iPhone'unuzdaki casuslar!

Dikkat! Bu popüler uygulamalar sizi adım adım takip ediyor; bilgilerinizi ele geçiriyor!

  • Mehmet Ali Bahıt
iPhone'daki casuslar

iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarının kimliği, UDID (Unique Device Identifier: Bireysel Cihaz Tanımlayıcı) sayesinde kolayca tanınabiliyor. Birkaç ay öncesine kadar UDID, uygulamaların kullanıcılarının tam olarak belirlenebilmesi için yazılımcıların kullandığı en rahat çözümdü. Ne var ki, UDID, aynı zamanda kullanıcıları takip etmek için de eşsiz bir imkan sağlıyor. Bir hacker'ın bu sayede bir FBI çalışanının bilgisayarına girerek yaklaşık 1 milyon numarayı çalması büyük tepkilere neden oldu.

Doodle Jump gibi bazı uygulamalar, UDID'leri kendi sunucularına yüklüyordu. Ama aslında Apple, UDID takibini yasaklıyor. Apple yılın başlarında veri koruması konusundaki yaklaşımını biraz değiştirdi ve UDID'leri izinsiz kullanan uygulamaları engelledi. Ortaya çıkan skandalın temelinde kullanıcıların adres defterlerine izinsiz girerek bilgileri kendi sunucularına kopyalayan App Path yatıyordu. Yine de halihazırda App Store'da UDID değerlendirmesini kullanan çok sayıda uygulama var. Neticede özellikle ücretsiz uygulamaların çoğu UDID'yi okuyor ve hatta yabancı sunuculara yüklüyor. Bu uygulamalar arasında Doodle Jump, Spotify ve WhatsApp Messenger da var.

Apple, iOS 6 ile daha iyi bir veri koruma sunmayı amaçlıyor. Örneğin uygulamalar artık izinsiz olarak adres defterine erişemiyor. Kullanıcılardan, konum bilgisi kullanan uygulamalarda olduğu gibi böylesi bir erişim için izin isteniyor. Ayrıca artık takvim kayıtları, resimler ve notlara da kullanıcının izni olmadan ulaşılamıyor. Kullanıcı fikir değiştirdiği takdirde uygulamaların veri koruma özelliklerini bireysel olarak istediği gibi ayarlayabiliyor.

Peki ama iPhone veya iPad'de casusluk yapan; bilgilerimizi ele geçirmek için her yolu deneyen en tehlikeli uygulamalar hangileri? Sizin için, bu uyguamalardan en popüler 20 tanesini belirledik. Hepsi galerimizde... Tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

apple neden böyle yapıyorki..milletin gizliliğini tırpanlıyor,sahip oluyor..kim alır artık onun ürünlerini..ayıp ya..sen hakimmisin apple..milletin gizli bilgilerini çalıyorsun... yazıklar olsun apple sana..yazıklar olsun..insan olamadın gitti be.

@05 Kas 2012 04:43 bi insan taa elin usa markasına nie bukadar kin duyar toplum olarak okadar boş işlerle ugraşmaya basladık ki illa taraf olacaz illa bişileri savunucaz.begenmiyosan alma arkadasım zaten sende yoksa bu nefret nie sanane yani:)

@05 Kas 2012 04:43 kim dedi apple'ın çaldığını? gözünü açabilseydin kimin bilgilerini çaldığını anlardın. ne yazık ki google beynini yıkamış gözlerini açamıyosun.

@05 Kas 2012 04:43 yanıt; Uygulamalar UDID erişimine izin veriyor olabilir.Ama ona izin veren uygulamaların geliştiricileri, Apple değil.

@05 Kas 2012 17:32 asıl hırsız google dır

@06 Kas 2012 14:12 atma Apple fanboyu asıl hırsız her zamanki gibi Apple... her zaman bu tür olaylar niye Apple ile oluyor?

şimdi yeni apple telefon olup hemen interneti açıp böyle haberleri görerek telefonunun fanlığını yapan arkadaşlara sesleniyorum. Apple store giriş için banka kartı numaranızı ister. ve her uygulama indirdiğinizde otomatik olarak birbilgi vermeden hesabınızdan para çekebilir. veya bir uygulama güncelleştirmesi diyerek paranızı çok kolay bi şekilde sömürebilir. yani bu problem için endişe etmenize gerek yok kendiniz kendi ellerinizle kazığa gidiyorsunuz zaten .

@05 Kas 2012 22:55 bilmeden konuşmayalım. Bırakın ücretliyi, ücretsiz uygulama indireceğiniz zaman bile mutlaka sizden şifre girmeniz istenir.

@05 Kas 2012 22:55 bilmeden konusuyorsun hayatinda apple kullanmadigin ne kadar da belli. odeme icin mutlaka sifre sorar. ayrica benim hesabima banka tanimli degil, onsuzda kullanabiliyorum

@05 Kas 2012 22:55 ya arkadaş ne içtin sen? söyle bende istiyorum ondan! nası bi kafa bu:))

iOS uygulama geliştirici olarak şunu belirtmeliyim ki UDID bilginizi kullanmayan uygulamalar çok azdır. Çünkü "Anında İlet Bildirimleri"(Push Notification) yapısı UDID numarasına dayanmaktadır. Uygulama ilk açıldığında cihaz size bir uyarı vererek bildirim isteyip istemediğinizi sorar. Eğer redderseniz bu bilgiler sunuculara yüklenmez. Ancak yazılım geliştirici herhangi bir anda sizin UDID numaranızı arkaplanda kendi sunucusuna yollayabilir. Apple bunu önlemek için iOS 6 dan itibaren UDID erişimini kaldırmıştır. Bunun yerine cihazları birbirinden ayıracak farklı çözümler sunmuştur. Ayrıca iPhoneumu bul gibi uygulamaların çalışabilmesi için arkaplanda sürekli konumuzun alınması ve kaydedilmesi gereklidir. Bunun haricinde konum tabanlı reklamlar gösterebilmek için de sizin konum bilginiz düzenli olarak sunuculara yüklenmektedir.(iOS 6 da ayarlardan bu özellik kapatılabiliyor.) Daha fazla uzatmadan son olarak şunu söylemek istiyorum, cebinizdeki, masanızdaki evinizdeki cihazlar geliştikçe daha fazla izlendiğinizi her adımınızın kontrol edildiğini unutmayın.

kisisel gizlilik kalmadi.. neredeyse butun yazilimlar a dan z ye her turlu bilgiyi depoluyorlar !!! isletim sistemleri, sonradan yüklediginiz yazilimlar. galiba 3310 alicam ciddiyim.

sadece marka değil'ki mesele yada amerika ,kore,japonya,almanya,ozaman hiç birşeyi kullanmayalım gitsin zaten aaa bu gavur malı yasaakkk gardaş diyelim iyi güzelde bizimkiler ne yapmış biz asıl ona bakalım sonra şunuda düşünüyor insan ulan bizmi 600 sene dünya titrettik diye eee şimdi nerdesin adamlar nerde pehhhhh...................

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play