İşte, Chrome OS'lu ilk masaüstü: Chromebase!

Chrome işletim sistemi ile çalışan ilk masaüstü bilgisayar ortaya çıktı! İşte markası ve fazlası...

  • Ercan Uğurlu
İşte, Chrome OS'lu ilk masaüstü: Chromebase!

CES 2014 ile ilgili bir haber de LG'den geldi. LG, Dünyanın İlk Chrome OS İşletim Sistemli masaüstü PC'sini önümüzdeki ay CES 2014'te tanıtacak. Hepsi bir arada bilgisayar kategorisinde yer alan cihazın adı ise Chromebase.

Google'ın işletim sistemi Chrome OS ile çalışan ilk masaüstü bilgisayar olma özelliği taşıyan Chromebase, tasarımıyla bir bakıma Apple'ın iMac'ini andırıyor. 21.5 inç boyutunda bir ekranın sahibi olan Chromebase, IPS panel ekranıyla Full HD çözünürlük sunuyor. Intel Celeron işlemciyle çalışan bilgisayar, 2 GB RAM ve 16 GB'lık bir SSD sahibi. HDMI, USB 3.0 ve 2.0 portları, 5W hoparlörleri ve 1.3 MP web kamerası, kendi klavye ve faresiyle gelen Chromebase, böylece Chrome OS'un Chromebook'tan sonra dizüstünden masaüstüne sıçrama yapmasına zemin oluyor.

Bu arada henüz Chromebase'in ne zaman satışa sunulacağı ve fiyatının ne olacağı konusuna ilişkin bir açıklama LG tarafından gelmedi. Muhtemelen bu ve daha fazla bilgiyi CES 2014'te alacağız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Cacık iş görmez

celeron kaldı mı artık ya.. ayrıca imac'ten baya bi "esinlenilmiş". googleın olduğu görmeseydim çin malı çakma imac sanırdım. (gerçi bi farkı yok yine çin malı çakma imac). hem de nexus telefonlarına 4gb ram koyuyolar bilgisayarlara 2gb :) androidin ezikliği iyice belli oluyor artık.

@19 Ara 2013 18:24 Nexus'un hangi telefonunda 4 GB Ram var? Samsung bile 3 GB Yeni koydu :) Bilip bilmeden yazıyorsunuz..

Tasarım son iMac gibi

ChromeOS yapmasın bence Android yapsaydı daha iyi olurdu.

Windows veya İmac varken kim alır bunu

Android yapsa tabiki daha iyi olurdu fakat bu Chromebase'nin rami 4 gb olsaydı daha iyi olurdu! 2 GB çok az.

Yorumcuların, Chrome işletim sistemi hakkında bilgi sahibi olmadığı ne kadar belli. Gençler, ChromeOS tamamen bulut tabanlıdır. Celeron yerine i7 koysanız da fark etmez. İşletim sistemini çalıştıran Google sunucuları. Size sadece bu sunucuya bağlanacak bir bilgisayar gerekli.

intel celeron mu kaldı yaa

Burada yorum yapanların teknoloji konusunda bilgileri biraz kısıtlı sanırım. Bilgisayarın işletim sistemi Chrome OS yani bulut. Ne çok büyük bir işlemciye ne büyük ram'e ihtiyacı var. Hızlı internet ve güzel ekran görüntüsü sağlayacak bir ekran kartı/monitör yeterlidir..

Google bütün internet trafiğini neden üzerinden geçirmeye çalışıyor? Yakında robot üretimine de başlayacaklar. Sürücüsü olmayan araç yapma peşindeler. Kısacası skynet geliyor. Ayran içmedim ;)

Google dünyadaki internet trafiğinin %42'sini kontrol ediyor. Eğer chrome Book/base projesi başarılı olursa google internetin patronu olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost