İNCELEME: Windows Phone 8.1

Microsoft, Windows Phone 8.1 güncellemesiyle en çok beklenen yenilikleri getiriyor mu? İnceledik!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone 8.1'i inceledik!

Son dönemde ivme kazanan Windows Phone platformu, rakipleri karşısında pazardaki yerini güçlendirmeyi başardı. Bugün yayınlanan Windows Phone 8.1 ise uyarı çubuğu, kişiselleştirilebilir duvar kağıdı, kişisel yardımcı Cortana gibi platformun yokluğunu çok hissettiği özellikleri masaya koyuyor.

Windows Phone 8.1'deki çoğu yeniliği diğer platformlarda bulmanız mümkün. Ancak Microsoft, bu seçenekleri değerlendirerek kullanımı kolay ve işe yarar işlevler sunmuş. Bu sayede yenilikler, Windows Phone platformuna gerçek anlamda fayda getiren, katkıda bulunan yenilikler olmuş.

Windows Phone 8.1'in getirdiği tüm önemli yeniliklere, makalemizin devamında göz atacağız.

Yeni bildirim merkezi

Bildirim merkezi

Windows Phone'un en zayıf noktalarından biri olan uyarılar, yeni bildirim merkezi sayesinde beklediği yeteneklere kavuşuyor. Eskiden giriş ekranınıza sabitlemediğiniz bir uygulamadan bir uyarı geldiğinde, o sırada ekrana bakmıyorsanız, bunun hangi uygulamadan geldiğini anlamanız oldukça zordu.

Yeni işlem merkezi ise uyarılar için daha fazla işlev sunduğu gibi, uçak modu, Wi-Fi, Bluetooth ve konum kilidi gibi ayarlara hızla ulaşmanızı sağlıyor. Bu alanda VPN, kamera, sessiz saatler, parlaklık gibi farklı ayarları görmek isterseniz, dilediğiniz gibi kişiselleştirme de yapmanız mümkün. Mobil veriyi kapatıp açmanızı sağlayacak bir düğme eklemeniz ise (ne yazık ki) mümkün görünmüyor.

Uyarılar tam anlamıyla beklediğiniz şekilde görünüyor. Çubuğun altında gösterilmesini istediğiniz öğeler, türe göre gruplandırılıyor. Örneğin e-postalar, Twitter uyarıları ayrı gruplar altında gösteriliyor. Tüm uyarıları temizlemek için bir "Tümünü temizle" düğmesine de sahipsiniz.

Cortana

Cortana

Cortana, Windows Phone'un ihtiyaçlarınızı kendiliğinden anlayan, hayatınızı kolaylaştırmayı amaçlayan kişisel yardımcısı. Ancak Cortana, Türkiye'deki telefonlarda normal şartlar altında kullanılmıyor: Ondan faydalanabilmek için telefonunuzun bölgesini ABD, dilini ise İngilizce olarak değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde Cortana'yı açmanız bile mümkün değil.

Bu değişiklikleri yapıp Cortana'yı açtığınızda ilk başta karşınıza bir sihirbaz geliyor ve size sevdiğiniz gıdalar, sıkça okuduğunuz haber türleri ve kişisel ilgi alanlarınızla ilgili sorular soruyor.

Cortana, siz onu kullandıkça davranışlarınızı öğreniyor ve sihir burada devreye giriyor. Örneğin sabaha işe gitmeden önce bir kafeye uğruyorsanız, Cortana bunu takip ediyor. İş yerine farklı bir mekana doğru yol aldığınızda Cortana kahve içeceğinizi düşünüyor ve yolunuzdaki kafeler için yol tarifleri sunuyor.

Hala beta aşamasında olan Cortana'nın sesinizi metne dönüştürme yetenekleri de iyi. Kusursuz olduğunu söylemiyoruz, ancak çoğunlukla cümlelerinizi yavaş söylemenize gerek kalmıyor. Cortana'nın sesinin çok robotik olmaması da güzel - yine kusursuz olduğunu söylemiyoruz, ancak ilk kez ortaya çıkan bir platform için yeterince iyi.

Cortana'nın işlevleri arasında not defteri, ilgi alanlarınıza göre sunulan bilgiler, öneriler, hatırlatıcılar, planlama, sessiz saatler, karşılıklı konuşabilme var. Cortana, zaman içinde daha da gelişecek, ancak bizce şu an bile rakiplerinden geri kalır bir yanı yok.

Cortana'yı çalıştırmak için ilgili canlı kutucuğa dokunabiliyor veya arama düğmesini kullanabiliyorsunuz.

Swype benzeri çizerek yazma ve Internet Explorer

Çizerek yazma

Windows Phone'da Swype stili yazma hayalleri kurduysanız, artık hayalleriniz gerçeğe dönüşmüş sayılabilir. Windows Phone 8.1, klavye üzerinde şekiller çizerek metin girişi yapmanıza izin veriyor. Bu yönteme alıştığınızda cümlelerinizi daha hızlı girebiliyorsunuz.

Çizerek yazma işlevini kullanmak için parmağınızı kaldırmadan yazmak istediğiniz kelimenin harfleri üzerinde dolaşmanız gerekiyor. Denemelerimize dayanarak işlevin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Internet Explorer 11

Yenilenen Internet Explorer, inPrivate gezinti, okuma görünümü, sınırsız sekme, yüzde 45-70 tasarruf sağlayan veri tasarruf modu gibi yeni işlevlerle geliyor. Arka planda ise çeşitli performans geliştirmeleri var.

Internet Explorer 11'deki geliştirmeler çok büyük olmasa da yerindeler. Genel kullanımda Windows Phone 8'deki gibi çalışan tarayıcıda herhangi bir soruna rastlamadık.

VPN ve diğer geliştirmeler

VPN

Microsoft, 8.1 güncellemesiyle beraber Windows Phone'un kurumlara yönelik işlevlerini de güçlendiriyor. Windows Phone 8'in önemli eksiklerinden biri olan VPN, yeni sürümde işletim sistemine kazandırılırken bunun yanında S/MIME destekli güvenli e-postalar göndermeniz de mümkün. IRM (Bilgi hakları yönetimi) desteği de platforma eklenenler arasında. Bu temel kurumsal işlevler sayesinde Microsoft, artık platformunu güçlü olduğu kurumsal alanda daha iyi tanıtabilecek.

Daha fazla geliştirme

Windows Phone 8.1'de zamandan ve bazen paradan da tasarruf etmenizi sağlayacak yenilikler var. Bunlardan biri olan Akıllı Wi-Fi, etrafınızdaki Wi-Fi hotspot'lara otomatik olarak oturum açarak mobil verinizden tasarruf etmenizi sağlıyor. Aynı işlev, evinizdeki Wi-Fi bağlantısını arkadaşlarınızla paylaşmanıza da izin veriyor. Tabi bu işlevden faydalanabilmek için arkadaşınızın da bir Windows Phone sahibi olması gerekli.

Akıllı depolama ise cihazınızın depolama alanını yönetmenizi sağlayan, tam beklediğiniz gibi çalışan bir araç. Dahili depolamadaki dosyaları SD karta taşımanıza da izin veren işlev, SD kart yuvasına sahip, depolama alanı küçük olan cihazlarda çok işe yarayabilir.

Ayrı ses denetimleri

Windows Phone 8.1, nihayet ses denetimlerini de birbirinden ayırıyor: Artık zil sesleri, uyarılar ve uygulamalar için farklı ses seviyesi denetimlerine sahipsiniz. Küçük bir geliştirme olabilir, ancak bu tür küçük geliştirmeler işletim sistemini daha kullanılır kılıyor.

Güncellenen Takvim uygulaması, artık haftalık görünüme de sahip ve kullanımı çok daha rahat.

Bir başka yenilik, giriş ekranınızın sütun sayısını belirleyebilmeniz (4 veya 6 sütun olacak şekilde) ve nihayet arka plan için bir resim seçebilmeniz. Arka plan için düz bir renk yerine duvar kağıdı kullanmayı tercih ederseniz, kutucuklar yukarıda gördüğünüz gibi saydam hale geliyor. Ancak üçüncü parti uygulamaların bazıları, henüz bu işlevi desteklemediğinden kendi renklerinden vazgeçmeyebiliyorlar.

