IE ve Windows ayrı ayrı ele alınmalı!

Internet Explorer'ın güvenlik sorunlarının önüne geçmek için Microsoft'a farklı bir öneri geldi...

IE ayrı, Windows ayrı!

Qualist güvenlik firmasından Wolfgang Kandek, uzun zamandır güvenlik sorunlarıyla boğuşan Internet Explorer'ın sorununun, Microsoft tarafından ayrı bir uygulama olarak değerlendirilmemesi olduğunu söyledi. Kandek'e göre Microsoft aynı ekiple, Windows'un ve Internet Explorer'ın sorunlarını aynı şekilde ele alıyor. Fakat Internet Explorer, Windows içerisinde bağımsız bir uygulama gibi çalışmadığı için sorunlar bir türlü giderilemiyor. IE, çalıştığı sırada Windows'un pek çok bileşenini yoğun olarak kullanıyor ve Kandek'e göre bu yüzden Microsoft tarayıcıya yeteri kadar hakim olamıyor.

Kandek'e göre Microsoft düzenli aylık yamalarını yayınlarken zaman zaman bir şeyi düzeltirken, bir diğerini bozuyor. Güvenlik uzmanı Internet Explorer'ın bu aylık güncelleme paketinden ayrı ele alınır ve daha sık ve sadece tarayıcıya özel güncellemeler yayınlarsa kullanıcıların yaşadıkları güvenlik sorunlarının minimuma ineceğini iddia ediyor.

Her ne kadar Kandek bu beklentinin Microsoft tarafından karşılanma olasılığını yüksek olarak değerlendirmese de AB'nin sürdürdüğü dava Microsoft'u Windows ve Internet Explorer'ı birbirlerinden ayırmak zorunda bırakabilir.

Okuyucu Yorumları