IE rakipleri Windows'u köşeye sıkıştırıyor

IE rakibi tarayıcıların Windows ile birlikte gelmesi için yeni bir çözüm önerisi: Windows Update!

  • Ümit Öncel
"Tarayıcıları Windows güncellesin"
Microsoft'un diğer tarayıcıları kendi elleriyle dağıtması mümkün mü?

Avrupa Birliği'nin Microsoft'un internet tarayıcıları konusunda haksız rekabete yol açtığı konusundaki iddialarının yankıları sürerken ortaya ilginç bir çözüm önerisi çıkmıştı. Bu öneriye göre Windows yüklü makinelerde Firefox ve Opera gibi Internet Explorer rakiplerinin önceden yüklü olarak bulunması, yani Microsoft'un rakip tarayıcıları kendi elleriyle dağıtması gündeme gelmişti. Konuyla ilgili açıklama yapan Opera'nın teknoloji yöneticisi Hakon Wium Lie, bunun tek çözüm alternatifi olmadığını söylüyor.

Lie'ye göre Windows'un farklı internet tarayıcılarını içeren kurulum paketinde, hangisini kullanmak istediğini kullanıcıya sorması akla yatkın bir yöntem. Fakat buna bir alternatif üretmek de mümkün. Windows'ta hiçbir tarayıcı baştan yüklü olmayabilir. Kullanıcıların Windows'un otomatik güncelleme merkezinden kullanmak istedikleri tarayıcı kendileri seçerek indirebilirler. Bu yöntem ayrıca, daha sonra kullanıcının tercih ettiği tarayıcının yayınlanacak olan güncellemelerinin de aynı yolla dağıtılmasını sağlayabilir. Yani eğer AB'nin davasında eğer Microsoft davacıları ikna edemezse, kendi elleriyle ve kendi imkanlarıyla rakip tarayıcıları dağıtmak ve güncellemek zorunda kalabilir gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

4ever FIREFOX...

bana göre operanın teklişfi gayet mantıklı yani windows update ile yükleme önerisi ama bana göre 2 güzel tarayıcı var
1-Firefox 3
2-ie 8 rc 1

not:ie 8 rc 1 i çok beğendim eğer final sürümündfe hatalar düzelirse ie tahtını geri alabilir

:D demokrasi herseye care:D:D

Alacağım lisanslı bilgisayarda zorla işletim sistemini sattırıyorsan benimde istediğim tarayıcıyı kabulleneceksin. Senin çağdışı tarayıcını ne barındırmaya ne de yüzüne bakmaya mecbur değilim.

NOT: Adres çubuğunuzu okumayın..:)

Arkadaşlar tamam windows update tamam diyorsunuzda ya neti olmayanlar ne yapacak.O yüzden önceden 4-5 tarayıcı yüklü gelsin seçimi bize bıraksın

oh ne ala microsoft sizin dağıtıcınız mı :( böyle saçma şey olmaz ,kimse microsoft'u i.e'yi önyüklü gönderiyo diye suçlayamaz .

sweet sweet irony...

Çöplük olsun bilgisayar değil mi? 4-5 tarayıcı olsun. 3-4 tane medya player olsun. Hatta kendi office paketi değilde open offine yüklü gelsin bari. Kendiniz böyle bir ürün meydana getirseniz rakiplerinizi de bedava dağıtıp hamallığını da yaparmıydınız?

"Arkadaşlar tamam windows update tamam diyorsunuzda ya neti olmayanlar ne yapacak.O yüzden önceden 4-5 tarayıcı yüklü gelsin seçimi bize bıraksın"

Zuhhaah, yaw yorum yazarken ne düşünüyosunuz siz, walla güldüm sabah sabah...

Windows la beraber MacOsX arka planları falan da gelsin.

Sen de yorum yaz