Kendi OLED'ini Kendin Yap: 3D Baskı Yoluyla İlk Esnek OLED Ekran Üretildi

Araştırmacılar bir ilke imza attılar! 3 boyutlu yazıcılar kullanarak esnek OLED ekran basmak artık mümkün.

3D Baskı Yoluyla İlk Esnek OLED Ekran Üretildi

3 boyutlu yazıcılar artık öyle bir hale gelmeye başladı ki, çok yakında ihtiyaç duyduğumuz pek çok şeyi bu yazıcılar ile halledebilecekmişiz gibi geliyor. Tekstilden inşaat sektörüne, yemek sektöründe uzay çalışmalarına kadar pek çok noktada kendine yer bulan 3 boyutlu yazıcılar, OLED ekran da üretebilecek. Hatta üretti bile...

Minnesota Üniversitesi Twin Cities araştırmacıları, tamamen 3D baskılı ilk esnek OLED ekran olduğunu söyledikleri bir cihaz geliştirmişler. "Çığır açıcı" olduğu söylenen araştırmada, esnek organik ışık yayn diyot (OLED) ekranı tamamen 3D olarak yazdırılmış. Düşük maliyetli OLED ekranların yaygın olarak üretilebilmesi için kullanılabileceği söylenen yöntem, gelecekte bu şekilde pek çok elektronik devrenin yapılabilmesi için de kullanılabilir.

Üretilen OLED ekranın videosunu hemen aşağıda görebilirsiniz.

Fully 3D-Printed OLED Display - TimelapseFully 3D-Printed OLED Display - Timelapse
In a groundbreaking new study, researchers at the University of Minnesota Twin Cities used a customized printer to fully 3D print a flexible organic light-emitting diode (OLED) display. They combined two different modes of printing to print the six device layers that resulted in fully 3D-printed, flexible organic light-emitting diode displays. The electrodes, interconnects, insulation, and encapsulation were all extrusion printed, while the active layers were spray printed using the same 3D printer at room temperature. The display prototype was about 1.5 inches on each side and had 64 pixels. Every pixel worked and displayed light. Read more:

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz