Kurumlar ondan vazgeçemiyor!

Windows 7 yükseliyor ama bu yükeliş Windows XP'yi ne kadar etkiliyor? Şaşırtıcı rakamlar içeride...

  • Zeynel A. Öztürk

Forrester'ın geçen hafta yayınladığı rapora göre Windows XP, yüzde 60 kullanım oranı ile hala kurumların vazgeçilmezi. Windows 7'nin kullanım oranı ise geçtiğimiz sene yüzde 11'e yükselerek Windows Vista'yı geçti.

Bununla birlikte 10 yaşındaki Windows XP kurumlarda düşüşte. 16 Haziran'da yayınlanan bu rapor, dünya çapında 2.500 şirketten 400.000'den fazla bilgisayardan toplanan bilgilerle hazırlanmış. Kurumsal alanda hiç bir zaman geniş anlamda kullanılmayan Windows Vista ise yüzde 6.2'lik bir kullanım oranına sahip.

Kurumların hangi işletim sistemlerini kullandığı, işletim sisteminin başarısı ölçmekte karar ölçütü olmasa da, bu rakamlar işletim sistemlerinin hangi pazarlarda sevildiğine yönelik bilgiler veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

adamlara herhangi bir artısı olmayacaksa zaten neden xp den vazgeçsinler?

Benim şirketim olsa Linux kullandırırdım, Libre Office kullandırırdım. Hem işletim sistemi hem de office programları gerçekten büyük rakamlara ulaşıyor.

Linux tabanlı ticari yazılımlar çoğalırsa XP'den Linux'a çok hızlı bir geçiş olabilir. Yazılım firmaları artık Linux için de ticari çözümler sunmalılar.

XP 10 senelik de olsa hala ihtiyaçları fazlasıyla karşılayacak kapasiteye sahip bence windows 7 için de aynısı olacak.

Xp'yi öyle yada böyle öldürecekler.Ama en azından altını çizerek söylüyorum en azından 5 senesi var.Xp'nin hatrı sayılır bir seviyeye düşmesi için.Çünkü Xp sade ve kullanışlı.Hiçbir şirket bi anda bütün sistemlerini sıfırlamak istemeyecek.Çünkü sıfırlamaya kalkarsa donanım değişiklikleri büyük oranda olucak.Sadece bunla kalmayacak üstüne program lisansları değişmesi gerekir.Diyelim ki aynı lisansları şirketlerin yapacağı yeni programlarda da kullanabilelim.Peki o şirketler ne kadar sürede çıkartacak bu programları en azından 1 sene sürecek.Ama sorun şu ki hiçbir şirket kalkıpta eski lisansları yeni programlarda kullandırmaz.Çünkü öyle birşey yaparsa bu şirket program satamaz.Demekki ne olucak Xp hemen 1-2 sene içersinde ölmeyecek.1-2 sene içersinde ölmesini uman arkadaşlar ne yazıkki kafalarında büyük hayaller kuruyor veya rüya görüyolar.

Lütfen bu rüyalardan veya hayallerden uyanın.
Yine söylüyorum Xp ölücek ama kimse 1-2 sene içersinde ölmesini beklemesin.

XP DE XP en superi :)

Hala daha eski windows kullanan varmış (Sanal makine için kullanılıyorsa sözüm yok), şaşırdım :)

Dünyadaki çoğu devlet ve kamu kurumları olsun, belediyeler olsun, okullar olsun, büyük üniversiteler olsun, savunma sanayi üreticileri olsun hep daha güvenli olduğu için Linux'a geçtiler, hem de ülkeler ve ülkeler topluluğu düzeyinde topluca geçtiler.

Ayrıca sunucularda Linux daha öncelikli bir seçim oluyor.

Linux'un %1.5 gözüken payı bana biraz düşük gibi geldi.

Gördüğüm kadarı ile değişen birşey yok XP kullanıcıları benim gibi hala sonuna kadar XP ile devam edecek Windows7'de olan yükselişte Vista kullanmaktan vazgeçenlerin geçişi gibi görünüyor.

Birde "Windows other" var benim bir müşterim hala windows98 kullanıyor acaba %0.1 onun bilgisayarımı :))

ben xp nin bu kadar yüksek seviyede kullanımının nedeninin internet cafeler olduğunu düşünüyorum şu ana kadar windows 7 olan bir int. cafe görmedim

Hiç Kimse Kızmasın Ama Windows7'dense Windows XP daha Güzel Aéro'su Olsun Veya Olmasın Windows7'nin Aéro'sunu Zaten Basit Programlarla Xp'yede Taşıyabiliriz Windows 7 Kullanıcısıydım Fakat WindowsXp'yi Daha Çok Beğeniyorum Artık

yakın zamanda ölücek mecburen

Yeni aldığım bilgisayar Windows 7 uyumlu, ne yapsam XP kuramadım, kuruyorum ama sürücülerini bulamıyorum, en sonunda pes ettim bıraktım, mecburen Windows 7 kullanıyorum.

Ah canım XP'im biz ayrılamayız, biz ayrılamayız, ayıranların gözü kör olsun, bir ara gelip alıcam seni, hiç merak etme... IE6 da burnumda tütüyor ılgıt ılgıt...

Dünyadaki çoğu devlet ve kamu kurumları olsun, belediyeler olsun, okullar olsun, büyük üniversiteler olsun, savunma sanayi üreticileri olsun hep daha güvenli olduğu için Linux'a geçtiler, hem de ülkeler ve ülkeler topluluğu düzeyinde topluca geçtiler.

Ayrıca sunucularda Linux daha öncelikli bir seçim oluyor.

Linux'un %1.5 gözüken payı bana biraz düşük gibi geldi.

----------------------

çık rüya aleminden

p4 3,00 ghz -1 gb ram - 40 gb h.disk
gelde win7 kur .....

Valla Win7 güzel ama Xp'den ayrılamıyorum duygusal bir bağ oluştu artık 5 sene dile kolay :D:D

VALLA KARDEŞİM EN İYİSİ VİSTA KAÇ KERE 7 KULLANDIM KAÇ KERE XP EN İYİ BABA VİSTA HEM XP Yİ BİRLEŞTİRİYOR HEMDE WİNDOWS 7'yİ

Windows 7 iyiki de hayatımda varsın...

teşekkürle Microsoft...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost