iPhone hakkında merak edilen her şey!

Telefon mu, kablosuz iletişim aracı mı yoksa MP3 çalar mı? Nedir şu iPhone?

  • Selçuk İslamoğlu
iPhone'a genel bakış

iPhone kuşkusuz tasarım ve işlevsellik alanında Apple tarafından üretilmiş en güzel ürünlerden birisi. Piyasaya çıktığından bu yana kimisi için gereksiz ve yetersiz bulunurken kimisi için de elinizden bırakamayacağınız bir multimedya cihazı olarak tanımlandı. Her ne şekilde olursa olsun ses getirdiği bir gerçek. Bugünlerde 16GB'lık yeni modeliyle herkesin dikkatini tekrar üzerine çekmeyi de başardı.

Peki neydi iPhone'u bu kadar dile dolayan? Çıktığından bu yana hakkında sorulan soruların ardı arkası kesilmedi. Biz de Chip Online olarak sürekli gündemi meşgul eden bu cihazın ana hatlarını ve hakkında merak edilen soruları derleyerek sizler için cevapları bir araya getirdik.

"iPhone'da şu özellik var mı?" sorularına geçmeden önce Apple'ın ürüne dair pek çok özelliği artırmak adına üçüncü parti programlara destek verdiğinden söz etmemiz gerekir. Yani cevaplar arasında "hayır, yok" gibi algılayacağınız pek çok özellik aslında ek bir yazılım sayesinde cihaza ekleniyor olabilir. Bunu öğrenmek için internette ufak bir araştırma yapmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Bu ufak notu da kafamızın bir köşesine yazarak en çok sorulan sorulara geçelim...

Türkiye'de iPhone kullanılabilir mi?

Başka SIM kartlarda çalışıyor mu? Diğer bir deyişle iPhone Türkiye'de çalışır mı?
Bu biraz hassas bir konu aslında. Amerika'da AT&T ile anlaşma yapanlara iPhone satılıyor. Ama tabii ki iPhone çeşitli yazılımlarla zenginleştirilebiliyor, kırılabiliyor, Türkçeleştirilebiliyor ve tüm operatörlerin kartlarıyla Türkiye'de de çalıştırılabiliyor.

Türkiye'de bu iş için el altı yollarla 50 ila 150 YTL arasında kilit açma işlemi uygulanıyor (normalde tüm iPhone'lar AT&T için özel hazırlanmış yazılımsal kilitle geliyor). Kendi SIM kartınızı üzerine yapıştırdığınız ek bir SIM kart kullanımı da iPhone'u "kırmak" için kullanılan yöntemler arasında. Bunun yanında ZiPhone veya anySIM gibi pek çok üçüncü parti program da iPhone'un özelliklerini genişletmek amacıyla kullanılabiliyor.

Kilidi kırdırıp çalıştıranların bir kısmında iPhone'un ara ara sistem olarak kilitlendiği, donup kaldığı ve tekrar kapatıp açılınca düzeldiği yolunda aldığımız duyumları da buraya not olarak düşelim.

AT&T anlaşmasıyla telefonun aktif olması için ürünün iTunes üzerinden aktivasyonunun da tamamlanması gerekiyor. Aksi takdirde (kilit kırılırsa) garanti kapsamı dışına çıkılıyor. Yani normal şartlarda iPhone'un garantisi Türkiye'de geçerli sayılmıyor.

iPhone şarj adaptörü Türkiye'de kullandığımız 220V ile uyumlu mu?
Evet uyumlu. Sadece birkaç YTL gibi çok düşük bir fiyata satılan fiş çeviricilerinden almanız yeterli olacaktır.

Multimedya uygulamaları ve kulaklık

Ses ve video kayıt, sesli arama ve arama kaydı yapılabiliyor mu?
Hayır. Video ve ses kaydını ise ek yazılımla yapabiliyorsunuz.

iPhone'da hangi iPod özellikleri var?
Şifreli koruma, rastgele müzik seçimi, tekrar modu, oylama, podcast, ses kontrolü, ekolayzer, ses sınırlayıcı ve müzik listeleri gibi özellikler var. Buna karşın oyunlar (daha farklı oyunlar söz konusu), şarkı sözleri, TV için video çıkışı ve disk modu (iPod sabit disk gibi davranıp veri transferine olanak sağlıyor) gibi özellikler yok.

iPhone'da MP3'leri melodi olarak atayabilir miyiz?
Hayır maalesef buna izin verilmiyor. Üründe 25 zil sesi yüklü olarak geliyor. Yeni müzik indirseniz veya yükleseniz de bunları melodi olarak atamanıza izin verilmiyor.

Kulaklık girişi, titreşim ve uçak modu var mı?
Evet, evet ve evet. Kulaklık zaten kutu içerisinden paket dahilinde adaptörle birlikte geliyor. Kutu içeriğinden çıkması gereken parçalar; iPhone, kullanım kılavuzu, temizleme bezi, USB kablo, AC adaptör, cihaz için yuva (dock) ve kulaklık. Öte yandan cihazda "mini jak" diye bilinen standart bir kulaklık girişi var. Buna uygun farklı bir kulaklık kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak plastik aksam her kulaklık girişinin buraya düzgünce oturmasına engel olabiliyor. Ucuz yollu çözüm olarak bu kısım için de dönüştürücüler var.

Ekran, kamera, SIM kart

Ekran kalitesi ve özellikleri nasıl?
Hem yatay hem de dikey olarak kullanılabilen 480x320 piksellik geniş bir ekranı var. Renklerin keskinliği, ekranın parlaklığı ve hareketli nesnelerin geçilerindeki yumuşaklık oldukça başarılı.

Işık sensörü var mı?
Evet. Ortamın ışık şiddetine göre ekranın parlaklığını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Dolayısıyla güneşli veya karanlık ortamlara girdiğinizde ekranın daha net görülebilmesi sağlanıyor. Dilerseniz bu ayarı elle istediğiniz değere de getirebiliyorsunuz.

Kamerası nasıl? Zoom, kendini çekmeye yarayan ayna vb. özelliklere sahip mi?
2 megapiksellik bir kamerası var ve fotoğraf çekim modunda ekranda gayet net bir görüntü alınıyor. Ancak sorulan özelliklerin hiçbirisine sahip değil. Sadece cihazın sırt kısmındaki krom Apple logosunu ayna olarak kullanabilirsiniz. Bir de ekran kapandığında simsiyah ve çok iyi yansıma sağlayan bir zemin oluşuyor. Bayanlar makyajını tazelerken buradan faydalanabilir :p

iPhone'da SIM kart yuvası nerede?
Cihazın üst kısmında yer alıyor. Kulaklık girişinin hemen yanında yer alan ufak deliğe bir toplu iğne veya ataç ucu gibi ince bir cisimle bastığınızda kartınızı takabileceğiniz yuvayı açabilirsiniz.

Şarj, pil ömrü, hoparlörler

iPhone'da kaç hoparlör var ?
Dışarı ses vermek için sadece bir tane var. Sol alt kısımdaki yer hoparlör, hemen sağındaki benzer kısım ise mikrofon olarak çalışıyor. Üstte de telefon konuşmalarını duymamızı sağlayan bir hoparlör söz konusu.

USB ile şarj olabiliyor mu?
Evet. En güzel özelliklerinden birisi bu. Kutudan gelen kablo yardımıyla dilediğiniz bir kaynağa USB üzerinden bağladığınızda cihaz kendini şarj ediyor.

Pil ömrü ne kadar?
Teknik özelliklerinin ifadesine göre tek seferlik şarj ile 8 saat konuşma, 24 saat müzik çalma, 7 saat video gösterimi ve 6 saat internet kullanımı yapılabiliyor. Bekleme süresi ise 10.4 gün olarak belirtiliyor. Testlerde ise WiFi özelliği kapalıyken 7 saat 45 dakika konuşma süresine ulaşılabildiği görüldü. WiFi ile birlikte bu özellik 4 saat kadar aşağıya çekiliyor. Benzer oranlar diğer uygulamalar için de geçerli. Teknik özellikler aşağı yukarı gerçek değerleri yansıtıyor denilebilir.

iPhone'da pil nerede?
Bildiğimiz telefonlardaki gibi çıkartılabilir bir pile sahip değil. Bunun için cihazın içinin açılması gerekiyor ki bunu da tavsiye etmiyoruz. Apple servisi veya bir telefoncu olmadığı sürece pil değişimi için kendi başınıza hareket etmemenizde fayda var.

iPhone ve bağlantı çeşitliliği

iPhone, Bluetooth destekli bilgisayar, yazıcı veya kulaklık gibi cihazlarla uyumlu mu?
Hayır. Şu anda değil. Sadece hands-free kulaklık setleri ve araçların gösterge tablosu gibi cihazlarla bağlantı kurulabiliyor. Bilgisayarlara USB üzerinden bağlanıyor.

Ücretsiz kablosuz internet bağlantısı bulununca iPhone'da uyarı çıkıyor mu?
Evet. Aslında daha önce kullanmış olduğunuz bağlantı noktasını yakaladığında da bağlantıyı pek çaktırmadan arka planda kendisi otomatik sağlayabiliyor.

iPhone dizüstü bilgisayarda kablosuz modem olarak kullanılabilir mi?
Hayır.

İnternete bağlıyken arama yapılabilir veya alınabilir mi?
Tabii ki evet. Bunun için WiFi bağlantısına sahip olmak yeterli. Servis sağlayıcının sunduğu internet ağı üzerinden bağlıysanız önce hattı kesmeniz gerek.

iPhone 3G destekliyor mu?
Hayır bu ileriki günlerde eklenmesi düşünülen bir özellik. 3G özelliği böylesine popüler olmasına rağmen pil ömrünü çok hızlı tüketeceği gerekçesiyle şimdilik cihaza eklenmemiş.

Mesajlaşma ve internet

iPhone çoklu SMS ve MMS gönderebilir mi?
Normalde hayır. Ama SwirlyMMS gibi ek yazılımlarla bunları mümkün kılabilirsiniz.

Hangi tip e-postaları destekliyor?
iPhone üzerinde Gmail, AOL ve Yahoo Mail yüklü olarak geliyor. Ama herhangi bir POP3 veya IMAP hesabını da kendiniz kurabiliyorsunuz.

iPhone'da MSN var mı?
Hayır.

Bilgisayarımdaki tarayıcılarla iPhone arasındaki senkronizasyon nasıl?
Safari veya Internet Explorer gibi tarayıcılar arasında bağlantı sağlanabiliyor. Kolayca buradaki favori adreslerinizi cihaza aktarabiliyorsunuz.

iPhone'da web tarayıcısının özellikleri neler?
Sekme benzeri çoklu sayfa açma özelliğine sahip. Bunun yanında yazı tipleri, şablonlar, pop-up menüler, tıklanabilir linkler, telefon numaralarına gelindiğinde doğrudan arama gibi özellikler de var. Ancak Java, Flash, hafızaya alınan şifreler, RSS ve streaming tarzındaki ses ve görüntülerden (QuickTime videolarını hariç tutarsak) yoksun.

Kullanım kolaylığı ve senkronizasyon

Kullanımı kolay mı?
En merak edilen konu bu ve evet oldukça kolay. Sadece parmaklarınızı oynatarak üzerinde işlem yapıyorsunuz. Aşağı ve yukarı kaydırma işlemi için işaret parmağınızı o yöne doğru oynatmanız yeterli.

Bir dosyayı silmek için ona basılı tutup ekranın köşesine doğru getirdiğinizde çöp kutusu beliriveriyor. Ana menüdeki ikonlara basılı tuttuğunuzda hepsi titremeye başlıyor ve bu moddayken sıralamayı rahatça değiştirip dilediğiniz özellikleri üste alabiliyorsunuz. Pek çok kısımda sağa ya da sola hareket yaptığınızda da ikinci sayfa veya menüye geçişi sağlıyorsunuz. Bu ve benzeri uygulamalara alışmanız emin olun çok uzun sürmeyecektir.

Klavyesi kullanışlı mı?
Telefonlarda olduğu gibi klavyeyi iki elle kullanmak mümkün gibi duruyor. Ama esas sıkıcı olan şey virgül gibi bazı noktalama işaretlerinin ikinci bir klavyede yer alıyor oluşu. Eğer çok sık e-posta gönderiyorsanız bu biraz kullanışsız. Öte yandan dokunmatik klavye oldukça hızlı ve hatasız yazıma olanak sağlıyor. Artı ve eksileri var diyebiliriz. Türkçe klavye için ek yazılım kurmanız gerekiyor.

Bilgisayardaki takvim ve adres defteriyle senkronize çalışıyor mu? Peki ya SIM kart kayıtları?
Evet. Microsoft'un veya Yahoo'nun Adres Defteri, Outlook, Outlook Express ve Mac ile tam bir senkronizasyonu var. iPhone ile bir tarih ataması yaptığınızda web üzerindeki defterinize de ilgili not alınıyor. Sonradan bilgisayarınızı açtığınızda da bu notu otomatik olarak göreceksiniz.

Eksi yön olarak SIM kartınıza kayıtlı olan bilgilere ulaşmanız için doğrudan bir yol olmaması. Bunun için sizi biraz uğraştırsa da ek yazılımlar kullanmanız gerekiyor.

iPhone'u yan çevirdiğimizde ekran da değişiyor mu?
Sadece müzik ve video oynatıcı ile web tarayıcısını kullanırken cihazın dik veya yatay olma durumuna göre tarayıcı ekranınız da otomatik olarak dik veya yatay konuma getiriliyor. Bu da sayfaları veya görüntüleri daha rahat görebilmenize olanak sağlıyor.

Programlar ve ofis uygulamaları

İmleçi kullanmadan yazı düzenleme yapılabilir mi?
Yazdığınız herhangi bir kelimeye gidip parmağınızla basılı tuttuğunuzda bir büyüteç penceresi açılıveriyor. Parmağınızı bu konumda sağa sola kaydırdığınızda dilediğiniz yere gidip yazıyı daha büyük boy görebilir ve bıraktığınız noktada düzenleme yapabilirsiniz.

Ofis uygulamalarında iPhone kullanışlı mı?
Çoğu kişi farklı cihazlarla, özellikle de BlackBerry ile kıyaslamalara giriyor. Aslında aynı kategoride değerlendirilmemeliler. Mesela iPhone'da Yahoo Mail hesabında çok büyük benzerlikler var. Yeni mesaj gelir gelmez sizi uyarıyor. Diğer e-posta hesaplarında ise periyodik olarak her 15, 30 ve 60 dakikada ya da Check butonuna bastığınızda bir kontrol yapılabiliyor. Word, Excel ve PDF dokümanlarını okuyabiliyorsunuz ancak düzenleme ya da yenisini yaratma işlemi yer almıyor.

Adres defteri özellikleri nasıl?
Her bir kayıt için 8 numara atanabiliyor. Bunun yanında takma isim, adres, e-posta, iş bilgileri ve doğum günü gibi bilgiler de girilebiliyor. Kişileri gruplara atayamıyorsunuz ancak dilediğiniz kişileri favori arkadaşlarınız kısmına ekleyip bilgilerine daha kolayca ulaşabilirsiniz. Arayanların resimleri de eklediğiniz takdirde yine arayan bilgisi olarak ekrana gelebiliyor.

Ne tür programlar yüklenebiliyor?
Üçüncü parti yazılımlara açık olması nedeniyle çok çeşitli gruplarda programlar yüklenebiliyor. Bunlara oyunlar, müzik, resim ve video programları, kategorilendirme araçları, ses kaydetme, sesli arama, kısayol araçları, dil paketi, Türkçe klavye, haritalar, senkronizasyon araçları ve daha pek çok uygulama yüklenebiliyor.

Genel değerlendirme

Standart olarak ürün özellikleri yazıp genel bir inceleme yazısı oluşturmak yerine, soru cevaplar kısmında bugüne kadar en çok sorulan ve sıklıkla merak edilen soruları derleyip size sunmayı uygun gördük.

Düşünülenin aksine Türkiye'de iPhone kullanan çok fazla kullanıcı var. Bunların büyük kısmı da ürünü kaçak olarak satan bilindik merkezlerden almak yerine internet veya doğrudan Amerika'dan gelenler aracılığıyla Türkiye'ye sokan kullanıcılar.

Ana hatlarıyla Türkiye'de kullanımında çok fazla sorunlarla karşılaşılmıyor. En sık yaşanan sıkıntı ekrandaki donmalar ve telefonu yeniden açıp kapamak zorunda kalınması. Tabii ki garanti koşullarının da gözardı edildiğini hatırlatmakta fayda var.

Bir diğeri de kullanıcı profiliyle bağlantılı olarak cihazın layıkıyla kullanılamamasından kaynaklı sıkıntılar. Nitekim iPhone eğer "kartı takayım ve hemen kullanayım" tarzında düşünenler varsa bu kategorideki kullanıcılar için pek doğru bir seçim olmayabilir.

Güncellemeler, yeni programlar ve kullanışlı uygulamalarla cihazın yaşam alanını genişletmeniz gerekiyor. Teknolojiyi ve güncellemeleri yakından takip eden sıkı bir kullanıcıysanız düşünmeden bu cihazı edinebilirsiniz.

Sonuç olarak artıları ve eksileriyle size aktardıklarımızı bir kenara koyun; iPhone için, tasarımı ve mobil cihazlara getirdiği farklı bakış açısıyla tatmin edici ve kesinlikle etkileyici bir ürün denilebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

türkiyede nezaman satılacak onuda yazsaydınız çok iyi olurdu yoksa satılmayacak mı?

Üçüncü parti yazılımlara açık olduğu halde flash ve java yı desteklememesi saçma . . .

Türkiyedeki sartlara gore ipohone o kadar kullanisli gozukmuyor buradan bakinca..

Apollo denilen 3. parti yazılım ile iPhone MSN ve Yahoo Messenger destekliyor.

Bu muymuş? Özelliklerinden çok kısıtlamaları ve eksiklikleri göze çarpıyor.
SE P1i almanızı öneririm, burada "yok" denilen hemen her özellik var, SE kalitesiyle...

Türkiye'ye gelmedikçe isterse dünyanın en iyi, en kullanışlı ve en ucuz aleti olsun boş. Ne zaman gelecek bilgisi olan yokmu

apple mağazasına sormuştum martta gelmesini bekliyoruz demişlerdi . . .

Ben gelenekçi adamım dokunmatik ekrana güvenmem... Ve nokia dan şaşmam :)

Arkadaşlar lütfen kullanmadan yorum yapmayın ve iphone'u nokia ve diğer markalarla karşılaştırmayın.iPhone çok farklı bir makine...

Güzel Kullanışlı Ufak Bilgisayar Canavarı Gibi Birşey Test İçin Bütün Chip Online Ekibine Teşekkürler...!

