Laptop'unuzun Pilini Çıkarmalı mısınız?

Laptop'unuzu elektrik prizinde bağladığınızda pilini çıkartmalı mısınız? İşte merak edilen sorunun cevabı!

Laptop'unuzun Pilini Çıkarmalı mısınız?

Laptop'umuzun pil ömrü, dışarıda dolaşarak çalışan birçoğumuz için kritik öneme sahip. Küçük boyutlu pillere daha fazla güç sığdırmak, son yılların en büyük zorlukları arasında. Bu yazımızda laptop pilleriyle ilgili en çok merak edilen şu soruyu cevaplayacağız: Laptop'unuzu elektrik prizine bağlayarak çalıştırmak pile zarar verir mi? Pili sökerek ömrünü uzatabilir misiniz?

Pili Çıkarmalı mısınız?

Kısa cevap evet, ancak nedeni düşündüğünüz şey olmayabilir. Laptop pillerini aşırı şarj etmeniz mümkün olmadığı gibi laptop'lar, şarj profili sorunları da yaşamazlar. Ancak diğer cihazları etkileyen sorunlardan bazıları laptop pilleri için de geçerli. Bu sorunların başında ısı geliyor. Yoğun bir işlem sırasında laptop'unuz daha çok ısınacaktır ve lityum iyon pilin aşırı ısınması, uzun dönemde hasar görmesini sağlayacak nedenlerin başında geliyor.

Laptop'unuzla uzun süre oyun oynayacaksanız, video düzenleyecekseniz veya işlemci tüketimi çok yüksek olan herhangi bir işlem yapacaksanız, devam etmeden önce pilinizi çıkarmak daha iyi olabilir. Ancak bunu katı bir kurala dönüştürmenizi tavsiye etmiyoruz. Pili çıkarmakla uğraşmadan önce, bunun için yeteri kadar zamanınız olup olmadığını düşünün.

O Halde Pili Ne Zaman Çıkarmalı?

Yukarıda da söylediğimiz gibi çok uzun süre elektrik prizine bağlı olarak kullanacaksanız ve bu sırada kaynak tüketimi yoğun olan bir iş yapacaksanız, en iyisi pili çıkarmanız. Ancak birkaç eposta göndermek için laptop'unuzu açtığınız kafede pili çıkarmakla uğraşmayın. Zaten bu sırada pili şarj etmeniz, günün geri kalanında size fayda sağlayabilir.

Pili Çıkarmak İçin Başka Neden Var mı?

Laptop'unuzu birkaç hafta veya daha uzun süre kullanmayacaksanız, pilini çıkartın. Pil uzmanları, pili çıkarmadan önce yüzde 40 seviyesinde şarj etmenizi tavsiye ediyorlar. Bu, pilin kararlı kalmasını ve içerisindeki kimyasal bileşimin bozulmamasını sağlıyor.

Çok uzun süre kullanmayacağınız pili buzdolabında saklamanızı tavsiye edenler de var ancak bunu yaparsanız, pile başka yönlerden zarar verebilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bir deneyimimden bahsetmek istiyorum. Yenib ir laptop almıştım ve pilini hiç çıkarmadım sürekli olarak prize takılı iken pili ile beraber kullandım kimi zaman film izledim kimi zaman oyun oynadım. Bir gün aldığımdan beri ilk defa prize takılı olmadan pili ile kullanayım dedim meğerse geçen 5 aylık süreçte pil vadesini doldurmuş ve bozulmuş. Yani şu anlama geliyor pili çıkarmalısınız.

@06 Aralık 2017 08:58 Bilader öyle bişey imkansız 15 senelik bilgisayarcıyım. Bir bataryanın ömrü 5 ayda bitiyorsa o batarya ya fabrikasyon sorunludur. Yada dandiktir. Full doldur boşalt sürekli kullansan en az 1 sene gider. Sen o cihazı garantiye götür ücretsiz batarya değişim hakkın var bu durumda.

Ben de çok isterim çıkarmayı ancak ani elektrik kesintisinde aniden kapanması büyük kayıplara neden olabiliyor. Varsa eğer bir kesintisiz güç kaynağı, onunla kullanırken pili çıkarmak daha mantıklı gibi duruyor.

Ben hiç çıkarmıyorum ama ne oldu derseniz pille çalışırken daha kısa sürüyor elektirği yani pilin şarzı uzun sürmüyor.Onun dışında bişey yok şuan.

Şimdiki dizüstleri, pili içinde sabitlemişler. Peki o nasıl olacak? :)

Laptop pilleri özel olarak imal edilmiştir,kendi kutusunda aşırı şarj ve deşarja karşı korumalı elektronik bir devre vardır,ısı yayan ana işlemci ve onu soğutan fan pil ktusundan uzaktır dolayısıyla ısı pilleri hiç etkilemez.Pilleri çıkarmanıza hiç gerek yoktur.

Eğer pili çıkarmak gerekli olsaydı, tabletlerin pilleri kolayca çıkartılabilir olurdu. Aynı şekilde üretilen yeni nesil bilgisayarların da pilleri dahili oluyor. Yani kolayca sökülüp takılamıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir