K. Kore'nin atom bombasının ardında ne var?

Kuzey Kore'nin denediği atom bombası tüm Dünya'yı korkuttu ama işin aslı o kadar da korkunç değilmiş

  • Ümit Öncel
K. Kore'nin atom bombasının ardında ne var?
Kuzey Kore'nin bombası balon mu çıktı?

Kuzey Kore son günlerde sık sık gündeme gelmeye başladı. Adı önce MSN yasaklısı ülkeler arasında geçti, ardından da 20 bin cep telefonu kullanıcısı için 3G'nin Kuzey Kore'de hazır olduğu duyuruldu. Son olarak ise atom bombası denemesi yapan ülke bir kez daha dünya gündeminin üst sıralarında yer almayı başardı. Kuzey Kore denediği bombanın 2. Dünya Savaşı'nda Hiroşima ve Nagasaki'ye atılan bombalarla eşit güçte olduğunu söylemişti. Fakat araştırmacılar bunun doğru olmadığı görüşünde.

Avrupa'dan testi yakından takip eden uzmanlar, Kuzey Kore'nin atom bombasının Rihter Ölçeği'ne göre 4.1'lik bir sarsıntı yarattığını ve dolayısıyla bombanın çapının yaklaşık 1,4 kiloton civarında olduğunu söylediler. 2. Dünya Savaşı'nda kullanılan atom bombaları ise 10 - 20 kiloton arasındaydılar.

Uzmanlar Kuzey Kore'nin batılı devletlerden silahlanmayı durdurması için maddi destek sunması için böyle bir gövde gösterisine gittiği görüşündeler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

1,4 kiloton yada daha fazla kore nin alanı kısıtlı bu yüzden rusya yada abd gibi geniş çaplı denemeler yapamıyor ne bekliyordunuz ki
hem deneme denemedir araştırmacılar cıkıp denediği bomba cok güçlüydü tüm dünyayı yok edebilirdi dese insanlar panik olurdu dolayısıyla milletleri sakin tutmak için söylenmiş bir kaç söz.

yok bide adamlar kendi ülkelerine 10-20 kiloton bomba patlatıp ülkelerini mi heba edeceklerdi :)
tabi göz dağı vermek için düşük düzeyde bomba patlatmaları gerekiyor.

ulen şu askeri alanda harcanan paralar ve geliştirilen teknolojiler için heba edilenler, insanlık yararına harcansaydı dünya da aç insan kalmazdı, herkes mutlu mesut yaşardı bee...

adamlar bir tane 20kiloton atacağına 10larca 1.4kiloton atsa ne olacak aynı etkiyi yaratmazmı?

Sözlerine katılmamak mümkün değil ama maalesef şu an kullandığımız birçok teknoloji askeri araştırmalardan türemiştir.

-------------------------------------------------------------------------------

"ulen şu askeri alanda harcanan paralar ve geliştirilen teknolojiler için heba edilenler, insanlık yararına harcansaydı dünya da aç insan kalmazdı, herkes mutlu mesut yaşardı bee..."

o bombanin yaydigi zararlari kim telafi edecek?
Ne haklari var atom bombasi deneyip dunyayi kirletmeye?

nükleer bomba çok uzak ve zor bir teknoloji değilki. kararsız atomu elde edebilen neredeyse herkez internette bulabilcekleri tariflerle bile nükleer bomba yapabilirler. sorun kimin elinde kararsız atom yani uranyum benzeri elementin olduğu değil aslında. nükleer bombanın kullanılmasına gerek kalmaması ve çok klasik kullanımla dünya barışı. 1 günde dünyanın binlerce yıl yaşanmıycak hale gelmesi çok zor değil yoksa.

yaw woodo nükleer bombayı öyle kolay anlattınki evde deneyesim geldi :) *_*

Amerikanın oldugu ne mağlum hitlerin bombaları nı bı araştırın savaştan sonra nere kaybolmuşlar

Amerika 1.000 den fazla nükleer denemeyi yer altında bile değil atmosferde denemiştir. Sovyetler ise 700 civarında bir deneme yapmışlar. Bu rakamlar kadar olmasa da Fransa İngiltere hatırı sayılır bir miktarda , Hindistan Pakistan da ufak tefek denemelerde bulunmuştur. Herkes deneme yaparken Kuzey Kore'ninkinin bu kadar eleştirilmesine bir anlam veremiyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir