Kendi Chromecast'inizi yapmanın bedava yolu!

Chromecast ucuz olabilir ama Türkiye'de satılmıyor. O zaman gelin, kendi Chromecast'imizi yapalım!

  • Zeynel A. Öztürk
Kendi Chromecast'inizi yapmanın bedava yolu!

Chromecast, 35 dolarlık harika bir cihaz olabilir ancak şu an Türkiye'de satılmıyor. Dolayısıyla bu uygun fiyat, çoğumuz için önem taşımıyor. Ancak üzülmeyin, Google Play'deki CheapCast adındaki ücretsiz uygulama ile Android'li cihazınızın Chromecast gibi davranmasını sağlayabilirsiniz.

Arka planda çalışan Cheapcast, diğer Android'li cihazların YouTube videolarını ona gönderebilmelerine izin veriyor. Uygulama henüz beta aşamasında olduğundan Netflix gibi akış uygulamaları, Chrome sekmelerini TV'ye aktarma gibi işlevleri henüz desteklemiyor; ancak bizce bolca potansiyeli var.

micro-HDMI veya bir micro USB'den HDMI'a dönüştüren MHL adaptörüne sahipseniz, Android'li cihazınızı kolayca televizyonunuza bağlayabilir ve tam bir Chromecast deneyimi yaşayabilirsiniz. Kullanmadığınız bir Android'li cebiniz veya tabletiniz varsa, onu bu iş için TV'nizin yanına yerleştirebilir ve telefonunuzla yönetebildiğiniz bir medya cihazı haline getirebilirsiniz.

Cheapcast ile yapabileceklerinizi öğrenmek için sonraki sayfamıza tıklamanız yeterli.

Kurulum ve YouTube videolarını çalma

Kurulum

Cheapcast'i kurmak için bu Google Play Store bağlantısını takip edin ve ücretsiz uygulamayı indirin. Uygulama, Android 2.2 ve üzerinde çalışıyor, yani Gingerbread'li cihazınızda bile onu çalıştırabilirsiniz.

Uygulamayı çalıştırdığınızda ilk tercihlerinizi yaptıktan sonra sağ üstteki üçgen simgesine dokunun. Cheapcast'in devreye girdiğine dair bir mesaj alacaksınız. Anroid 4.1 ve üzerinde Cheapcast hizmetini uyarı merkezinden açıp kapayabilirsiniz.

YouTube videolarını çalma

Cheapcast şu an Chrome sekmelerini ekrana yansıtamıyor. Ancak YouTube videolarını oynatmanız mümkün. Aslında Play Music'i de kullanmak mümkün, ancak bu hizmet henüz Türkiye'de çalışmıyor.

Cheapcast'siz, akış yapacağınız cebinizi elinize alıp YouTube'u açın ve Cheapcast'li cihazınızla aynı Wi-Fi ağında bulunduğunuzdan emin olun. Şimdi izlemek istediğiniz bir video bulun. Sağ üstte bir TV üzerinde WiFi simgesinin yer aldığı bir sembol göreceksiniz; bu düğme videoları farklı cihazlara aktarmak için kullanılıyor. Bu düğmeye dokunduğunzda videoyu gönderebileceğiniz cihazların bir listesi ekrana gelecek. Cheapcast'i kurarken ona verdiğiniz ismi bu listeden bulun ve seçin.

Video çalarken onu sol yukarıdaki ok tuşuna basarak küçültebilirsiniz. Bu, videoyu sağ alt tarafta küçük bir kutucuk içerisine küçültecektir. Bu sırada farklı videolar aramaya devam edebilirsiniz. Bu faydalı işlev, YouTube'un en son sürümünde ortaya çıkmıştı.

Videolar arasında gezinirken onları hemen oynatabilir veya "TV kuyruğuna" ekleyebilirsiniz. Uyarı çubuğunda gösterilen düğmeler sayesinde farklı bir uygulamadayken bile video kuyruğunuz içerisinde dolaşabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bunu zaten aynı wifi ağına bağlı tv ve akıllı tv arasında yapıyorsunuz saçma bir haber olmuş her zamanki gibi. Android 4.2 üstü ve ios 5.0 üstü cihazlarda screen mirrorring özelliği youtube uygulamasında pair sistemi ile zaten var ne gerek var chromecast e boşuna insan kandırıyorlar olan birşeyi başka birşeymiş gibi gösterip satıyorlar biz kerizler atlarız mı sanıyorsunuz hiç satılmasın o cihaz bence salak olan alır.

@03 Eyl 2013 03:07 Bende eski tip tv olduğundan çokta saçma değil. Binlerce insanda 5+ senelik hd-tv var.Kablosuz görüntü aktarımı ucuza böyle kullanmak çok güzel.

@03 Eyl 2013 03:07 Sadece akıllı tv yapmak için değil . wireless görüntü aktarımı içinde kullanılabilir laptoptan kablosuz görüntü video müzik vs aktarmak güzel olabilir ?

@03 Eylül 2013 03:07 LOOOOOl. kardeşim chromecast ile sadece youtube değil internetteki her videoyu aktarabiliyorsun

sadece youtubedan videomu izleyebiliyoruz

ben 1 ay once aldim ve kullaniyorum harika bir teknoloji

Arkadaş Android cihazların hepsinde miracast var zaten akıllı tv lerde miracast kullanılıyor ama hdmi kablo kullanmadan iyi olur sadece onun için bi kablosuz hdmi cihazına 200 lira para vermektense chromecast iyi bir alternatif olur bunu sebebi de sırf kablodan kurtulma ve bi alana bağlı kalma engelinin aşılması yani

Benim tlf akıllı ama miracast özelliği yok chermocast uygulaması sorunu giderir mi

Sen de yorum yaz