Huawei P30 Pro vs Galaxy S10 Plus vs iPhone XS Max

Yeni tanıtılan Huawei P30 Pro'u Galaxy S10 Plus ve iPhone XS Max ile karşılaştırdık!

Huawei P30 Pro vs Galaxy S10 Plus vs iPhone XS Max

Huawei'nin yeni P30 serisi sonunda ortaya çıktı. Serinin en büyük telefonu Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10 Plus ve iPhone XS Max ile kafa kafaya yarışacak.

Peki bu üç müthiş telefondan hangisi size daha uygun? Karar vermenizi kolaylaştırmak için detaylı bir karşılaştırma yaptık.

Galaxy S10 Plus

Tasarım

Üç telefon da serisinin en büyük telefonu olduğundan, büyük olduklarını duymak sizi şaşırtmayacak. Ancak üç telefonun boyutları arasında önemli bir fark bulunmuyor. 157.5 x 77.4 x 7.7mm ölçülerindeki iPhone XS Max, 208 gram ağırlığında iken Galaxy S10 Plus 157.6 x 74.1 x 7.8mm ölçülerinde ve 175 gram ağırlığında. Huawei P30 Pro ise 158 x 73.4 x 8.4mm ölçüleriyle biraz daha şişman ve 192 gram ağırlığında.

Ekran

6,5 inç ile en büyük ekran, iPhone XS Max'ta bulunuyor. Galaxy S10 Plus 6,4 inç ekranla, Huawei P30 Pro ise 6,47 inç ekranla geliyor. iPhone XS Max ve Huawei P30 ekranın üst tarafında "damla" şekilli bir çentiğe yer verirken Galaxy S10 Plus'ta ekranın üzerinde kamera için açılmış bir yuva bulunuyor.

Ekran teknolojisine baktığımızda Samsung Galaxy S10 Plus'ın kavisli AMOLED ekranla ve Quad HD+ çözünürlük ile geldiğini görüyoruz ancak varsayılan olarak Full HD+ çözünürlük kullanılıyor. Huawei P30 Pro, OLED ekranla ve yine Full HD+ çözünürlük ile geliyor. iPhone XS Max da OLED ekranla geliyor ve Apple'ın Super Retina HD çözünürülüğüne sahip.

iPhone XS Max

Pil

Pil alanında en düşük kapasiteye 3174mAh ile iPhone XS Max sahip. Galaxy S10 4100mAh pille gelirken Huawei P30 Pro'da 4.200mAh gücünde bir pil bulunuyor. Ancak pil gücünün her zaman uzun pil ömrü anlamına gelmediğini belirtmekte fayda var. Üç telefon da bir günü rahatça çıkarıyor, ancak iki tam günü çıkarmaları zor.

iPhone XS hızlı ve kablosuz şarjı desteklese de, diğerlerinden daha yavaş şarj oluyor. Samsung Galaxy S10 Plus daha hızlı şarj olurken "Kablosuz Güç Paylaşımı" işlevi sayesinde diğer uyumlu cihazları telefonla şarj etmenize izin veriyor. Huawei P30, kablosuz ve hızlı şarj konusunda Galaxy S10'a benzer bir performans sunuyor.

Kamera

Galaxy S10 Plus f/1.5 ve f/2.4 arasında geçiş yapabilen 12MP değişken diyaframlı ana sensör, ayrıca 12MP f/2.4 telefoto lens ve 16MP f/2.2 ultra geniş lensle geliyor. iPhone XS Max ise 12MP f/2.4 telefoto lens ve 12MP f/1.8 geniş açılı lensle geliyor.

Huawei P30'dan bir adım daha iyi olan Huawei P30 Pro, arka yüzünde dört kameralı bir düzene sahip. Bunlardan 40MP'lik f/1.6 ana sensör, ışığı daha iyi yakalarken 20MP, 8MP ve time-of-flight lensleri derinlik, geniş açı, optik zum işlevleri sunuyor.

Huawei P30 Pro

İşlevler

ABD'deki Galaxy S10 Plus gücünü Snapdragon 855'ten, dünyanın geri kalanındaki Galaxy S10 Plus'lar ise Exynos 9820'den alıyor. iPhone XS Max'ta A12 Bionic yonga seti, Huawei P30 Pro'da ise Kirin 980 işlemci yer bulunuyor.

Yonga setlerini direkt olarak karşılaştırmak zor olsa da, hepsi en üst seviye işlemcilere sahipler ve rakiplerini rahaça geçebilecek güçteler.

RAM alanında ise telefonlar arasında önemli farklar var. iPhone XS 4GB RAM ile gelirken Huawei P30 Pro ve Galaxy S10'da 8GB (veya en büyük seçeneekte 12GB) RAM bulunuyor. Ancak daha fazla RAM her zaman daha yüksek hız anlamına gelmyior.

Bir başka önemli fark, iPhone XS Max iOS 12 ile çalışırken Galaxy S10 ve Huawei P30 Pro'nun Android 9 Pie ile çalışması. Bu işletim sistemleri sunduklarıyla birbirlerine benzeseler de, bazı kullanıcıların öncelikli tercihleri olabiliyor. Bu yüzden işletim sistemi farkından bahsetmeye değer olduğunu düşündük.

Sonuç

Huawei P30 Pro, Galaxy S10 Plus ve iPhone XS Max'in farkı güçleri ve zafiyetleri var. Aralarından birini öne çıkarmak zor, çünkü hangisinin iyi olduğu sizin fikirlerinize göre değişiklik gösterecektir. Örneğin bir iOS tutkunuysanız, seçim yapmakta zorlanmayacaksınız.

Galaxy S10 Plus müthiş bir ekranla gelirken Huawei P30'da güçlü bir kamera düzeni bulunuyor ancak en yüksek çözünürlüğü elde etmiyorsunuz. iPhone XS Max en pahalısı ancak bu seçenekler arasında iOS 12'yi elde etmenin tek yolu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

12 senedir iPhone kullanan biri olarak radikal bir kararla Galaxy S10+ aldım. 2 haftadır kullanıyorum; açıkçası beni pişman etmedi, cihazdan ve Andoid 9'dan oldukça memnun kaldım fakat hala iOS'un akıcılığı ve stabilitesi yok Android'te, iOS gerçekten başka... İki işletim sisteminin hitap ettiği kitle birbirinden çok farklı. Android daha eğlenceli bir işletim sistemiyken, iOS kesinlikle çok daha kararlı ve güven veren bir işletim sistemi. Burada karar kullanıcının tarzıyla ilgili bir mesele.

Sen de yorum yaz