iOS 18 ile birlikte Apple ID tarihe karışabilir

Apple kullanıcılarına özel bir kimlik ataması yapan ve tüm Apple ekosisteminde kullanılan Apple ID sistemi, iOS 18 ile birlikte değişebilir.

iOS 18 ile birlikte Apple ID tarihe karışabilir

Bir Apple ID'ye sahip olmadan iPhone kullanabilirsiniz, ancak iPhone'un tüm yeteneklerini kullanmaktan mahrum kalırsınız. Örneğin Apple Kimliği olmadan uygulama veya başka bir dijital içerik indiremezsiniz. Bu yüzden çoğu iPhone kullanıcısının bir Apple ID'si var.

Bu Apple kimliği, aslında iCloud ve diğer Apple hizmetleri gibi Apple ürünlerine bağlı tüm dijital verileri yönetmenizi ve güvence altına almanızı sağlayan bir Apple hesabı. Ve şimdi, Apple'ın Apple ID'nin adını "Apple Hesabı - Apple Account" olarak değiştirmesi bekleniyor. Bu değişiklik iOS 18 geldiğinde gerçekleşecek gibi görünüyor. Apple'ın bu değişikliği neden yapmak istediği henüz belirsiz ama Apple'ın planları hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, şirketin Apple Account adını test etmeye başladığını vurguluyor.

Buna göre, Apple'ın Apple ID'yi Apple Account olarak değiştirmesi halinde bunun iOS 18 (kod adı Crystal) ve macOS 15 (kod adı Glow) sürümleriyle birlikte gerçekleşmesi bekleniyor. Şirketin yeni markayı uygulamayı seçtiği varsayılırsa, Apple'ın web sitesi gibi sistem uygulamalarında da değişiklikler yapılacak.

Müşteriler Apple ID ismini sevmiyor mu?

Bu değişim şimdilik sadece bir "marka değişimi" gibi görünüyor ancak Apple'ın bunu neden yapmak istediğine dair bir ipucu yok. Pazar araştırmaları sonucunda kullanıcıların "Apple Hesabı" markasını daha anlaşılır bulduğu da tespit edilmiş olabilir.