Sonuç

Yenilenen mağaza ve numara çevirici

Sonuç

Windows Phone 8.1'le beraber Microsoft, kullanıcılarının isteklerini yerine getiriyor. Yeni uyarı merkezi, herkesin istediği yenilikler arasındaydı. Cortana ise zaman içinde gelişen, daha kişisel hale gelen başarılı bir kişisel yardımcı. İşletim sistemi olarak Windows Phone'un olgunlaştığını, rakip platformlarla işlevler anlamında eşleştiğini söylemek mümkün. Windows Phone'un hala zorlandığı alan ise uygulamalar. Tek mesele, belirli uygulamaları bulmak değil - önde gelen uygulamalar Windows Phone'da zaten var. Ancak uygulamaların Windows Phone sürümleri daha geriden geliyor - yani Microsoft'un geliştiricileri platforma uzun dönemli bağlamak üzere bir çözüm bulması gerekiyor.

Windows Phone 8.1'i "geliştirici" olarak kaydolmadan, final sürümünü hemen denemenin tek yolu, önümüzdeki haftalarda satışa sunulacak yeni Lumia'lardan birini almaktan geçiyor. Güncellemenin mevcut telefonunuza gelmesi için yaz aylarını beklemeniz gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 96 Yorum

Evet, kabul etmeliyiz ki Windows Phone'lar kullanım esnasında takılma/donma/ısınma vb. sorunlar ile karşılaşmıyor (düşük bellek ve donanımsal tasarrufa sahipken bile) ve bu çok pozitif bir özellik. Ancak yine de 8.1 güncellemesi ile gelen bu "yenilikler" çok gecikti, daha da mühimi, eminim ki Android veyahut iOS platformuna kıyasla çok çok az özelliklere sahip.. Neyse, geç olsun güç olmasın, hayırlı olsun diyelim. Saygılar.

Gerçekten çok güzel oldu bu güncelleme.

Yukleyenlere soruyyorum nasil bends guncellemek istiyorum nasil asamali anlatacak olursa sevinnim

@15 Nis 2014 08:14 Appstudio ya üye ol . Daha sonra preview for developers uygulamasını telefonuna indir appstudioya giriş yaptığın e mail in ile giriş yap adımları takip et en sonda tik işareti koyup done'a tıkla programdan çıkıcak . Sonra telefon güncellemesine gir ayrlardan . Arka arkaya birkaç hazırlama güncellemesi yükledikten sonra en son çıkan 379 mb lık güncelleme 8.1 olacak . Tüm bu işlemleri yapmadan önce yedekleme yap ve telefonunu sakın sıfırlama . 8.1 ile sıkıntı yaşayanlar olmuş geri yüklemede .

Güzel yazı olmuş fakat gelistirilmis kamera uygulamasindan bahsetmemissiniz. Bir de artik wifiye baglaninca 3g otomatik kapaniyor bu da sarjdan tasarruf

Wp 8.1 çok sexy olmuş.D

Telefonuma yeniden aşık oldum diyebilirim . Kesinlikle henüz yüklememiş arkadaşlara tavsiye ediyorum .

htc 8x kuruluyormu ?? bilgisi olan varmı

@15 Nis 2014 09:30 kurabilirsiniz

deneyen biri olarak tartışmasız şuanda lider. eşi benzeri yok bu sistemin :D geleceğin kesinlikle 1 numarası olacak :D

@15 Nis 2014 10:31 cortana dehşet ya :D ı love you diyorum eminim bunu her telefona söylüyorsundur diyor :D

L920 yükleyen varmı ben henüz yüklemedim bir sorun çıkar mı acaba?

@15 Nis 2014 11:15 Akıcılık çok dikkatliyseniz biraz azalıyor ama rahatsızlık verecek gibi değil. Pilden emin değilim ama sanki biraz şarjı fazla tüketiyor gibi. Onun dışında yenilikler için bunlara katlanılabilir 2 ay sonra betadan çıkacak düzelir eksikler.

htc telefonlara varmı ?

@15 Nis 2014 11:35 evet var arkadaşım

Sorun çıkmaz yükleyin bu güncellemede çok yenilik var bide normal zamanında geldiğinde Nokia da kendinden çok şey katacak

Teşekkürler chip, yok şu telefonun ekran görüntüsü sızdı, yok şu markanın paneli sızdı diye abuk sabuk şeyleri haber yapıp windows Phone 8.1 e kayıtsız kalan popüler sitelere söyleyecek söz bulamıyorum...

Pil kullanımı iyileştirilmiş. Gece alarmımı kurdum, telefonu açık bıraktım. Yüz de 45 şarjı varken sabah yüzde 42 ydi.

Tek kelime süper olmuş 925 var bende hızı da arttı telefonun yüklemeyenlere tavsiye ederim

Güncellemeyi yapamayanlar için ; Appstudio ya üye ol . Daha sonra preview for developers uygulamasını telefonuna indir appstudioya giriş yaptığın e mail in ile giriş yap adımları takip et en sonda tik işareti koyup done'a tıkla programdan çıkıcak . Sonra telefon güncellemesine gir ayrlardan . Arka arkaya birkaç hazırlama güncellemesi yükledikten sonra en son çıkan 379 mb lık güncelleme 8.1 olacak . Tüm bu işlemleri yapmadan önce yedekleme yap ve telefonunu sakın sıfırlama . 8.1 ile sıkıntı yaşayanlar olmuş geri yüklemede .

Super olmus cortana hayatımm

bütün işlemleri yaptım ancak güncelleme olmadı yükledi güncellemeleri denetle diyor ancak olmuyor..

Sevgiyle merhabalar,?her yorumumda aynı soruyu soruyorum.?erişilebilirlik anlamında ne getiriyor windows phone 8.1??neden incelemelerinizde bu konuya değinmezsiniz??ben görmeyen biri olarak merak ediyorum.?saygılarımla.?umut KORKMAZ

@15 Nis 2014 17:50 Cortana cihazın tüm özelliklerine erişebiliyor ve harika bir dinleme sunuyor. Sadece ingilizce desteklemesinin yanı sıra birine konuşarak mesaj çekiyorsunuz, müziklerin sadece adını söyleyerek açıp kapatıyorsunuz, yine alarmlarınızı konuşarak kurup kapatabiliyorsunuz, uygulamaların tamamını konuşarak açabiliyorsunuz ve onenote'da yine konuşarak not tutabiliyorsunuz. Sadece cortana sizin gibi sıkıntılar yaşayan kullanıcılara gayet yardımcı olabilir bence. Bununla birlikte swype tarzı yazım desteği var, artık klavyede harflere basarak değil sadece parmağnızı kaldırmadan sürükleyerek yazı yazabiliyorsunuz ki harfleri tutturamasanız bile kelimeyi tahmin edip yazabiliyor telefon. Klavye ezberinizdeyse elinizi harfin olduğunu dşündüğünüz kısımlara doğru kaydırmanız yeterli olacaktır.

dns değişmiyor şaka gibi

bildirim merkezindeki yazılar çok büyük olmuş, bildirimlerin başı görünüyor devamında ne yazdığı anlaşılmıyor.

Ben Lumia 1520 kullanıyorum ama Cortana'yı göremedim. Kullananan arkadaşlar nasıl yaptıklarını anlatabilirmi acaba ?

@16 Nis 2014 06:38 Cortana yı kullanabilmen için bölge ayarını Amerika, bölgesel biçimi de İngilizce(Amerika) yapıp cihazı yeniden başlatman gerekir.Cihaz açıldıktan sonra dil bölümünden İngilizce ye basılı tutup yukarı taşıman lazım tüm bunları yaptıktan sonra Cortana aktif oluyor.

@16 Nis 2014 06:38 Telefon dilini ingilizce yap . Bölgeni ABD . Telefonu açıp kapattığında cortana uygulamaların arasında görünecek . Şu an sadece abd de ve ingilizce dilinde kullanılabildiği için böyle kullanmak zorundasın . Ben türkçe gelene kadar bekliycem .

@16 Nis 2014 06:38 öncelikle merhabalar; internetten phone sayfanıza girip program aramadan Preview for Developers yazarak aratın ve yükle deyip bekleyiniz daha snraki adımları yükleme programının altında açıkladım umarım yardımcı olur

@16 Nis 2014 06:38 bölge ayarlarını abd yapmanız gerekli sanırım ?

@16 Nis 2014 06:38 ABD yapınca oluyormuş

@16 Nis 2014 06:38 bölge seceneklerinden UnitedStates seçip, dil seçeneğini de ingilizce(US) yaptıktan sonra Cortana telefonunda görünecektir.

@16 Nis 2014 06:38 Bölgeni United States dilini de English (United States) yapman gerekiyor. Sonra sağ taraftaki arama tuşuna basınca Cortana aktif olacaktır.

süper olmuş. dört gözle bekliyoruz. hayırlı olsun..

Bence Hala sıkıntı var uygulama ekranı liste şeklinde değil döşeme şeklinde olmalı..Android ve ios gibi

windows phone 8.1 mükemmel olmuş batarya kullanımı arttı tasarruf mükemmel baştan aşağı şaheser...

@16 Nis 2014 11:51 Batarya kullanımı konusuna katılamayacağım, pil süresi yarı yarıya azaldı bende. Sürekli olarak batery saver'da mı kullanmam gerekecek anlamadım. Umarım bununla ilgili bir düzenleme gelir.

@16 Nis 2014 22:53 bende batarya ömrü coğaldı eskisine göre daha fazla gidiyor L520 birde :D

@16 Nis 2014 22:53 arka plan gorevlerini azalt

Arkadaşlar ben L720 kullanıyorum telefon güncellendi ama açılmadı yazdı şimdi gücelleme arıyorum telefon güncel yazıyo telefonda bi değişiklik olmadı :( Yardımcı olurmusunuz

Çünkü Windows Phone 8.1 sadece geliştiriciler için yayımlandı, ne zaman herkez kullanır bilinmez.

tek kelime ile bir rezalet. Aklı olan zaten windows 8 kullanmaz. 3,4GHZ CPU, 8GB DDR3: Update 2,5 saat sürdü. Reboot 25 dakika sürdü. Tekrar check, 330 MB Update cikti. Kapattim attim. .770GB'lık update mi olur??? 2-3 ay sonra en az 15-20GB'lık bir güncelleme daha çıkartırlar.Bir de sizin y azdıklarınıza bakın.Milleti doğru yönlendirin bari. Birşey bilmiyorsanız da yorum yapmayın. Rezil bir güncelleme hakkında yazdıklarınıza bakın. MİLLET AKLI OLAN windows 8'e geçmez, geçende SAKIN BU GÜNCELLEMEYİ YÜKLEMESİN.

@16 Nis 2014 23:55 Okuduğunu anlamayınca böyle saçma yorum yapman çok normal. Bak bakıyım bir, yukarıda window 8 den mi bahsediliyor. Cehalet + fanboy = ERROR

@16 Nis 2014 23:55 Arkadaşım makale windows phone 8.1 üzerine.. Makaleyi nerenle okudun?

@16 Nis 2014 23:55 :D:D arkadaş sen ne indirdin :p

@16 Nis 2014 23:55 Başlıkta windows phone 8 diyor iyi okusaydın görürdün. ayrıca 770 gblık güncelleme olmaz. Keşke sana bilgisayar vermeden önce rapor alsaydın sağlıklıyım diye

@16 Nis 2014 23:55 bencede çok haklısın bu arada chip e teşekkürler yazı için artık sadece ios yada android var bunu herkes kabul etsin baskası yalan

@16 Nis 2014 23:55 böyle beyinsizlerin yorumlarını neden yayınlıyosunuz. Adam okumaktan aciz. wp den bahsediyoz.

@17 Nis 2014 11:57 Telefona Windows 8 yüklemiş :)

Dostum sen normal misin? Yazıyı iyi okuyup yorum yap bence , yazıda Windows Phone 8.1 den bahsediliyor yani telefonlar için olan sürümünden, sen kalkmışsın Windows 8 den bahsetmişsin ki hiç bir güncelleme de 750 gb gibi bir boyutta olmaz , sıkacaksan da mantıklı sık eline yüzüne bulaştırma , biraz sen bir şeyleri öğren ondan sonra yorum yaz

@17 Nis 2014 09:28 katılıyorum arkadaş sana birşey bilmeden yapılan yorumlar cahilliğini ön plana çıkartır windows 8.1 in muhteşem sürümünden bahsediliyor burda bunca insan memnun da bir kişi değilse diyecek lafım yok..

tek kelime ile bir rezalet. Aklı olan zaten windows 8 kullanmaz. 3,4GHZ CPU, 8GB DDR3: Update 2,5 saat sürdü. Reboot 25 dakika sürdü. Tekrar check, 330 MB Update cikti. Kapattim attim. .770GB'lık update mi olur??? 2-3 ay sonra en az 15-20GB'lık bir güncelleme daha çıkartırlar.Bir de sizin y azdıklarınıza bakın.Milleti doğru yönlendirin bari. Birşey bilmiyorsanız da yorum yapmayın. Rezil bir güncelleme hakkında yazdıklarınıza bakın. MİLLET AKLI OLAN windows 8'e geçmez, geçende SAKIN BU GÜNCELLEMEYİ YÜKLEMESİN. ne windows 8 i la ? :)

@orian kim çıkarttı bunu hastaneden?

@orian yalnız burası windows phone konusu windows değil ve soylediğinde haksızsın adamların çok hızlı bir şekilde gelişmesi suç mu

Sıkıntı falan sorun demişler ben gerçek geliştiriciyim bu sürüm için. kullandığınız bu sürüm ön izlemedir yani beta tarzı bir şey ve en önemlisi HİÇ BİR TELEFONA OPTİMİZE EDİLMEMİŞTİR. kasmalar hızlı şarj tüketimi olsun hepsi optimizasyondan kaynaklanır final sürümünde her modele ayrı optimize edilip dağıtılacak şu anlık microsoft deniyor ayrıca ayarlardan geri bildirimleri açmayı unutmayın hatalar merkeze gidilip değerlendiriliyor eğlence ve yenilik için yüklemiş olmayın.

lumia 920 güncelleme gelmedi nasıl yükleyecez

23:55 de yorum yapan insan sen çok yanlış gelmişin kardeşim burası WİNDOWS PHONE 8.1 değerlendirme sayfası Allah akıl fikir versin :D

arkadaki siyah tema yerine fotoğraf falan koyabilseydik iyi olurdu.

Harikaaaaa tek kelime ile muhteşem ozellikleri gelen yenillikler gerçekten herşeye değer ??

8.1 mükemmel olmuş lafım yok onada benim e-posta + hesaplar da olan facebook yok onu nabcaz seviyorum ben rehberde milletin profiline bakmayı :(

@17 Nis 2014 17:48 filtreleme seçeneklerine bak bir, orada sadece telefon numarası olan kısmını kaldır ve facebook u da aktive et.

L520 herşeyden mahrum kalınca bunda da sıkıntı olur diye korkmuştum ama şuan 8.1 güncellemeli bir telefona sahibim bir saatte guncellemesinden başka sıkıntı yaşamadım yuklenebilir bence beklemek anlamsız

Ekran görüntüsündeki mail dikkatimi çekti; "Zeynel Öztürk / Yardırmak" nasıl bir maildir bu :)

ip 5s kullanıyorum. diğer telefonlara göre olukça düşük donanımına rağmen işletim sisteminden gelen stabilite, işlevsellik ve app store iphone u iphone yapan özelliktir. cihaz elinizin altında yağ gibi akıyor. özellikle 7.1 güncellemesinden sonra. Olurda başka bir cihaza geçmek istersem ilk seçeneğim kesinlikle Lumia 1520. iphone a alternatif olabilecek tek model lumia serisidir. 1520 aynı iphone gibi kasmayan, takılmayan, yağ gibi akan bir işletim sistemine sahip. özellikle cihazın kasa kalitesi ve sağlamlığı tek kelime ile mükemmel. elinize aldığınızda kaliteli ce sağlam sahip bir cihaza sahip olduğunuzu hissediyorsunuz. beni asıl 1520 ye saygı duymamı sağlayan ise 512 mb lik bir ram yeterli olacakken cihaza 2 gb lık ram konulması. bu şu demek; 5 yıl sonra bile bu telefon size fazla fazla yeter. gelecek tüm güncellemeri rahatlıkla alır. tüm bu güzellemeler yinede cihazı alınabilir kılmaya tam olarak yetmiyor. ne yazık ki 1520 nin iki büyük talihsizliği mevcut. 1- metro arayüz; iphone ya da android den geçenler için tam bir kaos. mutlaka ama mutlaka and. bezeri bir menüleme ve widget görünümü bir seçenek olmalı. 2- uygulama yetersizliği. kesinlikle bir app store ya google play ile yarışamayacak düzeyde. evet çöp uygulama bulmanız diğer marketlere göre çok daha düşük ama ne yazık ki basit bankacılık işlemlerini yapabileceğiniz uygulamalar bile mevcut değil. umarım en kısa zamanda and gibi sap sapan kim varsa içine doluştuğu çöp bir ekosistemin yerine wp 8.1 ya da ios 7.1 gibi tertemiz ekosistemler gelişerek daha fazla kullacıya ulaşma imkanları bulurlar.

@18 Nis 2014 12:34 birer birer bankaların resmi mobil program sürümleri ekleniyor zeten ne vereyim abime ? Denizbank , İş bankası , finasbank Garanti , Akbank benim gördüğüm bukadar ama daha vardır yani içimizi ferah tutalım bir bir ekleniyor

@18 Nis 2014 12:34 bende Windows Phone ile iOS'i ayrı biyerde tutuyorum, Android'den çok çektim çünkü akıcılık, yavaşlama ve donma problemleri konusunda. Microsoft ve Apple bu konuda işlerini çok iyi yapıyorlar.

@18 Nis 2014 12:34 allah aşkına nedir bu metro takıntınız sedece simgeler 3D yerine daha sade widget yerine canlı kutucuklar var yeter artık biraz yeniliğe açık olun wp demek metro demek ve bu sana şuanda çok karışık geliyor ama kullandıkça daha pratik olduğunu anlıyorsun

Çok güzel güncellmeler ios ve androidten şuan için tek farkı uygulamaların az olması androidte ve iosta donma görmüşken henüz windowsphoneda görmedim kullandığım lumia520

wp nin tek sorunu metro arayüzü. adam akıllı yazı ve ikon şekilleri olsa ios ve android deki gibi, herkes wp ye yönelir ben dahil. Yoksa ne market takıntım var ne nokia. Tek sorun metro arayüzünün berbatlığı.

@18 Nis 2014 20:48 Bende özellikle Metro arayüzü için kullanıyorum desem? Nolcak şimdi..

@18 Nis 2014 20:48 metro arayüzü olmasaydı ne farkı kalırdı? metro için kullanıyorum...

@18 Nis 2014 20:48 Metro arayüzünün rahatlığına alışınca diğerleri karmaşık gelir, o kadar sade aslında. Farklı bişey olduğu için size öyle geliyor. Ki zaten Windows Phone farklı standartlardan ayrılan insanların sevebileceği bir platform. ikonları falan iOS ve Android'den farklı olması yenilikçi ve özel olması güzel bişey. basit kullanım açısındandan en kolayı WP sadece değişik göründüğü için önyargıyla yaklaşıyor insanlar. ama iyiki değişik çünkü bizler farklı şeyler arıyoruz...

Güzel Ben beğendim.

Ekran görüntüsü alma tuşu değişmiş.

Çok iyi olmuş cortana falan iyi yolda ilerliyor Microsoft böyle devam resmi güncellemeyi sabırsızlıkla bekliyorum..

Arayüz çok çirkin

Metro arayuzune lafim yok ama tum uygulamalarin yer aldigi menunun izgara seklinde olmasi gerekiyor. İster saga dogru kaydirmali (sayfa sayfa) ister asagi dogru. Bu guncelleme ile oyunlar tek tek menude gorunuyor. Kaydir babam kaydir. Bence yani.

@20 Nis 2014 03:02 Evet uygulama listesinde sürekli aşağı inmek can sıkıcı oluyor. Oraya en azından en sık kullanılanlar gibi bir sabitleme de yapılabilir. En çok kullandıklarımız üstte olsa daha pratik olur.

@20 Nis 2014 03:02 adamlar oraya iki türlü arama seçeneği koymuş.oyunlar yine oyunlar bölümünde ve ek olarak uygulama menüsüne gelmiş. ki yine oyunlarıda search edebilmek güzel bir düşünce yani..

@20 Nis 2014 17:34 zaten sık kullandığımız uygulamaları ana sayfaya sabitliyoruz ya

Daha bu beta . Final guncellemesinde Nokia nın da eklentileri olacak ... Bence finali muhteşem olacak. ( buda tatmin edici bence ) ....

sebeke üzerinden görüntülü arama yapilabilecek mi acaba?

@20 Nis 2014 11:38 şuan da entegre skype var ama gelir mi bilmem

Tek güzel tarafı sanatsal arayüzü ve şık görünümüydü ama kullanım açısından temel özelliklere erişirken 2-3 dokunma gerektiriyordu. şimdi bunları tek dokunmaya düşürmüşler o açıdan güzel olmuş. betadan normal sürüme geçince sanırım Windows Phone bu kez yarışa katılacak gibi.

BU ÖZELLİKLERİN ÇOK DAHA ÖNCE GELMESİ LAZIMDI. Hala bir çok eksik var. Windows mağaza bir an önce umarım genişler. Özellikle whatsapp :)

@21 Nis 2014 16:18 bunun tek yolu tüm iphone uygulamalarının geliştiricileri ile temas geçip uygulama yazdırmaları. sonuç da belli başlı uygulamalar belli. liseliler ve özenti tipler harici önemli bir kesim iphone u uygulamalar için kullanıyor. beni iphone na mecbur bırakan bir 3D Essential Anatomy var ki, wp 8.1 için için uygulaması çıksın anında lumia 1520 ye geçeceğim.

@22 Nis 2014 10:30 3D anatomi uygulamaları var marketde göz attınız mı?

Windows 8 icin toplamda harcanan para Nokia icin verilen bagis sonrasinda satin alma ve diger sirketlere yapilan kiyaklar reklam ve zararina yapilan satislar 25 milyar dolar üstü peki ortada ne var 100 % % ila 7 arasi pazar payi bu pazar payinda Nokia ismi ve özellikle bizdeki tabirle satilan hazir kartli ucuz ama zararina satilan Lumia tellerin payi büyük. Hic bir zaman tutmayacak bir sistem en iyi ihtimal pazar payi 100 % 20 cikma ihtimali olan bir isletim sistemi oda yaklasik en az 5 ila 10 senede olabilecek bir durumki Ios ve Androide bakarak neredeyese imkansiz. Microsoft pc dünyasindaki liderligini korumakta zorlandigi gibi Tablet piyasasi ile iyice güc duruma düstü buna cep tel piyasasasida eklenince ortada sirketin gelecegi duruyor cünkü bu tabletler hem performans hem fiyat bakimindan pc dünyasina (is harici) büyüük darbe vurdu. Zaten windows 8 ve sonraki sürümleri bu kafa yapisi ile ilerleme sanslari yok sistem icinde esneklik ve sirketlere özgürlük birakmazsa ilerleme sansi neredeyse yok gibi. Xbox 1 ile yaptiklarini yapmak istiyorlar yaklasik 5.5 milyar dolar zarara ragmen o piyasada Sony ile kalmayi basardilar ve karada gectiler ama cep ve tablet piyasasi icin Microsoft akittigi 20 30 milyar dolara ragmen basarili olma sansi ayni taktik ile yok.

@23 Nis 2014 13:59 nasıl yani?

@23 Nis 2014 13:59 madem başarısız o zaman neden diğer tüm sistemlerden daha hızlı büyüyor ve ios u geçiyor (bkz. İtalya )

Bir hatası var mesela bir uygulamayı deneyip silersen alındı yazıyor.Denendi yazması lazım.

Windows Phone 8.1 le şarj sorunu yaşıyorum ?? Şarjı çabuk bitiyor L925

Bu sistem diğer sistemler kadar olgun değil ama kullanıcıların isteklerine göre de şekilleniyor. Microsoft Windows Phone 8 ve Windows 8 için hep geç kaldı diye düşünürüm Windows Phone ilk çıktığında aşağıda ki gibi çıkmasını beklerdim. http://www.youtube.com/watch?v=tRVC4BKWaP8 Bu hale bile gelene kadar ios ve android tabanlı cihazlar da tavan yaparlar. O yüzden Microsoft öncelikle ios ve android kullanıcısını kendine çekecek devrimsel yenilikleri hızlı bir şekilde sunabilmesi lazım. Evrensel uygulamalarla uygulama sayısının artacağı ve daha çok güncelleme geleceğini düşünüyorum. Umarım uzun vade de değilde daha kısa sürede daha çok yenilik ve uygulama dolu günler geçer :)

windows phone 8 veya 8.1 de activex in çalışıp çalışmadığını deneyen varmı?internet explorerda tabiki....

Helal olsun yazılım devine mükemmel bir işletim sistemi yapmış Microsoft wp 8.1 final güncellemesini heyecanla bekliyorum.

Sen de yorum yaz