Oyun endüstrisinin karanlık tarafı

Oyun endüstrisinin hiç bilmediğiniz karanlık yönünü öğrenmek istiyorsanız bu haberimiz tam size göre

EA Sports, ufak çaplı monopol mü yaratıyor?

EA Sports, ufak çaplı monopol mü yaratıyor?

Electronic Arts, 90'lı yıllardan bu yana futbol oyunları alanında hakimiyeti olan bir yayıncı. Ancak 2004'de, rakip NFL 2K5'in hemen her alanda Madden 2005'i devirmesiyle bu hakimiyetin sona erdiği söylenebilir. Spor oyunları dikkat ettiyseniz genellikle gerçek zamanı bir sene önceden takip eder ve kullanıcılar spor dünyasındaki geleceğe dair ipuçlarını bulacaklarına inanırlar.

EA Sports, bir başka firmanın aynı oyunu daha ucuza satmasından dolayı karlılığının ufak da olsa olumsuz yönde etkilendiğini tecrübe etti.

Peki o günlerde EA Sports rakibini nasıl alt edebilirdi? Oyunu üzerinde daha fazla çalışarak rakibinden farklı olmaya çalışarak mı? Yoksa fiyatlarını düşürerek mi?

Hayır, EA Sports bu yollardan hiçbirini tercih etmedi. EA Sports, NFL ile bir anlaşma yaparak kendi dallarında oyun üreten bir başka firmanın futbol oyunu yapmak istemesi durumunda, gerçek dünyadaki takımları veya oyuncuları kullanamayacaktı.

Problem nedir?

Bu durumun piyasada monopollük yani tekel kurmaktan farklı bir yanı yok. EA'in artık rakibi yoktu ve tembelce piyasayı kendi belirleyecekti. Bu nedenle Madden oyunları yıldan yıla kendine daha az özellik katarak çıkmaya başladı. Bir yerden sonra ise oyunun artık geriye doğru gittiği görülmeye başlandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Yaho normal firmaların yaptıkları yanında bunlar melek işi gibi kalıyor. Adammı öldürmüşler. Sünya kan ağlıyor Siz oyunların gerçek yüzünümü çıkaracağınız. Oyun işte. Eskiden misket oynarken nekadar hile yapılıyorsa burdada böyle.

ben arabamda klima istemem saten :) yazın camı açarım kışın radyatörün önünü kapatırım olay çözülür. yani iş ine warezcilere düşüyor. yaşasın küresel paylaşım.

İnanılır gibi değil... ben de gamespot'u ciddiye alıp incelemelerine bakardım..

en çok dikkatimi çekem EA nın spor oyunlarında yaptıkları oldu.
allahtan futbol oyunlarında yapamıyor bunu.
çünkü karşısında dev gibi bir KONAMİ var.

Blizzard'in tarama yapmasina gerek yok Microsoft zaten bunu her zaman yapiyor :)

bir ara world of warcraftı yükliycektim vazgeçmiştim iyi kide vazgeçmişim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir