Huawei'den Amazon ve Vivo ile iki büyük anlaşma

Huawei, Amazon ve Vivo ile imzaladığı patent lisans anlaşmalarını resmi olarak duyurdu.

Huawei'den Amazon ve Vivo ile iki büyük anlaşma

Çinli Huawei ve ABD'li teknoloji devi Amazon, aralarındaki davaları çözüme kavuşturan çok yıllı bir patent lisans anlaşması imzaladıklarını açıkladı. Anlaşmanın çoğu şartı açıklanmasa da Huawei'nin fikri mülkiyet hakları departmanı başkanı Alan Fan, Çinli firmanın Almanya'da Amazon'a karşı WiFi ve video oynatma ile ilgili açtığı patent davalarını sona erdirdiğini duyurdu.

Amerika Birleşik Devletleri, veri konusundaki endişeleri gerekçe göstererek Huawei ve ZTE'yi kendi pazarından yasakladı ve ABD'li operatörlerin ekipmanlarını ABD ağlarından çıkarmasını istedi. Ayrıca ABD'li firmaların Huawei'ye çip ve diğer bileşenleri tedarik etmesini engelleyerek akıllı telefon işini de sekteye uğrattı.

Fan, ABD yönetiminin kararları nedeniyle yaşanan gerginliklere rağmen patent lisansı anlaşmasının "Amerikan ve Çin şirketleri ile diğer bölgelerden şirketlerin standartlar ve patent lisansı konusunda sınırlama olmaksızın iş birliği yaptıklarını" gösterdiğini söyledi.

Huawei ayrıca akıllı telefon üreticisi Vivo ile 5G dahil iletişim teknolojilerini kapsayan bir çapraz lisanslama patent anlaşması imzaladığını duyurdu. Huawei'nin Çinli akıllı telefon üreticileri Xiaomi ve Oppo ile de benzer patent anlaşmaları bulunuyor.