İnternette İz Bırakmadan Nasıl Dolaşılır?

İnternette kim olduğunuzu ve konumunuzu belli etmeden nasıl dolaşabilirsiniz? Açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
İnternette İz Bırakmadan Nasıl Dolaşılır?

Bugünkü web'de onlarca izleyicinin ve günlük girdinin arasında iz bırakmadan dolaşmak, oldukça zor. Firmalar hakkımızda her şeyi öğrenip, topladıkları verileri reklamcılara satmak için her şeyi yapıyorlar. Gizlenmek için ise kullanabileceğiniz birkaç seçenek var. Bu yöntem ve araçların hiçbirinin izlenmenizi yüzde 100 engelleyeceğinin garantisi yok, ancak yapabilecekleriniz şu an bunlardan ibaret.

1. Gizli modu kullanın

Her tarayıcı, bir tür gizli modla geliyor. Gizli modda ziyaret ettiğiniz web siteleri ve aramalar geçmişinizde kaydedilmiyor (arama yapmadan önce Google'a oturum açarsanız, bu aramalar Google hesabınızda tutuluyor olabilir).

Gizli moddan çıktığınızda cookie'ler ve diğer yerel izleme verileri de siliniyor. Yani gizli modda ziyaret ettiğiniz bir web sitesini daha sonra normal sekmede tekrar açarsanız, site önceki ziyaretinizi bilmiyor (oturum açmadıysanız).

Gizli modu gezintinizi bilgisayarı kullanan diğer kişilerden saklamak için kullanabilirsiniz. Ancak gerçekten iz bırakmamak için farklı bir yöntem kullanmanız gerekiyor.

2. VPN kullanın

İnternette kim olduğunuzu belli etmeden dolaşmanın en iyi yolu, VPN kullanmaktan geçiyor. Bilgisayarınıza girip çıkan veriyi şifrelediğinden özellikle herkese açık Wi-Fi noktalarında VPN kullanmanın faydası var.

Tanınmış bir VPN hizmeti kullanmanızı tavsiye ediyoruz. VPN'ler bilgisayarınız ile VPN'in kendi sunucuları arasında bir tünel oluşturarak çalışıyor. Bu sunucular, dünyanın herhangi bir noktasında bulunabiliyor. Bu yüzden VPN'ler, konumunu saklamak isteyenler tarafından sıkça tercih ediliyor.

İyi bir VPN, web tarayıcınızın gizli moduyla birlikte kimliğinizi birçok yerde gizli tutmanızı sağlıyor. Ancak bir önceki maddedeki oturum açmayla ilgili söylediklerimiz, burada da geçerli. 

3. Tor ve Tails OS

Tor Browser, VPN stili birkaç özellikle geliyor ve bağlantınızı dünya üzerinde birkaç nokta üzerinden sağlıyor. Böylece izlenmeniz oldukça zorlaşıyor ancak oluşan yavaşlığa katlanmanız gerekiyor (hiçbir yerde oturum açmamaya yine dikkat edin).

Tails OS ise her kapatıp açtığınızda sıfırlanan bir işletim sistemi. Tails OS'u USB üzerinden veya sanal makine üzerinden kullanabilirsiniz.

Tüm bu önlemlerle bile dikkatli olmanız gerekiyor. Örneğin web sitelerine kredi kartı numaranızı, telefon numaranızı vermemek yerinde olacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

iz bırakmadan gezinme diye bir şey yoktur. sizden bir paket gider. izlenir. karşıdan size cevap gelir. izlenir. browser' ınızda bir cevap görüyorsanız karşıdan size cevap gelmiştir ve geldiği yol izlenir. siz sadece bunu biraz karmaşıklaştırabilirsiniz ancak iz bırakmamanız teknik olarak mümkün değildir.

Daha önce de bir çok defa yazdım ama beni tekrar tekrar yazmaya zorluyorsunuz. Neden açıp bir sözlüğe bakmıyorsunuz? İnsanlar anlamını bilmedikleri sözcükler için sözlüğe bakarlar. Ama bizim milletimiz her şeyi çok iyi bildiği için araştırmaya gerek duymaz. Hele hele Türkçeyi çok iyi bilirler. Mesela siz de çok iyi biliyorsunuz!
"Oldukça" sözcüğü "çok" anlamına gelmez. Düşük bir profildedir.

ben de yeni bişey söyleyecek sandım

İnternette olup iz bırakmamak gibi bir durum imkansızdır.... Ona göre gençler :D

Çok bilmişler hemen zıplamışlar : İnternette iz bırakılmadan dolaşılmaz vs vs . 1- ücretli vpn kullanırsın, bu senin internette ne yaptığını takip edilmez ya da en azından çok çok zor takip edilir hale getirir. 2- browserın tüm cache , kurabiye, imaj vs tuttuğu her şeyi silersin, tüm windows loglarını temizlersin. MFT compakte eden yazılım ile sıkıştırıp tüm boşlukları 1 pass wipe eder geçersin. Hiç iz kalmaz. En baba bilişimci de o pc den nereye girip ne yaptığını kanıtlayamaz.

@29 Haziran 2017 00:13 İllegal işler yaparsan bak bakalım seni şıp diye buluyorlar mı bulamıyorlar mı!.. Daha fazla oku-araştır..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play