İnovasyon Anadolu'ya konteynırlarla taşınacak

InnoCampus, 27 Haziran - 31 Temmuz tarihleri arasında İzmir'de!

İnovasyon Anadolu'ya konteynırlarla taşınacak

Türkiye'de başlatılan çok özel bir proje, gençlere inovasyon ve girişimcilik alanındaki bilgileri konteynırla Anadolu'nun en ücra köşelerine taşımayı hedefliyor. Farklı meslek gruplarından bir araya gelen gönüllü profesyonellerin oluşturduğu "InnoCampus" projesi, Türkiye'yi kent kent gezerek Anadolu'nun dört bir tarafındaki öğrencilere inovasyona dayalı girişimciliği anlatıyor.

Çalışmalarına ilk olarak Adana Çukurova Üniversitesi'nde başlayan InnoCampus, Adana'daki programını bitirerek Türkiye'deki 2. durağı olan İzmir'e vardı. InnoCampus'ün en büyük özelliği özel olarak üretilen konteynırlar içinde bilgiyi "taşıması" oldu. İlk etapta üniversiteleri ziyaret eden konteynırlar içine, özel çalışma alanları kuruldu. Bu özel alanlarda, mühendislikten güzel sanatlara farklı bölümlerden gelen öğrencilerin takım oluşturması ve birlikte çalışarak fikirlerini paylaşıp projeler geliştirmeleri sağlanıyor, ortak yaratma teşvik ediliyor. Bu alanda ayrıca kendi alanlarında uzman kişiler, inovasyon ve girişimcilik süreçleriyle ilgili seminerler veriyor ve etkileşimli atölye çalışmaları gerçekleştiriyor. Eğitmen ve mentorlar, girişimciler için faydalı olabilecek tasarım odaklı düşünme, hikaye anlatma sanatı gibi atölyelerden yalın girişim kanvası, iş planı geliştirme, girişim fonlama ve stratejik planlama gibi konulara kadar uzanan zengin bir içerikle eğitim veriyor.

InnoCampus'ün amacı Türkiye'nin her bölgesinden farklı şehirlerdeki üniversitelere giderek gençlere girişimciliğin çok erken aşamalarında ihtiyaçları olan araçları öğretmek, cesaret vermek ve onları yolculuklarının ilerleyen aşamalarında da destek alabilecekleri kişi ve kurumlarla tanıştırmaktadır. Türkiye'nin ilerlemesi için girişimciliğin, inovasyona ve yaratıcı düşünceye yapılan yatırımın önemine inanarak yola çıkan InnoCampus takımı bu programı gönüllü eğitmen ile mentorların desteği ve sponsorlarının katkısıyla yürütüyor.

İstanbul'da İTÜ Teknokent'te Adana programının sonuçlarını paylaşan InnoCampus ekibinden Memet Ünsal projeyle ilgili olarak " Adana'daki gençlerle 1 aydan fazla onların fikirlerini geliştirmek işin birlikte zaman geçirmek, başarılı bir girişimcilik programı tasarlamak için bize doğrudan sahadan çok değerli veriler verdi. Anadolu'da inanılmaz bir potansiyel ve yaratıcılık var. Bunun ortaya çıkması için biraz zaman geçirmek gerekiyor ve bu uzaktan olmaz. Gidip orada olmak lazım " dedi.

Brüksel Fablab ile ortaklık kuran Türk gönüllüler, gençlere kaldıkları her kentte 1.5 aylık süreç boyunca fikirleri fiziksel ürün ve prototiplere üç-boyutlu yazıcı ve üretim teknolojileri ile nasıl dönüştürebileceklerini öğretiyor. Mayıs başında Adana'daki ilk programı tamamlayan InnoCampus İzmir programına 27 Haziran'da başlıyor.

Biz kimiz?

InnoCampus, aralarında projeyi hayata geçirmek için Brüksel'deki işlerinden ayrılarak Türkiye'ye dönen profesyonellerin oluşturduğu bir proje. Robotik doktorasına sahip olan InnoCampus Program Yöneticisi Memet Ünsal, proje için Brüksel'de çalıştığı şirketten ayrılıp Türkiye'ye döndü. Ekip içerisinde, diplomat Mustafa Osman Turan, yurt dışında danışmanlık yapan Elektronik Mühendisi Çağrı Çaylak, hidrojen ile çalışan araçlarla ilgili başarılara imza atmış Serhat Doğan, sosyal girişimci Ayşe Nur Özcan, robotlar konusunda doktora çalışmalarını yürüten Selma Yılmazyıldız, özel bir şirketin çevresel sürdürülebilirliği üzerine çalışan Kimya Mühendisi Bahar Koyuncu, Büyük Veri konusunda İş Geliştirme Uzmanı Emre Kayaarma, Ziraat Mühendisi Emre Severoğlu ve Kalite Uzmanı Gamze Erdemir yer alıyor.

Sponsorlar ve destekçiler:

Vefa, Çaba, Radarsan, Bürosit, HP, ENKA Pazarlama, Adana Sanayi Odası, Fablab Brüksel, Amazon Web Services, İzmir Ticaret Odası

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Allah aşkına önce o innovasyonu taşıyacak ne yapmış. Neyi taşıyacak!

Bunlar çok küçük projeler ve yetersizler. Ülkemizde bile elinde imkan olsa her gün yeni işe yarar bir fikir ortaya çıkarabilecek insanlar var ama parasızlıktan veya sömürülme korkusundan(T.V daki mucit yarışmalarını biliyoruz. Az bir paraya adama patent sözü ver sonra bu pahalı geldi de ve ürünü al vede tekmeyi bas mantığını kuran patronlar vardır sadece orada) ortaya çıkaramıyorlar.Bunları düşünüp insanlar bir şeyler yapmakatan vaz geçiyorlar sürekli. Çok daha büyük projeler gerekli.

Bilim ve bilgi her insan oğlunun öğrenebileceği saflıkta ve güzelliktedir. Duvarlarda Ben Profum diyen namzetlerle birlikte proje olmadan okul olmaz, Duvardan olmayan okul, eğitim tırı vırı işlerle hiç olmaz. Google, Facebook, Microsoft ne? nasıl? yapıyorsa sizde öyle yapın yapabieceğiniz birşey varsa. İnternette paylaşın ürün ve çalışma linklerinizi birşey varsa alkışlayalım, Yoksa Tırı sürmeye devam edin.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir