iPhone 5S detaylı testte!

Apple'ın yeni amiral gemisi iPhone 5S'i, tüm detaylarıyla test ettik! İşte detaylı test raporumuz...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone 5S detaylı testte!

Apple bu sene beklediğimiz gibi "S" takılı bir cep tanıttı ve aslında buna hiç yabancı değiliz. Firmanın iPhone 5S'in isminde kullandığı "S", modelin önceki cebin üzerine birkaç yenilik eklediği, ancak tasarımının ve birçok şeyin çok da değişmedi anlamına geliyor. Peki iPhone 5S, getirdiği "az sayıda" yenilikle gerçekten bizleri etkileyebilecek bir telefon mu?

iPhone 5S, yeni bir işlemci, daha iyi pil ömrü ve daha iyi bir kamera, bir de parmak izi tarayıcısıyla geliyor. Cihazın Türkiye'deki satış fiyatları henüz belli olmasa da başlangıçta 2.000 TL'nin altında satışa sunulma ihtimali oldukça düşük. Bulunduğumuz dönem, birkaç sene öncesine benzemiyor. Yani Apple'ın bir telefon ortaya çıkarıp rakiplerini umursamadan kamyonlar dolusu iPhone satması eskisinden çok daha zor. Ancak Apple da bunun farkında ve bu nedenle iPhone 5S'i bazı ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirmiş.

Giriş düğmesine entegre yeni parmak izi tarayıcısı (ne kadar iyi çalıştığını anlatacağız), işlemci hızının katlanması, güçlenen kamera ve fazlası, iPhone 5 ile aynı tasarım içinde bizlere sunuluyor. Detaylı incelememize sonraki sayfamızda, cihazın tasarımından başlıyoruz.

Tasarım

Tasarım

iPhone 5S'in tasarımı için iPhone 5 için söylenenlerden fazlasını söyleyebilir miyiz? Açıkçası iPhone 5S'e baktığınızda iPhone 5'e kıyasla neredeyse yeni hiçbir şey görmeyeceksiniz.

Küçük farklar arasında kamera modülünün yanındaki çift flaşlı LED ve baştan tasarlanan giriş düğmesi bulunuyor. Yeni LED flaştan daha sonra bahsedeceğiz, ancak yeni giriş düğmesinin etrafındaki gri halka sayesinde oldukça etkileyici göründüğünü söylemeliyiz. Ortasındaki kareden kurtulan düğme, sadece görünüm olarak yenilenmemiş, aynı zamanda Apple'ın yeni Touch ID teknolojisiyle zenginleşmiş.

Bunlar dışında iPhone 5S'in iPhone 5 ile tıptatıp aynı göründüğünü söyleyebiliriz. Hatta iPhone 5'i salladığınızda giriş düğmesinin hafiften hareket etmesi bile iPhone 5S'te ortadan kalkmamış. Bu denli yüksek bir yapı kalitesine sahip cepte "bol kalmış" bir bileşenin yer alması ise biraz şaşırtıcı.

Telefonun geri kalan her bölümü neredeyse kusursuzca tasarlanmış. Yuvarlak ses düğmelerine basmanız oldukça kolay, sesi kapatıp açtığınız düğmenin verdiği "sağlam" his hala mevcut. Kulaklık girişi de yine telefonun alt tarafında.

Lightning bağlantısı telefonun alt kısmındaki yerini koruyor. Stereo hoparlörler de Lightning portunun sağ ve sol tarafında bulunuyor. Hoparlörlerin farklı bir konumda olmasını tercih ederdik, çünkü telefonu yatay tuttuğunuzda parmaklarınız hoparlör yuvalarını kapatabiliyor.

iPhone 5S'in sol kenarındaysa SIM kart çekmecesi bulunuyor. Ancak bugünkü çoğu akıllı cepteki microSIM'in aksine iPhone 5S'te nanoSIM teknolojisi tercih edilmiş.

Bu arada Apple'ın yeni deri kılıflarıyla telefonunuzu korumaya almanız mümkün. Ancak bu kılıflar düğmelerin basılmasını zorlaştırdığı gibi kısa sürede yıpranabiliyor.

Yine de iPhone 5S'in tasarımından etkilendiğimizi söylemeliyiz. Metal ve camdan oluşan telefon biraz kırılgan gibi göründüğünden, özellikle alüminyum yüzeyi korumanız için bir kılıf kullanmanızı öneriyoruz.

Ekran

Ekran

Apple, iPhone 5S'te (ve iPhone 5C'de) iPhone 5'teki 1136 x 640 çözünürlüklü Retina ekranın aynısını kullanmış. 4 inç'lik ekran, 326 DPI piksel yoğunluğu sayesinde çok keskin görüntüler sunabiliyor.

iPhone 5S'in ekranının piyasadaki ceplerdeki en iyi ekran olduğunu söyleyemeyiz, ancak Galaxy S4 veya HTC One gibi büyük ekranlı cepler size göre değilse, iPhone 5S'in ekranı sizi fazlasıyla memnun edecek. iPhone 5S'in ekranının renk üretimi harika. Ancak iPhone 4S'ten 5S'e geçenlerin ekranın büyümesi dışında büyük bir fark görmeyeceğini söyleyelim.

Bununla birlikte iPhone 5S'in ekran boyutu, Apple'ın söylediği gibi kusursuz değil. Telefonu tek elle kullanmak istediğinizde zorlanabiliyorsunuz.

iPhone 5S, ekran çerçevesini biraz daha incelterek bizi daha çok etkileyebilirdi, ancak sanırız bu durumda uygulamaların boyutlandırması konusunda sorunlar çıkacaktı.

 

iOS 7

iOS 7

iPhone 5S'in en önemli özelliklerinden bir tanesi, kutusundan yeni iOS 7 ile çıkması. Yeni işletim sistemi, iPhone 5S'te kendini tam anlamıyla gösterme şansı buluyor.

Retina ekran, yeni iOS 7 tasarımının renklerini en iyi yansıtacak biçimde optimize edilmiş. iOS 7, iOS 6'ya kıyasla çok daha parlak, temiz ve düz bir görünüme sahip. Bu görünüm iOS'u uzun senelerdir kullananlara biraz garip gelebilir, ancak bizce yeni tasarım eğlenceli olduğu kadar taze ve en önemlisi iOS 7'yi diğer platformlardan farklı kılacak kadar eşsiz.

iOS 7 ve önceki iOS'larda devam eden küçük bir sıkıntı, uygulamaların ayarlar menüsünün kendi içlerinde bulunmaması ve ayarlara ulaşabilmek için önce uygulamadan çıkmanızın gerekmesi.

Ancak arayüz içinde dolaştığımızda iPhone 5S'i kullanmanın aslında çok daha kolay olduğunu fark ettik. Bu, basitliğiyle öne çıkan bir telefon için bizce çok önemli bir avantaj.

Herhangi bir yerde parmağınızı yukarıya doğru çektiğinizde ekrana Denetim Merkezi geliyor. Buradan müzik çalıcıya, parlaklık ayarlarına, fenere, hesap makinesine, Wi-Fi ve Bluetooth gibi bileşenleri açıp kapamaya izin veren ayarlara hızla ulaşabiliyorsunuz. Benzer işlev Android'de senelerdir var, ancak iOS 7'deki Denetim Merkezi öyle iyi tasarlanmış ki istediğiniz ayara erişmeniz hiç olmadığı kadar kolay.

Küçük bir sorun ise Denetim Merkezi'ni açtığınızda herhangi bir simgeye dokunmanız için 1-2 saniye beklemeniz gerekiyor. Bu çok önemli bir sorun değil ancak zaman içinde sizi yorabilir.

Bir başka yenilik ise parmağınızı aşağıya doğru kaydırarak erişebileceğiniz yeni uyarı alanı. Denetim Merkezi'nin aksine bu bölümü kişiselleştirmeniz mümkün. Yani hisselere ve yaklaşan randevularınıza bakmak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte hava durumu her zaman gösteriliyor. Bir başka alanda ise kaçırdığınız uyarıları görüyorsunuz. Bu, cevaplamadığınız bir çağrıdan eBay'deki açık artırmaya herhangi bir bilgi olabiliyor.

İki alan da oldukça şık tasarlanmış. Tasarıma eklenen saydamlık, arka planda olup biteni kabaca görmenizi sağlıyor.

Çoklu görev, iOS 7'de baştan aşağı yenilenen işlevler arasında. Giriş düğmesine çift basarak açtığınız çubuk artık yok. Çift basmak, artık ekrana açık uygulamaların küçük resimlerinden oluşan yatay bir listenin gelmesi anlamına geliyor. HTC'nin Sense arayüzünü andıran yeni düzende uygulamaları kapatmak için uygulamayı yukarıya doğru sürüklemeniz yeterli.

iPad'de beş parmağınızı kullanarak uygulamalar arasında geçiş yapabilme işlevinin iPhone'a da gelmesini dilerdik. Zira iPhone 5S'te uygulamalar arasındaki geçişi ek adım nedeniyle iPad'deki kadar hızlı gerçekleştiremiyorsunuz.

iOS 7'de geliştirilen klasör sistemi, bir klasöre sığdırabileceğiniz uygulama sayısını artırıyor. Bunun yanında internet tarayıcısı ve kamera uygulamalarında da bazı performans geliştirmeleri var. iOS 7'deki hemen hemen tüm yenilikler, görsel yenilikler ve Apple'ın bu konuda iOS'un şiddetle ihtiyaç duyduğu yenilikleri yaptığını söyleyebiliriz.

iOS 7 hakkında çok daha fazlasını iOS 7 incelememizde bulabilirsiniz!

Touch ID

Touch ID

Sıra iPhone 5S'in en özel işlevi olan Touch ID'de. Gelecekteki iPad'lerde de kullanılacağı iddia edilen Touch ID, giriş düğmesine bir parmak izi tarayıcısını entegre ederek sizi parola girme derdinden kurtarmayı amaçlıyor. Peki bunu sorunsuzca yapabiliyor mu?

Parmak izi tarayıcısını ilk kullanan telefon iPhone 5S değil. Örneğin Motorola Atrix'te de bir parmak izi sensörü bulunuyordu, ancak işlevin başarıyla çalıştığını söylemek zordu. Ancak iPhone 5S'teki Touch ID sensörüyle işler değişiyor. Çalışma şekliyle önemli bir yenilik sunan Touch ID'yi kullanmak için giriş düğmesine basmanız ve parmağınızı düğme üzerinde tutmanız yeterli. Ardından telefonunuzun kilidi sihirli bir biçimde açılıyor - bunu yapmanın harika bir his olduğunu itiraf etmeliyiz.

Parmak izi tarayıcısını kullanmak istemiyorsanız, eskiden olduğu gibi bir parola kullanmanız da mümkün. Bu arada sensörün güvensiz olduğunu düşünmeyin. Kapasitif yapıya sahip sensörün çalışması için öncelikle canlı bir parmağın ona dokunması gerekiyor. Dahası örneğin telefonunuz çalındığında parmak izi korumasını geçme kadar parolayı aşmanın da yolları var. Parola yazma zahmetinden ve bu iş için harcadığınız zamandan kurtulmak istiyorsanız, Touch ID gerçekten de harika bir işlev.

Touch ID, iTunes parolanızın yerini aldığı için her satın alma işleminden önce parolanızı tekrar girmeniz gerekmeyecek. Belki sadece birkaç saniye kazanacaksınız, ancak iPhone 5S ile sadece parmak izinizi okutmak bile sizi kendisine hayran bırakacak bir işlem olabilir.

Parmağınızı Touch IT'ye taratırken düğmeye hangi yönde dokunduğunuzun bir önemi yok. Nadiren tarama hataları oluşsa da işlev genel olarak çok iyi bir performans sunuyor ve parmaklarınızı herhangi bir açıdan okuyabiliyor.

Yeni A7 ve M7 çipleri; pil ömrü

Apple, iPhone 5S'i bir değil iki yeni çiple donatmış. Önemli bir performans artışı sunan iPhone 5S'in potansiyeli zaman içinde ortaya çıkacak.

A7 çipi

A7 çipi, sadece daha yüksek performans sunmakla kalmıyor, 64-bit'lik işlemci mimarisiyle de ceplerde yeni bir kapı açıyor.

64-bit çip, basitçe açıklamak gerekirse daha yüksek bir işlem güçlü ve uygulamaların gelecekte daha fazla RAM'i kullanabilmesi anlamına geliyor. Bununla birlikte şu an itibariyle 64-bit'in pek bir anlamı yok.

iPhone 5S'in arayüzünün performansında büyük bir performans artışı beklemeyin. Bunun nedeni telefonun yavaş çalışması değil, iPhone'un zaten gayet hızlı ve akıcı bir arayüzünün olması. iPhone 4'ten bu yana Apple'ın ceplerinde herhangi bir yavaşlamaya çok az rastlıyoruz. iPhone 5S ile iPhone 5'i yan yana koyup denediğimizde ise iPhone 5S'in sadece biraz daha yavaş olduğunu gördük. Bunun nedeni iOS 7'nin uygulamalar arasında geçiş yaparken daha çok animasyon göstermesi. Telefonun yavaş olduğunu söylemiyoruz, bu sadece iPhone 5'in gezinti şeklinde yapılmış bir değişiklik.

Apple, 64-bit işlemciyle donattığı iPhone'un artık "masaüstü sınıfı mimari" sunduğunu iddia ediyor. Peki bu tüketiciler, yani bizler için ne demek? Basitçe anlatmak gerekirse bu, pil ömründen minimum fire vererek ihtiyaç duyacağımızdan bile fazla işlemci gücü anlamına geliyor.

Bunun bir pazarlama hamlesinden ibaret olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında değil. Apple, yeni işlemcisi ve yeni güvenlik işlevleriyle geliştiricilere daha yüksek olanaklar sunuyor ve bu şekilde geleceğini garanti altına alıyor.

M7 nedir?

A7 ana birimine "yardımcı" olarak çalışan M7 çipi, iPhone 5S'in Nike Fuelband, Jawbone Up gibi fitness aksesuarlarıyla daha akıcı bir biçimde çalışmasını sağlayacak. iPhone 5S'in sensörlerini takip etmeye adanan M7, telefonun hareketi algılamayla meşgul olduğu sırada işlemcinin uyumasına izin veriyor.

Apple, fitness işiyle yakın gelecekte daha çok ilgilendikçe M7'nin daha çok faydasını görebileceğiz.

Pil ömrü

iPhone 5S'in pil ömrü, cihazın güçlenen A7 işlemcisi ve yenilenen işletim iOS 7 gibi nedenlerle en çok merak edilen konular arasında. iPhone 5S, iPhone 5 ile gelen pil geliştirmelerini devam ettiriyor diyebiliriz.

Onarıldığını fark ettiğimiz en önemli sorunlardan bir tanesi, cihazı bekleme konumunda bıraktığımızda pilin çok daha yavaş harcanmasıydı. Cihaz bir gecede ortalama yaklaşık yüzde 4-5 pil harcıyor (bununla birlikte bir keresinde yüzde 15'lik pil tükettiğini de gördük).

Dolayısıyla iPhone'un en önemli sorunlarından bir tanesi ortadan kalkmış. Telefonunuz cebinizdeyse onu elinize aldığınızda aniden pilinin bittiğini görme ihtimaliniz oldukça düşük.

Ancak telefonu kullandığımızda küçük bir sorun olduğunu gördük. Telefon normalden biraz fazla ısınmakla kalmadı, pilini de hızla tüketmeye başladı. Durumun çok kötü olduğunu söylemiyoruz, ancak Apple'ın 3G ile 8 saatlik web'de gezinti iddialarının neye dayandığını açıkçası merak ettik. iPhone 5S konuşma sırasında da ısınıyor ve Apple'ın iddia ettiği 10 saatlik konuşma süresine yaklaşmıyor.

Ancak pil hakkında tüm bu yazdıklarımızı gölgede bırakabilecek bir gelişme var. iPhone 5S çok daha hızlı şarj oluyor! Tamamen bitmiş bir pili yüzde 100 şarj etmemiz, iki saati sadece birkaç dakika geçti.

Çağrılar, bağlantı seçenekleri ve iTunes

Çağrı yapma

Telefonun arama kalitesi yerinde ve yeterli. Bundan fazlasını söyleyip çağrı kalitesini övmemiz güç, çünkü rakip ceplerde genellikle konuşmadaki ses kalitesi ve telefonun kulak hoparlöründen kulağınıza gelen sesle ilgili yapabileceğiniz daha çok şey var. Yine de iPhone'u çoğu kullanıcının basitliği için tercih ettiğini düşündüğümüzde bu bir sorun niteliğinde olmayabilir.

Karşı tarafın sizi nasıl duyduğu konusunda ise iPhone 5S'ten övgüyle bahsedebiliriz. Cihazın üzerindeki üç mikrofon, gürültüleri ortadan kaldırmada ve sadece sizin söylediklerinizi çok başarılı.

iOS 7'de akıllı çevirme işlevinin olmaması bizce önemli bir eksiklik. Android'de bu sayede sayılara dokunarak rahatlıkla istediğimiz kişiye ulaşabiliyorduk. Dahası bu işlev Android 4.3'ün "saf" sürümünde de var. Bizce Apple'ın da iPhone'u benzer bir yetenekle donatmasının zamanı geldi.

Ön kamerada yapılan geliştirmeler, FaceTime görüşmelerinize yansıyor. Kamera daha hızlı ve resimler artık daha net, tabi bu ikisi için hızlı bir bağlantıya ihtiyacınız olacak.

Bağlantı

Birçok bağlantı yeteneğini içinde bulunduran iPhone 5S, NFC'yi hala desteklemiyor. Wi-Fi a/b/g/n, 3G ve 4G destekli cihaz, LTE bantlarını destekleme konusunda çoğu akıllı cepten daha iyi.

iPhone 5S'te Wi-Fi ve Bluetooth 4.0'ı denetlemenin yeni bir yolu var. Daha önce de bahsettiğimiz, parmağınızı aşağıdan yukarıya kaydırarak açabildiğiniz Denetim Merkezi, bu bağlantıları açıp kapamanıza ve dahası uçak modunu açıp kapamanıza izin veriyor.

iPhone 5S, Apple'ın iPhone 5'te ortaya çıkardığı Lightning portuna sahip. 30-pin porta göre daha yüksek hız sağlayan bu bağlantı noktası, kabloyu her iki yönde de bağlamanıza izin veriyor - böylece küçük bir zahmetten daha kurtulmuş oluyorsunuz.

iTunes

iPhone'unuzu ilk kez başlatırken artık masaüstü iTunes yazılımına ihtiyacınız yok. iPhone 5S'i kullandığınız sürece onu şarj etmek dışında fiziksel bir bağlantı hiç kurmasanız bile olur.

Çok fazla müziğiniz, videonuz ve fotoğrafınız varsa ve bunları aktarmak için telefonunuzu PC'nize veya Mac'inize bağlamak isterseniz, iTunes'un son sürümünü (11.1) yüklediğinizden emin olmalısınız. Aksi halde yeni telefonunuz, iTunes ile çalışmıyor.

iTunes'un Mac'te Windows'a kıyasla çok daha iyi çalıştığını, ancak her ikisinde de uzun eşitleme işlemlerine gerek duyduğunu söyleyelim. Yani müzik organizasyonu sizin için çok önemli değilse iTunes ile bağlanmaktan uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.

Mesajlaşma, sosyal ağlar, internet

Mesajlaşma

Mesajlaşmanın iPhone'un en güçlü yönü olmadığını çoğumuz biliyor. Ancak parmaklarınızı kullanarak konuşmak, iPhone 5S ile artık daha kolay. iOS 7, olması gereken şeyleri size yerinde sunuyor ve yeterince seçenek de mevcut. Küçük ekran size çok sayıda seçeneği bir anda sunabiliyor ve ekran sanırız bundan daha iyi değerlendirilemezdi.

Ancak klavyeyi kişiselleştirme seçenekleri kısıtlı olduğundan aynı övgüleri devam ettiremiyoruz. Apple, "yazma deneyiminizin" üçüncü parti araçlar tarafından olumsuz etkilenmesini istemiyor ve bunu bir yere kadar anlamak mümkün. Ancak iPhone 5S'in klavyesini "harika" olarak adlandırmak güç, yazarken hata yapma olasılığınız hiç de düşük değil.

Metin tahmin etme işlevi ise önceki iPhone'lara göre daha iyi görünüyor.

Sosyal ağlar

Twitter ve Facebook, iOS 7'yle bütünleşik olarak geliyor. Bu ağlara iPhone 5S'in ayarlar menüsünde oturum açtıktan sonra herhangi bir uygulamaya gitmeden paylaşımda bulunmanız mümkün hale geliyor. Zaten Facebook ve Twitter uygulamaları telefonu kutusundan çıkardığınızda henüz yüklenmemiş durumdalar.

Örneğin Facebook'a bir fotoğraf göndermek için Photos uygulamasını açmanız, bir fotoğrafı seçmeniz ve Facebook simgesine dokunmanız yeterli. Bunu yaptığınızda ekrana mesajınızı yazmanızı sağlayan küçük bir kutucuk geliyor. Bu kutucuktan bulunduğunuz konumu ve gönderiyi görmesini istediğiniz kitleyi seçmeniz de mümkün.

İnternet

İnternet tarayıcısı, iPhone 5S'in en çok geliştirilen öğelerinden. Çok daha düz bir arayüze sahip yeni tarayıcıdaki en önemli değişiklik, üstteki URL çubuğunun ihtiyacınıza göre büyüyüp küçülmesi. Retina ekran ise web tarama deneyiminizi her zaman olduğu gibi kusursuza yakınlaştırıyor. Yine de piyasadaki bazı Full HD ekranlı ceplerin aksine masaüstü web sitelerini okuyabilmek için çift dokunarak yazılara yaklaşmanız gerekebilir.

A7 işlemci, sayfaların hızlı açılmasını sağlamakla kalmıyor, onlara yakınlaşıp uzaklaşırken de öğelerin hızla ve düzgün bir biçimde büyüyüp küçülmesine izin veriyor.

Apple'ın arama işlevini URL alanına entegre etmesi de hoşumuza gitti. Bu sayede ekrandaki alanınız daha büyük hale gelmiş.

Kamera, ağır çekim, galeri ve AirDrop

Parlak ortamlar son derece keskin ve net görünüyor

Kamera

Çoğumuz için iPhone 5S'in kendini göstermesini beklediğimiz alan, kamerası. Ve cihaz bunu başarıyor. Apple'ın daha da geliştirdiği kamera sensörü, HTC One ve Galaxy S4'tekinden çoğunlukla daha iyi.

Aslında piyasadaki HTC One ve Galaxy S4 gibi üst seviye cepler, kameralarında farklı alanlarda lider konumdalar. HTC One, az megapikselli Ultrapixel kamerasıyla düşük ışıktaki fotoğrafların kalitesine önem veriyor. Galaxy S4 ise neredeyse tam tersini yaparak düşük ışıkta çok iyi sonuçlar vermeyen, ancak harika kareler yakalamanızı sağlayan bir kamera sunuyor.

Parlak ortamlar son derece keskin ve net görünüyor

iPhone 5S ise 8 megapiksellik sensörü ve HTC One'ın yüzde 75'i boyutundaki pikselleriyle iki cebin ortalarında yer alıyor. 5S'le çektiğiniz fotoğraflar hem yeterince keskin, hem de düşük ışıkta yeterince iyi.

f/2.2 diyaframa sahip iPhone 5S, aslında S4 ile aynı değeri sunuyor ve f/2.0 sunan HTC One kadar iyi değil.

A7 işlemcinin üç fotoğrafı birleştirerek en iyi fotoğrafı ortaya çıkarma yeteneği ve yeni kamera arayüzü birleştiğinde ise mükemmel bir kamera telefonu ortaya çıkıyor. Farklı modlar arasında "kaymanıza" izin veren yeni arayüz, panorama, sosyal ağlar için yeni "kare" modu, standart mod, 1080p video ve yeni yavaş çekim modları (720p çözünürlükte 120 FPS) arasında hızla geçiş yapmanıza sağlıyor.

Peş peşe fotoğraf çekmenizi sağlayan yeni burst modunun hızı etkileyici ve neredeyse sınırsız fotoğrafı peş peşe çekmenize izin veriyor. iPhone 5S, diğer ceplere kıyasla en iyi fotoğrafı seçme konusunda da olukça başarılı. iPhone, burst modu konusunda geç kalmış olsa da işlev yeterince iyi ve sorunsuz çalışıyor.

Bir başka yenilik olan çift LED, aslında akıllı ceplerde yeni bir şey değil. iPhone 5S bu sayede sahneyi analiz ederek amber ve beyaz LED renklerini daha iyi bir resim üretmek üzere kullanıyor. Sonuçların etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bize flaşı daha fazla kullandıracak kadar değil; çünkü iPhone 5S'in düşük ışık performansı zaten etkileyici.

Sonuç olarak iPhone 5S'in kamerasının seleflerini rahatlıkla geride bıraktığını ve çok iyi bir kameraya sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Video ve ağır çekim

iPhone 5S video konusunda çok özel bir yeteneğe sahip değil. Donanımında optik görsel sabitleme desteği bulunmadığından el titremeleriniz olduğu gibi videolarınıza yansıyor. Bu özellikle yakınlaştırarak çektiğiniz videolarda belli oluyor.

Ancak videoların görüntüsü son derece net ve etkileyici. İyi bir aydınlatma için LED'inizi açabilirsiniz. LED'lerin çok parlak olduğunu söyleyelim.

Ağır çekim

A7'nin sunduğu nimetlerden biri olan ağır çekim, saniyede 120 kareyi 720p çözünürlüğünde yakalamanıza izin veriyor. Daha önemlisi videonun ne zaman yavaşlayıp ne zaman hızlanacağını seçebiliyorsunuz. Bu ise ağır çekim göstermek istediğiniz sahneyi kolayca vurgulamanızı sağlıyor.

Yavaş çekim efekti oldukça hoş ve eğlenceli, ancak bu işlevi telefonun en büyük özelliklerinden biri olarak saymak bizce zor. Dahası yavaş çekim videonuzu paylaşmanız oldukça zor, zira ortaya çıkan .MOV dosyasını PC'nizde açtığınızda biraz sorunlu, takılıp atlayan bir videoyla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Galeri

iPhone 5S'teki galeri uygulamsı, tüm fotoğraflarınızı aynı konumda gösterebildiği gibi onları kolayca bulmanızı sağlayacak biçimde organize de edebiliyor. Örneğin yenilenen fotoğraf uygulamasını açtığınızda karşınıza birkaç seçenek geliyor. Bu sayede albümünüzü görüntüleyebiliyor, Photostream'inize iCloud'dan göz atabiliyor veya kaydettiğiniz videoları izleyebiliyorsunuz.

Film rulosuna gittiğinizde karelerinizi zamana, konuma (ve fazlasına) göre organize etmeniz mümkün. Sosyal ağlarda paylaşmak ise sadece birkaç dokunuş uzağınızda. Beğenmediğiniz fotoğrafları iPhone 5S'in temel işlevlerle gelen düzenleyicisinde her zaman geliştirebilirsiniz. Seçenekleriniz arasında kırpma, döndürme, kırmızı göz kaldırma, 8 filtre ve otomatik geliştirme var. App Store'dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz iPhoto kadar detaylı olmasa da genel kullanımda fazlasıyla yeterli.

Airdrop

Apple'ın tescilli işlevi, Samsung Galaxy ceplerdeki S Beam'i malup edecek kadar iyi. İşlevi kullanmak için önce karşınızdaki kişinin uyumlu bir Apple cihazına sahip olduğundan emin olmanız, ardından paylaşmak isteğiniz fotoğrafa dokunmanız gerekiyor. Ardından Denetim Merkezi'nde kişinin simgesine dokunmanız yeterli. Apple'ın Wi-Fi teknolojisini kullanarak geliştirdiği işlev gerçekten de başarılı bir biçimde çalışıyor ve fotoğraflarınızı hızla paylaşmanıza izin veriyor.

Kararımız

CHIP Online yorumu

iPhone 5S için pek şaşırtıcı olmayan şu cümleyi rahatça söyleyebiliriz: "iPhone 5S şimdiye kadarki en iyi iPhone". Ancak bu cümle kendi başına bir şey ifade etmiyor.

iPhone 5S'i kullanırken ondan son derece keyif aldık. Apple'ın "S" uzantılı cepleri, çok fazla yenilik getirmediği için kullanıcıların çok fazla ilgisini çekmeyebiliyor. Evet, iPhone 5S'le gelen yeniliklerin sayısı sınırlı, ancak bu sınırlı değişiklikler bizi etkileyecek kadar iyiydi.

64-bit uygulamalar henüz yoklar, ancak ortaya çıktıklarında ve A7'nin potansiyeli de kullanıldığında iPhone 5S'teki geliştirmeler daha da belirgin hale gelecek.

Cihazın kamerasında önemli gelişmeler var. Sadece bir dokunuşla en iyi kareyi yakalamamızı ve detaylarla çok fazla uğraşmamamızı isteyen Apple, bu işi başarmış görünüyor. Touch ID sensörü ise akıllı ceplere parmak izi sensörünü eklemek üzere atılmış ilk gerçek adım. Apple'ın iki teknoloji şirketini bünyesine katarak geliştirdiği yeni giriş düğmesi, başarılı bir biçimde çalışıyor ve parolalarınızın yerini alacak kadar yeterli.

iOS 7'yle beraber yenilenen arayüz, iPhone 5S'i tazeleyen bir başka faktör. Ancak biz her ne kadar iPhone 5S'i beğensek de, cihazın (Türkiye'de henüz belli olmayan) yüksek fiyatı, çok kişiyi ondan vazgeçirebilir.

iOS 7 hakkında daha fazlasını iOS 7 incelememizde bulabilirsiniz!

Okuyucu Yorumları

Toplam 82 Yorum

lumia 920 buna bin çeker..

@20 Eyl 2013 00:16 hade canım ciddimisin :)

@20 Eylül 2013 00:16 lumia 920 öldü iphone 5s hala üst düzey telleri geçiyo 3 sene olmuş bak wp den bişey olmaz

lumia 920 bundan daha iyi aslında

@20 Eyl 2013 00:18 oldu biz sizi ararız :)

Hım güzel bi inceleme olmuş. Memet can.

Güzel tarafsız bir test olmuş.Teşekkürler chip online.Apple şirketinin böyle bir politika izleyecegi belliydi.Tatmin edici değil.Android telefonlar birçok yönden önde.

iphone 4s ten htc one a terfi ettim. çok ta memnunum telefonumdan. apple ancak iphone 6 ile tasarım anlamında ekran buyuklugune giderse fikrimi çelebilir. onun dışında malesef sansı yok..

Tahminimce 2500 tl civarindan piyasaya cikacaktir;yukaridaki aciklamari okurken en cok ilgimi ceken 2 nokta sunlardi,1;ekran konusunda 4s ten cok farkli olmamasinin soylendigi bölüm ve 2;iphone nun ancak bu son modelinde 2 saatte sarj olabilen bir cihaz yapabilmesi...Bunlar traji komik ayrintilar;sunu da soylemek isterim ki bu tasarim ve kasa sekliyle eger ki iphone inadini kirip birgun 5inc lik bir telefon yaparsa o telefoni tablet cantasinda tasimak zorunda kalir note a gülenler :) Çünkü ufak ekranli 'kaba' telefon bunlar .. iyi geceler olsun

önemli olan onun bunun iyi olmasi degil,önemli olan siz hangisini beyeniyorsunuz,karsilastirmalar sürekli olur,yok su iyi bu iyi,bence hepsi hemen hemen ayni,ama ios sistemi hosuma gittiyi icin ben iphone diourm...

4sten sonra çok bir fark yok bana göre android telefonlar daha az bir paraya daha çok özellik sunuyor apple iphone 6da atılım yapması lazım

YOK BU ÖZELLİK YOK ŞU ÖZELLİK YA AKLI OLAN 2000-2500 TL BİR TELEFONA VERİRMİ? İNSANLAR EKMEK BULAMAZKEN BENİM APTAL İNSANLARIM ASGARİ ÜCRETLİNİN 4 KATINI BİR TELEFONA VERİYOR TRAJİKOMİK BİR OLAY.

@20 Eyl 2013 10:32 sanane birader...

@20 Eyl 2013 12:22 okadar zenginlerse 2500 tlyi şu telefona vereceklerine fakir fukaraya yardım etsinler. s3 mini bile benim işimi görüyor. bir telefon 1500 tl yi geçmez. samsung içinde aynı htc içinde sony içinde..

özellikle büyük ekran severler alınacaksa o fiyata note 3 alınmalı

ya arkadaş ne övmüşsünüz telefonu bunu okuyan adam da Apple mükemmel bi telefon çıkardı sanır.

Arkadaşlar telefon getirticem önümüzdeki ay Almanyadan İphone 5 ile Galaxy S4 arasinda kaldim sizce hangisi ? Android'mi daha işlevsel yoksa İos'mu hangisi uzun vadede işimi görür malum pahali cihazlar oldugu için 2 sene telefonu degistirmem herhalde şimdiden teşekkür ederim ;)

@20 Eyl 2013 12:20 vallahi kardeşim sen iphone 5 al işini fazlasıyla görür galaxy görmez

@20 Eyl 2013 12:20 ıphone 5 al.2 sene sonra satar yeni çıkan samsung s6 alırsın.Cebinede para kalır:)) s4 alsan 2 sene sonra satamazsın bile..Kim bilir kaç galaxy çıkar üzerine.

pahalıysa daha iyidir. en son çıktığı için de çok teknolojiktir. yani en iyisi oluyor bu durumda. neyini anlamadınız?

yeter artık yeter

İosu androide tercih eden teknoloji kalitesinden anlamayan kişi dir,dikkat edin iphone demedim ios dedim ,iosun uygulama kalitesi akıcılığı magza zenginliği açık ara önde.

ios harbi süper miş çok akıcı

merhaba, HTC One van münite gibi ve bu Samsung galaxy Note 3 gibi harika mobiltelefonlar varken. ihone iğrenç ve görmek istemiyorum.?

@20 Eyl 2013 15:27 bakma o zaman seni koltuğa bağlayıp karşına da iphone koyup işkence yapanlar mı var?

sony xperia z

aşağıdaki reklamda general mobile discovery bile daha çok dikkatimi çekti :)

@20 Eyl 2013 18:09 3 günde 9 milyon satan cihazı ilgini çekmedi ve sen merak etmediğinden incelemeyi okudun ve hiiç ilgini çekmediği için yorum yazdın:)) .Cihazda zaten plastik:)) ne yapacan miis gibi general mobile dururken:)) dünyanın ilk 64 bit telefonu olsa ne yazar demi. bilgisayarımda bile kullanmıyorum 64 bit. 32 sevdiğim sayı:)) zaten bilgisayarların bile büyük bölümü 32 bit.iyi bişey olsa 32 bit olurdu ve ucuz olurdu yada beleş olsa en iyisi o olurdu.Telnolojiden çok iyi anlıyosun

@23 Eyl 2013 21:47 tim bile sizin kadar sahip çıkmıyor.bu ne fanatikliktir.altüstü telefon (interneti var mı telefonunun? - var ) o zaman niye yırtıyorsunuz iphone da 64 bit olsa ne olur ki ! ne için kullanıyorsun telefonu oyun oynamaktan başka güç ve zorlandığı bir durum yok ki.Makinelerin kölesi olmuşsunuz...bu söylediğim diğer bazı android kullanıcıları ve w8 kullanıcıları içinde geçerli en iyisi benimki diyip sidik yarıştırmaktan başka bir şey değil bu yaptığınız....asıl sorgulamanız gereken yerleri hep atlıyorsunuz.niçin bu kadar pahalı neden vergisi çok bu fark nereye gidiyor?Niçin aynı telefonun farklı işlemcilerle satın alıyorsunuz.almayın baskı yapın biz de snapdragon 800 istiyoruz.işlemci seçimi müşterinin olmalı?vs. vs. w8 için diyecek bir şey bulamadım.Çok fazla bir şey yok çünki nokia yla şimdilik ilerliyorlar..kendi çaplarında...

İphone 6 da en az 4.5 inç ekran bulunmalı . Sırf ekranı küçük diye iphone almıyorum ,acaba parmakları büyük olanlar İphone ile nasıl yazı yazacaklar hiç düşünmüyorlar telefonu piyasaya çıkarırken.

@20 Eyl 2013 18:22 ya isteseler aynı büyüklüklerde yapıp ekranı büyütebilirler

@20 Eyl 2013 18:22 normal eller için cihaz.Basketçiler falan kullanıyor.Elinin büyüklüğünü nekadar ki?

ben genis parmaklıyım fakat alıstıktan sonra sorun olmuyor sırf ekranı kucuk diye iphone aldım ama boyle giderse androide dönmem yakındır sadece işletim sistemini kaliteli buluyorum.

kedili resimde arka plan kabul edilemez derecede grenli bu mu resim kalitesi? beyaz bi kedi çekseydiniz? koyu ortamlar yanıltıır. lafın kısası kamera facia...

harkt özlliği varmı ?

hareket özelliklri nelerdir ?

yalnız iPhoto ücretsiz değil 8.99 tl

@21 Eyl 2013 12:28 1 Eylül'den Sonra Cihaz alanlar için ücretsiz

Sizin gibi insanlar kamera megapikseline ekran boyutuna bakar sonra bu telefon kötü android 1 numara derler. Sen androidine torrentten bedava korsan uygulama yüklersin. Hakkıyla almazsın uygulamayı. Kedi uzanamadığı çiğere misali. Ne iphone a nede ios uygulamarına verecek paran yok senin. 64 bit diyince saçındaki bit değil bu. Teknolojiden anlamıyosan kötü deme. En azından anlamadım de.

