Kaspersky büyük işler peşinde

Antivirüs devi, şimdi de kendi özel işletim sistemini hazırlamaya başladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Kaspersky'den dünyayı kurtaracak işletim sistemi
Eugene Kaspersky

Rus güvenlik firması Kaspersky Lab, siber silahlara karşı yeni bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını söyledi.

Stuxnet, Duqu, Gauss, Flame gibi zararlılar üzerinde yaptığı önemli araştırmalarla öne çıkan Kaspersky'nin üzerinde çalıştığı işletim sistemi, endüstriyel denetim sistemlerini (ICS) korumayı amaçlıyor. 2010'da İran'da sabote edilen nükleer tesisler de bu tür sistemlerden idi.

Kaspersky Lab CEO'su Eugene Kaspersky, blog'unda yaptığı açıklamada ismi henüz koyulmayan, ancak 11.11 kod adına sahip olan işletim sisteminin güç istasyonlarında, depolarda, elektrik şebekelerinde, boru hatlarında, taşıma sistemlerinde ve iletişim ağlarında kullanılabileceğini söyledi. Kaspersky, bu yapılara gelecek bir saldırının yıkıcı sonuçlara yol açabileceğini vurguladı.

Eugene Kaspersky, tüm ICS yazılımlarının bugünkü tüm siber saldırıların göz önünde bulundurularak baştan yazılması gerektiğini düşünüyor. Kaspersky, şirketinin çekirdeğinde hiçbir açığa sahip olmayan bir işletim sistemi geliştirdiğini ve bu işletim sisteminin izinsiz kodları çalıştırmaya izin vermeyeceğini vurguluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Çekirdeğin hiç bir açığa sahip olmaması mı? Bu hangi hayal dünyasında yaşıyor? Ulan millet bi tarafını yırtıyor kodlar için nasıl yapacaksın onu? Maden o kadar iyisin sisteme 10luk sistemi kullanmayı öğret önce.... Halen 2lik sistem kullanıyorsun.. Not: Şimdi birisi çıkıp 16lık sistem kullanılıyor diyecek. Sadece gösterim de kullanmdır o. Kolaylok olsun diye.Ama bilgisayar 2lik sistem kullanır.

"Kaspersky, şirketinin çekirdeğinde hiçbir açığa sahip olmayan bir işletim sistemi geliştirdiğini ve bu işletim sisteminin izinsiz kodları çalıştırmaya izin vermeyeceğini vurguluyor." hiçbir açığa sahip olmayan bir işletim sistemi çekirdeği var o da linuxtur... (Bir e-posta sunucusunda kullanılmadığı sürece)

0 ve 1 Binary Sayı Sistemi'ni kullanır dünyadaki bütün elektronik donanımlar.

Sayın ziyaretçi bende sana kesinlikle katılıyorum bu konuda, adam kendi şirketinde CEO bilip bilmeden yalan yanlış konuşuyor, insaları da yanıltıyor hep. Hele iyi ki söylemişsin 2 lik sistemi, hiç zaten anlam verememişimdir ben 2 lik sistemi kullanmamalarına paşalar gibi 10 luk sistem dururken ne saf insanlar bunlar ya

@18 Eki 2012 03:22 bir transistöre anlatabilirsen bu 10 farklı durumu ve iletken üzerinden veriyi 10 benzersiz biçimde ortam koşullarından etkilenmeyecek bir biçimde aktarabilirsen bırak tarihe geçmeyi tarihi ikiye bölersin.. yıllar 0 dan yeniden sayılır. sen biliyosan söylede kullanalım bu teknolojiyi saflık yapma iki gün sonra toprak olucan...

Programın bilgisayarımızı kastırski, yap şu işletim sistemini de bize kaktırski.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play