Internet Archive'den, cep telefonunuzu 1996 model bir cep bilgisayarına çeviren koleksiyon

Internet Archive, cep telefonunuzu 1996 model bir cep bilgisayarına çeviren çok özel bir koleksiyonu daha kullanıma sundu.

Cep telefonunuzu 1996 model bir cep bilgisayarına çeviren koleksiyon

The Internet Archive, dokunmatik ekranlı telefonunuz da dahil olmak üzere herhangi bir web tarayıcıda anında oynatabileceğiniz dev bir yazılım koleksiyonunu bir kez daha kullanıma sundu. Şu anda koleksiyonda oyunlar, widget'lar ve hatta hem gri tonlamalı hem de renkli çağlardan ücretsiz denemeler dahil olmak üzere toplamda 565 klasik Palm uygulaması bulunuyor.

Bu koleksiyonun tekil uygulamalardan çok daha fazlası olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Her açılışta tüm Palm OS yükleniyor, varsayılan uygulamaların tamamı (hesap makinesi ve bloknot gibi) ve çalışan bir Graffiti dokunmatik ekran yazma sistemi kullanıma sunuluyor. 2022 model cep telefonunuzu sanki 1996 model bir cep bilgisayarı gibi ve tamamen sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu, iPhone öncesi döneme ve uygulama mağazaları öncesinde yaşananlara göz atmanızı sağlayan küçük bir etkileşimli pencere.

Arşivci ve tarihçi Jason Scott, The Verge'e mevcut CloudPilot öykünücüsünün (emülatör) yerleştirmeye hazır olmasının yalnızca altı ay sürdüğünü söylerken, hem geliştiricisi Christian Speckner'a hem de daha önceki POSE öykünücüsüne de çalışmaları için teşekkürlerini sundu.