@21 Eyl 2013 13:09 sen bu kafayla fazla yaşamazsın

@21 Eyl 2013 13:09 IOS tada kırıp beleş indirebiliyorsun.(sorun yaratabilir diceksin ama oda onu kırmaya çalışanın beceriksizliği)

@21 Eyl 2013 13:09 Şimdi parası olmaması ayıp değilde, ulaşamadığı için bilmeden sallaması ayıp.

iphone kullanmasını beceremeyenler alıyor samsungu o kadar diyim

@21 Eyl 2013 14:20 iphone kullanmayı beceremeyen samsung nasıl kullansın :D

4s kullanıyorum ama ıphone artık cılkını cıkardı arkadas aırdrop ozllıgını neden 4s ve 4 e getırmıyorsun altı ustu bı yazılım degılmı ıphone kullanma sebebım boyutu ve menusu kolay oldugu ıcın dı ama artık benım ıcın bıttı ozellık katma namına hıcbırsey yok

@21 Eyl 2013 17:41 Yolladıklarını güvende tutmak için. iPhone 5, 5S, 5C, iPad 4, Mini en yeni internet kanallarını kullanıyor. Apple 4S'e gıcıklık yapmak için değil, donanımından dolayı AirDrop'u desteklemiyor.

@22 Eyl 2013 14:35 en yeni internet kanalları ?..zaten yazıda wireless teknolojisi olarak belirtilmiş.internetle bir alakası yok .. 4s in tek farkı 5ghz i desteklemiyor olması bir resim atmak için de 5 ghz e gerek yok.Bu gözden çıkarmaktan başka bir şey değil..

Samsung yakinda 2x64 bit çikariyor pire mi bit mi o zaman gorursun :-)

lumi 1920 olsan da bin çekemez :))))

iphone artık ilgimi çekmiyor çünkü çoğu özelliğini diğer telefonlarla kullanamıyorsun... İnsanı bencilliğe itiyor....

Parasi bol olup bak ben sizden farkliyim dusuncesi bilinc altinda yatanlarin telefonu

yeni diyebileceğimiz aman aman bir özelliği yok , 4-4s-5-5s hepsi aynı. Olan benim vatandaşıma oldu, yine apple kazandı ...

kesin yorumları telefon işte...... 100 kağıda da alırsın 2500 e de..... adı telefon...telefon isteyenler 100 aır .... ekstra isteyen 2500 e ....2 yıl sonra 100 kağıda telefon alan 2400 tl kar eder,2500 tl veren 4500 tl vermek ister ARTIK VERME BAĞIMLISI OLUR.

O paraya Xperia Z1 alınır , Elma artık sıktı

apple samsung fanboyluğu sağcı solcu muhabbetine döndü orda politikacıların kazandığı gibi burda da şirketler kazanıyor hiçbir firma size kendi firmamı savundu diye para vermiyor bence yerel bir cihaz üretelim ki bunlara ihtiyacımız olmasın

Nokia ve samsunga yıllarca para verdim yazık verdiğim paralara. Heleki bbtorç 9800 e verdiğim parama yazık oldu. İphone 5 i elime aldığımda bir doSya açtığımda oyun oynadığımda anlıyorumki benim için en kralı appale yarım elma olanı

fanboyluğa siyaset benzetmesi yapan arkadaş..harikasın dostum.. her haltı aynı hassasiyetle koruyor ya da yeriyoruz ne olacak bizim bu af edersiniz salaklığımızın sonu? neyse appple güzel his veriyor proğramları daha güzel ama daha ucuza daha fazla işi de samsung vs androit yapıyor. Tercih meselesi..ben utanmasam hem ı phone hem de samsung kullanırdım sırf onun için ios lu bir tablet almayı düşünüyorum (uygulamalarından dolayı) ama hep ddiğim gibi çok para çok...

Apple hala harika telefonlar üretiyor ama bazı şeyleri değiştirmesi lazım bence. Öncelikle ekranı büyütmeliler, çok değil biraz. Sonra Kamera 8mp yerine 13-14 megapiksel olmalı ve mercek değişmeli. Çünkü iPhonelar hep diğer cihazlara göre daha sarımsı fotoğraflar çekiyor. Telefonun arka tasarımı ve yanları muhteşem öyle kalsın ama ön tasarım çok hantal gözüküyor. Ekranın yanındaki çerçeveyi inceltmeleri lazım. Ekran Retina olduğu için HD olmasına gerek yok. HD fazla şarj yiyor çünkü ve retina ekranda pikseller gözükmüyor. Ve iOS daha özgür olmalı. Widget ya da dinamik ikonlar gibi birşey getirilmeli ve daha kolay olmalı. Bir arka plan değiştirirken bile on takla atıyorsunuz. ve iTunes bağımlılığı olmamalı ya da iTunes daha akıcı olmalı. Telefona müzik atmak kabus gibi. Bir şarkı atmak istiyorum bütün listeyi güncelliyor. 1 şarkı için o kadar beklemek çok saçma. Bütün bunlar yapılırsa Hiçbir marka Apple ile yarışamaz ama ne yazık ki Apple fazla inatçı.

Apple'ın yeni kazık çöpü

Tuş mu sallanıyomuş. :) o kameradaki sarsınsıntıyı önleyen parça olmasın sakın!

samsung lg htc sony yükselişte iphone duraklama döneminde nokia batıyor black berry battı

@05 Eki 2013 11:53 sony samsung htc üçü yarısıyor diğerleri sürünüyor. iphone hata yaptı bence o özelliklere para vermek enayilik sırf marka için para veriyorlar özellikden haberleri yok.samsung htc sony bunların her birinin ayrı özellikleri var ve fiyatları da uygun enayi olmaya gerek yok

@06 Eki 2013 10:49 özelliklerin görünüşüne değil işlevine bak s4 te 8 gm ram vs olsa ne yazar iphone un 1 gb rami ona yetiyor

laf gevelemeye gerek yok. sıfır telefon fiyatı firma politikasıdır. ama ikinci el değeri piyasa verir. bakın bakalım 3 yıl önce çıkmış 4s mi ikinci elde daha çok tutuluyor yoksa bu yıl çıkmış s4 mü

ya arkadaşlar allah aşkına neyin tartışması bu ? nokia c5 de internete giriyor. face twitter uygulamaları var. dokunmatik. üstelik akıllı telefon olarak geçiyor. onu kullanın madem 64 bit gereksizse. bugüne kadar bütün cihazları kullandım bb,lg,samsung,lumia,iphone. üstelik bi teknomarket personeliyim ve her gün insanlara bu cihazları anlatıyorum. bire bir yeni çıkan cihazların eğitimini alıyorum. ama iphone kadar stabil çalışan başka bir telefon yok dünyada. bunun sebebi de kapalı uçlu işletim sistemi ios , paralı uygulamaları, bir müzik bile atarken itunes tan geçirmeden atamamam. madem çok para ,telefonu ihtiyaç olarak görüyorsun al bir iphone paraya kıyıp 5 sene telefon almazsın. olay yine iphone a çıktı gördün mü :))

Meraba ben iphone 5s alallı 4 gün oldu şarz problemi yaşıyıp yaşamadıgım mechul tam şarz dolum süresi yaklaşık 2.5 saat kulanım minimum şarz süresi yaklaşık 5 saat 30 dakika apple ulaştım bir arza kaydı oluşturdum ve beni aradılar cihazın seri mumarasını verdim canlı destek hattıyla cihazımın sorunu olmadıgını beyan ettiler yani kısacası batarya anlattıkları gibi degil 3g konuşma süresi 4 saat 3g internet 4.5 saat wifi internet kullanımı 6saat performans bu iyi günler

İphone 5S kullanıcısıyım 3G facebook twitter vs program kullanımlarda dakika %1 sarj düşmekte. Full sarjda %100 de biraz bekliyor sonr yani %99 dan sonra çok fazla sinir bozucu şekilde düşüyor. İnanın full kullanımda en fazla 3 saat durabilir

iPhone 5s 32gb Kullanıyorum 3 haftadır. Cihaz ilk geldiğinde batarya süresi muhteşemdi ancak gece müzik dinleyip 8 saat yattıktan sonra sabah telefonu elime alıp baktığımda %30 doluluk oranını görünce şok oldum. Bence bu bir genel sorun. Umarım yeni güncelleme ile düzeltirler..

@25 Kas 2013 12:48 şiddetle iphone cihazları bilgisayardan doldurmanızı tavsiye ediyorum(vakit nakittir ). şarj cihazlarının üstünde seyehat şarj cihazı yazar unutmayın , By Byyyyyy :))

dedilkeri gibi kesinlikle değil notmail bir kullanımda seni yarıda bırakacak bir telefon

@25 Kas 2013 16:13 5s mi kullanıyorsun merak ettim

iki telefon arasında kalıp note 3 alan biri olarak şiddetle 5s öneriorum beş para etmiyor samsung. 4s im bile daha iyidi

ya bi note 3 alıyosun 2.200 2.300'E özellkten bahsetmyorum ama satıcaksın 1 1.5 sene sonra 1100 1200 çook temiz oldugunu farzedrsk 1400 ama iphone'A baktıgımız zaman özllkle S serisine 4s 3 sene gecmsne ragmen hala fyatını koruyo dıyblrm yanı bu tldn maxımum zararınız 500 tl ama samsung buyuk zarar...parmak ızı ozlligide muthis havalı.. kısacası androıdl İOS samsngla İPHONE karsılastırılamaz..

bazı arkadaşların da belirttiği gibi teknik özellikler olarak iphonedan çok daha iyi telefonlar var ancak unutmamanız gereken şey android sistemin cidden iosa göre vasat olması ve tabi windows8 e göre de.ayrıca bugüne kadar kullandıgım hiç bir apple ürünü donanımsal olarak sorun çıkarmadı fakat samsung olsun nokia olsun htc olsun donanımsal olarak problem çıkaran telefonlar ve servis hizmetleri oldukça kötü :/

Siz daha once uzun sureli iphone 4-4S-5 bunlardan birini kullandiniz mi yeni geldigini soylediginiz cogu sey zaten mevcuttu ancak sunu soylemeliyim ilk defa bir telefon test yazisinu hic gicik olmadan okudum cok tarafsiz, cok ilgi cekici, cok eglenceli ve cok detayli bir yazi yazmissiniz cok begendim

bir aydır kullanıyorum, appstoredan almıştım, ilk problemimde müşteri hizmetlerinin ilgisi olağan üstüydü, problem dediğim de benim hatammış. hızlı olmasında şaşılacak birşey yok zaten, kamerası 5 e göre bayağı iyileştirilmiş, parmak izi okuyucusu gayet stabil. batarya ömrü düşük ama io7 7.1 le düzeltilir sanıyorum. hasılı toplamda iyi telefon ama pahalı.

Bakın arkadaşlar burda tartışmanın lüzumu yok zevkler renkler tartısılmaz hiç bir şekilde isteyen istediği telefonu kullanmakta özgürdür . Bende İphone 5s kullanıcısıyım telefon cok iyi şarj dışında . Ekranı kesinlikle biraz daha büyütülmeli en azından 4.5'' te sabit bırakılmalı ve 3G görüntülü konusmalar + veri aktarımı B. serbest bırakılmalı apple bu konularda inatçılığı bırakmalı artık biraz daha fazla özgürlük tanımalı kullanıcılarına sinir bozucu yönleride çok ...

aluminyum kasa cok cabuk ciziliyor ve dayaniksiz. iphone 4s daya iyiydi

Çok yeni bir Iphone 5s kullanıcısıyım. Daha önce özellik karşılaştırması falan yaparak diğer markaların daha avantajlı olduğunu düşünüyordum. Fakat cidden yanılmışım. Bunu telefonu alınca anladım. Daha önce HTC one ve Samsun s4 kullanmış biri olarak apple'ın neden dünya markası olduğunu anlamak hiç zor değil. Telefonda farklı bir kılas var. Her programıyla ben farklı ve özelim diyor. Parmak izi okuyucusuna resmen hasta oldum. Uygulamaların telefona hakim olması söz konusu bile değil. Her şey I phone tarafından yönetiliyor. 20'ye yakın uygulamayı açtım telefon hızından zerre kaybetmedi. Hundia'da mercedes özelliklerinin birçoğunu görürsünüz mercedes kullanana kadar. Saygılar....

Şarj dışında çok güzel .

İphone da kullandım androidde 1 sene sonra fark çıkıyor android yavaşlıyor

@12 Şubat 2015 13:24 asıl yavaşlayan senin beynin olmasın?

Sen de yorum yaz