iPad mini testte!

Apple'ın minik iPad'i iPad mini'yi, tüm detaylarıyla test ettik. Sonuçlar ve son kararımız içeride!

iPad mini testte!

Apple, Steve Jobs'un ölümünden sonra, asla yapmaz denilen her şeyi teker teker yapmaya başladı. Bunun ilk örneği, Jobs'un başından beri karşı çıktığı "daha büyük bir iPhone", yani iPhone 5 olmuştu. Şimdi de, 9.7 inç'lik iPad'e küçük bir kardeş geldi: iPad mini!

İşte bu küçük kardeşi, enine boyuna inceleme fırsatı bulduk. Önce iPad mini'nin teknik özelliklerinden ve test sonuçlarımızdan bahsedecek, sonra da küçük iPad'in, diğer tabletler arasında, hangi noktada durduğuna karar vermeye çalışacağız.

Temel özellikler ve işçilik

Apple'ın iPad mini ile birlikte, Google'ın Nexus 7'sine ve Amazon'un Kindle Fire HD'sine rakip olmayı amaçladığı uzun süre konuşuldu. Ancak Apple, iPad mini ile bu iddiayı iki açıdan çürütmüş oldu. Öncelikle Apple, 7 inç'lik ekran yerine 7.9 inç'lik bir ekranı tercih etti. Bunun yanında iPad mini'nin fiyatı, düşünüldüğü gibi çok da ucuz olmadı.

Ama tüm bunlar, Apple'ın "daha küçük tabletler" piyasasında savaşmayacağı anlamını taşımıyor. Bugüne dek piyasaya sürülen her iPad, zaten Android'li rakiplerinden daha pahalıya satıldı. Ve buna rağmen, halen tablet piyasasının lideri konumunda.

Gelin, önce iPad mini'nin genel hatlarına göz atalım. Bizim test ettiğimiz model, Wi-Fi ve 3G/4G desteği sunuyor. iPad mini, söylediğimiz gibi, 7.9 inç'lik bir ekrana sahip. Ağırlığı 312 gram, kalınlığı ise sadece 7.2 mm. iPad mini'nin dikkat çekici ilk özellikleri de zaten bunlar. iPad 4 olarak anılan, "en yeni" iPad'in 650 gramlık ağırlığı ve 9.5 mm'lik kalınlığının yanında, iPad mini, gerçek bir taşınabilirlik dersi veriyor. Üstelik bunu yaparken, rakiplerinden 1 inç daha büyük bir ekran sunmayı başarıyor.

iPad mini, "unibody" olarak bilinen, yekpare bir kasaya sahip. Apple, aynı kasa mantığını, bir süredir MacBook modellerinde de kullanıyor.

Diğer iPad modellerinde de olduğu gibi, iPad mini'nin kasası son derece sağlam görünüyor. Elinize aldığınızda, gerçekten kaliteli bir cihazla karşı karşıya olduğunuzu rahatlıkla anlayabilirsiniz. İşçilik de, tek kelimeyle kusursuz.

Donanım özellikleri

Apple, iPad mini'de, iPad 2'nin işlemcisini kullanmış: Çift çekirdekli, 1 Ghz A5... Bu işlemci, 512 MB RAM ile destekleniyor. Sunulan depolama seçenekleri ise, 16, 32 ve 64 GB.

İlk bakışta, en son tanıtılan iPad 4'ün A6 işlemcisinin yanında eski A5 işlemci zayıf gibi görünebilir. Ancak bu işlemci, iOS 6 ile birleşince hiçbir şekilde A6 işlemciyi aratmıyor. Ne menülerde, ne de uygulamalar arasında dolanırken, en ufak bir takılma yaşamadık. Aynı durum, uygulamaların açılması ve çalışması konusunda da geçerli. Bu arada, iOS 6 ile birlikte, Siri'nin de iPad mini'de yerini aldığını, küçük bir not olarak düşelim...

Bu noktada tekrar ekrana dönmekte yarar var. iPad mini'nin ekranı, iPad 2 gibi, 1.024 x 768 çözünürlüğe sahip. Bu çözünürlük Retina bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir ama uygulamalar açısından önemli bir artı sunuyor. Çözünürlüğün 1.024 x 768'de tutulması, ekranın 7.9 inç olmasını sorun olmaktan çıkartıyor. Bu çözünürlük sayesinde, uygulamalar, ekstra bir ölçeklendirme işlemine ihtiyaç duyulmadan, olduğu gibi ekrana yansıyor.

iPad mini'nin ön yüzünde, Face Time için de kullanılabilen bir kamera bulunuyor ve HD görüntü sunabiliyor. Arka yüzdeki iSight kamera ise, 5 megapiksel çözünürlüğe sahip ve 1080p çözünürlükte video çekimi yapabiliyor.

Son olarak, iPad mini'nin nano SIM kart kullandığını da söyleyelim. Yani normal veya micro SIM kartları iPad mini ile kullanma şansınız yok.

Şimdi gelin, test sonuçlarımıza göz atmaya başlayalım...

Ekran testleri

iPad mini'nin ekranı, ne çok iyi, ne de kötü... Ölçtüğümüz 347 cd/m2'lik parlaklık değeri, ortalamanın üzerinde kabul edilebilir. 795:1 kontrast oranı için de aynı şeyleri söylemek mümkün. Ancak parlak ekran sunan her tablette olduğu gibi, iPad mini'de de, gün ışığı altında yansıma oluşuyor ve bu yansıma, zaman zaman rahatsız edici boyutlara ulaşabiliyor. Ekranın piksel yoğunluğu 162 ppi. iPhone 5'in ekran yoğunluğunun 327 ppi olduğunu söylersek, sanırız karşılaştırma yapma imkanınız olacaktır.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, çözünürlük 1.024 x 768. 7.9 inç'lik ekranda bu çözünürlük gayet keskin görüntülere imza atabiliyor. Ancak çok yakından bakarsanız, pikselleri görmeye başlayabiliyorsunuz. Yine de bunu olumsuzluk olarak değerlendirmemek lazım; çünkü bahsettiğimiz cihazın ekran büyüklüğü 7.9 inç...

Performans ve batarya testleri

iPad mini, iPhone 5'de olduğu gibi, Apple'ın yeni Lightning arabirimini kullanıyor. Bu arabirim, yaptığımız testlerin de kanıtladığı gibi, Apple'ın daha önceki modellerde kullandığı arabirime göre çok daha hızlı veri transferine imza atabiliyor.

Tabi bu hızın bir de bedeli var: iPad mini ile birlikte, eğer daha önceki bir model için örneğin bir dock aldıysanız, artık onu çöpe atabilirsiniz. Çünkü eski aksesuarları iPad mini ile kullanma şansınız yok.

Bir tablet için, özellikle de küçük bir tablet için en önemli teste geçelim: Batarya testi. iPad mini, tam dolu batarya ile, kesintisiz 8 saat 43 dakika video izlememize izin verdi. İnternette kesintisiz sörf için bize sunduğu süreyi ise, 6 saat 12 dakika olarak ölçtük. Bu süreler, şu an piyada satılan 7 inç'lik tabletlerle hemen hemen aynı ve Apple'ın, batarya konusunda iyi bir iş çıkarttığının kanıtı.

Küçük bir de ekleme yapalım: Pilin sıfırdan tamamen dolması arasında geçen şarj süresi, 4 saat 22 dakika...

Sonuç: iPad mini ne kadar iyi?

Apple, iPad mini ile birlikte, yüksek performans ve başarılı batarya süresi sunan bir tablet sunmuş bizlere. Üstelik bunu, 7 inç'lik rakiplerinden 1 inç daha büyük bir ekran kullanarak yapmış.

Performans, işçilik, kullanım kolaylığı ve taşınabilirlik konularında, iPad mini'ye söylenecek tek bir kötü sözümüz yok. Sadece ekranın biraz daha iyi olması beklenebilirdi. Özellikle parlaklık ve kontrast konularında, iPad mini, ortalama bir tabletten farklı değil. Lightning konektörünün önceki aksesuarlarla uyumlu olmaması da, bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilir.

Kısacası iPad mini, 10 inç'lik tabletleri büyük bulan kullanıcılar için, Google Nexus 7 ile birlikte en iyi 2 alternatiften biri. Hangisini alacağınız ise, biraz iOS - Android arasında yapacağınız seçime, biraz da harcayabileceğiniz paraya bağlı...

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Klasik Apple Hamlesi! Tugla Cikarsam Satar Dusuncesi.(SATAR) Boyutuyla Mutlaka Piyasada Var Olan TabletlerleYarisacaktir.Fakat Tablet Olsun Diye Cikarilmis Rakiplerinin Karsisinda Ezilen Parasini Haketmeyen Gereksiz Model...

@01 Kas 2012 03:56 bak sen şu konuşana :)

@01 Kas 2012 03:56 heyecan yapmış :)) sakin ol şampiyon!!

Hala flash desteği olmayan bir tablet nasıl oluyor da trend oluyor anlamış değilim!

@01 Kas 2012 04:36 anlama boşver....

@01 Kas 2012 04:36 android 4.1 yükleyince ne diyeceksin çok merak ediyorum :( gerikafalı insan. flash'ın performansı düşürdüğünü ve adobe'un mobil cihazlar için flash desteğini kestiğini kabullenememiş. yazık onaaa

Tablet alırsam Asus Transformers Infinity alırım. Başka tablet almam.

Bumu rekabet yapacak piyasada daha ucuza mudavilleri çok

başka sitelerde bataryasının 10 saate yakın gittiğini hatta 12 saat dayandığını söylüyorlar siz ise video izlerken 8 webdeyken ise 6 saat gittiğini söylüyorsunuz bu farkın sebebi ne?

Bugün tablet pazarı diye birşey varsa ipad sayesinde var bunu unutmamak lazım. 200-300 TL ye de tablet var 1000-1400 TL ye de var. İnsanların bütçesi hangisine yetiyorsa ve hangisini beğeniyorlarsa onu alırlar. Bunu tartışmak anlamsız.

Dün 13:18 Tanisiyormuyuz dostum???

Bu segmentte Blackberry Playbook da iyi bir alternatif. Uygun fiyatı ve yüksek performansı var.

@02 Kas 2012 11:28 hatta blackberry en iyi telefon demi? bırak bu ayakları

nexus daha iyi kindle da hem daha ucuz ve kullanisli neden apple i zengin edelim ki her zaman

Ne kadar boş konuşuyorsunuz. Apple politikalarını beğenmeyen ve hem Android hem de iOS kullanan biri olarak iPad mini'ye fiyatı dışında söyleyecek olumsuz bir şey bulamıyorum. Elbette çağ açmadığı da ortada. Ekran boyutu iyi ve iOS kütüphanesi geniş olanlar yine bunu tercih edecektir. Ben iOS'u Android'e kıyasla çok kısıtlayıcı buluyorum, ancak (çoğu insan için olduğu gibi) amaç basitlikse uçuk fiyatına rağmen mini tablet için tercih sebebi olabilir.

512 RAM düşükmüş!

@04 Kas 2012 00:26
ram düşükmüş evet. fazla olmasının gereği yok zaten. ihtiyaç yokken neden fazla ram takılsın ki? herhangi bir yazılımın ios ve android ortamında ne kadar ram kullandığını biliyor musun? yok. android de çalışan bir yazılım ios'a göre daha fazla ram'e ihtiyaç duyar. önemli olan yüksek ram kullanmak değil. daha az ram kullanarak daha çok şey yapmak. araştır dediklerimi.

iphone ve blackberry verdin paraya deymiyor bu özelliklere bu para çok deymez

engadget incelemesinde pil ömrünün wifi ile 12 saat 43 dakika sürdüğünü belirtmişler. burada ise neredeyse yarı yarıya fark var. hanginiz doğru acaba.

apple tekelcilik kuralını tamamen doğru bi şekilde uygulayan oyunun kurallarını iyi bilen bir şirket.bugün baktığımızda çok sayıda tablet göze çarpıyo bunların çoğuda açık kaynak kodlu android sistemini kullanıyo ama buna rağmen apple tablet piyasasının tek hakimi entegrasyonu mükemmel şimdiki çıkardığı ürünlere bakıldığında gözle görülür farklar çok açık ama bu tablette bana göre iyi bir yola girmiş gibi görünmüyo kendi kuralalrını çiğneyen bir tablo çizdi steve jobs daima kullanıcı baş parmağıyla herşeyi yaabilir politikasıyla yürüdü geçen sene öldü bu sene 4'' lik telefon çıktı 9.7.'' tabletlerin geleceği daha parlak 10.1'' le 7'' ve 8'' lik tabletlerin tam ortasında ipad çıkardı bu sene 7.9'' tablet sürüldü piyasaya anlayacağınız kendi ilkelerini bozma yolunda ilerliyo apple

@07 Kas 2012 11:07 ben 38 yasında bilgi işlemciyim. size şunu soyleyebilirim sadece, bu bir androidci yada applecı kavgası deil. ama gecen yıla oranla apple ın telefon satısında % 17 lik, tablet satısında % 11 lik gerileme var ve bu gerileme devam ediyor. diyeceksiniz ki android 50 model cıkarıyor,apple 1. dogrudur. ama oranlarsak bunu, apple a para verebilecek kişi sayısıyla ve veremeyecek kişi sayısıyla, android yinede önde.bunu ben deil, istatistikler soyluyor.ben kavga deil ama şoyle diyim. işin içinde olan kişiler daha cok android tercih ediyor, bir de daha uygun fiyatlı modeller oldugu için halkın buyuk bir bölumude aynı sekilde. Parası olan ama bu bilgi işlem işinden biraz uzak olan, sade,düz kullanıcılar da apple tercih ediyor cunku kafa yormak istemezler kullandıkları cihazın nasıl calıstıgıyla ilgili.Ama bu apple in daha iyi oldugunu ispat etmez, ispat, istatistiklerde.

2. bolumde niye ipad fotografi bulanikken el goruntusu net. sonradan bulaniklastirilmis belli, maksat guzel bir izlenim vermesin :)

Apple telefon pazarinda nasil % 17 gerilemis anlatsana sen bana? Komikmi olmaya calisiyorsun ? Ayrica "Düz kullanici" ne demek? Sen yamukmusun? Ayrica istatistik diyorsun.Iphone 5 , 1 ayda 5 milyon satti.Buna ne diyorsun ? Yorum yaparken kelimelerimizi dikkatli secelim , arastirip yazalim.Karavana atmayalim.Yoksa sivri kelimeler daha cok batar. Saygilar

@11 Kas 2012 02:39 Polemik polemik polemik..! Apple fanboy seni :)

Boyutları bana göre çok ideal olmuş çok güzel ve çok kullanışlı görünüyor.Doğrusu ilk defa tarzıma uygun bir apple ürünü görüyorum fakat ekranın retina olmaması kötü olmuş.. Teorik olarak bir apple-android karşılaştırılması saçma geliyor bana birbirine göre eksileri ve artıları var fakat ben yine de özgürlükten ve farklılıktan yanayım android tabletime bu tableti değişmem...

iPad mini'yi honı kong getirdim gerçekten harika bir alet iPad'den küçük olabilir ama her yönüyle çok harika bir tablet İOS 6 ile daha da hızlı herkese tavsiye ederim

ben çok beğendim ilk defa bir aplle ürününü ciddi ciddi almayı düşünüyorum ama bence ram ve ekran sıkıntı ipad mini 2 de bu özellikle artırılacak diye söylentiler var ,bakalım ipad mini 2 alacağım döneme yetişirse 2 alırım

Flash desteği yok evet sonuç olarak İpad da ön kamera desteği var yani ön kamerayı uygulamalarla kullanabiliyosun kısacası ipad modelinde App store var ;) Onu bunu geçelim hız da söz konusu daha sonra ekranı,çözünürlüğü bence siz görmek istediklerinizi görüyorsunuz

Kimler nasil degerlendirme yapiyor anlamiyorum bende ipad mini ve android tablet var karsilastirmak mumkun deyil android gercekten copluk sacma sapan uygulamalar ipad cozunurluk kalite lafi bile olmaz daha iyisini kanimca yine apella yapar

Ben 1-2 haftaya ipad mini almayı düşünüyorum sizce nasıl bir alet önerirmisiniz ? Biraz ekranı düşük geldi bana bide ram'ı 512 mb olduğu için sıkıntı olurmu ? Yorumlarınızı Bekliyorum...

@04 Mar 2014 22:44 Bence olmaz al media markta bak fiyatıda duzgun yani sana onerim al

Ben kullanmayı düşünüyorum. Şu an elimde iPad 4 var. O da çok iyi ama ben iPad mini küçük olduğu için heryere götürebiliriz diye düşündüm.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play