Instagram, tanımadığınız insanların size DM istekleriyle spam göndermesini engelleyecek

Artık takip etmediğiniz veya tanımadığınız kişiler size istedikleri gibi DM atamayacak. Yalnızca bir kısa mesaj yollayarak bağlantı kurma talebinde bulunabilecekler.

Instagram'da DM devrimi: Artık herkes istediği gibi DM atamayacak

Instagram, takip etmediğiniz kişilerin istenmeyen DM istekleriyle size spam göndermesini daha zor hale getirmeye çalışıyor. Bu özelliği Haziran ayında test eden Instagram, artık takip etmediğiniz kullanıcıların sizinle sohbet etmeye başlamadan önce yalnızca bir mesajlık davet göndermelerine izin verecek.

Bu mesaj da yalnızca metin içermeli, yani artık mesaj isteklerinizde istenmeyen fotoğraf, video veya sesli mesajlar görmeyeceksiniz. Daha önce Instagram, kullanıcıların sınırsız sayıda mesaj isteği göndermesine izin veriyordu ve bu da oldukça hızlı bir şekilde kontrolden çıkabiliyordu.

Artık kullanıcılar size yalnızca bağlantı isteklerini kabul ettiğinizde birden fazla mesaj atabilecek Mesaj istekleri, Instagram'ın DM sekmesindeki gelen kutunuzun üzerinde bulunan İstekler düğmesinde yer alıyor. Yalnızca gizlilik ayarlarınız kullanıcıların size mesaj göndermeden önce bir istek göndermesini gerektiriyorsa istek alacağınızı unutmayın.

Meta bu özelliği şu anda, daha geniş bir güvenlik hamlesinin parçası olarak test etmeye başladı. Instagram'da yeni mesajlaşma güvenlik önlemleri getirmenin yanı sıra, hem Instagram hem de Messenger'da ebeveynlere çocuklarının her iki uygulamada neler yaptığına dair daha ayrıntılı bir inceleme sağlayan ebeveyn kontrollerini de kullanıma sundu.