iOS 18 ile iPhone'lara gelen Oyun Modu, oyunculara neler sunuyor?

Apple'ın WWDC 2024 kapsamında duyurduğu yeni iOS özelliklerinin arasında bir de oyun modu yer alıyor. Peki bu yeni oyun modu, mobil oyuncular için neleri değiştirecek?

iOS 18 ile iPhone'lara gelen Oyun Modu, oyunculara neler sunuyor?

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde geçen yıl macOS'ta tanıttığı Oyun Modu'nu iOS cihazlarına getireceğini duyurdu. Peki bu mobil oyuncular için ne anlama geliyor?

Apple yazılım şefi Craig Federighi'nin aktardığına göre, Oyun Modu açık olduğunda cihaz kare hızlarını en üst düzeye çıkarmak için arka plan etkinliğini en aza indirecek ve AirPods ve oyun denetleyicileri ile daha iyi yanıt verecek. Apple geçen yıl macOS Sonoma'nın bir özelliği olarak macOS'a benzer bir Oyun Modu eklemişti, ancak bunun için Apple Silicon yüklü bir Mac gerekiyordu.

Apple'ın açıkladığına göre Oyun Modu üç şey yapacak:

  • iPhone'unuzun arka plan etkinliğini en aza indirerek saatlerce oyun oynadıktan sonra bile sürekli yüksek kare hızlarını koruyabilecek.
  • Bluetooth oyun kumandası kullanırken gecikme süresini büyük ölçüde azaltacak.
  • Ses için AirPods kullanırken benzer şekilde gecikmeyi azaltacak.

Buna göre, elbette Candy Crush gibi bir oyun oynarken muhtemelen Oyun Modu'nun avantajlarını fark etmeyeceksiniz. Ancak yüksek performans gerektiren bir oyun oynadığınızda, her şey eskisinden daha akıcı olacak.

Apple iPhone, iPad ve Mac'e daha fazla AAA oyun gelmesi için uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor. Bu çabaların çoğu son zamanlarda Mac oyunlarına odaklanmıştı, ancak Oyun Modu şirketin iOS'ta da yapması gereken işler olduğunu bildiğinin bir kanıtı.