Intel 6 Çekirdekli i9 İşlemciyi Laptoplara Taşıyor

Intel Pekin'de gerçekleşen global bir etkinlikte dizüstü bilgisayarlar için ilk Intel Core i9 işlemcisini tanıttı...

  • Ercan Uğurlu
Intel 6 çekirdekli i9 işlemciyi laptoplara taşıyor

Intel Pekin'de gerçekleşen global bir etkinlikte dizüstü bilgisayarlar için ilk Intel Core i9 işlemcisini tanıttı. Yeni yüksek performanslı ürün yelpazesi kapsamında tanıtımı yapılan 8. Nesil Intel Core i9 işlemci, Intel tarafından üretilmiş en yüksek performanslı dizüstü bilgisayar işlemcisi. İşlemci, mobil olarak mümkün olan en iyi oyun ve içerik oluşturma deneyimini sağlıyor.

Yeni Intel Core i9 mobil işlemcinin ardından Intel, Intel Optane belleğe sahip 8. Nesil Intel Core işlemcilerin avantajlarından faydalanan, yüksek performanslı masaüstü işlemci ve yonga setleri ile yüksek bekleme ve bilişim özellikleri sağlayan yeni Inter Core platformunu da tanıttı. Ayrıca 8. Nesil Intel Core vPro platformu ile ilgili yeni detayları paylaştı.

Mükemmel oyun ve içerik oluşturma deneyimi

Dizüstü bilgisayarlara yönelik yeni 8. Nesil Intel Core i9, i7 ve i5 işlemciler Coffee Lake platformunu temel alıyor ve 14nm++ işleme teknolojisinden faydalanıyor, böylece oyun oynarken aynı özel grafiklerle önceki nesil ürünlere göre saniye başına yüzde 41 daha fazla kare işleniyor ve 4K video yüzde 59 daha hızlı düzenleniyor.

Grubun zirvesinde bulunan 8. Nesil Intel Core i9-8950HK işlemci, performans sınırlarını zorlayacak şekilde optimize edildi. Altı çekirdeğe ve 12 kanala sahip ilk mobil Intel işlemci. İşlemci sıcaklığının yeterince düşük olması ve turbo güç bütçesinin bulunması halinde saat frekansını 200 MHz'ye kadar otomatik olarak artıran yeni Intel Thermal Velocity Boost (TVB) özelliğine sahip. Bu, 4,8 GHz'ye kadar turbo frekansı anlamına geliyor.

PC oyun sektörü hızla büyürken Intel, çevreleyici ve tepki veren bir performans için son derece hızlı dizüstü bilgisayarlara olan talepteki artışı görmüş durumda. Portatiflikten ödün verilmeden oyun sırasında akış ve kayıt özelliği de buna dahil.

Ancak performans, oyunun ötesine geçiyor. Hızla gerçekleşen teknolojik inovasyonlar sayesinde sektör, her türlü içeriğe erişimi ve içerik yaratma yöntemlerini genişletti. Yaratıcılığın tanımı radikal şekilde değişmiş, içerik daha zengin ve daha çevreleyici hale geldikçe bu içeriğin kullanılması ve yaratılması için gereken performans seviyesi de artmış durumda. 8. Nesil Intel Core işlemci ailesi içerik yaratanlar için güçlü bir mobil platform sağlıyor. Ayrıca yeni ve en yüksek performanslı 8. Nesil Intel Core mobil işlemcilerin tek ve çok kanallı performansı ile kullanıcılar sorunsuz ve yüksek kaliteli mobil VR ve yeni Windows Mixed Reality Ultra deneyimleri yaşayabilirler.

En yüksek performanslı 8. Nesil Intel Core mobil işlemci ailesi ayrıca yeni Intel 300 Serisi Yonga Setlerini sağlıyor, standart 2x2 802.11AC 80 MHz'ye (867 Mbps) göre 2 kat daha hızlı bağlantı sağlayan entegre Gigabit Wi-Fi özelliği de ekleniyor.

Intel Optane bellek: artık 8. Nesil Intel Core mobil ve masaüstü platformlarında

Intel Optane bellek, depolama kapasitesini olumsuz etkilemeden SATA tabanlı depolama teknolojisinin performansını ve tepki kapasitesini artıran, masaüstü ve mobil platformlarına yönelik akıllı ve uyarlanabilir bir sistem hızlandırıcı.

Intel Optane bellek artık 8. Nesil Intel Core mobil ve masaüstü platformlarında kullanılabilecek. Intel ayrıca büyük bir ikincil HDD veri sürücüyle performans artışı sağlayan yeni bir Data Drive Acceleration özelliği sunuyor. Bu güçlü kombinasyon 4,7 kata kadar oyun yükü4 ve 1,7 kata kadar daha hızlı medya yükleme sağlıyor.5 Data Drive Acceleration ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüketiciler ayrıca belirli sistemlerde Intel Core i5+, i7+ ve i9+ işaretlerine sahip yeni platform genişletmelerine ulaşabilecekler. Bu olanak mevcut yüksek performanslı 8. Nesil Intel Core mobil işlemciler ve masaüstü işlemciler ile başlamakta. Bu, göstermektedir ki Intel Core performansı ile Intel Optane belleğin hızlanmasının kombinasyonuna sahip bir cihaz sağlanıyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play