Kuzey Kore'nin işletim sistemi eleğe döndü

Kuzey Kore'nin kendi işletim sistemi "Red Star OS", gelmiş geçmiş en kötü işletim sistemi olabilir!

  • Cem Şancı
Kuzey Kore'nin işletim sistemi delik deşik

Kuzey Kore, batılı yazılım devlerine gebe kalmamak ve elbette casusluk girişimlerini engellemek için kendine ait, Linux tabanlı bir işletim sistemi hazırlamıştı. Red Star OS ismli Linux sisteminin aslında Kuzey Kore dışına çıkması bile yasaktı ancak casuslar işletim sisteminin ISO dosyasını ele geçirmeyi başardılar ve Red Star OS hızla hack kanallarında yayıldı.

Bu arada sistemdeki açıkları inceleyen antivirüs firmaları, Red Star OS'un sayısız açığa sahip olduğunu belirledi. Bunlardan en önemlisi, web üzerinden gelen herhangi bir kullanıcının, sistemin root dizinine dilediği gibi müdahale edebilmesi. Böyle bir açığın bulunmasını hem çok komik,hem de çok vahim olarak değerlendiren güvenlik uzmanları, bu derece amatörce bir işletim sistemi hazırlayan ve güvenlik konusunda son derece amatör bir ülkenin nükleer silah sahibi olmasını da son derece tehlikeli bir durum olarak değerlendiriyorlar zira nükleer silahları kontrol eden sistemlerin Red Star OS gibi bir işletim sistemi ile çalıştırılması durumunda, hacker'ların nükleer silahları ateşleyebilmesi kaçınılmaz olacak.

Hacker'lar, Red Star OS'da HP 1000-serisi LaserJet yazıcıların sürücüleri olan /etc/udev/rules.d/85-hplj10xx.rules dosyasına diledikleri gibi müdahale edebiliyorlar ve buradan da root dizinine ulaşabiliyorlar. root dizinine ulaşan hacker ise, bilgisayara tamamen hakim olabiliyor.

Kuzey Kore'li yazılımcılar Red Star OS'u, OS X görünümüyle hazırladılar ancak sistemin kendisi dünyadaki en kötü işletim sistemleri arasında ilk sıraya yerleşecek gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

bizde bu bile yok, yapsakta tc numarası girmeden pc yi açamazdık, alay etmeye bizim gibi ortadoğu ülkelerinin hakkı pek yok.

Adamların devleti en azından işletim sistemini desteklemiş, bizimkiler nedense Bill Gates bir geldi gitti bizim Pardus yalan oldu.

Bada (tizen) danda mi kotu ?

Komik...Haber resmen dünyaya servis edilmiş bir haber...

gitti mühendislerin kellesi yazık :)

jailbreak yapılabilir yani :)

bizim pardus nasıl bir durumu var acaba güvenlik konusunda

Bir hengamedir gidiyor Türkiye'de. Ve demokrasiyi öğreniyoruz deniliyor. Şimdi soruyorum: Bu ülkede kaç kişi haber seyrediyor, gazete okuyor ki birşeyler öğrensin? Herkesin ne seyrettiği, ne okuduğu ortada! Yani kimsenin birşey öğrenmesi mümkün değil. Gerçekte Devlet'in sahnelenenlerden milletin ne öğrendiği umurunda da değildir. Oynanan bu tiyatroların asıl amacı ne biliyor musunuz? Herkese bir mazaret gösterebilmek. Neyin mazereti? Türkiye'nin başına geleceklerin mazereti! Yani şu şu şu oldu da onun için Türkiye bu hale geldi demek için; çünkü şu anda bir tarih kitabı yazılıyor ve senaryoda ne varsa, o kitaba aktarılmak zorunda ama kitaba aktarılacak içeriğe de mutlak surette halkın tanık olması gerekiyor. Yaşanmamış olayların aktarılması mümkün değil. Devlet'in istediği tek şey bu ülkede milletin bir şekilde bu müstakbel mazeretleri özümsemesidir. Özümseme olayı işte budur! Devlet'in istemediği tek şey ise, 500 senelik hainliğinin ortaya çıkmasıdır. Bunca hengame işte bu yüzdendir. Hainliği mizansenler ile gizlemek içindir. Tıpkı Osmanlı'daki gibi...

İşletim sistemini devlet yapmaz!

Evet kuzey kore hiçbir şekilde işletim sistemi geliştirmeyip hali hazırda satılanları kullanmalıdır. Amerikayı yeniden keşfetmenin hiçbir anlamı yoktur.

Tahminimce abartılı bir haber psikolojik savaş yürütüyorlar, onca yıldır işletim sistemi üreten diğer firmaların en son sürümlerinde hangi açıklar bir kaçtanesi bulunmuş onu yazsınlarda karşılaştıralım ! Adamlar yıllardır üretiyor her versiyonda çık çıkıyor bunlar daha yeni yapmış varsında olsun !

Bu şey Pardus 2013 ve sonrasından bile kötü. @16-01-2015 13:07 zaten pardus var ve öyle değil.

Sen de yorum yaz