IBM cephesinde hareketlilik var!

Bilgisayar ve teknoloji dünyası; dev bir satın almaya daha şahitlik etmeye hazırlanıyor!

Bir dev satın alma daha!

IBM'in, çip üretim birimini GlobalFoundries'e satmak üzere olduğu konuşuluyor. GlobalFoundries'in asıl elde etmek istediği şeylerin başında ise IBM mühendisleri ve fikri mülkiyet hakları olduğu söyleniyor.

Bloomberg'in raporlarına göre IBM şu anda çip üretim sektöründe her sene 1.5 milyar dolara yakın zarar ediyor. IBM geçtiğimiz Nisan ayında çip üretim bölümü için potansiyel alıcılara 2 milyar dolarlık bir teklif yapmıştı ama potansiyel alıcılar yaklaşık 1 milyar dolarlık tekliflerde bulunmuşlardı. Şu an için GlobalFoundires'in çip üretim bölümü için ne kadarlık bir teklif verdiği bilinmiyor.

GlobalFoundries 2009 yılında, Abu Dabi hükümetinin AMD'nin üretim tesislerini satın aldıktan sonra kuruldu. Şirket'in ana merkezi Santa Clara, Kaliforniya'da bulunuyor ve şirketin kendi bünyesinde 13,000'den fazla çalışanı mevcut. Bloomberg'in raporlarına göre, GlobalFoundries geçen sene 4.5 milyar dolarlık geliri kasasına kodu.

IBM, daha önce de bulut iletişime ve büyük veri merekezlerine odaklanacağını açıklamış ve hemen ardından x86 sunucu bölümünü Çin'li firma Lenovo Group'a 2.3 milyar dolara satmıştı. Dev şirket; ABD federal güvenlik gereksinimlerini karşılamak amacıyla dünya genelinde 15 yeni uluslararası bulut odaklı veri merkezi açmanın peşinde ve bu veri merkezlerinden ilkini bu ay içinde Dallas'ta açacak.

Ömercan Çelikler

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

"Satmak" - "Satılmak" ? İlk cümleden kimin neye ne sattığı anlaşılmıyor hiç valla.

IBM satıyorsa kim alıyor ??? IBM satın alıyorsa kim satıyor ??? çok fazla soru işareti var oları doldulalım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir