Instagram'a herkese açık koleksiyonlar özelliği geliyor: Peki, nedir bu herkese açık koleksiyonlar?

Instagram, herkese açık koleksiyonlar ismini verdiği yeni bir özelliği test ediyor. Henüz yayınlanmamış olan herkese açık koleksiyonlar özelliği, kullanıcılara koleksiyonlarını herkes tarafından görülebilir hale getirme seçeneği sunacak.

Instagram'a herkese açık koleksiyonlar özelliği geliyor

Meta'nın sahip olduğu sosyal medya uygulaması Instagram, Alessandro Paluzzi tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsüne göre, herkese açık koleksiyonlar adı verilen bir özellik üzerinde çalışıyor.

Ekran görüntüsüne göre, henüz yayınlanmamış olan herkese açık koleksiyonlar özelliği, kullanıcılara oluşturacakları bu tip koleksiyonları herkes tarafından görülebilir hale getirme seçeneği sunacak. Ancak Paluzzi, bir hesabın özel olması durumunda yalnızca o hesabın takipçilerinin herkese açık bir koleksiyonu görüntüleyebileceğini de sözlerine ekledi. Şu an itibariyle, söz konusu özelliğin ne zaman gün ışığına çıkacağına dair bir bilgi bulunmuyor.

Bilmeyenler için, 2017'de kullanıma sunulan Koleksiyonlar özelliği, kullanıcıların uygulamaya kaydettikleri fotoğraf, video ve Reels'ları organize etmelerine olanak tanıyor. Kullanıcılar kaydettikleri içerikleri birden fazla klasör veya koleksiyon halinde düzenleyebiliyor ve bunlara uygun isimler verebiliyor.

Kaydetmek için bir gönderinin sağ alt köşesindeki yer imi düğmesine tıklayabilirsiniz. Daha sonra erişmek için profil sayfanıza gidebiliyor, hamburger menüsüne dokunuyor ve Kaydedilenler'e tıklıyorsunuz. Bu yılın başlarında Instagram, bir kullanıcının ve arkadaşlarının gönderileri ortak bir alanda düzenlemelerine olanak tanıyan Ortak Koleksiyonlar adlı başka bir özellik ekledi.

Akılda tutulması gereken birkaç nokta, halihazırda var olan özel bir koleksiyonu başkalarıyla paylaşamayacağınız. Öte yandan, ortak çalışmaya dayalı bir koleksiyon oluşturulduktan sonra özel olarak ayarlanamıyor. Ortak Çalışma Koleksiyonunu görüntüleyebilen herkes, kimin oluşturduğuna bakılmaksızın onu silebiliyor.