İNCELEME: Windows 8.1 Update 1

Windows 8.1 için aylardır beklenen Update 1'i indirdik, kurduk ve denedik! İşte tüm yenilikler...

  • Zeynel A. Öztürk
İNCELEME: Windows 8.1 Update 1

Windows 8.1'den sonraki en önemli güncelleme olan "Update" (önceki adıyla "Update 1") bugün herkesin kullanımına sunuldu. Microsoft'un her ayın ikinci Salı günü sunduğu yama paketiyle beraber, Windows Update üzerinden sunulan güncelleme, Microsoft'un masaüstü kullanıcılarına bir kez daha kulak verdiğinin ispatı.

Windows 8.1 Update, sistemlerini fare ve klavyeyle kullananların işini kolaylaştıracak bir dizi yenilik ve düzeltmeyle geliyor. Değişiklikler çok büyük değil, ancak çoğumuzun beğeneceği cinsten. Windows 8.1'i tablette kullananlar ise çok büyük bir fark görmeyecekler, ancak onlar için de bazı yenilikler var.

Güncelleme nasıl indirilir?

Update, Windows Update üzerinden otomatik olarak indiriliyor. Bu işlemi hızlandırmak için Windows Update'i çalıştırıp "Güncelleştirmeleri denetle" bağlantısına tıklayabilirsiniz. Yüklemenin 64-bit Windows 8.1 kurulumumuzda 887 MB boyutunda göründüğünü söyleyelim. Güncellemeyi indirip yükledikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekiyor. Bu sırada PC'nizin hızına göre biraz daha beklemeniz gerekecek (bizim HP Elitebook 8560w bilgisayarımızda yaklaşık 10 dk sürdü).

Windows 8.1 Update'in "zorunlu" bir güvenlik güncelleştirmesi olduğunu söyleyelim. Yani bu güncellemeyi yüklemediğinizde, gelecekteki Windows 8.1 yamalarını ve güncellemelerini de yükleyemeyeceksiniz.

Yeni güç ve arama düğmesi

Yeni güç ve arama düğmesi

Başlangıç ekranının sağ üst köşesine eklenen yeni düğmeler, bilgisayarınızı daha hızlı biçimde kapatmanıza izin veriyor. Windows 8'in kapatmak veya yeniden başlatmak için önceden fareyle adeta oradan oraya atlamamız gerekiyordu (Charms çubuğu > Ayarlar > Güç > Bilgisayarı kapat). Hesap resminizin hemen yanında görüntülenen güç düğmesi ise, kapatma, yeniden başlatma ve uyku işlevlerine hızla erişmenizi sağlıyor.

Güç düğmesinin hemen sağındaki arama düğmesi ise arama kutucuğunu açıyor. Arama işlevini klavyeyle herhangi bir sözcük yazarak da başlatabiliyorduk, ancak bu yenilik Windows 8'e yeni olanların onu kavramasını kolaylaştıracak.

Uygulamaları görev çubuğuna sabitleme

Uygulamaları görev çubuğuna sabitlemek artık mümkün

Update'i yükledikten sonra masaüstünüzü açtığınızda gözünüze çarpan ilk farklılık, görev çubuğunuzda eklenmiş olan Windows Mağazası simgesi. Bu simge, Update ile gelen yeni işlevin de bir işaretçisi: Windows 8.1'in Metro uygulamalarını artık görev çubuğuna sabitlemeniz, giriş ekranını açmadan görev çubuğundan çalıştırmanız artık mümkün.

Bunun yanında görev çubuğuna sabitlemeseniz bile, o an açık olan Metro uygulamaları, normal Windows programları gibi görev çubuğunda görünüyor. Simgelerin üzerine geldiğinizde yine aynı klasik programlarda olduğu gibi, uygulamanın bir ön izlemesini görüntüleyebiliyorsunuz. Metro uygulamalarını görev çubuğunda görmek istemezseniz, bunu görev çubuğuna sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayarak, ardından "Windows Mağazası uygulamalarını görev çubuğunda göster" seçeneğinin işaretini kaldırarak değiştirmeniz mümkün.

Açık Metro uygulamalarının görev çubuğunda listelenmesi, onların ekranın görünmeyen kısımlarında (tam olarak sol üst köşede) unutulup gitmesine engel oluyor.

Bir Metro uygulamasını görev çubuğuna sabitlemek için, giriş ekranında uygulamanın kutucuğuna sağ tıklayıp Görev çubuğuna sabitle seçeneğine tıklamanız yeterli oluyor.

Windows Mağazası simgesini görev çubuğunuzda görmekten hoşlanmazsanız, her simge gibi onu da kaldırabildiğinizi söyleyelim.

Görev çubuğuna her yerden erişme ve fazlası

Görev çubuğuna her yerden erişme

Metro uygulamaları hala tam ekran çalışıyor, bu konuda en azından şimdilik bir değişiklik yok. Ancak değişen bir şey var: Metro uygulamalarını kullanırken fareyi aşağı doğru sürükleyerek görev çubuğunu göstermeniz artık mümkün. Fareyi yukarı götürdüğünüzde ise uygulamayı küçültmek ve kapatmak için, aynı klasik programlardakine benzer bir başlık çubuğu görüntüleniyor.

Direkt olarak masaüstüne gitme

Windows 8.1e Update, masaüstüyle açılıp açılmayacağını artık kullandığınız cihaza göre kararlaştırıyor. Bu kararı bilgisayarınızın üreticisi de verebiliyor. Elbette seçimi kendiniz yapıp, cihazınızı masaüstüyle veya Metro ekranıyla başlatmayı tercih edebilirsiniz. Bu ayar, görev çubuğu > Özellikler > Gezinti sekmesi altında bulunuyor.

Görev çubuğu özellikleri penceresinde farklı yeni seçeneklere rastlamanız da mümkün.

Daha fazla klavye ve fare seçeneği

Daha fazla klavye ve fare seçeneği

Az önce de bahsettiğimiz gibi Metro uygulamaları, artık bir başlık çubuğuna sahip. Bu çubuk, siz uygulamayı ilk açtığınızda görünüyor ve kısa bir süre sonra ortadan kayboluyor. Uygulamayı küçültmek veya kapatmak isterseniz, fareyi yukarı götürmeniz ve çubuğu tekrar görünür hale getirmeniz mümkün.

Öncesinde bir uygulamayı fareyle kapatmak için, imleci yukarı sürükleyip, tıklayıp, aşağı doğru çekmemiz gerekiyordu. Bu hareket hala çalışıyor, ancak başlık çubuğuyla birlikte daha sezgisel bir arayüz ortaya çıkarılmış.

Kutucuklara sağ tıklayabilme

Windows 8.1'i fareyle kullanıyorsanız, giriş ekranındaki kutucuklara sağ tıkladığınızda artık masaüstünden alıştığınız bir işlev menüsü göreceksiniz.

Güncellemeden önce farenin sağ tuşunu birden fazla kutucuğu seçmek için kullanabiliyorduk. Bunun için artık CTRL'de tutup farenin sol tuşunu kullanabilirsiniz.

Uygulama bulmanın yeni yolları

Uygulama bulmanın yeni yolları

Windows Mağazası görev çubuğuna sabitlendiği için artık gözünüzün önünde bulunuyor, bu yüzden mağazayı açma olasılığınız eskisinden daha yüksek. Microsoft'un bu hamlesinin Metro uygulamalarının popülerliğini artırıp artırmayacağı ise merak konusu.

Arama düğmesini kullanarak yaptığınız aramalara ise artık uygulamalar da dahil ediliyor.

Update'in çözdüğü küçük ama can sıkıcı bir sorun ise, son yüklediğiniz uygulamaları bulmayı kolaylaştırması. Mağaza üzerinden yeni bir Metro uygulaması yüklediğinizde giriş ekranının alt tarafındaki küçük okun yanında, yeni uygulama sayısını gösteren bir uyarı gösteriliyor. Bu uyarıya tıklayıp uygulama listesini açtığınızda, en yeni uygulamaları başta görmek için üst taraftan sıralamayı değiştirmeniz gerekebilir. Yeni uygulamalar, yanında "Yeni" etiketiyle vurgulanıyor.

Update'in getirdiği diğer yenilikler

Diğer yenilikler

Windows 8.1 Update, işletim sisteminin yüksek çözünürlüklü ekran desteğini güçlendiriyor. Güncellemenin ardından metin boyutunu yüzde 500'e kadar büyütmeniz mümkün oluyor. Bu, özellikle küçük boyutlu 4K ekranlarda ve yüksek çözünürlüklü, küçük ekranlı yeni laptop'larda faydalı olacak bir yenilik.

Windows Mağazasının görünümü, Update ile beraber daha hoş bir hale kavuşuyor.

Update'in ardından beraber daha az yer kaplayan Windows 8.1, tekrar tasarlanmış bir Disk alanı yönetimi aracıyla geliyor. Metro arayüzünde çalışan bu araç, dokunmatik ekran sahiplerinin depolama birimlerini yönetmelerini kolaylaştırıyor. Araca Ayarlar uygulaması > Bilgisayar ve ayarlar > Disk alanı yoluyla ulaşmak mümkün.

Güncelleme, Windows 8.1'in donanım gereksinimlerini aşağı çekiyor. Öncesinde 2GB RAM ve 32GB boş alana gereksinim duyan Windows 8.1, artık 1GB RAM ve 16GB depolama alanıyla yetinebiliyor. Bu, daha çok uygun fiyatlı cihazın Windows 8.1'i kullanabileceği anlamına geliyor.

İlk kararımız

Son kararımız

Windows 8.1 Update'deki değişiklikler, işletim sisteminin belki de en başından beri sunması gereken işlevleri önümüzde getiriyor. Yenilikler, aslında Microsoft'un Windows 8'deki dokunmatik vurgusuna kıyasla geriye doğru atılmış adımlar; ancak masaüstü kullanıcıları için ileri adım olduklarından şüphe yok. Windows 8.1'i dokunarak kullananların canını sıkacak herhangi bir değişiklik ise yok.

Görev çubuğunu Metro - Modern uygulamalarında gösterebilmek iyi bir geliştirme, ancak ortaya çıkan görüntü her zaman hoş olmayabiliyor. Görev çubuğunu her zaman Metro uygulamalarının üzerinde gösterme gibi bir seçeneğiniz ise yok.

Windows 8.1 Update ile geçirdiğimiz kısa sürede işletim sistemini daha akıcı hale getirdiğini, masaüstü kullanıcılarının canını sıkan sorunları çözdüğünü, özellikle yeni başlayanların kafasını karıştıran işlevler için daha sezgisel, keşfe çıkmanızı gerektirmeyen çözümler sunduğunu gördük. Daha büyük değişiklikler bekliyorsanız, Windows 8.2 veya Windows 9 için sabretmeniz gerekecek, ancak Update ile çoğumuzun şikayet ettiği sorunlar ortadan kalkmış görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 100 Yorum

Ya ben görmedim ya siz atlamışsınız. Windows 8 de bulunan ve Windows 8.1 de anlamsız bir biçimde kaybolan wifi ağlarında "Bu ağı unut" seçeneği geri gelmiş. Bence bu iyi oldu. Çok büyük hataydı.

Ya bu microsoft cidden kullanıcılarını aptal yerine koyuyor. normalde olması gerekenleri şimdi koyuyor sonrada yenilik diyerek bize sunuyor. rakibi olacak Mac Os X in yeniliklerine bak birde bizim mikrozort un getirdiği sözde yeniliğine bak. Mac Os X e maddi sıkıntılardan geçemiyorsak galiba bize artık tamamen Linux yolu görünüyor.

@09 Nis 2014 03:29 Eminmisin aptal yerine koyduğuna ? Bunların hepsi kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak yapıldı. Dolayısıyla kullanıcısının fikirlerine değer veren bir firma Microsoft.

@09 Nis 2014 03:29 şuursuz.....

@09 Nis 2014 03:29 Apple'da da aynı durum var. Olması gerekenleri ekliyor ve yenilik gibi sunuyorlar. İlk iPhone kopyala yapıştır bile yapamıyordu ve bunu insanlara sunduklarında herkes "YENİLİİİİİİK!" diye üzerine atladı.

Şahsi kanaatim Microsoft tabletler ve farklı cihazlar için (Bankamatik gibi) daha az gereksinim isteyen bir işletim sistemi daha sunmayı düşünmeli. O işletim sistemini ister metro yapsın ister yapmasın bu şekilde olan hafif ve daha çekirdek sürüm çok tutacaktır diye düşünüyorum.

Müşteri odaklı şirket dediğin böyle olur. İnatla yaptığı değişiklikleri savunmadığı ve bizlerin eleştirilerine göre ürününü güncellediği için Microsoft'u tebrik ediyorum. Umarım Apple'da bu davranıştan ders alır bir gün.

Başlat menüsü???

@09 Nis 2014 07:22 Başlat menüsü 8.2 sürümünde gelecek.

@09 Nis 2014 07:22 ya kardeşim ne alıp veremediğiniz var bu başlat menüsüyle kıçınızamı sokcaksınız...

Aero yok,Cortana yok ve hala rezil metro gui var. Mikrosoft ya batmak istiyor yada üst düzey kullanıcıları windows 7 de terk etmek.

@09 Nis 2014 09:15 yedi tane eksi oy veren zeka özürlünün kim olduğunu nedense sokağa baktığımda direk olarak görebiliyorum çok acı...

@09 Nis 2014 09:15 Aero'yu beklemen bile saçma, grafik kartına yük bindirmekten bir işe yaramıyordu ve Windows 8 ile gelen masaüstü daha çok işe yarıyor. Sadece hoş görünüyor diye ekstra yükleri tutmak çok büyük bir saçmalık olurdu. Cortana Windows Phone 8.1'e gelecek, sadece Amerika'daki kullanıcılara BETA olarak gelecek. Bunun yanında Windows'da zaten sesle kontrol mümkün ve aşırı gelişmiş bir durumda ancak yine Türkiye'de yok. Sebebi ülkenin önemsenmemiş olması değil birbiriyle alakası olmayan şivelere sahip bir dille çalışmanın çok zor olmasıdır. Metro UI konusunda ise, adamların yenilik yapmasına ve onu geliştirmesine izin verin artık! Yeni çıkmış bir şeyden mükemmel olmasını bekleyemezsiniz! İlk iPod berbattı, Facebook'da timeline ilk geldiğinde berbattı, ilk Mac OS X berbattı, ilk Android berbattı! Hepsinin geldiği noktayı da şu anda görebiliyoruz. Siz ne derseniz deyin MS geliştirmeye devam edecek ve bunu kullanıcıların isteklerine göre yapacak böylece Metro UI Windows 9'a kadar mükemmele yakın olacak.

@7.22 bu başlat menüsü başlat menüsü diye ortalıkta dolaşanlar ya bilgisayar kullanmayı bilmiyor yada neyse..

@09 Nis 2014 09:18 Evet şimdi Windows 8.1'de artık eski Başlat Menüsü'ne ihtiyaç kalmadı ama Windows 8'de çektiğimiz kahrı da sakın unutma ve unutturma.

887 MB güncelleme başarısız oldu. Neden acaba? İlk defa böyle bir şey yaşadım. Bu sorunla karşılaşıp da çözen var mıdır? Yardım edin lütfen.

@09 Nis 2014 09:33 ÇÖZÜLDÜ : Microsoft sitesinde 32-bit Windows 8.1 için 472 MB ve 64-bit Windows 8.1 için ise 885 MB boyutunda 5 adet güncelleştirme dosyaları var. İndirmeden önce Yükleme Yönergelerinde belirtilen yükleme sırasını not alın ve indirdiğiniz bu beş MSU dosyasını belirtilen sırada tek tek çalıştırın.

@09 Nis 2014 09:33 eskileri sil tekrar dene..orijinal değilse yüklemede sıkıntı olabilir

@09 Nis 2014 09:33 aynen bende!

Haberde bir yanlışlık var galiba. Çünkü ben yukarıda yeni diye belirtilen özelliklerin tamamını yaklaşık 20 gündür kullanıyorum. Enteresan...!!!

Her güncellemeden sonra işletim sisteminin ilk hali böyle olmalıydı demekten bıkmadınız mı?

Başlat menusu yok???

@09 Nis 2014 11:48 o daha sonra gelecek

Oturumu Kapat düğmesinin yanına eklenen Güç düğmesini çok beğendim. Çünkü ben hızlı biçimde bilgisayarı kapatmak ya da yeniden başlatmak için kendi yaptığım kısayolları kullanmak zorunda kalıyordum, artık bu saçmalığa gerek kalmadı, artık bundan sonra Microsoft sayesinde bilgisayarımı hızlı kapatabileceğim. Teşekkürler Microsoft, sen bu işi artık yavaş yavaş öğreniyorsun. Tebrikler!

@09 Nis 2014 12:26 Windows + X > ShutDown or Signout Ya da ALT + F4 > Enter Bu kadar kolaydı kapatması... Niye kısayollarşa uğraştıysan...

@09 Nis 2014 12:26 power tusuna kapat yada hazirda beklet yada uyku gibi gorevler atayip tek tusla isi bitirirsiniz. Kasa diger oda da olmadigi surece ;)

Windows Mağazasında hiçbir değişiklik yok?

alıştığımız windows 8 i biraz farklılaştırmış gzl mi olmuş derseniz bi fark göremedim :)

başlat menüsü sağ tık kapatın veya oturumu kapatın bunu bilmiyonuzmu

@09 Nis 2014 17:08 Simge ile tek hareketle kapatmak kadar kullanışlı değil, fareyle debelenmek yoruyor.

@09 Nis 2014 19:15 o zaman sende kapat komutuyla bir kısayol oluştur görev çubuğuna sabitle tek tıkla kapat makineni bazı şeyleride kendiniz düşünün herşeyi devletten beklemeyin..

Başlat menüsü nerede

kardeşim malmısın ne müşteri odaklı firma sen ne saçmalıyorsun? ya aklın kıt yada yaşın en fazla 16 ben windows 3.1 den beridir windows ile haşır neşirim.

@09 Nis 2014 19:16 Aynen katılıyorum.

Windows Mağazasında birdegisilik yok aynı o resimde gozuktugu gibi değil ulke olarak yine ikinci planamı atıldık

Windows Mağazasında birdegisilik yok aynı o resimde gozuktugu gibi değil ulke olarak yine ikinci planamı atıldık

eksiler: 1) kapatma düğmesini masaüstü için de koyabilirdi. böylelikle masaüstünden de kapatmak kolaylaşırdı. 2) metro arayüzünde çalıştırılan bir pencere kapandıktan sonra her defasında masaüstüne dönüyor. metroda çalıştırılıyorsa metroda kalmalı, masaüstünde çalıştırılıyorsa masaüstünde kalmalı. 3) fare ile sağ kenara gidildiğinde koyu ve büyük görünümlü saat ve tarih seçenekli olarak hem metro hem de masaüstünde sabit kalabilmeli. 4) masaüstünden uygulamalar kısmına da gidecek bir kısayol olmalı. 5) özellikle koyu olan yazı karakterleri net görünmüyor.

@10 Nis 2014 01:23 başlat tuşuna sağ tıklayın oradan kapatabiliyorsunuz

@10 Nis 2014 01:23 bence 8 ilk hali daha iidi..

XP neden en iyi işletim sistemi onu anladık.. bu kadar sık değişiklik yapıldığına göre 8 iyi değil..

@10 Nis 2014 22:23 xp nin ilk zamanlarınıda biliyoruz...

@12 Nis 2014 19:19 Bu kadar çok sıkıntısı yoktu XP'nin, çünkü sade bir yapıya sahipti. Zamanına göre daha esnekti, en büyük problemi uyum sorunuydu ama onuda kısa sürede hallettiler. Ama XP'den gelen tüm versiyonlarda mutlaka bir çıkıntılık yaptı MS ve düzelmesi normalden uzun sürdü (Mesela kullanıcı onayı işlevini çoğunluk kapattı hemen). Herkesin yeni sisteme donanım harcaması yapacak lüksü yok. 4 GB yeterli dedikleri Vista ve 7 bile en az 8GB istiyor rahatsız etmemek için.

8.1 64bitlik sürümü kullanıyorum windows süper yaaa.

başlata basmak ve kapata basmakta 2 hamle sağ klik ve kapata basmakta 2 hamle. Milletin işi gücü windows u kötülemek yaa. Adamlar ,mac os x den daha hızlı açılan işletim sistemi yapmışlar şayet benimki 17 saniyede açılıyor eskisine göre 2 kat daha hızlı. İpad gibi bisürü application var otur kullan.Her dakka kötülemeyin nedir arkadaş bu kadar sizi üzen bu windowsta. En sevmediim kısmıda söliim adam i7 li mac os x ile pentium lu windows u kıyaslıo sora dioki mac daha ii. Al kardeşim bi i7 işlemcili windows bak bakalım hangisi daha iyi...

@11 Nis 2014 11:28 On saniyede yükleyip bir dakikada kapatmaktan bıkmıştım. Sen Microsoft'un avukatı mısın yoksa satış elemanı mı? Bırak da yanlışlarını görüp görüp düzeltsinler, sonra acısını biz çekiyoruz.

xp candır gerisi heyecandır.

Başlat menüsü için ekranın sol altındaki Windows logosuna sağ tıklayın

@11 Nis 2014 13:31 Microsoft'a yakışmayacak derecede acemice ve amatörce. Microsoft iyice saçmaladı artık. Sistemler çocuk oyuncağı değil. Biraz ciddiyet lütfen.

@12 Nis 2014 08:43 hem oyuncak hem ciddi iş isteyenlerin sistemi bence windows 8 .1.1 devamı gelecek şiddetle tavsiye edilecek bir başlat menüsü geliyor sabredin

Windows 8.1 oldukça süper özellikle update 1 güncellemesi sonrası, pc mi mobil gibi kullanabiliyorum.

win 8.1 kurdum skystar2 ve joysticklerle uyumsuz oldugu için win7 ultimate e geri döndüm :)

ön yargılarınızı bırakın başlat tuşu gereksiz windows 8.1 kullanın seveceksiniz zaten windows 8.2 ile directx 12 gelecek %50 daha hızlı çalışacak oyunlar :d

windows'un artık başlatı metroyu bırakıp kullanıcıların asıl kullanmakta olduğu windows yani pencereler, klasörler ve masaüstü gibi sürekli kullanıcının gözü önünde olan bir takım işlevleri geliştirmesi lazım

"Windows 8.1 Update'deki değişiklikler, işletim sisteminin belki de en başından beri sunması gereken işlevleri önümüzde getiriyor." Her güncelleme haberinin sonundaki değişmez yorum. Bence telefonlarda en başından beri 2k çözünürlük sunmalıydı afsdafsdasfd

Windows 8.1, mükemmelliğin dönüm noktası... teşekkürler Microsoft....

başlat menüsü nedir? windows 98'den sonra xp'de bile kullanmadım.

@12 Nis 2014 17:27 aferin....

@12 Nis 2014 17:27 xp de sadece çöp tenekesiyle masaüstünde takılmış arkadaş, çok başarılı buldum.

