Kopya oyunlara "dur" diyecek yonga yolda

Kopya koruma konusunda devrim niteliğinde bir yonga PC oyun endüstrisini kurtarabilir.

Kopya oyunlara "dur" diyecek yonga yolda
Anakartlara entegre edilecek bir yonga, kopya oyunları engelleyecek.

PC oyunlarının geleceğini tehdit eder boyutlara ulaşan yazılım korsanlığına karşı bir türlü istediği sonucu alamayan oyun endüstrisi bu kez şansını donanım bazlı bir çözümde arıyor. Yazılım korsanlığı yüzünden her yıl milyonlarca dolarlık gelirden olan oyun geliştiricilerinin son umudu TPM adı verilen ve anakartlara entegre edilecek bir yonga.

Atari'nin kurucusu Nolan Bushnell, Wedbush Morgan Güvenlik Konferansı'nda yaptığı bir konuşmada söz konusu yongadan bahsederken "PC oyunlarında korsanlığı kesinlikle durduracak" ifadesini kullanırken, yonganın yeni nesil bilgisayarların çoğunda yer alacağını vurguladı.

TPM yongası sayesinde oyunlar sadece ilgili sistemde çalışmak üzere kırılamayacak biçimde şifrelenerek özel bir anahtarla korunacak. Şifrelerin paylaşımını da imkansızlaştıracak olan bu yonganın bilgisayarlarda yaygınlaşmasıyla halen korsanlık oranı yüksek ülkelerde büyük bir PC oyunları pazarının ortaya çıkması beklediğini söyleyen Bushnell, müzik ve film korsanlığını engellemede ise TPM'nin bir etkisinin olmayacağını ekledi.

Hangi marka ve model anakartlarda yer alacağı belirsizliğini koruyan yonganın oyun korsanlığını engellemede başarılı olup olmayacağını zaman gösterecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

bunuda kırarlar bence kopya oyun sektörüne engel olunması cok zor..

Boşuna masraftan başka birşey değil. Bu yonga kullanılmaya başlandıktan en geç 1 hafta sonra birileri bunda da kopya kullanmanın yolunu bulur. Yaptıkları masraflar da boşa gider..

Herkes konsollar yönelir o zaman. Kimse bilgisayara oyun oynamak için tonlarca para vermez.

onu da kırarlarr, VISTA için kırılmaz diyorlardı 12 saatte kırdılar. buna da kırılmaz diyorlar. bunu da kırarlar. Bunu yazan insan, kıran da insan.

her şifre kırılır.
DNA bile çözülmeye başlıadığına göree...

kafalarına göre anakarta bişey takıp satacaklar bende para verip alıcam.

inanın oyngalı olursa cok daha kırılır cunku bu seferde crack yontemi direk cd lere yapılır gene orjinalmis gibi oynarız..

bizdeki turk zekası olduktan snra her turlu kopyalarız biz:):)oyzden bosuna ugrasmasınlar..

crackli oyun oynamanın zevki ayrıdır.cracke devam

"Kırılır" değil, bu yongayı tasarlayan kişinin kendisi "kırar"
Böylece hem yonayı ürettiği için hem de kırdığı için başka kaynaklardan parasını alır.
Yıllarca virüsler/virüs programları birbirini böyle desteklemedi mi?
Antivirüs yazılımı çıkar, "süper koruma"..2 gün sonra onu geçen bir virüs...hemen ertesi günü virüsü etkisiz hale getiren database güncellemesi. Ondan sonra da "key satın alın, güncel tutun. Yoksa yeni virüsler kol gibi"
Korsan işinde para yok sanki, adam hem ordan kazanacak hem diğer taraftan...
Bu iş engellenemez..

kırılır buda kırılır kasmasınlar kendilerini bu kadar...

Kırılana kadar kimse almaz zaten kırılması uzunda sürmez. Üç-beş kuruş verir kırdırtırız.

kırılamayacak hiç bir şey yoktur, yapılamaz...

uzun zamandır pc oyun piyasasını bitirmeye çalışıyorlar.hem microsoft hem intel elinden geleni ardına koymadı.Konsol satışları ve oyunlarının satışları artsın diye bilgisayarda oyun sektörünü baltalamaya çalıştılar ama olmadı.Şimdi bunu deniyorlar.Boşuna denemeyin insanlar bilgisayarda oyun oynayacak isteseniz de istemeseniz de.Playstation ve xbox'larınız umrumda değil.

çok saçma engellemeye çalışcağına ucuz yap herkez seve seve alır oyunları öncelikle ben

Türk'e Legal dayanmaz :D

Çok harika bir çözüm yolu.fakat bununda bir yolunu bulurlar gibi geliyor.Sonuçta takılan parça da bir programla çalışıyor...

zoru hemen başarırız imkansız biraz zaman alır

Aha aha tamamen şok oldum ne yapcaz şimdi.Anakart satın alırken özelliklerine bakmadan kim alıyorsa onu engellerler.

minareyi çalan kılıfını uydurur :)

Galiba hackerları sadece "yazılımsal" olarak algılıyorlar.
Çok komik.

bu ürünü yapan kim? hadi atalım 100 kişilik teknik ekip.
kırmaya çalışan kim? dünyadaki tüm hackerlar.
sizce kim kazanır?

Bu tur cozumler daha once de cok denendi. Biliyorsunuz paralel porta takilan dongle'lar ilk ciktiginda (donanim korumasina ornek ) kirilmasi imkansiz diye lanse edildi. Sonra gidip kim kirdi? 12 yasindaki bir "velet"! Dongle kullanip ta kirilmayan kac program var? Cozum olabilecegini sanmiyorum. Ne sanmasi, eminim. :D

TPM (Trusted Platform Module)

TPM, TCG tarafından tanımlanan, güvenlikle ilişkili özellikleri çalıştırabilen donanım seviyesinde bir yongadır. TPM bilgisayarlar, cep telefonları ve gömülü sistemler gibi her ortama entegre edilebilir.

Fiziksel saldırılara karşı koruması vardır ve var olan sistemlerde güvenin kaynağı olarak kullanılabilir.

Yazılım ve donanım üreticileri kripto grafik özelliklerin TPM içersinden çalıştırılmasını sağlar. TPM yongasının bazı kripto grafik yetenekleri rasgele sayı üreteci, özetleme, asimetrik anahtar üretimi ve asimetrik şifreleme / şifre çözmedir.

Bileşenlerden olan I/O, iletişim veri yolunda bilgi akışını sağlar. Non-volatile dediğimiz kısımda Endorsement Key (EK), Storage Root Key (SRK) , sahib onaylama verisi ve kalıcı bayraklar yer alır. Attestation Identity Key (AIK) sadece TPM içerisinde üretilebilen 2048 bit RSA anahtar çiftini bilgilerin imzalanması için kullanır. Özel AIK, TPM’ in dışarısına asla çıkarılmaz.
Program code kısmı platform sürücülerinin ölçülmesinde kullanılabilir. TPM, rastgele sayı üretmek için gerçek zamanlı gerçek zamanlı bit üretecini içerir.
Güvenli özetleme algoritma (SHA1) motoru imzaların hesaplanmasında,anahtar parçacıklarının oluşturulmasında ve genel bazı işler için kullanılır.
RSA anahtar üretme motoru imzalama (signing) ve yükleme (storage) anahtarlarını oluşturmak için kullanılır. RSA motoru imza anahtarları ile imzalama işlerinde, yükleme anahtarları ile şifreleme ve şifre çözme işlemlerinde, EK ile de şifre çözme işlemlerinde kullanılır. “Opt-in”kısmı kalıcı ve geçici işaretlerin (flags) durumlarını kontrol etmek için kullanılır.
Burada anlamsal ilişkiler işaretlerin içerisine konulur. “Execute Engine” kısmı işlemciden gelen TPM komutlarını çalıştırır. Sistemin açılışı esnasında TPM en alt seviyeden en üst seviyeye kadar bütün güvenlik kontrollerini yapmak için kullanılabilir.
Her bileşen (BIOS, işletim sistemi yükleyicisi ve işletim sistemi) için bir öz (hash) değer oluşturulur ve sistem açılırken TPM’ e aktarılır. Bu değerler TPM içerisinde yer alan korumalı alanda PCR (Platform Configurator Registers) kayıtçıları içerisinde saklanırlar. Daha sonra o an hesaplana öz değerlerinin TPM içerisindeki öz değerleri ile aynı olup olmadığı kontrol edilir.
Buradan kullanıcı bilgisayarındaki verilerin yada bileşenlerin değiştirilip değiştirilmediğini anlayabilir . Bununla beraber yazılım ve donanımların doğrulanması kontrol sertifikaları ile yapılabilir

**** Alıntıdır...

Eğer bu doğru ise sadece oyunlar için değil bütün yazılımlar için mükemmele yakın bir register yöntemi bulunmuş olabilir. :(

Gerçi bazı programlar günümüzde Dongle tarzı donanımsal anahtarlar ile korunuyor ama bunlarda emule edilerek atlatılabiliyor :)

Ama burada iş biraz daha karışık zira ;
"Her bileşen (BIOS, işletim sistemi yükleyicisi veişletim sistemi) için bir öz (hash) değer oluşturulur ve sistem açılırken TPM’ e aktarılır."
ifadesi gerçektende etkili bir koruma oluşturulabileceği gösteriyor.

Max_Real Qnx

zamanında dvd içinde fiziksel koruma yapılmıştı. fakat kısa zamanda kırıldı.
paket programlar için dongle dediğimiz paralel port anahtarları kullanıldı, bu da kırıldı.
rsa şifrelemeli usb hafızalar kırıldı.
...
anlayacağınız kırmak için, mantıksal açıdan algoritmanın çalışmasını çözmek gerekmiyor. algoritmanın giriş ve çıkış kapsından kısayol oluştursanız algoritma kırılmış olur (yazılım olarak). kırma işlemleri hafıza üzerinde bu kadar basit yöntemlerle yapılıyor.
bu da kısa zamanda kırılacaktır...

Gunah olur diye epey bir zamandir crackli program kullanmiyorum. (zaten ucretsiz yedekleri var) Ama yinede merak ettim. Bir diyanete sorayim bakalim, crackli program kullanma konusunda ne cevap verecek.

Milyonlarca dolar zarar ettiklerini (yani kar edemediklerini) söylüyorlar.. Peki merak ediyorum milyonlarca dolar daha fazla kar etmeye başladıklarında bunu oyun fiyatlarına yansıtacaklar mı? Oyun fiyatlarını düşürecekler mi? Yoksa zaten niyetimiz iki stres atmakken "Araba mı alsam? Oyun mu alsam?" diye tereddüt edip yine korsan arayışlarına mı gireceğiz? Teşbihte hata olmazmış :)...

Gerçi çözüm basit yongayla falan uğraşmaya gerek yok! Türkiye'deki Plak Şirketleri ve Yayınevleri gibi kendi korsan baskılarını çıkarsınlar!... Oldu bitti...

Nedense her işin altından ya microsoft yada intel çıkıyor intel oyunlarda sözde süper performans sağlayan işlemcilerini kakalamaya çalışsın hemde oyun dünyasını baltalasın orjinal oyunu ancak kodomanlar ( zenginler ) alır.Çoğu kişi cracklenmiş oyun alıyor.İnsanda dünyanın en güçlü işlemcisi olan beyin var bunuda kırarlar merak etmesinler.

oyunların fiyatlarını düşürsünler.adsl ye veriyoruz ayda 30 ytl. bir oyuna da verirsek o kadar zaten aldığımız para ne kadar ki benim günlüğüm 30 ytl hastalıkta var oyun hastalığı ayda en az iki cd alsam 45 ytl den 100 sadece oyunlara vercem.bana ne para kalcak ucuzlatsınlar tarihi geçince satıyorlar cd leri ucuza satsın da alalım

Bu yöntem işe yarasa iyi olur yoksa hiçbir firma PC için oyun yapmayacak.. Şu son yıllarda yaşadığımız 1st person, 3rd person shooter furyasının, konsollara uygun olmayan, yalnızca PC'lerde oynanabilen macera ve rol yapma tipi oyunların giderek ortadan kalkmasının sebebi belki de budur. Belki güzelim Fallout bile bu yüzden metamorfoz geçirdi.

Yongalar da kırılır. En güzel çözüm sürekli kurguladığım paranoya olabilir. Free olan master yazılımlar olayı çözer bence.
Mesela her cd-dvd yazıcı ile gelen Nero, dvd-player vb. tarzı programları üretenlerin oluşturduğu bir ahilik kardeşliği crack yazılım tespitinde o bilgisayarı black-list'e alıp karabasanlar yaratabilir.

50 li 60 lı yıllarda philips kaset dediğimiz band kayıt cihazlarını icat etmemişti ve insanlar 1 aylık maaşlarıyla ancak 3 adet 33lük uzun çalar alabilirdi hatta stereo kayıt yapılmışından 1 tane alabilirdin. Eğer evinde birde stereo pikap ve anfin varsa kraldın.... ama kopya yoktu imkansızdı O günün popüler sanatçıları boyunlarında 2 kilo ağırlığındaki altın zincirlerle dolaşmıyor özel jetlere binemiyorlardı klip falan yoktu ama olsaydı kesinlikle o günün ferari veya lamborginileriyle çekemezlerdi kamera bulduklarına dua ederek Ankara gençlik parkında ördeklere ekmek atarken okurlardı muhtemelen. Perde arkasındaki bestekar yazar müzisyen gibi sanayinin az tanınan elemanlarının durumundan hiç bahsetmiyorum bile... Herneyse ama çok mutluyduk kopya yoktu.....70 li yılların sonunda şeytan işe karıştı kaset geldi dünya yerinden oynadı...bir panik bir panik kırç kırç öten 33lük üreten firmalar philipse düşmandılar zira kasete kopya yapılabiliniyordu dünyanın sonu geldi ama savaş lazımdı CD üretildi dijital çağın kapısı açıldı arkasından DVD MP3, 4,5 dur aman DTS 5.1 7.1 24bit DVD Audio Hgh def DVD Blu Ray....Evet üretici sürekli korsanla savaşırken 1 adım önde olmalıydı bir evvelki sistem çöktüyse yenisini güzelini daha iyisini getir ve onu kopyalayamasınlar...sistem böyle çalışmalıydı..tarih 2008 internetten milyonlarca şarkıları bedava indirip yüksek çözünürlüklü film seyrediyor, oyun oynuyor ve istediğimiz an dünyanın herhangi bir köşesine göz atabiliyoruz... Yuh be philips mahvettin yaa canım sanayiyi...:)....Kopya olmasaydı bu gün bir 33lük kırç kırç 50 euro olurdu...Saygılar

Birde Bakalım Bu Yonga'yı Kullanan Anakartları Kim Satın Alacak Üretici Firmalar Bu Yongay'ı Anakartlarına Koydukları Anda Kullanıcılar Tarafından Kara Listeye Alınacaklarını Biliyorlar ki Mutlaka Bu Yonga Olayına Hayır Diyecek Anakart Üreticileri Çıkacaktır

Nasıl kar etmezler GTA daha yeni rekor kırdı oyunları bu kadar pahallı satmasalar kopya oyun kullanılmasına gerek kalmaz

Herşeyin Bir Çözümü Vardır. Bunuda Nası Ps2'ye Chip Takıyorlarsa Bi Şelikde Hallederler. Her Anakartda olsa bile...

Bazı yorumlarda bu yongayı kullanan anakartları kim alacak denmiş, söyleyeyim playstation3, nintendo wii, vs gibi oyun konsolları nasıl ki sırf bu platformlara özel çıkan oyunlar için alıcı buluyor, bu chipe sahip anakartlarda bu şekilde alıcı bulacaktır.

Ancak unutulmamalı donanımsal şifrelemeler dahi günümüzde yazılımla kırılabilir. Hele ki sanallaştırma (virtualization) yazılımlarının bu kadar gelişmeye başladığı, ve bu ismin artık işlemcilerin dahi içine girdiği böyle bir zamanda, hele ki emulatör yazılımlar sayesinde birçok farklı konsol oyununu bilgisayarlarımıza taşıyabildiğimiz bu günlerde "PC oyunlarında korsanlığı kesinlikle durduracak" gibi bir iddialı bir ifadeyi dile getirmek pek de akıl karı bir iş gibi gözükmüyor.

Vista bile kırılmış, yüksek tanımlı copya koruması(HDCP)'nın başı cracker'larla (kopya koruma kıran hacker;) dertteyken bu gibi sözler kolay kolay sarf edilmemeli. Ya çok ciddiler, ya da umut satıyorlar.

Nasıl bir sistem olduğunu bilmiyorum ama koyabiliyorlarsa direk ekran kartının üstüne koysunlar. Zaten iki tane ekran kartı firması var. Ve bu firmalar oyun üreticilerinin kendi kartlarını desteklemesine mecbur. Hatta kendi kartları için oyunları optimize bile ettirip rekabet ediyorlar. Ayrıca oyun oynamayanların bu chiple hiçbi alakası olmayacağı için bu çipin, ekran kartı gibi direk oyunlarla ilgili olan bir donanıma eklenmesi daha doğru bence. Ankart üreticilerinin kendilerine hiçbir avantaj sağlamayacak olan bu chipi ürünlerine eklemeleri için hiçbir sebep yok. Nasıl ps3 de kopya koruması kırılamadıysa aynı şekilde PC' de de doğru strateji izlenirse böyle bir kopya koruması işe yaraya bilir. Ama ondan sonra oyunları 179 milyona satmaya mı başlarlar yoksa oyun piyasası genişler de amatör gruplar da bu işden ekmek yemeye başalar mı, oyun fiyatlar daha da ucuzlar mı orası tartışılır.

buna karşıda bir anti çip geliştirirler ve en fazla üç ay içerisinde çıkarırlar. sonuçta ilk dvd ler çıktığındada bu hurafeler yaygındı ama bir yazılım hakkından geldi. hackerler kafaya takarsa yapar düşüncesindeyim.

bunun bir çözümü hiç bir zaman olamaz sadece yavaşlatılabilir..

Ucuz oyun satılsa bunlara gerek kalmazdı. Çip mip kar etmez faide vermez eyy oyun üreticileri

Tabii ki kırılır. İş sadece zaman meselesi...

Bencede ha bu 1 günde olmaz 1ayda olur ama yine kırarlar buraya yazıyom ilerde okuruz :D

Kırmazlarmı Kanka Türk Degilmi :) Korkacan ? Onlar Yapar Bizler Kırarız ...!

Sonucta her girisin bir cikisi vardir. Adamlar mantigini kavrayip 2 ay icinde emule edecek bir yontem bulurlar.

ya bu çip asusun m51 serisindede bulunuyoo:( ne gusel alıcaktım ama tpm offfffffff offfffffffffff

Faydası olmaz.Sonuçta en ksıa zamanda bunu kıracak bir yöntem icad ederler.Korsanla baş etmek artık çok zor gözüküyor.Daha başka çözüm gerek kanısındayım.

boş işler bunlar şifreleyen insansa kıracak olanda insan.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir