Kablo TV Üzerinden İnternet

Daha hızlı bir internet bağlantısı mı istiyorsunuz? Aslında bunu kim istemiyor ki? Dial up bağlantıdan daha hızlı olan ve fiyatı el yakmayan tek alternatif: kablo internet.

İnternet hayatımızda önem kazandıkça internet için ayırdığımız zaman da artmakta doğal olarak. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hızla yayılan internet kullanıcısı sayısı, beraberinde bazı problemleri de getiriyor. Özellikle bazı bürokratik engeller yüzünden mevcut kapasitenin ihtiyaca cevap verememesi, pratikte çözümü mümkün olmayan engellerin başında geliyor. Bilgisayar kullanıcılarının çoğu internet bağlantısı olarak Dial up bağlantıyı tercih ederler. Dial up kullanım e-posta yollamak ve almak, basit anlamda surf yapmak gibi işler sözkonusuyken çoğu zaman yeterli gibi görünür. Fakat web ortamından sürekli alacak birşeyler buluyorsanız örneğin sürekli mp3 indiriyorsanız, Dial up bağlantı hızı sizi tatmin etmekten uzak olacaktır. Benzer şekilde Dial up bağlantının surf hızı, yoğun kullanımlarda yetersiz kalabilir. Ülkemizde bu durumda ekonomik şartlar da gözönüne alınırsa son kullanıcı için yaklaşık 1.5 yıldır hizmet veren kablo internet seçeneği oldukça uygun.

Kablo internet kimler için gerekli?
Öyle ya da böyle herkesin “daha hızlı” bir internet bağlantısına ihtiyaç duyduğu azımsanmayacak bir gerçek. Buradaki “daha hızlı” ibaresinin yeterince açık olmaması birçok şeyi açıklıyor aslında. Yani neye göre daha hızlı sorusunun cevabı çok basit: Mümkün olduğu kadar hızlı. Normal şartlarda (tek bir modem, internet hesabı ve telefon hattıyla) Dial up bağlantıyla elde edilebilecek hız teorik olarak 56Kbit/sn’dir. Kablo internet ise 64Kbit/sn download 16Kbit/sn upload hızı sunuyor. Üstelik bu hızların efektif kullanımı Dial up bağlantıya göre çok daha yüksek. Ayrıca 24 saatlik internet bağlantısı da cabası. Dial up bağlantıdaki saat başı ücretin aksine kablo internet bağlantısında 24 saat internet bağlantısı karşılığında sabit bir aylık ücret ödüyorsunuz. Tabii bu konforun belli bir bedeli var. Kablo internet bağlantısı ücretlendirme açısından bakılınca günde 4 saat ya da üzeri internet kullanan kesim için uygun gibi görünüyor. Zira bu durumda Dial up bağlantı için internet servis sağlayıcıya ödenen miktar bir yana telefon ücreti oldukça yüklü bir meblağ tutuyor. Özellikle sabahlara kadar www.sanane.com server’larında counter strike oynayan kullanıcılar bunu iyi bilirler. Yeri gelmişken kablo internet bağlantısının internet üzerinde oynanan oyunlar için büyük bir avantaj sağladığını da belirtelim. Zira ortalama olarak Dial up bağlanan bir kullanıcının ping süresi 250ms iken aynı server’a bağlı bir kablo internet kullanıcısı yaklaşık 60ms’lik ping süresiyle oynayabiliyor.

Kablo internet için kablo tv şart
Kablo internet bağlantısı hakkında bilgi almak için görüştüğümüz Ultra Kablo TV şirketi yetkilisi Halil Taş, ülkemizde kablo internetin şimdiki durumu, geleceği, ve teknik ayrıntıları gibi konularda bizi aydınlattı. Buna göre; kablo internet hizmetinden faydalanabilmeniz için herşeyden önce bulunduğunuz bölgede kablo televizyon yayını hizmeti olması şart. Zira kablo internet, bağlantı için kablo tv hattını kullanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

koblolu tv ıçın bır altyapı yoksa ucretlendırme nasıl oluyor ben suan dogunun koylerındeyım ve ınternet baglantım yok koblolu tv dusunuyorum bılgı alabılır mıyım ılk once ne yapmalıyım?

bence bunu simdilik bir hayal olarak gör arkadaşım.

oraya kablolu tv gelmesi hayal kardeş daha ankaranın çoğu yerinde bile yok

kablolu tv kendı adıma nasıl yapabılırım.su andakı kablolu tv baska ısım uzerıne

merhaba. acaba bu kablolu tv uzerınden ınternet için telefon hattı gerekıyorumu. ınternet baglatıcaz ama telefon hattımız yok baglatmayıda dusunmuyoruz,kablolu tv almayı dusunuyoruz egerkı bunun ıcın telefon hattı gerekmıyorsa.

arkadşlar kablolu yayın ahakında bilgi alamk istiyorum istanbul avcılarda oturuyorum bilgi almak icin tl no lazım birde ayda internet ve kablolu yaın ücreti nedir bilgi veren olurmu acaba tesekurler

Bu işin teknik olarak nasıl yapıldıgından da bahsetseydiniz cok iyi bir yazı olurdu..

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
1
Kablo TV Üzerinden İnternet
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir