Korkutan tarih: 24 Eylül 2182'de Dünya'ya gerçekten dev bir asteroid çarpacak mı?

Bilim insanları, Bennu asteroidin Dünya'ya çarpma ihtimalinin en yüksek olduğu tarihi belirledi. Peki bu dev asteroidin 24 Eylül 2182'de gezegenimize çarpma riski ne kadar büyük?

24 Eylül 2182'de Dünya'ya gerçekten bir asteroid çarpacak mı?

İnsanlığın ziyaret ettiği az sayıdaki asteroitten en azından biri, gelecekte bir gün iadeiziyarette bulunabilir. Ne yazık ki, biz asteroitten örnekler toplamak için iniş yaparken mümkün olduğunca dikkatli davranmaya çalışsak da, Bennu’nun Dünya’ya yapacağı bir ziyaret, gezegene 22 atom bombası gücüyle çarpması anlamına gelecek.

Bu noktada asteroidin gerçekten Dünya’ya çarpma ihtimalini ve neden sıklıkla 24 Eylül 2182 tarihinden bahsedildiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Öncelikle, Bennu, büyük ölçüde riskleri azaltan bir şekilde halihazırda sahip olduğumuz mükemmel radar verileri ve teleskop gözlemleri nedeniyle NASA’nın OSIRIS-REx’i tarafından ziyaret edilmek için seçildi. Bununla birlikte, asteroit Dünya'ya çarpma olasılığı en yüksek olanlardan biri olarak görülüyor ve NASA, onun bileşimini ve yörüngesini inceleyerek, nesnenin oluşturduğu riski daha iyi anlamayı umuyor.

Önceki tahminler, Bennu ile 2175 ile 2199 yılları arasında bir çarpışma olasılığının 2.700’de bir olduğunu öneriyordu. Eğer 500 metrelik bu asteroit Dünya’ya çarparsa 1.200 megaton enerji açığa çıkaracak ve bu, insanlık tarafından yapılmış en güçlü nükleer silahın enerjisinin yaklaşık 24 katına denk geliyor. Bu göz ardı edilemeyecek bir etki olsa da, dinozorların sonunu getiren 9,7 kilometrelik asteroitten çok daha küçük.

NASA, iki yıl boyunca Bennu’yu yakından gözlemlemesinin ardından, asteroidin gelecekteki yörüngesini daha iyi anlayabildi ve gelecekte Dünya ile çarpışma olasılığını azalttı.

Dünyaya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi’nden (CNEOS) çalışmanın başyazarı Davide Farnocchia bir açıklamada “OSIRIS-REx verileri bize çok daha kesin bilgiler veriyor, modellerimizin sınırlarını test edebiliyor ve Bennu’nun 2135’e kadar olan gelecekteki yörüngesini çok yüksek bir kesinlikle hesaplayabiliyoruz” dedi ve ekledi: “Daha önce hiç bir asteroitin yörüngesini bu hassasiyetle modellememiştik.

Kritik tarih: 24 Eylül 2182

Ne yazık ki, bu ihtimal bir çarpışma lehine biraz daha değişti ve 2300 yılına gelindiğinde çarpışma ihtimali yaklaşık 1.750’de 1’e yükseldi. Yörüngelerin en yakın olacağı, çarpmanın en muhtemel olduğu tahmin edilen tarih ise 24 Eylül 2182 olarak belirlendi. NASA’ya göre, bu tarihte çarpma ihtimali 2.700’de bir; yani yüzde 0,037 civarında. Bu ihtimalin daha düşük olması mantıksız gibi görünse de, olayın gerçekleşme şansının olduğu için durumların sayısı artarken ihtimaller de ona göre değişiyor.

NASA, “Dünya’ya çarpma ihtimali çok düşük olmasına rağmen, Bennu, 1950 DA adlı başka bir asteroitle birlikte güneş sistemimizdeki bilinen en tehlikeli iki asteroitten biri olmaya devam ediyor” diyor.

NASA ve diğer gözlemevleri, Güneş Sisteminde keşfedilen nesnelerin yörüngelerini takip ederek, Dünya ile yolları kesiştiğinde yıkıma neden olabilecek, 140 metre ve daha büyük boyuttaki “Dünyaya Yakın Nesneler”e (NEO’lara) özellikle dikkat ediyor. NASA’ya göre şu ana kadar 140 metreden daha büyük bilinen hiçbir asteroidin önümüzdeki 100 yıl boyunca Dünya’ya çarpma ihtimali yüksek değil.