspage.blogspot.com/ burda ayrıntılı bir şekilde karşılaştırmalar var . üstelik Nokia her cebe uygun fiyatta telefon üretiyor . Android kullanan telefon her zaman fazla donanım kullanır her zamanda daha pahalı fiyatta satar . Örneğin :Samsun Galaxy S3 1800-2000tl arası satışa çıktı. Iphone5 3000tl Lumia920 1643(resmi bilgi) tl ye Turkcell bayilerinde satışa çıkacak. Android fazla işlemci kullandığından fazla şarj harcıyor Lumia cihazları şarj konusunda sıkıntısı olmayacağını söyleyeyim. Android cihazlarında olan ilginç özellikler bu telefonlarda da var. Tasarımı her bakışta çoğu insana ilham veriyor. Arayüzü daha kullanışlı , gece çekimlerinde mükemmel en hassas , en parlak ve kırılmaz ekrana sahip. Android yazılımcıları gibi enayi yazılımcısı yok Nokia'nın biz 2 çekirdek 1.5ghz işlemci gerektiren uygulamaları sanal makine ile daha az işlemci kullanarak daha az donanım harcıyor. Nokia az donanım kullanıp o donanıma işletim sistemini en iyi entegre eden bir çok teknoloji devinin yapamadığını yapan şirkettir. Nokia Battı haberlerine herkes malesef kandı bunlar Google 'ın Nokia'yı çürütme çabalarıydı. Google tarayıcı ve arama motoru olarak iyi yerlere gelme sebebi Microsoft yazılımcıları ve Veri tabanı uzmanlarıdır. Para ile Tarayıcısı ve Arama Motorunun açıklarını kapatmıştır ve Android Iphone'larda kullanılan İOS işletim sisteminin kodlarından gelen bir sistem yani Google bir işletim sistemi hırsızıdır. Bir çok teknoloji devi çok büyük zorluklara göğüs geriyor haberimiz olmuyor. Nokia batmaz patentleri var isterse şuan Tüm telefon üreticilerine patent davası açarak Sms GSM kullanımı olan telefonları piyasadan toplatır. Her şeyin patenti var. Mobil alanda en çok patenti olan şirket Nokia'dır.

akillilarin secimi: android varken, android alinir. NOKTA

bedava verip üstüne para verseler dahi en son alacağım telefonların başında çapsız htc gelir....

Sitenizdeki bütün testleri cem beyin yapmasını öneririm. Chip chip olalı bu kadar güzel testleri ilk defa gorüyorum. Önce note2, şimdide 8x. Sayenizde hangi telefonu almam gerektiğine daha iyi karar verebiliyoru artık. Lütfen bu çizginizi hiç bozmayın.

bence 8S daha iyi bir telefon olacak 8S i 15 gün sonra çıkaracaklarından belli bu zaten yeni bir telefona ve işletim sistemine bu kadar para verilmez

Windows 8 li bir cep telefonu ve bilgisayar kullananlar için harika bir olay bulut teknolojilerini kullanması Windows 8'in çok iyi bir avantaj kişiselleştirmesi pek sorun değil ama telefonun hafızası arttırılmaması bence bir sorun 11gb depolama yeri kimseye yeteceğini düşünmüyorum.

windows phone kadar dolaylı bir işletim sistemi görmedim. en basit bir şeyi açmak için bile menüleri aramanız gerek.

@11 Kas 2012 18:04 Android gibi her yere yüzlerce kısayol ekleyemiyorsunuz ama erişim çok kolay; parmağınızı soldan sağa sürün uygulamalar isim sırasıyla hemen elinizin altında. Basit bir işlemi nasıl bu kadar zor olarak algıladınız anlamak güç

@12 Kas 2012 11:04 telefonunuzu uygulama açmak için kullanıyorsanız kolay olabilir. sizin bakış açınızla düşünürsek aynı şeyi androidde tek tuşla görebiliyorsunuz, ios'ta ise zaten ana sayfada uygulamalarınız var. yani en kullanışlısı ios olmuş oluyor....

beats audio falan hikaye en kaliteli tatmin edici ses appleda var üstüne yok gerçi herşey apple da var plastikten yapılma samsung alcağıma htc alırım daha iyi

android bundan biyi bence bi haltanlamadım bu wp8 den

O değilde bizim elimizde ki android sürümle makınalar ne olacak ?? htc one x var bende mesela..

.......8X'de bir bellek kartı yuvası bulunmuyor....................... .................................................. .................................................... Micro SIM kartları destekleyen 8X'in...............

@12 Kas 2012 23:23 Micro sim diyor üstad. Hafıza kartı demiyor.

3 yıl oncekı telefonlardada menuler boyle anlamsız 2012 4.çeyreği wp8 aynı ...

Yaklasik 1.5 yildir Windows Phone OS kullaniyorum. Daha once hem iPhone (2.5 yil) hem de Android kullandim (6 ay). Hic birine benzemiyor bence cok daha ozgun ve basarili. bildirim alani yok deniyor ama zaten basil basina ana ekranda bildirimler var (Tiles - Kutucuklar) Onun disinda duvar kagidi yok denmis ama yanlis yorumlanmasin. Menu alaninda yok. Istediginiz resmi zaten duvar kagidi olarak kullaniyorsunuz. Sadece menulerin arka planinda yok bu goruntuler. Ayrica cok yeni bir ozellik ise duvar kagidi (kilit ekrani) istediginiz uygulamayi ekleyip daha hizli bildirimler alabiliyorsunuz. Bence cok sert "olmamis bu yea" gibi yorumlar yapmadan once kullanip bir sure alistiktan sonra yorum yapmanizi tavsiye ederim. Ayrica bir itiraf; Ilk tanismam WP7 ile olmustu begenmemistim. 7.5 ise vazgecilmezim oldu...

Bunlari bos verin.Elma cok iyiii. İ love yu apple .İ love you castin biber.

Arkadaşlar bilip bilmeden çamur atmayalım benim de eski telefonum wp7.5'tu ve çok güzel ve inanılmaz stabil tıpkı iOS gibi belki de daha fazla.. Tek şikayetim ana ekranda kutucukların ikişerli sıralanmasıydı bana çok anlamsız geliyordu fakat onu da 4'lü yapmışlar çok sevindim.. Bir de sadece pastel renklerin olması anlamsız geliyor çünkü herkes o renkleri sevecek diye bir şey yok. Şu an android kullanıyorum ve çok pişmanım hafızayı biraz doldurunca(10 GB falan) kasılmalar başlıyor bir daha ki telefonum ya iOS yada wp olacak. tövbe daha and. kullanmam..

Daha önce WP 7.5 kullananlar bir daha kolay kolay başka platforma geçemezler. Ben de 1.5 yıldır WP kullanıyorum. Ne ios'a ne de android'e benziyor.. Takılma yapmıyor. Hızlı çalışıyor. Sosyal ağlarda en başarılı platform. Bir kaç güne kadar ben de HTC 8X'e geçicem. Tekrar yazıyorum; WP, Uygulama ve Rom hastaları için değildir.. İncelemeden almayın.

@14 Kas 2012 05:52 Haklisin, uygulama ihtiyaci olan kesinlikle almasin. Zaten adam gibi uygulamasi yok. Akilli telefon niye alinir ki zaten? Mesaj atip facebook a girmek icin mi? Program yuklemek sizin neyinize! Yaptik, alin kullanin mantigi.

Herkes windows alsın microsoft iyice zengin olup tekel olsun... Android en azından ücretsiz ve rom değişikliği bile yapabiliyorsunuz. Arkadaşların yorumlarına bakıyorum hızlı f,lan demişler. E yuh ekranda gördüklerinize lütfen bir bakın sense arayüzlü bir htc ile birde buna bakın. Ekranda topu topu 8 - 10 tane efektsiz yazılar var. Elbette hızlı çalışır bırakın o kadarını yapabilsin. Alan alır, ben android'din o renkli, bedava romundan vazgeçipte microsoft'un dayatma işletim sistemine geçemem...

@14 Kas 2012 16:12 sense arayüzündede sadece saat var daha hızlı calısması lazım degilmi. ekran kilit ekranını saymıyorum:D

İOS ve Android başkasını tanımam windows için kim uygulama geliştiriyor ki, çok az

@14 Kas 2012 17:25 Android açık bir sistem insanlar geliştirdiği için normal kişiler) çok uygulama var İos çok çalışanı var o yüzden çok var ama windows uygulama yönlü değil

@14 Kas 2012 20:49 androidin uygulamaların yarısıda çöp bunuda belirtirim size

@14 Kas 2012 17:25 arkadasım çok saçma konuştuğundan farkındasındır galiba işletim sistemi daha yeni android ilk işletim sistemi cıkardığında yada ios onbinlerce uygulamasımı vardı zamanla herşey büyür kafanız bu kadar çalışıyor sizin ancak ayrıca androidin uygulamarın yarısı çöplükten başka bir şey değil aynen symbian gibi

@14 Kas 2012 20:49 ios'a çalışanlarımı yazıyor, ilginç. O zaman merak etmeyin microsftta yazdırır ki zaten bazı uygulamalar için yapılmıyor değil. Bir işletim sistemine yazılım geliştirmenin açık kaynaklı olması ile alakası yoktur. Windows a kimse yazmıyor demişin, sadece benim bile yayınlanmış 12 uygulamam var.

ziyaretçi16:12 belli ki sen bu işletim sistemini hiç kullanmamışsın. Ana ekranda gördüğün o kutucukların resimleri içeriikleri sürekli değişiyor. Tabu bundan haberin yok, programlar silverlight ile çalışıyor. yani son derece (tahmin edemeyeceğiniz kadar) animasyon içerebilir. Ios ve android halt etmiş! ben 2 yıla yakındır telefonumda WP kullanıyorum. Androidden geçtim WP'a. Pil tüketimi de daha düşük..

@15 Kas 2012 08:57 htc hd7 kullanmış bir kişi olarak windows mobile da daha çok yol alması lazım özelliklede uygulama konusunda.

Windows Phone zamana ihtiyacı var

Windows Phone şimdiye kadar en stabil ve görsel açıdan en şık işletim sistemi. Kullanıcılar alışınca vazgeçemiyor araştırmalar böyle söylüyor.

Su an elimde olan telefon htc one v bu telfonu gördükten sonra fikrim iyice değişti Su an iphone 5 mi yoksa htc 8x mi diye büyük bir yol ayrımında kaldim. Naptin sen htc ya :)

Bir daha Windows Telefon mu? Asla... Samsung Galaxy SIII'ü elinizde bir dakika tutsanız bile yeter aşık olmanıza...

HTC neden telefonlarına microSD koymuyor; almıyorum al işte HTC nefret geldi yani!

Yazarın herhalinde Android dostu, iOS düşmanı olduğu belli.

:D oyumlarının biir çoğunu görünce gülesim geldi .. Android işledim sistemini kullanıyorsunuz ama bir çoğunuz neo lduğu bilmiyorsunuz aslında bi çöplük zar zor stabil çalışan bir sistem kullanıyorsunuz . Ben andoid düşmanı biri değlim 2 ay önce satın aldığım htc one s c2 telefonu kullanıyorum ama android gerçekten rezalet bir sistem bunun farkındayım 4 çekirdekli bir telefonda örn:htc one x test ettikleri şeyler android sistemin menüleri arasında tkaılma olup olmadığı son teknoloji 4 çekirdekli bir telefonda daha kullanılan sistemin menüleri arasıdna tkaılma olup olmadığını kontrol edebiliyorsan uygulamalar dışında bu demektirki android sistemi telefonda çalışmaya çalışıyor.. wp8 telefonu almak istermiydim evet one s imi en yakın zamanda satıp 8x alacağım size sadece alıştığınız birşeyden vazgeçmek zor geliyor korkuyorsunuz bunun akabinde kötülüyorsunuz neyi kötülediğinizi neyi savunduğunuzu biliniz uygulama fazlalığı bir problem değildir 1 yıl içerisinde aynı sayıya ulaşır ve daha stabil şekilde sunarlar şu gerçeği unutmatın androidin sonu symbiam gibi olacaktır bence artık bu android fan lığından vazgeçmeye çalışınız anlamamak zor değil 2 çekirdekli bir telefon 4 çekirdekli s3 one x kadar hatta daha fazla stabil bir kullanış sağlıyorsa sizin daha yorum ypamaya hakkınız yok demektir.

lumia 920 mi? 8x Mi? karar veremiyorum.. w8 telefon geleceğin tek egemeni olacak.. pc de dosya dosya olan arayüz mantığı ile dokunmatik ekran telefon kullanılmaz. en başta w8 telefonlar bunu yıkıyor.. canlı ekran... nokia hiç kullanmadım. nokia piyasayı dağıttığı dönemde ilk telefonları iyiydi. sonra sırf satmak için sürekli aynı teknolojiye sahip küçük farkları olan tel çıkardılar. bunu yıkmak için özellile samsung kendini çok geliştirdi. ancak şimdi geçmişte nokianın düştüğü hataya samsung günümüzde düşüyor. genel olarak son çıkardıkları telefonlarda yeni teknoloji göremiyorum. benim ilk telefonum simens a55 idi. nokialar meşhurken. sonra samsung 900i aldım. uzun bir süredir akıllı telefona geçiş yapmayı düşünüyor ama kararsızdım. şimdi nokia atak yapmak için iyi bir telefon çıkardı. aylar önce karar verdim lumia 920 alacaktım. ancak htc nin estetik yapısı kafamı karıştırdı.

s 3 te oyunlar güzel bildiğim kadarıyla ama htc ler çok kasıyo kullanışlı olmuyor genellikle oyunlarda creat falan yapmak zor oluyor ben çok uzun zaman ios kullandım oyunlarda güzel ama çok pahalı. ben s 3 le windows phone 8x arasında kaldım yardımcı olursanız

Almayı düşünüyorum , kullanan arkadaşlar memnun mu ?

2 yil iphonenkullandim son 3 yila yakindirda android kullaniyorum htc sense arayuzunu birakip bir turlu samsunga isinamdim :) ios a girmiyorum bile benim gozumde coktan bitmistir iphone 5 kutusunda dolabimda yatiyor ...wp 8 i basta sadece bir macera olarak goruyordum ama suandaki dusuncem 2-3 seneye kalmaz ciddi bir yere sahip olucaktir butun firmalaf wp ye gecicektir(apple haric :d ) , android birakilmasada wp on plana cikicaktir , bekliyip gorelim

nası oyun oynıcaz yada indircez

arkadaşımda Samsung Galaxy SIII var ama telefondan mumnun değil çünkü telefon çok büyük bi elinle telefonu tutuyon diğer alinle tel. kontrol ediyo bna göre apple lumia920 yada 8x derim ve yakında 8x alıcam çünkü dış görnüşü vs. büyüledi bni bide skype den 10 gb da hafızanız oluyor sanki telefonun hafızası gibi ondan lumia eledim apple ise tarzım değil siz bilirsizniz orasını

Gayet guzel bır urun ama htc magaza konusunda 0 puan zarar etsemde telefonu elden cıkartıcak kadar yetersızz

Telefonu yeni aldım.Cidden çok güzel bir cihaz kasa tasarımı,zarifli inceliği bunun yanında sağlamlığı.Performansı özellikleri vs. tamda yazıda anlatıldığı gibi.Aksine eksi gibi sunulsada menü sadeliği muhteşem...

ya şimdi ben lumia 920 mi almalıyım yoksa htc 820 kararsızım deneyimli arkadaşlardan yardım bekliyorum teşşekürler

@23 Oca 2013 10:53 htc al ben aldım cok mutluyum

bugün telefonum elime geçiyor.... yarın ilk izlenimlerimi paylaşacağımmmmmm

@22 Mar 2013 15:33 yorumların nelerrrr acil !!???

Ya cok sade bir gorunumu var ben 8x kullaniyorum aldigima pismanim acik konusuyorum cok sade vede cok karisik neyin nerde oldugunu bulamiyor bir xilsesi bile yapamiyorum arkadaslar kullanan varsa yardimci olanilirmi bana

htclere whatsapp yükleniyor muuuu

Tabiki whatsapp yukleniyor.

Ben wp8 Lumia520 Aldım Çokda memlunum telefonun ana menusu ios veya android gibi duvar kağıdı vs olmasada çok kullanışlı bir arayüz ayrıca akıcıda, şu ana dek gordugum tek eksik ''MARKET ÇOK YETERSİZ'' Kullandıkça telefona alısırsınız emin olun çok güzel bir sistem tavsiye ederim ilk başlarda çok kafanız karışabilir :)

Yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum ama çok pişmanım. Kendi kendine kapanıyor, konuşurken ekran karıncalanıyor ve sim kart hatası diyip hat gidiyor.Şu ana kadar kullandığım en kötü telefon. Birçok kişide aynı sorun var.

@05 Oca 2014 15:31 ozaman garantiye gonder pislik atma

@05 Oca 2014 15:31 garantiye gönder zorlama kendini 2 yıl garanti veriyorlar ;)

ben aldım ve mutluyum kafanıza takılan soru olursa sorun muhteşem bir telefon cünki

@31 Oca 2014 20:10 ben htc windpws 8x almayı düşünüyorum sizce almalı mıyım çok karasız kaldın

@31 Oca 2014 20:10 :) bu telefonu hangi mağazadan aldın ?

@31 Oca 2014 20:10 kamerası evin içinde puslu cekiyorr neden ?? nasıl düzeltebilirim kamera ayarlarını

bu işletim sistemi bir devrim niteliğinde bence. Arayüz eksiği mayıstaki güncellemeden sonra giderilecek. çunkıi buna çok aşırı şikayet var ve Microsoft bu şikayetlere cevapsız kalamaz ve şuanda da microsoftun htc ve lumia gibi Windows phone 8x işletim sistemleri üzerinde yoğun olarak çalıştıklarını zannediyorum. zaten Microsoft bu güncellemenin mayısta firmalara yaza doğruda son kullanıcıya ulaşacağını duyurdu. bu güncellemede daha iyi olacağını sanıyorum. arayüz süper olacak tahminime görede Flash player desteği gelecek html5 ile iyiki 8x almışım aşık oldum telefona :)

bende bu telefonu kullandım fakat hiç şikayetçi deyilim müthiş bir telefon sadece windows 8.1 atamadım onun dışında müthiş

KESİNLİKLE ALMAYIN ARKADAŞLAR ALIĞIM GÜNE LANET OLSUN UYGULAMALAR 0 BAZILARINDA REKLAMVAR O REKLAMI KALDIRMAK İÇİN PARA VERMEN GEREKİYO HERŞEYİ GEÇTİM ULAN FACEBOOK A GİRDİĞİNDE BİLE BİRÇOK HALA VAR TEKRAR EDİYORUM ALICAKSANIZ ALMAYIN!!!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play