Hazirda beklet seçeneği yok bende win8.1 64bit yardimci olabilecek var mi

@12 Nis 2014 18:15 Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Güç Seçenekleri > Güç düğmelerinin ne yapacaklarını seçin > Kapatma ayarları-Hazırda beklet (Güç Menüsünde göster) Böyle yapabilirsin.

Hazirda beklet seçeneği yok bende win8.1 64bit yardimci olabilecek var mi

@12 Nis 2014 18:15 Güç seçeneklerinden güç düğmelerinin ne yapacağı kısmına gir altta kapat seçenekleri var hazırda bekleti işaretle tamamdır.

update 1 den önce pc açılldıgında RAM kullanımım %21-22 lerdeydi. Şimdi ise % 18 lerde optimizasyon yapılmış ve bence işe de yaramış. Başlat menüsüyle ne yapılıyor ise başlat menüsü olmadanda hepsi yapılabiliyor W8 de. Başlat menüsü ısrarı nedendir anlayamadım ( insanlar alışkanlıklarından vazgeçemiyor veya yeniliklere adapte olamıyorlar.) Windows bu durumda sadece İsteyene Başlat menüsü istemeyene Modern arayüz olacak şekilde opsiyon vermeli ! ( İnsanın canı çıkar Huyu ??? öyle birşeydi galiba :)

keşke testlerinizi standart bir ev kullanıcısının kullandığı bir model laptop ta yapsaydınız da güncellemelerden sonra pcyi nasıl kasılıp kaynıyor görseniz :) Oynadığım oyunlardan dolayı windowsa bağlıyım onun haricinde kesinlikle LİNUX .

yuuuuuuhbe hala düzeltilmemiş yahu arkadaşlar denetim masası=>ağ ve internet=>ağ paylaşım merkezine=> bağdaştırıcı ayarlarnı değiştirine tıklayıp ethernet logosunu tutarak masa üstüne atın yani kısayol oluşturun. maksat interneti bu kısayoldan sağa tıklayarak kolayca açıp kapatmak. malesef olmuyor düzgün çalışmıyor devre dışıyken etinleştir demesi lazımken devre dışı bırak diyor, etkinkende kapat demesi lazımken etkinleştir diyor. aylardır yıllardır böyle acaba microsoft sistem yapmayı unuttumu!

Hala başlat menüsü diyen mi var. Windows 7 kullandığım zaman belki yılda 3-4 defa kullanmisimdir şu başlat menüsü nü.

tek merak ettiğim facebook üzerinden görüntülü konuşma yapılmıyordu şimdi yapılabiliyormu acaba

Windows 7 akar gider. Dokunmatik bilgisayarınız yoksa Win8 kullanmak gereksizdir.

Zeynel, benim bilgisayarım seninkinden daha iyi... ;) ..::EC::..

@13 Nis 2014 15:29 ne güzel...

metro arayuzde başlık olmamış chromede sekmeler arasında gezinirken çok zor oluyor

En iyi biraz daha iyi oldu. Gerçi kısayolları kullanmayı çözmüş kullanıcılar için bir yenilik yok. alt+f4 = kapat windows tuşu + q-w-a aram için kısayollar yani en iyiyi kullanmak için önce önyargılarınızı bırakın. Dokunmatik ile alakası yok aynı masaüstü modern arayüzü görmeyeceksiniz bile.

Tek kelimeyle muhteşem olmuş bizzat indirip kurdum. Metro arayüzü de çok pratik şahsen yeniliklere açık olmak lazım.

hayırlısıyla yakında metro da ortadan kalkar daha iyi olur..

@14 Nis 2014 03:57 şuursuz....

güncelledim daha berbat bir hal aldı. Yavaşladı ve bir çok sorunla birlikte gelmiş bence

Vista da yaptiklari hatayi yaptilar

Diz üstü pc için ideal bir işletim sistemi değil bence Diz üstü ve masaüstü pc de Windows xp ve Windows 7 ile yarışabilecek pratiklite değil. ben kesinlikle kullanmayacağım

Başlat menüsü ne içinmiş herkes bundan bahsediyor başlat menüsü profesyoneller içindir arama satırında acemilerin ismini bile bilmediği komutlar ile uygulama çalıştıranlar içindir basit bir örnek vermek gerekirse ben hesap makinesi menüsü nerdedir bilmem aramam .çalıştır kısmına calc yazarım çalıştır derim. acemiler ararmı metroyamı biner bilemem :D

@15 Nis 2014 02:40 Başlat menüsüne ihtiyaç duymadan da yani metro menüsündeyken direkt calc yazarsan aynı komutu çalıştırmış olursun. Bu işlem 1 tık daha işlemini kısaltıyor aslında :) Pek bilmeden yorum yazmışsın gibi geldi. :)

@15 Nis 2014 02:40 ayın en saçma yorumu olarak bunu seçiyorum :)

@15 Nis 2014 02:40 Evet programın normal adlarını ezberlemek zorunda kalmayııp, index sistemi kapatıp hard disk rahatlatmak dururken....

Arkadaslar Windows 8.1`e update ettikten sonra Bilgisayarimda masaustunde bi tikanma oluyor 3-4 saniyeligine menulere tiklayamiyorum sebebini bilen var midir ? yada Basina gelen ? PC`im dizustu Asus Rog G750 - i7 - 16 GB 1600 Mhz Ram - 256 GB SSD + 512 GB HDD - GTX780M

@15 Nis 2014 10:00 sorma aynı durum bende de var. Sistem kullanılmıyor deli ediyor adamı seçenek sunsa yüklemeyecem ama yüklemezsen bir de güncelleştirme alamıyorsun. Ya güncelleştirmeyi boşverip 8.1 e dönecez ya da 8 çıktığından beri kurmadığım 7 ye

@15 Nis 2014 10:00 Güncel sürücülerinizin çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz. CPU ve varsa GPU power options seçeneklerini kontrol ediniz.

skystar2 de sorunlu görmese kurarım.

@15 Nis 2014 12:11 şuursuz.....

@15 Nis 2014 12:11 rahatsız.....

Windows 8.1 ve update çıktı ben 7 ye geçtim. Şimdilik mutluyum .

@17 Nis 2014 15:11 8.2 çıkıncada vista kurarsın artık.

Metro arayüzde aradığımız programlara ulaşmak çok program yüklenmişse neredeyse imkansız. MacOS'ta olduğu gibi klasörler içerisine kullanıcı istediği gibi sınıflandırabilirse mükemmel olacak. Sonuçta MacOS'ta da başlat menüsü yok ama arayan da yok.

@17 Nis 2014 16:49 Sınıflandırma bölümü var. İstediğin gibi programları gruplayabilirsin ayrıca kutucukları en küçük boyuta da getirebilirsin.

8.1 update ile bazı sorunlarla karşılaştım. 1. Bilgisayarım kapanmıyor. (Monitör kapanıyor ama fanlar hala çalışıyor) 2. Bazen masaüstündeki simgelere tıklayamıyorum; masaüstü kitleniyor. Bu sorunu burada biri daha yaşadığını yazmış. Sanki bu 8.1 Vista gibi hayal kırıklığı yaratacak; çünkü stabillik pek yok...

Windows 9 bekliyorum :-)

Affedersiniz çok gereksiz bir güncelleme olmuş beğenirdim bu sefer olmamış yinede başarılar.

deliduman55 aynen bendede masa üstü kitleniyor bazen bazende boşta beklemede 2 dakika sonra uyku moduna geçiyor ama 30 dk ayarladım bu sorunları düzeltmeleri gerekiyor

windowss 8.1 update yükledim herşey normaldi şimdi microsoft hesabına geçemiyorum hata veriyo ve mağazaya bağlanamıyorum lütfen yardımcı olursanız sevirim..

bilgisayarım kapanmıyor

8.1'i patch'ini piyasaya süren aklınızı....

Sen de yorum yaz