iOS 9 güncellemesinde son durum ne?

Apple'ın açıkladığı iOS 9 kullanım oranı, Google'ın Android'ini fena halde utandıracak!

iOS 9 güncellemesinde son durum ne?

Teknoloji devi Google'ın geçtiğimiz Ekim ayının başlarında kullanıma sunduğu mobil işletim sistemi Android 6.0 Marshmallow, aktif Android cihazlarının şimdiye kadar yalnızca yüzde 2.3'ünde yer almayı başarabildi. Bu anlamda Google'ın en büyük rakibi Apple'ın mobil işletim sistemindeki güncelleme tablosu ise çok daha çarpıcı.

Marshmallow'dan üç hafta önce kullanıma sunulan iOS 9, Ocak ortası itibariyle mevcut iOS cihazlarının yüzde 75'inde kullanılmaya başladı. Apple'ın paylaştığı en güncel veriler ise bu oranın yüzde 79'a kadar çıktığını gösteriyor.

iOS 9 güncellemesi açısından bir artış halen devam etse de, bu güncelleme oranının son iki ayda yine de azaldığı fark ediliyor. Fakat Apple, iOS 9'un bu azalan güncelleme hızına rağmen halen en büyük rakibi Google ve Android ortaklarını açık ara geride bırakmış durumda.

Android güncellemeleri açısından tablo genel olarak da pek iç açıcı değil. Zira her yeni güncellemeyle birlikte yeni sürümlerin benimsenme oranı bir önceki sürüme göre biraz daha düşüyor. Marshmallow'dan önceki sürüm Lollipop kullanıma sunulduktan beş ay sonra Android cihazlarının yüzde 5.4'üne ulaşmıştı. Marshmallow ise aynı sürede bu oranın ancak yarısına erişebildi.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Kıyaslamak çok saçma androidle çalışan 1001 tane firma varken ios tek firma yani apple kısacası kendi telefonu kendi sistemi --kendi sistemi farklı telefonlar kıyaslanacaksa samsung'un tizeniyle kıyaslanması lazım 1001 farklı telefonda kullanılan sistemle tek marka tek telefonda kullanılan sistemi kıyaslamak dünyanın en saçma şeyi mantık dışı açıkcası !

@SonKraLL çok doğru bi yorum

@SonKraLL kesinlikle haklısın apple övme çabalar bunlar hep ama şu var androidli cihaz üreten firmalar da yeni güncellemeleri dağıtmada bir hayli isteksiz ve yavaşlar bu da bir gerçek. en büyüğü olan samsung bile en güçlü telefonlarına aylar sonra güncellemeleri dağıtıyor.

Appleın kaç cihazı var Android in kaç cihazı var pek uygun bir kıyaslama olmamış, madem öyle nexuslarla karşılaştırın

ios 4-5-6 gibisi yoktu ondan sonra gelen ios lar çöp

gerçek kalite her daim zirvede yer alır.....

İşleTim sistemi binanın iskeleti gibi olmalı sadece o zaman her telefona yüklenir prograglamlarin telefonu algılayıp öyle çalışması gerek düşük telefonda her program calismasin

Saçma sapan bir karşılaştırma. Apple'ın üç beş cihazına karşılık, Android tarafından bilmem kaç bin tane farklı cihaz var. Bunların arayüzleri farklı, donanımları farklı. Google'ın utanması gereken bir şey yok.!

Şahsen benim gözüm kamaşmadı. Babamın şirketi değil sonuçta

Karşılaştırma pek adil değil. iOS'ta bir üst sürüme geçince alt sürümler hayal oluyor. Apple imzaları açık tutmuş olsa tablo çok farklı olurdu.

İos güncellemeleri telefona süper yenilikler getirmedi. Apple İos 6 zamanıda orjinal bir yazılıma sahipti kendine has bir menü simgeleri. Uygulamalardaki görünümler ve hız performansı açısından daha iyiydi. Yani ios 9u övmenin anlamı yok. Çok önceden getirebilecekleri özellikleri aynı görünümü bozmadan da yapabilirlerdi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir