iOS 18'in gizemli yeni özelliği "Safari Tarayıcı Asistanı" olabilir

Apple'ın yeni iOS güncellemesinde yapay zekaya odaklandığı biliniyor ama bunun nasıl olacağı hala bir gizem. Bu yeni ve gizemli yapay zeka özelliklerinden birinin ismi Safari Tarayıcı Asistanı olabilir.

iOS 18'in gizemli yeni özelliği "Safari Tarayıcı Asistanı" olabilir

Apple'ın yaklaşan iOS 18 güncellemesiyle iPhone 'a çeşitli üretken yapay zeka özellikleri eklemesine kesin gözüyle bakılıyor. Söylentiler hem cihaz üzerinde çalışan, hem de bulut tabanlı yapay zeka özelliklerinin iPhone kullanıcılarının emrine sunulacağını gösteriyor. iPhone 16 modelleri, yeni A serisi çipleri sayesinde kullanabilecek özel yapay zeka uygulamalarına sahip olabilir, bu yüzden de yeni uygulamalar eski iPhone modellerinde kullanılamayacaklar gibi görünüyor. Peki bu gizemli uygulamalar hakkında ne biliyoruz?

Apple belki Gemini bulut yapay zeka servisi için Google ile ortaklık kurmuş olabilir ya da farklı bir üçüncü tarafla çalışıyor olabilir ama bulut tabanlı sistemleri, rakipleri de kullanabileceği için iPhone kullanıcıları için büyük bir fark yaratması mümkün olmayacak. Şirketin, rakiplerinde olmayan yapay zeka yetenekleri sunabilmesi için telefonun güçlü yapay zeka çipiyle çalışan uygulamalar geliştirmesi gerekiyor. Bunu diğer telefon üreticilerinin taklit etmesi çok zor olacaktır.

Safari Tarayıcı Asistanı da nedir?

Bu uygulamalardan birinin "Safari Tarayıcı Asistanı" olacağı düşünülüyor. Bu resmi bir bilgi değil ancak Apple sızıntılarında bu isme rastlayabiliyoruz. Yeni uygulamanın iOS 18 için tasarlandığı ve iPhone 16 ile beraber ortaya çıkacağı düşünülüyor, ki WWDC 2024'e yaklaşık iki ay kaldığı için, geliştiricilere de gerekli duyuruların yapılması ve yapay zeka uygulamalarının medyaya tanıtılması bekleniyor.

Safari Tarama Asistanı'nın ne işleve sahip olacağını şimdilik bilemiyoruz. Aslında, yapay zekayla ile ilgili bir özellik bile olmayabilir. Ama Google Gemini'yi, Microsoft da Co-Pilot'u parlatırken, Apple'ın benzer bir "asistan" ortaya çıkarması hiç sürpriz olmaz ve "Safari Tarayıcı Asistanı" ismi bu göreve çok uygun görünüyor. Dolayısıyla, artık Safari'nin yapay zeka ile etkileşime geçeceğimiz bir ara yüze kavuşacağını düşünüyoruz. Tüm bu gizem, muhtemelen WWDC 2024 sırasında açıklığa kavuşacak.