SDK ile birlikte java destegi geliyor. Flash destegi de yakinda olacakmis

Valla buradan alınmaz en güzel memleketinde almacan 300dolar

biraz büyük gibi gözüküyor gibi

Yok buyuk degil, hemen N95 8GB kadar. Valla satim N95 8GB'yi, aldim iPHONE'u. Canim SIKILDI artik butonlu telefonlardan :D

değerli yorumcular, ipone aşığı olmakgereksiz.iyice düşünün,ve aşağıdaki bilgileri iyi okuyun.1-yakın gelecekte şimdi satılanlar duracak,2-gelecek olan yeni partide unts sistemi vardır.bunlarda yoktur.3-yakın gelecekte 3g sistemi çıkarsa,bu özellikte İPONE,hazretlerinde yok,4-İnternetten bir sahife indiremezsin.flash ve benzeri özellikleri yoook.5-içinde kaydedici bir mini entrekre disk varki, senin konuşmaların abd.den de dinlenir.6- pil yok,(değişmesi 50 ila 100 dolar arası,,o da ileride ??) 7- bltut de yok..8- herkes bir tane de APPLE BİLGİSAYAR alması gerekir..< windows,u kabul etmiyor.itune olacakmış..9-pil bir günde şarj istiyor (24 saat) video kayıtta yook,lar arasında..yazılımların ve güncellemelerin toplamı 5 GB ve üstü, geriye 3 GB kaldı !!! kart girişi de yok...10- yazılımların toplamı 1500 ve fazlası indirme olacak ,İPONE,de yer kalmayacak.DÜŞÜN EY İBONE AŞIĞI ,,ya kel kör kullanacaksın,ha bire donduracaksın,ya da bu kadar yazılımı yükleyeceksin.bilgisayar belleği dahi olsa dayanmaz.Yakında yeni bir ürün piyasaya sürecek olan APPLe,ELİNDEKİ ÜRÜNE belki daha fazla eğilim de yapmaycak,aynen intel çıktığında POVER YAZILIMLARINI DURDURDUĞU gibi,,ya zengin ol al.al. al. (sürekli yeni gelen modelleri) veya meizu veya benzeri al..kurtul..ipone,den hayır gelmez....bizim apple var, ama ipone,yi düşünmüyoruz. iyi günler dileğiyle...ebru, esra, dilek,,,kemal..

G-Smart i350 Kullanıyorum 3g hariç hiçbir eksiği yok. GPS bile var. isterseniz iphone skini bile yüklüyosunuz. iphone un getirdiği bence tek yenilik çok noktalı dokunmatik ekran. onu haricindeki özellikleri piyasadaki PocketPC lerde fazlasıyla bulabilirsiniz.

Ben bi iphone kullanıcısıyım ve mac gerekli olduğunu nerenizden uydurduğunuzu tahmin bile edemiyorum itunes dünya çapında mac ve windowsda kullanılan en iyi online destekli multimedia programıdır.Pili değiştirmek istiyorsanız 8$ ama gerek duyacağınızı sanmıyorum.Hiçbir yan yazılım kullanmıyorum ve hiçbir takılma yaşamadım.1. nesil ipodum var ve apple hala upgrade çıkarıyor.Açıkçası iPhone'un daha nasıl yazıldığını bilmeden yorum yapmanızı anlayamıyorum!!!

pilde sorun olurmu gercekten degiştirmemmi lazım bide ne kadara degiştiriyolar pilini.ya yeni nesili cıkmıs bide 199 dolara ondada gps 3g özellikleri varmıs almak istiyorum ama sözlesmeden falan bahsediyolar vodofon alacakmıs lütfen bilen biri beni iyice bu konuda bilgilendirebilirmi yoksa şifresi kırılmıs alıyolar onlarda cok pahalı

ipone değil o iphone, bataryası 24 saatte değil, 1-2 saat zaman aralığında doluyor, ilk aldığında 24 saat şarj gerektirmiyormuş, Bluetooth var fakat pazarlama stratejisi gereği dosya transferi özelliği yok (bkz:itunes), + bir apple-mac ürününe gerek yok, itunes'un windows sürümü var, diğer yardımcı programlarında windows için benzer özellikte olan aynı işlevi yerine getiren türevleri var, ses ve video kaydı yapamazsınız, fakat yazılımsal bir sorun bunu değiştirebilirsiniz, bluetooth transfer olayınında yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum fakat bir ilerleme yada geliştirme yok kırılmış versiyonlar için.. Bu cihazı bir cep telefonu olarak alacaksanız gsm özelliklerini sıradan bir telefon gibi kullanamassınız (mms özelliğide yok), İşletim sistemi mac in kırılmış kırpılmış içine serpilmiş versiyonu olduğu için sık sık yazılımsal hatalar ah çektirir vah dedirtir, yazılımsal sorunlar genel bilgisi olmayan giriş seviyesi kullanıcıları yarı yolda bıkakır .. Gördüm Kullandım inceledim sonuca vardım : Genç arkdaşlar bunu ortam içinde 3,5" ekranında parmak dansı yaparak egosunu tatmin etmek için alıyor

iphone 3g türkiyede çalışıyomu. calısmıosa ne zaman kırılccak

iPhone 3g alıcam fakat kırılamamasından korkuyorum. bugün ilk iphoneları kırabilen bi tanıdıgımla konustum ve bikac hafta icinde programı alabilecegini ve kırabilecegini söyledi ama dogrulugu ne kdr acaba?sorun falan cıkmaz ins.

hayr iphone buüyük deil tam aksine çok kibar bi telefon eksikleri war ewet

arkadaşlar kullanmadan okuduklarınızla kalıp iphoneu kötülüyorsunuz sırf bu kötü yorumlarınız kafama takıldığı için 3 ay alıyım mı almayayım mı diye düşündüm,şu an 1 haftalık iphone kullanıcısıyım ve o kadar düşündüğüme kendime kızıyorum,harika bi cihaz bence bir icat,nokia ilede boşuna kıyaslamayın bundan 6 ay önce n95 kullanıyodum iphoneun yanından bile geçemez,fiyatını yüksek bulan arkadaşlar unutmayın ki bu icatı nokia yapmış olsaydı fiyat bunun iki katı olurdu n95 ilk çıktığında 1600 lu fiyatlara satılıyodu ve ben n95ini satıpta iphone alan ve memnun olan çok kişi biliyorum,son derece memnunum ve herkese tavsiye ederim(3g için yorum yaptım)..

mrb. bende iPhone aldım. cihaz ile ilgili hiç bir araştırma yapmadım. saıcının eksik bilgisi beni yanılttı. itunes "bu ülkede desteklemiyor" harita'da adres tarifi yapmıyor. laptopuma tanıtamadım. pc den müzik veya klip yükleyemedim. internet bağımlıları için muhteşem bir cihaz. internette çok hızlı. apple nin wep sitesi nin ana sayfası Türkce ama diğer taraflar tamamen yabancı dil. şahsım adına ben pişman oldum:(

merabalar ben ipone var ama oyun atamıyorum ayrıntılı anlatırsanız sevinirim

merhaba ipodumuza oyun atmak için itunese girip istediğimiz oyunu yazıp free bölümündeki oyunları yükleyebiliriz

SU ANDA AMERIKADAYIM VE TURKIUYEYE DONMEDEN ONCE IPHONE ALMAK ISTIYORUM AMA MERAK EDIYORUM BENIM HATTIM TURKCELL VE IPHONE4 DAN INTERNETE RAHAT RAHAT BAGLANABILECEKMIYIM YANI KONTORLERIM NE KADAR DUSECEK GNET E BAGLANDIGIM ZAMAN CUNKU BURDA IPHONE 4 AT&T ILE ANLASMALI....

leptopa balanmıyo blututla

Merhaba benim suan iphone 3 un var . Arkadasim multi medyadan bir resim yolladi ve ben bulamyorum nereden bakmam gerekir ??

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play