iPhone 6 Plus testte!

İşte beklenen testlerden ilki: Apple'ın ilk "phablet'i" iPhone 6 Plus'ı her yönüyle test ettik!

  • H. Hüseyin Öztürk
iPhone 6 Plus testte!

CHIP Online'ın iPhone 6 testi için tıklayın...

Apple'ın yeni amiral gemisi 4.7 inç'lik iPhone 6 ile eş zamanlı olarak gelen iPhone 6 Plus, sonunda karşımızda. 5.5 inç'lik ekranıyla iPhone tarihinde eşsiz bir yere sahip olan cihaz, phablet (cep telefonu ve tablet karışımı) kategorisinde değerlendiriliyor.

5.5 inç'lik Samsung Galaxy Note 2 gibi Android cihazlardan bu boyut tanıdık gelse de, Apple cihazları arasında bu büyük bir yenilik. Bugüne kadarki Apple cihazlarının sadece iki farklı boyutu vardı: 3.5 inç'lik ilk nesil iPhone'lar, ve daha sonraları çıkan 4 inç'lik modeller.

Donanımsal özellikler ve tasarım açısından, iPhone 6 Plus ile iPhone 6 arasında büyük bir fark yok. En büyük fark elbette boyutu. Yine de sadece kendinde bulunan bazı özelliklere sahip. Full HD ekrana sahip ilk iPhone olmasının yanında, büyük boyutundan dolayı sahip olduğu pil de doğal olarak daha büyük.

Her iki cihaz da A8 64-bit işlemci, 1GB RAM, M8 motion coprocessor ve 8MP arka kameraya sahipler. Ama kamera açısından da küçük bir fark var. iPhone 6 Plus'ın kamerası OIS (optik imaj stabilizasyonu) özelliğinden faydalanırken, iPhone 6 EIS (elektronik imaj stabilizasyonu) kullanıyor.

Dahili hafıza ve fiyat seçenekleri

Diğer tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi iPhone 6 Plus da pek bütçe dostu bir cihaz değil. Almayı düşünüyorsanız küçük bir servet ödemeye hazır olun çünkü piyasada bulabileceğiniz en pahalı cep telefonu/tablet kategorisindeki cihazlardan biri.

16GB'lik iPhone 6 Plus'ın fiyatı 2.649 TL gibi muazzam bir seviyede. Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus için 32GB sürümden vazgeçtiği için, bir sonraki model olan 64GB'lık iPhone 6 Plus'ın fiyatı 2.831 TL civarında.

microSD yuvasının olmamasından şikayet edenler için iyi bir haber ise, Apple'ın sonunda 128GB'lik bir sürümü tanıtmış olması. Bu model, Apple'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de 3.250 TL'ye satılacak.

Bu haliyle iPhone 6 Plus, rakip Phablet'lerden oldukça pahalı. LG G3, OnePlus One ve Nokia Lumia 1520, bunların hepsi daha hesaplı cihazlar. Peki iPhone 6 Plus'ı tercih etmeniz için ne gibi sebepler var?

Ekran

iPhone 6 Plus ile ilgili söylenebilecek önemli özellik deyince akla gelen bir şey var. O da ekranı. Sonuçta cihazın amacı da, Apple hayranlarına dev ekranlı bir mobil cihaz sunmak.

5.5 inç boyutuyla iPhone 6 Plus'ın ekranı oldukça büyük, ama Nokia Lumia 1520 ve Huawei Ascend Mate 7 gibi 6 inç'lik canavarların olduğu bir piyasada çok da eşsiz değil.

iPhone 6 Plus'ın ilk Full HD 1920 x 1080 çözünürlüğündeki iPhone olduğunu söylemiştik. Buna kıyasla iPhone 6, hala ortalama sayılabilecek 750 x 1334 çözünürlüğünde ve 326PPi piksel yoğunluğunda.

iPhone 6 Plus'ın piksel yoğunluğu 401ppi, yani çözünürlük olarak küçük kardeşinden net bir şekilde üstün.

LED arka aydınlatmalı ekranının görüntüleme açıları etkileyici. Apple'ın kullandığı "dual-domain pixels" teknolojisi ile, tabletin etrafına her yönden bakan insanlar toplandığında bile, herkese iyi bir görüntü sunuyor.

IPS paneli ile renkleri parlak ve net, 1300:1 kontrast oranı ve yeni bazı ekran elementleriyle, iPhone 5S'inkine göre daha gelişmiş bir ekrana sahip.

Ekranı, bir akıllı cepte gördüğümüz en iyi ekran olmasa da, bir iPhone'da gördüğümüz en iyi ekran olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

"Reachability"

Tahmin edeceğiniz üzere, 5.5 inç'lik iPhone 6 Plus pek küçük bir cep değil. Diğer iPhone'ları tek elle kullanmak oldukça kolay olmasına rağmen, iPhone 6 Plus'da durum doğal olarak biraz farklı.

iOS arayüzünün ve uygulamalarının çoğunluğunda, yönetim kısmı ekranın üst tarafında, ayrıca alt tarafta Android veya Windows Phone bir cepte olduğu gibi bir "geri" tuşu yok.

3.5 ve 4 inç'lik iPhone'larda tüm köşelere tek elinizle rahatlıkla ulaşabildiğiniz için bu pek sorun olmuyordu. iPhone 6 Plus'da ise, ekranın aşağısındaki bir tuşa bastıktan sonra yukarısındaki bir tuşa dokunmak için, cep telefonunu ya iki elle kullanmanız ya da elinizde bayağı kaydırmanız veya kıpırdatmanız gerekebiliyor.

Bu durumu çözmek için Apple, iOS 8 'de "Reachability" diye bir özellik geliştirmiş. Amacı, baş parmağınızı ekranın en üstüne kadar uzatma zorunluluğunu ortadan kaldırmak.

Biz bunu çok etkili bulmadık ama şu şekilde çalışıyor. Home tuşuna iki kere dokunmak, ekranın üst kısmını bir anda ortaya getiriyor. Bu özellik, Safari bildirim çubuğundan diğer üçüncü parti uygulamalara kadar her yerde çalışıyor. Kötü tarafı ise, bunun Apple'dan beklenmeyecek şekilde kötü görünmesi. Maalesef biraz bug biri görünüyor. Üst çubuk ortaya indiğinde, ekranın yarısında siyah bir alan kalıyor.

Tasarım

iPhone 6 Plus'ın, iPhone 6'ya göre tek önemli özelliğinin büyüklüğü olduğunu söylemiştik. Eğer bir 4 inç veya 3.5 inç iPhone'dan geçiş yapacaksanız, aradaki boyut farkına elinizin alışması zaman alacaktır.

Boyutları tam olarak şöyle: 158.1mm x 77.8mm x 7.1mm. Ağırlığı ise 172 gram. Kıyaslayacak olursak iPhone 6 Plus, yine 5.5 inç ekrana sahip olan LG G3 ve OnePlus One'dan daha geniş, daha uzun ve daha ağır.

Ağırlık farkı oldukça bariz. Bunun sebebi iPhone 6 Plus'ın sahip olduğu son derece kaliteli alüminyum kasa. Diğer iki rakibi plastik kullanıyor. Ağırlık belirgin olsa da, biz bunu bir sorun olarak hissetmedik. Asıl sorun olabilecek noktası uzunluğu ve genişliği. iPhone'lar geleneksel olarak hep cebinize rahatlıkla sığdırabileceğiniz ve elinize tam oturan cihazlardır.

iPhone 6 Plus, 7.1mm ile aşırı derecede ince ve bu yüzden cebinize koymak çok kolay oluyor. Ama uzunluğu sebebiyle bir kısmı, cebinizin dışında kalabiliyor.

Tüm bunların yanında, iPhone 6 Plus'ın görünüş olarak piyasadaki en iyi phablet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her tarafından kalite fışkıran bir cihaz, yani fiyatını hak eden bir görünüşe sahip. Altın, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri var.

Arayüz

iPhone 6 Plus, Apple'ın en son mobil işletim sistemi iOS 8 ile geliyor. Dizayn olarak geçen senenin iOS 7'sindeki akıllı, pratik ve kullanışlı yapısını korumuş.

Daha eski iPhone'lardan geçiş yapanlar da kendini hiç yabancı hissetmeyecektir. Android'den geçiş yapacak olanlar da, iki işletim sisteminin ne kadar birbirine yakınlaştığını görecekler.

Ana ekranda tanıdık şekilde simgeler dizilmiş duruyor. İlk açışınızda simgeler ve yazılar için iki farklı boyut seçeneğiniz var. Normal seçenekte hemen hemen iPhone 5S'de olduğu gibi bir görünüş olurken, daha büyük boyutu seçerseniz, simgeler ve yazılar biraz daha büyük ve okuması kolay oluyor.

5.5 inç'ten faydalanacak şekilde, simge sütun sayısını beşe çıkarmak için bir ayar aradık ama maalesef bulamadık.

Kamera ve pil

iPhone 6 Plus, arkasında yeni 8MP iSight kameraya, ön tarafında da 1.2MP Facetime HD kameraya sahip.

Arka kamerası biraz dışarı çıkık bir şekilde duruyor. Bunun sebebi elbette cihazın son derece ince olması. Testlerimiz sırasında bunun bir sorun olduğunu görmedik. Zaten safir camla kaplı olduğu için son derece dayanıklı.

8MP olduğunu görünce iPhone 5S'deki ile aynı kameranın kullanıldığını düşünebilirsiniz, ama neyse ki Apple bu kamerayı biraz geliştirmiş. Bunun yanında Full HD bir ekranda resim çekmek de ayrı bir zevk oluyor.

Kamera uygulaması basit ve pratik, ve tabii buna karşın biraz sınırlayıcı. Ekrandaki resim çekme tuşuna dokunmak biraz zor olabiliyor, ama neyse ki cihazın kenarındaki fiziksel ses tuşunu da fotoğraf çekmek için kullanabiliyorsunuz.

Video kaydedicisi, 60fps'de Full HD kayıt yapabiliyor. Buna ek olarak, 120fps ve 240fps gibi ağır çekim modları da var ve bu modlarda çekilen görüntüler etkileyici olabiliyor.

Yüz tanıma, göz kırpma ve gülme algılayıcıları da iPhone 6 Plus'da geliştirilmiş.

iPhone 6 Plus'ın kamera özellikleri arasında, iPhone 6'da olmayan bir özelliği, Optik İmaj Stabilizasyonu (OIS). Android ceplerde bu teknoloji daha önce kullanılmış olsa da, bir iPhone'da ilk defa kullanılıyor.

Bu özellik, A8 çipini, denge çarkını, ve M8 motion coprocessor'ı kullanarak, düşük ışıktaki el titreme etkisini azaltıyor. Yani etraftaki ışık çok iyi olmasa da, bu özellik sayesinde güzel resimler çekebiliyorsunuz.

Bizim gördüğümüz kadarıyla ise, düşük ışıkta güzel çektiği fakat çok da mükemmel olmadığıydı.

Pil

iPhone 6 Plus'ın pil ömründen genel olarak memnun kaldık. Standart bir kullanımla 6 Plus'tan bir günlük performans elde edebildik. Galaxy S5 veya HTC One M8'deki pil performansına yetişmemiş olsa da, Apple'ın pil konusunda rakipleriyle arayı kapattığını söylemek mümkün.

Yine de iPhone 6 Plus'ı çok zorlamanız halinde pilini hızla tüketebiliyorsunuz. Tam parlaklıkta çalıştırdığımız 90 dakikalık video testimizde pil, yüzde 100'den yüzde 73'e geriledi. Aynı testte iPhone 5S'in sadece yüzde 16 gerilediğini gördük. Ancak iPhone 6 Plus çok daha büyük, parlak ve yüksek çözünürlüklü bir ekrana sahip. Parlaklığı kısmanız pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir, ancak yoğun oyunlar iPhone 6 Plus'ınızın pilini hızla tüketebilirler.

iPhone 6 Plus'ta herhangi bir güç tasarrufu modu bulunmadığından, piliniz yüzde 10-20 seviyelerine düştüğünde telefonun ekranını kapatmak, uçak moduna almak veya tamamen kapatmaktan başka çareniz olmuyor. Önceki iPhone'lar gibi, iPhone 6 Plus'ın pilini de değiştirmeniz mümkün değil. Ancak pil ömrünün iyileştiğini göz önünde bulundurarak bunun sorun olmadığını söyleyebiliriz.

Sonuç

iPhone 6 Plus, piyasadaki en iyi görünen phablet. Büyük ekranı ve alüminyum kasasıyla gerçekten etkileyici.

Apple'ın sonunda Full HD'ye geçiş yapması da sevindirici bir şey. Genel olarak ekranı çok kaliteli ve belirgin bir eksiye rastlamadık. 5.5 inç'lik büyük ekranı, film izlemek ve oyun oynamak için de ideal. 

Apple'ın en son işletim sistemi olan iOS 8'i kullanması da birçok avantajı beraberinde getirmiş. Yeni sağlık uygulaması da gelen bazı yenilikler arasında.

Gördüğümüz kadarıyla Apple, pil açısından da oldukça gelişme sağlamış. iPhone 6 Plus, tek şarjla rahatlıkla tüm gün dayanabiliyor. Tabii oyunlar ve filmlerle cihazı fazla zorlarsanız yine de pili daha erken tüketebilirsiniz.

Bunların yanında, fazla büyük olması, tek elle kullanımın zorluğu, ve fiyatı eksi yönleri arasında sayılabilir.

Sonuç olarak iPhone 6 Plus, son derece kaliteli bir phablet ve bu tarz bir cihaz arayanları kesinlikle tatmin edecektir. Daha hesaplı alternatifleri olsa da, Apple'ın basitliği ve yaratıcılığından şaşmak istemeyen kullanıcılar için ideal bir cihaz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 71 Yorum

tasarımı ipad mini gibi olmalıydı bence daha güzel dururdu

"Tüm bunların yanında, iPhone 6 Plus'ın görünüş olarak piyasadaki en iyi phablet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Her tarafından kalite fışkıran bir cihaz, yani fiyatını hak eden bir görünüşe sahip." babanın şirketi olsa bu kadar övemezdin.

@22 Eyl 2014 02:03 Plastik dandroidlerden sonra övülmesine pek de gerek yok aslında..

@22 Eyl 2014 09:40 birincisi dandroid değil android o. ikincisi bütün android telefonlar plastik değil.

@22 Eyl 2014 09:40 Eline HTC One M8 al ondan sonra konuş.

Safir ekran yokmu

yahu diğer gösterdiklerinizin hangisi hesaplı note 4 desen 2200den satışa sunulur her zamanki dandiroid problemleri , lumia 1520 desen boş yere verilecek 1900 lira sistem denen birşey yok , en azından apple alıp hem her uygulamaya , hemde stabil bir sisteme sahip oluyorsun , hiç boş yere laf etmeyin apple her zamanki gibi şaheser yaratmış

Elinize sağlık. Süper bir değerlendirme olmuş.

sevgili chip zorlama bir şekilde iphone demişsinz ama lg g3 note 3 hatta note 2 ile bu telden iyiyken neden hala kalite malite diyorsunuz sadece aluminym kasası var başka bir halta yaramayan bir tel ve millete marketingle yutturuyorlar. şuan piyasadaki üst sınıf her android tel buna beş basar . paranızı sokağa atmayın bu saçma telefona para vererek.

@22 Eylül 2014 07:15 sana sadece gülüyorum onca sene Android kullanmış ve sonunda gerçek Aşkı bulmuş biri olarak

@22 Eylül 2014 07:15 Birader hiç bi telefon bi Iphone 6 olamaz kes sesini otur oturdugun yerde,O kadar Justin Bieber,Selana Gomez,Türkiyedeki önemli siyasetçiler,aktorlerin hepsinin neredeyse Iphone 6 ve Iphone 6 plus kullanması degisikmi hayır normal...Para yok diye bari burda gelmiş her açıdan gelişmiş Iphone 6 yı kötüleme

çok güzel olmuş haziranda elime geçince videolu incelemesini yapacağım

botum gibi olmus

çok saçma apple neden 32GB vazgeçiyor bence 16GB vazgeçseydi.

Bunun sonuda blackberry gibi olacak hep markanın arkasına saklanan telefonlar.

Bazıları hala donanımı her şey sanıyor. Ne kadar daha örnek gördüklerinde anlayacaklar çok merak ediyorum.

3250 lira verecek olduktan sonra gider mac pro alırım adam gibi cihazım olur en azından. g3 ve sony z3 varken alınacak telefon değil. şu an en optime cihaz kesinlikle 5s.

@22 Eyl 2014 12:55 S5 ile iphone u bir tutuyorsan hiç bişeyden anlamıyorsun dostum. kara cahilsin anladık

@22 Eyl 2014 12:55 3250'ye Mac Pro?? Nerde satılıyor bu fiyata gidip hemen alacağım

@22 Eylül 2014 20:19 KARDEŞ bak sen sürekli donanıma bakıyorsun bu Yüzden de hep yanılıyorsun Android telefonlar bazıları güzel kabul ancak sen galiba hiç Android kullanmamışsın yada uzun soluklu kullanmamışsın ben eskiden s3 kullanıcısıydım emin Değilim ama tam 4,5 sene kullandım 1,5 senede tel ne hale geldi anlamadım ancak iPhone 6 Alınca kendime geldim bu Yüzden öyle apple serisi kullanmadan cahil cahil yorumlar atma

Note 3 ve Lg G3-ü denedim ve işletim sistemi stabilitesinden eser yok. Oneplus One-ı denemedim, bilmiyorum. Note 4 denemedim ve Android Runtime-lı Android L işletim sistemini görmeden Android hakkında son karar verilemez şimdilik. Ama şuan icin Androidli hic bir telefona para ödenmemeli. Apple telefonlarında donanım olarak 2012 yılına yeni geldi. Yazılımsal alanda sadeliyi sevenler icin iyi bir tercih ola bilir ama App Store olmadan bir cok insanın begenmedigi windows phone-dan daha zayıf. Tasarım ve kasa kalitesi konusunda cok iyi, kabul ediyorum ama 2012 yılı seviyesindeki donanıma sahip bir telefon kesinlikle fiyatını haketmiyor. Lumia 1520 ŞİMDİLİK phablet kategorisinin 1 numarası. Gerek donanım, gerek yazılım dört dörtlük. Stabiliteden, basitlik ve sadelikden ödün vermeden, daha yüksek bir donanıma sahip bir telefon yapılmış. Üstelik daha ucuz bir fiyata. Bütün bunları bilip de, hala Aplle alan birisi ya tasarıma cok önem veriyor ya da Aplle-a sadık ve alışmış(başka bir deyişle fanboy) birisidir.

Kamera cikintisi sorun olmadi diyorlar?nasil olmaz!duz zemine(masa cam sehpa v.s) Birak bakalim ust taraf sisme yapacakmi yapmayacakmi? arti cepten cikarirken buyuk olmasindan dolayi,cepte alan kalmayacagi icin o cikinti takilacaktir. ekran safir diye yediniz milleti burda aylarca,bu konudada degerlendirme beklerdik.birde hiz test sonuclarina baksaydiniz.diger markanin amiralleri bu yeni iphoneleri buz gibi yer yutar.sizin o stabilize dediginiz is kit kat geldikten sonra tarihe karisti.G2 kullanicisiyim,Kasa haric elimdeki cihaz bile 5 Basar bunlara.Saygilar...

@22 Eyl 2014 13:31 lumia 1520 evet şu piyasadaki en kaliteli telefon. fakat o arayüz yok mu, allahın belası kutucuklar ve saçma sapan arayüz yüzünden lumia serisine geçemiyorum. ekran ışığı ayarı bile üç kademe, fazlası yok!

eski nokia 8310 a geri dönüyorum süper mini ve şarjı bir hafta gidiyor :)

mac pro alacaklara benide ekleyin. iphone 6 ya degmez o kadar cihaz var ken. ama apple hakkını hiç yemem mac pro süper bir cihaz. aynı kalitede olan uzun süre ılık kalan sony vaio ultralar. G series apple ın bilgisayarlarıda cok ıyı ayrıca i watch ı da cok iyi sadece telefonuna artık para verilmez yazık tabi ki Türkiye de verilmez. Amerikada 199 dolardan baslıyor ... saygılar

İphone herşeye rağmen güzel bir tel.Alacaksan ya iphone yada Windows Phone alacaksın.....

@22 Eyl 2014 15:43 ne windows phone'u lan. telefon mu o? harbi ciddi mi yazdın bu mesajı yoksa dalga mı geçtin?

Siz sadece bu telefonu almaya durumu olmaya kıskanç insanlarsınız. Telefonda kağıtta yazan değil kullanırken aldığın performans iyidir. Note 3 de kullandım 5s te. Note 3 de 3 ram var androit 4.4.4 kitkat felan filan telefonda kaçkez donma yaşadım ve yaşayan gördüm. 5s in 1 ram i 1,30 ghz civarı telefonda ne donma ne başka birşey o kadar hızlı telefon görmedim. S4 8 çekirdekli 13mp çift led fotoğraf çekme özelliği var 5s çift çekirdekli 8 mp kamerası ile çok daha iyi siz nesin kafasını yaşıysunuz ben hala anlamış değilim kıskançlığın alemi yok. !!!

ben de iphone 4s kullanıcısıyım ama cebimden çıkardım verdim yeni modeller çıktı ama hala nokiaya htcye bin basar

@22 Eylül 2014 15:56 selam bu kadar yorum arasında delikanlıca yazan tek kişi sizsiniz bence gayet net ve açık olmuş.. iphone 5s kullanıyorum iphone 4s i bile android note 5 li bir tele değişmem... Bravo kardeş bu açıklama android kullanan ram ve işlemci açısından balon gibi şişirilmiş sistemi ve yazılımı boş olan tüm cihazlara kapak olsun...

arkadaşlar birşey anlaşılmıyor halk tarafından apple markasının kullandığı işlemci, sorunsuz ve net çöp kutusuna taksan iş görür onu ,bende laptop vardı i7 vs... 2 ay kullandım virüs kapıyor yavaşlıyor verim alınamıyor,şimdi mesela i5 apple macbook aldım böyle bi cihaz yok hiç başımı ağrıtmadı donma denen olayı tarih yapmışlar

Leş samsung galaxy lerden 500 kat daha iyi

hala donanım kıyaslaması yapılıyor. Hey Allahım bu cahillere akıl fikir eyle!

Ziyaretci 15:56 Yazmis! Siz Bu telefonlari almaya parasi olmayan kiskanc insanlarsiniz diye?dostum senin aylik gelirim nedir yazarmisin buraya?Birde Piyasadaki Diger marka amiraller 2bin liranin altinda'da bizmi bilmiyoruz.Sen neyin Kafasini Yasiyorsun?

Gerçekten çok boş konuşuyorsunuz Adamlar yapmış yani Applenin sadece marketi yeter Ve iphone 5s kullananlar çok iyi bilir ki iphone gibi süper bir telefonu büyük ekranda kullanmak eşaiz bile olsa gerek Şu da var kğ adamlar pil konusunda oldukça iyi çalışmış Şunu da söylemek gerek kğ chip online açık bariz bi şekilde taraflıca iphoneyi övmüş babasının malını bu kadar övmez yani.. Bende 64 gb altın rengi iphone 6 plus süper olur

@22 Eyl 2014 22:44 maketi yeterse se ne yorum yapıyon al maketi güle gülüne kullan

@23 Eyl 2014 23:39 marketi maket olarak okuyarak kültür seviyeni belli ediyorsun, etme.

@17 Aralık 2014 19:22 kültür seviyesiyle alakalı olduğunu mu zannediyorsun? Sen hiç mi yanlış okumassın kusursuz adam?!?!

Apple mı Samsung mu tartışmasını bir kenara bırakıp ne zaman bu cihazları kitap okumak, araştırmak birşeyler öğrenmek için kullanacaksınız merak ediyorum. Ben ne kullanıyorum derseniz: Tablette de masaüstünde dizüstünde apple tercih ediyorum. Bunun en önemli nedeni tasarımının yanı sıra gecenin en sessiz anında bile macbookun fan sesini duymuyorum. Böylece kafam sessizlikte rahat ediyor. Mac os kısayol tuşları ile çok akıcı oluyor. Kısaca apple ile daha üretken olabiliyorum. Sizce yeterli bir neden mi? Klasik pclere oyunları virüsleri doldur. Yılda bir kere bakım yaptırma. Pc çöplük olsun. Değirmen gibi evin içinde çalışsın. Rezalet. Bu durumda olanların apple laf atmaları haksız.

@23 Eyl 2014 09:55 O kadar para verdikten sonra fan sesi duymamanız çok normal şu anda sony vaio pro 13 kullanıyorum adamlar karbon fiber kasa yapmışlar 9 10 saate yakın (altındaki ek batarya ile (tabii her türkü mac book pronun neredeyse yarı ağırlığında)) pil ömrü var internet açıkken aynı anda video ve müzik açıkken oyun onayınca ve bunu 1 2 saate yakın yapınca bile cihazın çıtı çıkmıyor. Sessizlik apple a has bir özellik değil. Ayrıca virüs işletim sisteminden ziyade kullacının problemi düzgün bakarsanız düzgün performans alırsınız bu kadar basit. Apple da ntfs desteği olmadığı için büyük dosyaları flashınıza atamadığınızı ve bunu yapmak için program satın almak zorundan kaldğınızı da söylememe gerek yok sanırım...

applelere laf yok süper onlar siz onları ne için kullanıyorsunuz ona bakın

arkadaşlar macbook ses yapmiyor cok iyi stabilite olarak guzel calisiyor demisler.. Benim elimde de Dell xps 14z var ve sesi cikmiyor 2 yillik makine pil olmru 8 saat.! Laptop konusunda ve telefon konusunda donanim kiyasi yaparken kasa kiyasida yapmak gerekir. plastik kasa notebook alip isiniyo fan ses yapiyo dersiniz.. Apple isletim sistemini satan bir firma. onun haricinde kesinlikle parasinin hakkini vermiyor. hala 8mp arka kamera (mp onemli degil ama neden 8'de israr 3 modeledir?!) ram dusuk batarya rezalet..ekran cozunurlugunu henuz hd 1080 yapti diger cihazlar 4k'ya gectiler neredeyse:) Ben iphone 3, 3gs, 4s, 5, 5s kullandim suan hala iphone kullaniyorum az realist olacaksiniz. bende iphone hep donuyo uygulamadan atiyo suan rezil delirdim note4 bekliyorum ciktigi gun alicam.

Arkadaslar samsung ve apple kullanmis biri olarak samsung s5 ile iPhone 4s karşılaştırılması olabilir herkes samsung iyi diyor evet cihaz iyi ama android ile uyumlu değil cihazdan performans alamıyorsun HTC ve lg android ile daha uyumlu samsung kısa sürede değer kaybediyor apple da böyle bir sorun yok

sonunda taklitin ispatı çıktı. artık neyi inkar edeceklerse.

bence bu testi sıfır telefonlar olmadan yapmışsınız iyi ki ekranı retina samsung az çok stabilize edebiliyor bir ikincisi de apple eskisi gibi değil diğer şirketlere göre telefon çıkarıyor artık kendi çapında uğrama diye bişey yok karşıdaki nasıl çıkarmışsa ona göre kendine uyarlıyor bırakın şu iphoneyi artık yazılımın kendine göre değişmesi lazım sadece güncellemekle olmuyor bu işler...

" Home tuşuna iki kere dokunmak, ekranın üst kısmını bir anda ortaya getiriyor Üst çubuk ortaya indiğinde, ekranın yarısında siyah bir alan kalıyor" şaka gibi...

istesek o siyah yere resim koyamaz mıyız çok kötü görünüyor

Şu donanım manyaklarına sadece şunu söylemek istiyorum: 294 Mhz işlemci, 32 mb ram sahibi playstation 2 de çok rahat oynadığım; 550 Mhz işlemci 64 mb ram sahibi bilgisayarımda hiç çalıştıramadığım oyunlar vardı. Örneğin; GTA III. Donanımın her şey olmadığını ne zaman öğreneceksiniz?? Adamın aylık 5000 lira maaşı var, 4500 lira aylık borcu var; diğer yandan başka birisinin 1500 lira maaşı var, aylık 500 borcu var. Sizce hangisi daha rahat geçim sağlar?

Apple güzel, sağlam ve kaliteli telefon üretiyor. Umarım anlatıldığı kadar güzeldir..

Kedi uzanamadığı ciğere mundar der...

dosya transferi olmayan bulutut :) olupta bir işe yaramayan tek telefon ayfon :)

Son Derece Kaliteli Kasa Derken? Tel Gibi Bukulen Kasa Deseydiniz, Daha Yerinde Olurdu..

çok değişik bir telefon muhteşem

ıphone 6 nın arkası iğrenç miş

Bir üyenin yorumu vardı. ''Kalınlığı azalttık, fiyatı arttırdık'' diye.

IOS kullanıcıısı olarark iPhone 6 ile yolun sonuna geldi gibi telefonu galaxy benzetmek için çok çaba sarfetmişler...

KOY ŞUNA 2GB RAM BE ARKADAŞ. 3BİNE YAKIN PARA ALIYORSUN.. 64 BİT KOYMUŞSUN İŞTE RAMİNİ YÜKSELT UÇSUN TELEFON..

@17 Aralık 2014 11:24 Sende hiç apple serisini kullanmamışsın dostum o 64 mimari dedikleri olay androiddeki işlemcinin 10 katı gibi eğer apple serisini kullanırsan bana sonuna kadar hak verip birdaha vazgeçmeyeceksin yani uzun lafın kısası apple her türlü ezer

Dogru Her Tarafindan Kalite Fiskiriyor! Kot Cebinize Koyun,2/3 Oturup Kalkin Bakalim,Sonra Gorelim Kaliteyi!Yazan Editorun Fan Boyluguna Veriyorum Bu Makaleyi.Okadar Bukulme Sorunu Yasandi yazildi.Size Dusen Aslinda ilk Boyle Sorun Varmi,Test Yapip Kullanicilari Aydinlatmak.Sonrasinda Cihazi Sisirmenizdir.Derseniz Tim Cook Bizi Sonra Veto Eder Anlariz.Hayirli Traslar.Milleti Keklemeye Devam Edin!

Cep telefonu adı üstünde cebe sığan, cepte taşınabilen, hafif ve pratik telefon. Günümüzde ise herkesin elinde tuğla gibi ağır adeta laptop benzeri 'cep telefonları' .Bakalım şirketlerin bu kar etme pardon telefon rekabeti hangi boyutlara ulaşan telefonları bizlere taşıtacak. Bir zamanların efsane şirketinin çıkardığı takoz telefonları özler olduk...

Ne olur artık Android demeyin vallahi tiksindim iyice çok ciddiyim. Gün gelecek sizde bu işletim sistemimden tiksineceksiz

Yıllardır samsung kullandım arkadaslarımın zoruyla iphone 6plus aldım tek sunu soleyebılırım muhtesem en azından donmuyor ve ram temızlemek vırus temızlemek hıbı aptalca programlara gerek yok

plus mı 6 mı karasız kaldım

Gençler kimse apple ı begenmek zorunda degil. Fakat kimsede androidi ovmek icin kicini yirtmasin lutfen. Yaklasik 4 senedir android kullanicisiydim. Teknolojiyi cok sevmemden oturu elimde hep son model telefonlar barindirdim. Yenjsi cikfikca elimdekini satip yeni modelleri aldim. S6 edge haricinde tum samsung telefonlarini test edebilecek kadar kullanma sansim oldu. Android telefonlar batarya canavaridir. Hergun sarj problemi yuzunden binlerce lanet yiyip hala batmayan telefon sirketleri vardir

Ve ayrica androidlerde 4 5 aydan sonra anakart aksamlarinda eskimeden kaynakli yavaslama olmaktadir. Bu yavaslamaya yapilabilen tek aciklama anakartin kullanimdan oturu omrunun azalmasidir ki, anakart degiistirme islemi uygulandiginda telefonun ilk gunki hizina dondugu yorumlarini internette arastirir iseniz bulabilirsiniz. Bir ikincisi android telefonlar virus almaya her daim acik telefonlardir ki, cagimizda telefonlara bile virus inject edebilme yetenegine sahip sayisiz hackerlar turemistir

Ve ayrica ticari anlamda baktigimiz zaman android telefonlarda urunu aldiginiz gun bile fiyatin %20 oraninda dustugunu gormeniz mumkun. Piyasasi hic olmayan telefon sirketleriyle calisiyor. Telefonlari 2. Ele ciktiktan sonra bes para etmez hale geliyor. Cunku uzun omurlu sisteme veya fiziksel ozelliklere sahip sirketlerle calismiyor. Buna samsung da dahil. bunlarin yani sira apple sahipleri sistemsel acidan sknti yasamazken fiziksel srnlarida serviste hc ugrastrlmadn eskisini verip yenisini alab

Paraya yazık be.Adam gibi android kullanamazsınız,sonra android donuyor.Şu telefona o kadar para vereceğine.Git Çin'e,OnePlus al,ozgurluğu yaşa.Bizim zeki milletimizin hava atmaktan başka derdi olmadığından,ihtiyarlayana kadar instagrama foto attığından,2 yıl önce açtığı sekmeyi kapatmadığından,2 yıl önce indirdiği apk'yi silmediğinden hep android suçlu oluyor.Kusura bakmayın,android Windows gibi.Azıcık bakım ister.Yok ben telefonu çopluğe çeviririm dersen git iphone 6 al

İphone 6 plus kullanıyorum ben hayatımda bu kadar dandik bi telefon görmedim sadece adı var yemin ederim kafayı yer çöpe atarsınız telefonu paranıza yazık etmeyin. 3 üncü sınıf bir telefon lg samsung htc asla ve asla bunların klasmanında olamaz iphone bana inanmıyorsanız bir günlüğüne almadan önce arkadaşınızdan birinden bulun kullanın bu telefon 5 para etmez bana hak vericeksiniz saygılarımla

İphone eminim çok güzel ama neden iphone alamıyorum kısaca yazayım. Şimdiki telefonum note edge. Bu telefonu alma nedenlerim. Pili değiştirme,hafıza kartı takalbilme,kalem kullanabilme, kullanımda herhangi bir donma takılma yaşamamam, bluetoothu wifi kumandası sorunsuz olması. Android kötüdür diyorsunuz da nasıl bir kötülük bu anlamıyorum. Yok rami şişiriyormuş. Bu sizin telefonun performansını etkiliyorsa üretici firmanında hatası vardır.samsung iyi iphone kötü demiyorum ama iphone pratik değil

Arkadaşlar iphone 6 kullanıyorum kımseye tavsıye etmiyorum tüm özel hayatımız ortada bana gelen msj bı lokantanın sipariş aldıgı bır ıpade gıdıyor ve ordan cvpta verebılıyor bunu iphoneye bıldırdık ıkı aya yakı dır sorunu çozemedıler ve bana dönüş bile yapılmadı almadan once birkez daha duşunun

I phone 6splus aldım kafam çok karıştı bu yorumları okuyunca

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

İlginizi çekebilir