Intel Kendi Ekran Kartı Takımını Oluşturuyor

Intel, ekran kartı pazarına girme konusunda oldukça ciddi. Şirket kendi GPU takımını oluşturmaya başladı.

  • Ercan Uğurlu
Intel kendi ekran kartı takımını oluşturuyor

Kısa bir süre önce Intel'in ilk ekran kartı prototipini görmüştük hatırlarsanız. AMD'den transfer olan Raja Koduri ile üzerinde 1,5 milyar transistör içeren ilk grafik kartını geliştiren Intel, gönürüşe göre bu konuda oldukça ısrarcı olacak, zira şirket şimdi de bu konuda profesyonel bir ekip kuruyor.

Raja Koduri ile ivme kazanan Intel, grafik kartı dünyasında yeni bir oyuncu olacak. Intel bünyesinde kurulan yeni GPU ekibinin kod adı Arctic Sound olarak belirtilmiş durumda ve Arctic Sound, GPU tarafında iki ana konuda çalışacak. Bunlardan ilki video akış uygulamaları, bir diğeri ise elbette oyun.

Forbes ve Tweaktown'dan gelen haberler de bu konuyu doğrular nitelikte. Video akış uygulamaları konusunda veri merkezlerine yönelik çözümler üretecek olan Arctic Sound, oyun konusunda da NVIDIA ve AMD'ye kafa tutacak.  Intel'in Raja Koduri başkanlığında yol alacak yeni GPU takımı, grafik merkezli proje kapsamında 100'den fazla çalışana ulaşmış bile.

Son dönemde oyuncu ve profesyonellerin yanına katılan kripto para madencileri ile birlikte hareket kazanan grafik kartı pazarı, NVIDIA ve AMD'nin yanına iyi bir oyuncuya daha ihtiyaç duyuyor elbette. Intel'in bu pazara girecek olması, kuşkusuz daha fazla seçeneğe sahip olunacağı için sevindirici. Ancak elbette yine de ilk sonuçlar gelmeden önce net bir şey söylemesi zor. Bakalım Intel için önümüzdeki süreç nasıl işleyecek ve ilk olarak hangi ekran kartı modelini göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play