IE9'da işletim sistemi ve donanımın önemi

IE9, Windows XP desteğinden yoksun olarak geldi. Peki Microsoft neden böyle bir tercih yaptı?

IE9'da işletim sistemi ve donanımın önemi
Internet Explorer 9 için donanım ve işletim sistemi önemli rol oynuyor.

Internet Explorer 9 artık resmen kullanıma sunuldu. Ancak yeni tarayıcı sadece Windows Vista ve Windows 7'yi kullanıyor ve yüzde 50'den daha fazla pazar payına sahip Windows XP'yi desteklemiyor.

Microsoft'un bu kadar büyük bir çaba harcayarak Windows XP üzerinde çalışmayan bir tarayıcı ortaya çıkartması biraz garip gelebilir. Ancak aslında IE9 ile verilen önemli bir mesaj var: işletim sistemi ve donanım, tarayıcının kendisi kadar önemli.

Microsoft, yeni bir tarayıcı çıkarmış olmak adına IE8 üzerinde bazı geliştirmeler yapabilirdi ve XP ile uyumluluğu koruyabilirdi. Ancak bununla IE9 ile ulaşabileceği noktayı büyük ölçüde kısıtlamış olurdu. Bir noktadan sonra geçmişe odaklanmayı bırakıp geleceğe yönelmek gerekiyor.

Internet Explorer 9, işletim sistemine sıkıca entegre olmuş bir bileşen halini alıyor ve web sitelerini uygulamalara dönüştürerek onları masaüstüne getiriyor. Gereken performansı ve işlevi sağlamak için ise sağlam bir işletim sistemi ve donanıma ihtiyaç duyuluyor. Microsoft'un XP'ye destek vermemesi müşterileriyle arasını açabilir, ancak bu kullanıcılar Windows 7 veya 8'e geçtiklerinde daha iyi ve entegre Web deneyiminin tercih edilmesini takdir edeceklerdir.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Bence XP Kullanımını Artık 0'a indirmek için böyle bişey yapmışlardır.Msn 2011'de öyleydi sanırım.Artık Herkezi Vista ve 7'ye yöneltmek için böyle yapıyorlar..

XP çıkalı 10 yıl oldu. Bırakalımda çıkmasın artık.

evet desteklememesi lazım. artık yani hakketen eskidi xp

tamamen rezalet kardeşim.Böyle davranışlarla microsoft kendini rezil ediyor başka bir şey deil.Forever MoziLLa FireFoX

alternatif internet tarayıcılarda var, ie9 olmasa da olur.

yalana bak.Xp yi bitirmek için yapmadığı şey kalmadı.Microsoft gerçek iyi niyetini açıklamak istiyosa ie9 u linux sürümlerine de açar

forewer xp !

Merak etmeyin - Windows 7'de bile IE kullanmıyoruz, XP'de niye IE kullanalım? Baba gibi Google Chrome varken?? :) Saygılar...

bence yanlış hareket zaten genel olarak IE tarayıcı pazarına hükmetsede
bir çok kişi IE dışı tarayıcı kullanmayı tercih ediyor. Ben mesela IE ile görüntülenmesi gereken siteler olmasa IE tamamen sistemden kaldırmak
isterim.

daha çok vista ve win7 satabilmek için yapmıştır

Edip Çiftçi'nin yoğun fanatikliğine maruz kalarak hiç istemediğim halde sırf meraktan iki adet Windows 7 satın almıştım, artık bilgisayar bakımı için bile diğer işletim sistemlerine gerek duymuyorum. Ama Microsoft XP'ye bunu bilerek yapmışsa gerçekten çok ayıp etmiş, çünkü IE9'un sağlıklı çalışan bir XP sürümünü de çıkartmak kendisi hiç de zor olmaz idi.

IE9 hız konusunda bayağı başarılı ama artık eklenti desteği getirse iyi olacak. Bu gidişle çağdaş tarayıcıların çok gerisinde kalacak. Özellikle toplumun %0.1'ine bile ulaşamamış tarayıcılarda bile eklenti desteği varken...

e tabiki windows 7 ye geçiş yapsınlar diye zorluyo işte yavaş yavaş xp den elini ayağını çekiyo 2014 de son güncellemelr yayınlanacak ve xp ye destek resmen sona erecek eninde sonunda olacak bu...

Piyasada ; Mozilla Firefox , Google Chrome , Opera gibi üstün yazılımlar varken ie9 u yüklemeye gerek kalmıyorki....

bence yanlış hareket zaten genel olarak IE tarayıcı pazarına hükmetsede
bir çok kişi IE dışı tarayıcı kullanmayı tercih ediyor. Ben mesela IE ile görüntülenmesi gereken siteler olmasa IE tamamen sistemden kaldırmak
isterim.
------------------------------------------------------------------------------------
kesinlikle katılıyorum.

siz vista yı işletim sistemi diye mi sayıyorsunuz onlarda vista destigi olmasının sebebi win7 vista tabanlı oldugu içindir ve xp de devrini kapatıyor.

İstediklerini yapsınlar XP Forever !

yahu hala xp kullanan varmı ya. yazık valla..

Ne yani tarayıcının sürümü yükselince işletim sistemini mi beğenmiyor? O zaman Opera, Chrome, Firefox, Safari'nin de yeni sürümlerinin XP'de çalışmaması gerekir. Microsoft sırf yeni işletim sistemlerini satabilmek için lüzumsuz yere birçok yazılımın yeni sürümlerinden XP desteğini kaldırıyor. Windows Live Messenger, DirectX 11, IE9, ... İnsanlar mecburen Microsoft'a para ödemek zorunda bırakılıyor.

Allah aşkına övüle övüle bitirilemeyen ie9 bu övgüleri ne kadar hakediyor? açtığım sitelerin genelinde tıkladığım linklerde uyumsuz eklenti var diye kapanıp duruyor. arkadaşaın keyfine göre eklenti mi bulacağız. kesinlikle si,nir bozucu ve kullanışsız. kıyaslamak bir yana firefox rc1'in eline su bile dökemez bu ie9!

MS Windows Vista'yı Kaldırsa Hizmetten Daha da İyi Olur Hem Gelecek Windows Sürümünde XP Görünümü Olmassa Çok Daha Kötü Olur MS !!! Vistayı KALDIR !!!

Hala Xp forever diyenler var.Windows 7 de bir şey çıktı duymadınız mı ?

Xp verse ne olcakki :) Çokmu değerli bir tarayıcı kendini kaybeder. Bizler chrome firefox kullanırız. ) Ie oldum olası kullanmıyorum maillerimi bile firefox ile okuyorum. Forever xp ( parasızlıktan ) (:

Bir tek IE9 için XP'den vazgeçmek biraz abartılı olur. Özellikle son model Chrome, Firefox, Opera, Safari ve en az 10 tane taha değişik tarayıcılar varken...

ozaman ie9 gerek yok ki! ie9 gitsin ya!!! hepsine chrome-firefox kullaniyorum

firefox 4.0 çıkıyor ya hani herkezin ağzının suyu akıyor xp desteği var diye bir konuyu unutuyorlar dx 9 konusunu oda. dx9 donanım hızlandırma v.s hiç birşeye olanak tanımıyor dx 11 zorunlu lazım bu özellikte sadece vista ve windows 7 de olduğuna göre xpde özelliklerin tam olarak kullanılamadan ff4 değil 10 çalışsa kaç yazar.

Firefox varken hala Internet Explorer mı kullanıyorsunuz. Sizi gidi acemiler sizi.

Microsoft'un dayatmalarından gına geldi artık. Onu kullanmak için bu olmalı, bunu kullanmak için bunu almalısın vs. vs. vs... Herifler bi tane de dayatmasız iş yapsın be :@

chromium akar :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir