Instagram, yapay zekanın oluşturduğu içerikler için yeni bir özelliği devreye sokmaya hazırlanıyor

Instagram'ın geliştirilmekte olan yeni özelliği, içeriğin 'yapay zeka ile oluşturulduğunu veya düzenlendiğini' göstermeyi amaçlıyor. Uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi tarafından ortaya çıkarılan bu özelliğin ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil.

Instagram'dan yapay zekanın oluşturduğu içerikler için yeni bir özellik

Instagram, platformunda içerik oluşturmada yapay zekanın ne tür bir rol oynadığını belirleyecek yeni bildirimler üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

Yeni Instagram özelliklerini resmi olarak duyurulmadan ya da yayınlanmadan önce ortaya çıkaran uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi, Instagram uygulamasında içeriğin yapay zeka ile oluşturulduğunu ya da düzenlendiğini gösteren bir sayfanın ekran görüntüsünü paylaştı.

Bu gelişme, Meta'nın Google, Microsoft ve OpenAI gibi diğer büyük yapay zeka oyuncularıyla birlikte, Beyaz Saray'a yapay zekanın sorumlu bir şekilde geliştirilmesi konusunda taahhütte bulunmasından kısa bir süre sonra yaşandı. Taahhütlerden biri, siber güvenlik ve ayrımcılık araştırmalarına yatırım yapmanın yanı sıra, içeriğin yapay zeka tarafından üretildiği durumlarda kullanıcıları bilgilendirmek için bir filigran sistemi geliştirmeyi de içeriyordu.

Instagram'ın etiketleme sisteminin tam olarak ne kadar otomatik olacağı ve bir görüntüyü oluşturmak veya düzenlemek için yapay zeka kullanıldığında bunu bildiren kullanıcılara ne ölçüde güveneceği belli değil. Bununla birlikte, "Meta said" ifadesinin yer alması, en azından bazı durumlarda teknoloji firmasının kullanıcıların dürüstlüğüne güvenmek yerine bildirimi proaktif olarak uygulayacağını gösteriyor.

Henüz emekleme aşamasında olsa da bu yılın başlarında Papa'nın kabarık ceketli bir fotoğrafı sosyal medyada viral olduğunda, yapay zeka tarafından üretilen yanıltıcı haberlerin neye benzeyebileceğine dair bir fikir edinmiştik. Bu durumda nispeten zararsız olan görüntü sonunda yalanlandı, ancak uydu görüntülerine ve siyasi fotoğraflara uygulandığında tehlikeli yalan bilgileri yaymak için basit araçların artık var olduğu konusunda bir uyarı olarak kabul edildi.