Internet Explorer 10 aslında yavaş mı?

Microsoft'un hızını hiç durmadan övdüğü Internet Explorer 10 için bakın neler söylediler neler!

"IE 10 aslında..."

Geçtiğmiz haftalarda Windows 8 ve web tarayıcısının son sürümü Internet Explorer 10'u yayınlayan Microsoft, IE10'un diğer tarayıcılardan çok daha hızlı olduğunu kanıtlamak için HTML5 oyunlar (buradaki ve buradaki gibi), IE'yi öven YouTube videoları gibi girişimlerde bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Microsoft'tan bağımsız New Relic adındaki bir şirket de IE10'un diğer tarayıcılardan hızlı olduğunu söylemişti. IE10'un oldukça hızlı bir web tarayıcısı olduğunu söylememiz mümkün, ama gerçekten Microsoft'un dediği kadar hızlı mı?

IE10'un iddia edildiği kadar hızlı olmadığını söyleyenler de var. HTML5 tabanlı bir oyun olan Construct 2'nin geliştiren şirket Scirra, resmi blog'unda yaptığı açıklamada IE10'un HTML5 oyunlarında Chrome ve Firefox gibi rakiplerine göre çok da yavaş olduğunu söyledi. Blog'a göre bu yavaşlığın nedeni, IE10'un WebGL'yi desteklemiyor olması.

Scirra'ya göre Firefox, IE10'dan 8 kat hızlı çalışırken, Chrome ise IE10'dan 22 kat daha yüksek bir HTML5 performansı sunuyor. Blog, IE'nin gün geçtikçe geliştirilen WebGL teknolojisinin performans kazanımlarından mahrum kaldığını söylüyor.

Blog, IE10'da çalışabilecek çok iyi oyunlar geliştirmenin yine de mümkün olduğunu, ancak tarayıcının Chrome'da ve Firefox'da varolan özellikleri neden barındırmadığının cevaplanması gerektiğini vurguluyor.

Okuyucu Yorumları