İnternetin omurgası sınırına yaklaşıyor!

Büyük iddia: İnternet, 5 sene içinde ciddi ciddi "tıkanabilir." İşte internetin yeni sorunu...

  • Zeynel A. Öztürk
İnternetin omurgası sınırına yaklaşıyor!

IPv4 adreslerini uzun süre önce tüketmeye başlayan internet, araştırmacılara göre yakında bir sorunla daha karşı karşıya kalacak.

New Scientist'e göre internetin omurgasını oluşturan fiber optik kablolar, 100 terabitlik maksimum veri aktarım kapasitesine sahipler. Alcatel-Lucent'ten René-Jean Essiambre'ye göreyse fiber kablolar, beş sene içerisinde bu tam kapasiteye ulaşmış olacaklar. Durum endişe verici gibi görünüyor, ancak bu potansiyel sorunu çözmek için yeterince zaman var.

Bir grup araştırmacı ise sorunu çözmek için yollar aramaya başladı bile. İnternet uzmanları, Londra'da Royal Society'de geçen hafta yaptıkları bir görüşmede internetin devamlılığını sağlayacak yolları konuştular. New Scientist'e göre grup, sinyal karışmasını azaltmaktan, "veri aktarımı için birden fazla çekirdek içeren" yeni fiber türlerine farklı fikirleri tartıştılar.

Çözümleri masada konuşup, onları hayata geçirmek arasında büyük bir fark olduğu doğru. Ancak geçen haftaki görüşmenin interneti geliştirmek üzere atılmış ilk adım olacağından ümitliyiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

2000 yılında beri çökemedi gitti şu ağ.

@20 Mayıs 2015 22:49 Valla ya :D tencrit pilavı gibi oldu bu konuda :) Değiştirsinler o zaman routerları web siteleri içinde ip-v4'ten vaz geçsinler! o zaman bir sürü ip boşa çıkacaktır.

agam dünyanın çivisi çıkmış sen internerti soruyon..

AKK koyoarlar olur biter :)

Bizde zaten geç kaldığımız 4g yi erteleyelim.Onlar konuşur akp yapar!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost