Kiralık telefon hatlarında kaçak var!

Özel şirketlerin telefon hatlarına dananan hacker'lar milyonlarca dolarlık zarara neden oldu!

Kiralık telefon hatlarında kaçak var!
Hackerlar şirketlerin özel kiralık hatlarına dadanmışlar

Amerika'da ortaya çıkarılan bir hacker şebekesinin özel kiralık telefon hatların giriş kodlarını İtalya ve İspanya'daki telefon dükkânlarına sattıkları ortaya çıkarıldı.

Filipin kökenli grubun Amerika, Avustralya ve Avrupa'daki kimi büyük şirketlerin telekomünikasyon şirketlerinden kiraladıkları telefon hatlarının giriş şifrelerini kırarak bunları tanesi 100$'dan telefon dükkânlarına sattıkları belirlendi. Ucuz fiyatlarla uluslararası görüşmeler yapılabilen bu telefon dükkânlarının bu şekilde milyonlarca dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Özel yazılımlar sayesinde hedef telefon sistemi sürekli aranıyor ve farklı farklı PBX numaraları deneniyor. Telefon santralinin giriş sisteme ulaştığında sistemin zayıflıklarından faydalanarak kullanım şifreleri ele geçirilebiliyor. Telefon dükkânları ise bu şifreler sayesinde müşterilerine verdikleri özellikle uluslararası telefon hizmetlerini bu hatlar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Telefon şifreleri kırılan şirketlerin bir anda astronomik sayılara ulaşan telefon faturalarına itiraz edildiğinde ise kabak telekomünikasyon şirketlerinin başına patlıyor. Bu işten en büyük zararla çıkan AT&T şirketinin toplam zararının 56 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Dükkânlardan elde edilen gelirlerin ise terörist gruplara aktarılmış olabileceği düşünülüyor.

Şebekenin en alt kademesi olan telefon dükkânlarını basan İtalyan ve İspanyol polisler şimdi çetenin yurtdışındaki üyelerini arıyor.

Ceyhun Seval

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

vay bea adamlar ne yapıyor bizim ruhumuz duymuyorr

iyi yapmışlar afferim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir