League of Legends'a giriş!

League of Legends fırtınası devam ediyor! Peki ama siz, bu fırtınayı ne kadar tanıyorsunuz?

  • Ertuğrul Süngü
League of Legends'a giriş!
Renkli dünyaların en bilinenlerinden

Konu League of Legends olduğu zaman aklımıza ilk gelen oyun şüphesiz DoTA olacaktır.Defence of the Ancients (DotA), gerçek zamanlı strateji oyunu olan Warcraft III: Reign of Chaos ve Warcraft III: The Frozen Throne oyunları için üretilmiş bir moddu. Kullanıcıya sunulan bu modun yegane amacı; haritanın her köşesinde yer alan yapıları korumak ve düşman yapıları yok etmekti. Aradan geçen zaman içerisinde gözden kaçamayacak kadar yüksek rakamda oyuncunun kendisi kaptırdığı bu oyun, başkalarının da dikkatini çekti. Riot Games'in yayınladığı ve dünya çapında milyonlarca oyun severe ulaşan "League of Legends" oyunu Kuzey Amerika ve Avrupa'da en çok oynanan PC oyunu oldu. Çoklu oyun platformu Xfire'ın açıkladığı verilere göre League of Legends bir yıl içerisinde toplamda neredeyse 1,3 milyar saat boyunda oynanmış bir yapım. Xfire ile birlikte araştırmayı gerçekleştiren DFC Intelligence CEO'su David Cole, konu ile ilgili şunları söyledi: "Yalnızca bir yıllık bir sürede League of Legends gibi oyunların bir milyar oyun saati sınırını aşması oyun sektöründe yaşanan olağanüstü bir değişime işaret ediyor."

İçeriği en bol oyunlardan

Creep'leri takip çok önemli

League of Legends Dota ile başlayan altyapıyı biraz daha geliştirerek oyuncuların beğenisine sundu. Dota'daki gibi Hero seviye geliştirmesine dayanan oyunda ayrıca oyuncuların hesaplarının da  (Account level) kendi seviyeleri bulunmakta. Oyunda kazandığımız maçlar sonucunda daha yüksek seviyelere yükseliyor ve bu gelişim süresi esnasında yeni büyülere de erişim sağlayabiliyoruz. "Summoner Spells" olarak geçen bu büyüler her heronun kendine özgü olan büyüleri ve özellikleri haricinde kendi hesabımızın leveli arttıkça açılan ve ekstradan defans ve saldırı amaçlı kullanabileceğimiz özellikler olarak karşımıza çıkıyorlar. Maçlarda kazanılan "Influence Point"leri oyun içindeki "Store"da harcayarak yeni hero'lar ve "rune" sayfamıza ekleyebileceğimiz rune'lar satın alabiliyoruz. Satın aldığımız hero'lar dışında oyunun kendi bünyesinde her hafta yenilenen haftalık bedava sunulan hero'ları da kontrol edebiliyoruz. Store'da hero ve rune'leri "influence point" ve "Gerçek para" (Real Money) ile alabiliyoruz. Hero ve rune'ların dışında sadece gerçek para ile alabildiğimiz "hero skin"leri de bulunmakta. Bunları satın alarak oyunun içinde farklı görünümde herolar kontrol edebiliyoruz. Hatta bazı hero'ların kullandığı büyülerin efektleri bile skinler aracılığı ile büyük değişim gösterebiliyor.

Riot Games ve yaptıkları

Kulelere dikkat!

Riot Games, Türkiye'deki oyun segmentasyonunu incelemek amacıyla kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye'nin farklı bölgelerinden, farklı sosyo-ekonomik düzeylere sahip olan 16 - 35 yaş arasındaki yaklaşık 1000 erkek PC oyuncusu arasında internet üzerinden yapılan araştırmaya göre, oyuncuların büyük bir bölümü oynadıkları oyunlara yeni özellikler katmayı seviyor ve bu özellikler için de para harcamaktan kaçınmıyolar. Oyuncular para harcamayı sevseler de bunu yapmak için firmanın güven, makul fiyat ve yapımcı desteği sağlaması gerekmekte.  Riot Games güven konusunda gayet başarılı. Ve kendi oyunundaki ekstra özelliklere haftalık indirimler uygulayarak oyuncularının kalbini fethetmiş durumda ki ücretsiz oyunlara firma tarafından yapılan bu yaklaşım, aynı zamanda büyük puanlar toplamış durumda.

Ücretsiz oyunlarda para harcama düşüncesi genelde sıcak bakılmayan bir düşünce olsa da Türk oyuncular farklı karakter görünümü, yeni özellikler ve yeni bölümler için para harcamaktan kaçınmamaktalar. League of Legends oyununun Türkiye'de bu kadar yaygınlaşması ve tutulması oyunun kullanıcılara verdiği eğlenceli bir takım oyunu sağlaması ile gerçekleşiyor. Riot Games Türk oyuncuların gösterdiği ilgiden memnun olduğunu oyunun Türkçe versiyonunu hazırlayarak gösteriyor. Oyunun Türkçe sunucusu ile ilgili çalışmalar hızla devam ederken oyuncu sayısı halen artışta. Türkiye'deki oyun segmentasyonuna göre yüzde 31 olan en fazla payı "yalnız kurtlar" kategorisi kapsıyor. Yüksek sosyo - ekonomik düzey ve eğitimli olan bu kullanıcı grubu yeni karakterler, ekstra özellikler ve yeni bölümler için para harcamaktan çekinmiyorlar. Satın alabilirlik düzeyi en yüksek olan gruplardan biri olan "yalnız kurtlar" grubu oyunlar konusunda çok seçici değiller. Ancak bu konuda her türlü web siteleri, bloglar ve forumları takip ediyorlar. Evdeki bilgisayarlarından bu tür oyunları oynayan yalnız kurtların oyunlarda sosyalleşmekten yana oldukları pek söylenemez. Haftada ortalama 4,5 saat online oyun oynayan yalnız kurtlar, 2,5 saat offline oyun oynuyor. Bu grup yüzde 83 oranında PC platformunu tercih ediyor ve bunun yanında oynadıkları oyunları diğer oyun konsollarında ve tablet bilgisayarlarında da bulabilmek istiyorlar.

2011 ve 2013 sezonları çok canlı

Eşyalar LOL'ün atar damarları gibi

E-sporlarda ustalaşmak en az fiziksel spordaki kadar emek ve beceri gerektiriyor. Dünyada büyük bir hızla popülerleşen e-spor türünün öncüsü olma rolünde 'League of Legends'ı görmekteyiz. Bir spor ligi haline dönüşmesi planlanarak yapılan "League of Legends"ın internet üzerinden gerçekleştirilen turnuvaları 4 - 5 milyon izleyici sayılarına ulaşmakta. İzleyenlere görsel bir şölen sunan bu turnuvalarda çekişme hat safhada. Oyunun usta oyuncu ve takımları arasında yapılan maçlar dünya üzerinde büyük bir ilgi görüyor. E-sporcular yapılan turnuvalar sonunda pek çok ödül kazanıyorlar. League of Legends sürekli yenilenen içeriği ve sahip olduğu oyuncu kitlesiyle e-spor dalında öncü olmakta ve e-sporlara hak ettikleri saygıyı kazandırma rolünde büyük adımlar atmakta.

Oyunu geliştiren Riot Games'in İcra Kurulu Başkanı Brandon Beck, "League of Legends'ı yaparken baştan beri sadece bir oyun değil, bir spor dalı olacak şekilde tasarladık. Maçlar futbol ya da basketbol maçları gibi çekişmeli geçiyor" dedi ve oyuncularla ilgili olarak şu bilgileri ekledi: "Riot Games olarak League of Legends'ın ilk müsabaka sezonunu Haziran 2010-Ağustos 2011 arasında gerçekleştirdik. Finali birinci tamamlayan takım, 100 bin dolarlık ödülü üyeleri arasında paylaştı.  2. sezonda birincilik ödülü, oyunun popülerliği oranında çoğalarak tamı tamına 5 milyon dolara çıkmış bulunuyor. Maçların ne kadar çekişmeli geçtiğini anlatmaya gerek bile yok."

Türk sunucusu başarı sağladı

Korkmadan savaşmak lazım

 Riot Games Türk oyuncuların gösterdiği ilgiden memnun olduğu için yaklaşık bir yıl kadar önce Türkiye serverını açmış durumda. League of legends'ın Türkiye sunucusu her geçen gün oyuncu sayısını arttırmakta ve Riot Games oyuna ülkemizden bağlanan oyuncularının memnuniyetini en üst düzeyde tutabilmek için Türkiye sunucusuna özel; haftalık, özel gün indirimleri ve "Topluluk Gecesi" adı altında haftalık canlı yayınlar yapmaktalar. Geçtiğimiz günlerde Maçka Küçükçiftlik Parkta gerçekleşen TBF Final turnuvası Türkiye e-spor tarihinde önemli bir yere sahip olacak olan bir etkinlikti. Etkinlik çerçevesinde Türkiye'deki en önemli lol takımları, kimin daha çok çalıştığını göstermek için kaşı karşıya geldi. Turnuvanın final Maçında Dark passage takımı, TT Blue ile olan eşleşmesinden galip çıkarak TBF şampiyonu oldu.

League of Legends koridor tipi oyunlarda farklı bir yol izledi ve bu yolda çok başarılı olduğunu ve olmaya devam edeceğini kanıtladı. Sürekli kendini yenilemesi ve bu sayede oyuncuların oyuna olan ilgisini olabildiğince yüksek tutması da bu konuda ne kadar başarılı olduklarının bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer Dota ile başlayan bu koridor tipi oyunları seviyorsanız ücretsiz olan bu online oyunu denemelisiniz.

Koridor sistemi kullanan diğer yapımlar

Burası önemli bir buluşma noktası

Koridor sistemi Dota haritasından daha önce, Warcraft III'ün diğer bir modu olan D-day haritasında kullanılmaya başlamıştı. D-day dotaya göre daha sınırlı item ve hero kapasitesine sahipti. D-day haritasındaki asıl amaçta düşmanın ana yapısını yok etmeye dayanmaktaydı.

Heroes of newerth, Dota haritasından League of Legends ile benzer zamanlarda geliştirildi. HON harita yapısı ve oynanabilirlik, herolar ve itemler açısından dotaya daha bağlı kalmayı tercih etti ve oynanışını benzeri yönde geliştirdi.

League of Legends, Dota haritasından geliştirilmesine rağmen kendine tamamen farklı bir yön çizdi. Oyun içinde kazanılan seviyelerin haricinde, kullanıcıların accountları da level kazanabiliyor ve böylece yeni içeriklere ve özelliklere sahip olabiliyorlardı. Oyun içi herolar, itemlar ve hero mekanikleri genel olarak dotadan daha farklı.

Smite ise yeni dönemde oynanmaya başlandı ve beta sürecinde olmasına rağmen ciddi miktarlarda oyuncuya sahip olmaya başladı. Smite'ı diğer koridor tipi oyunlardan ayıran en bariz özelliği, TPS kamera açısına sahip olması. Auto attacklar ve skillerin büyük kısmının "skillshot," yani belirli bir yönde giden veya belirli bir alanı kaplayan hedefi takip etmeksizin oyuna etki ediyor olmaları, onu lol başta olmak üzere diğer birçok MOBA'dan ayıran önemli bir diğer özellik.

Birden farzla mod

Karambol gibi ama aslında değil

League of Legends hem competative hem de casual oyunculara hitap eden modlara sahip. Bunlardan "Summoners Rift" haritasında 5'e 5 olan maçlar üç koridor halinde gerçekleştirilmekte. Hem ranked, hem de normal oyunlar bu haritada oynanabilmekte. Bu haritada amaç rakibin üssünde bulunan Nexus binasını yıkarak oyunu kazanmak.

Dominion haritasında ise amaç rakibin puanını sıfıra getirmektir. Bunun için harita üzerinde yer alan kontrol noktalarını ele geçirip savunmamız gerekmektedir.

Son dönemde gelen ARAM haritasında ise 5'e 5 karşılaşan takımlar tek koridor üzerinde birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışıyorlar.Tüm oyuncuların heroları rastgele seçilmekte ve takımlar, düşman takımın nexus binasını yıkarak oyunu kazanmaktadır.Bu oyun modlarına ek olarak oyuncuların yeni taktiklerini veya yeni çıkan herolarını deneyebilecekleri yapay zekaya karşı oynayabileceği haritalar da bulunmaktadır.

Uzun lafın kısası, lol her haliyle rakiplerine üstün gelmeyi başarmış bir yapım. Bu başarının ardındaysa sadece oyunun sunumu değil, ona sadık binlerce oyuncu da bulunmata. Lol her geçen gün kullanıcı sayısını arttırdığı gibi, sayısız başarıya da imza atmaya devam etmekte. Bizler de onu yakinen takip etmekteyiz... 

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

iğrenç bi oyun. nasıl böyle dandik oyunlar popüler oluyo anlamıyorum ki..

Oyun master yi ve fioradan gecilmiyor. Bir de fiora bedava oldu botlar pro oldu. Master zaten birsey demiyorum direk 450lilik sampiyon 6300luk karakterlere tek atiyor nerdeyse.

@04 Ağu 2013 02:01 senin ben mantığına ... 6300 luk hero 450 lik herodan daha iyi demek değildir öyle bir karakter yok oyunda zaten herpsi eşit oynama kabiliyetine ve yaptığın build e göre üstünlük gösterirsin bu nasıl çıkarım ....

iyi guzel diyorsunda, tr sunucusu oyuna dolusan coluk cocuktan bikan yabancilarin sikayetleri uzerine acildi. bkz. knight oek takip etmedim ama lol gibi tr ye ozel bir aktivite oldumu? bayramlar fln haric o her oyunda var... kisacasi adamlar bizden biktiklarindan var bu icat. Ama iyi de oldu tabi...

Deny olmayan bir oyun. oyunu oynayanlar degil herolar yarışıyor

Nasıl oynayançağımızı söyleseydin daha iyi olurdu

bari resmi yeni yapsaydınız :D

oynadığım bu tarzda ki en iyi oyun karakter dengesi oynanış atmosferi grafikleri oldukça iyi türk server ı rezalettir NA server ında oynamaktayım beta sürümünden beri oldukça iyi ve güzel oyuncuların olduğu zevkli maçların geçtiği bir server

DotA2 çıkmadan önce DotA'dan farklı mantıkla benzer bir oyunu oynamak ilgi çekiciydi. Gerçi o zaman herolar daha dengeli ve daha azdı. Şimdi herolar o kadar imba, o kadar overpowered olmuş ki geçen beraber oynadığım lolcü arkadaş tüm oyunlarımızda Rampage yaptı(penta mı diyorlar ne diyorlar saçma sapan). Meğer öğrendim ki net iki oyuna bir penta menta quadro çakıyormuş alamazsa üzülüyormuş falan :) Yani bu kadar imba hero, bu kadar dengesiz bir oyun altyapısı olabilir mi? Bir başka konu da ölünce para kaybetmemek? Ee ölmenin veya öldürmenin ne anlamı kaldı kişi para kaybetmeyecekse? Bir de deny nasıl olmaz bir oyunda dehşete düşüyor insan??!? Nasıl üstünlük sağlayacağız karşıdakine soruyorum: deny yok ölünce para gitmiyor e napacaz adamın hero da imba? Durdurabileceğimiz veya yavaşlatabileceğimiz bir unsur yok onu anlatmaya çalışıyorum. Bırakalım kazansın(leaver olmayalım) oyun bitince çıkıp DotA2'ye girip düzgün dengeli bir oyun oynayalım. Not: Oyuncu yaş ortalamasından bahsetmiyorum bile.

@04 Ağu 2013 14:04 Yetenekli her oyuncu çok rahat bir şekilde ezici üstünlük elde edebilir eğer support ya da tank gibi çok aktif olmayan bir hero değilse.

@04 Ağu 2013 14:04 arkadaş "penta" ismini saçma sapan bulmuş , ölünce para gitmiyor deny yok demiş. bir oyunu başka bir oyunun mantığıyla değerlendirmiş. o zaman dota da summoner spells yok derim? arkadaş oyun dengesiz demiş. imba hero yok eğer kastırırmazsan . asıl dotada durdurması imkansız herolar var. sen void i kastır da görelim. champlerin bazısı late game içindir bazısı early , vayne seni late game de 3 sn de öldürdü diye laf edemezsin mesela , onu da iyi oynayan counterlar laning i zordur... ve imba olanlar varsa da nerf yer bi sonraki patch...

@04 Ağu 2013 19:08 Baştaki kişiden 19:08'e Summoner Spells falan bırak bunları. DotA'da imba hero yoktur. Feeder oyuncu vardır. Hayır yani kastırmamaktan bahsediyorsun da nasıl "kastırmayacaksın" deny atabiliyor musun? Hayır. Gang atıp heroyu kestiğinde para kaybediyor mu? Hayır. Ölüp 30-40 saniyede lane'e geri dönüp kasmaya devam etse hiçbir kaybı yok(Early game için konuşuyorum. Late game'de deny atmanın gereği yok zaten). Haras falan da hak getire.. 1 vursan, 2 creeplerden, 1 de karşıdaki herodan yiyorsun anlamsız. Başka bir husus da intelligence puanını artırdıkça heroların skillerinin hasarlarının artması büyük dengesizlik. Hiç oynamayalım daha iyi. Cooldown düşürmenin etkisinden bahsetmiyorum bile. Ayrıca "başka bir oyunun mantığıyla değerlendirmek" bence bu anlamsız bir yorumdur. Zira oyun belli, harita belli, amaç belli. Yani diyeceğim o CHIP makalesinde de yazdığı gibi "farklı bir çizgide gitmek" alakasız birşey. Tabi sonuç olarak her iki oyunun da kendi destekleyen oyuncu kitlesi var. LoL daha basit olup belirli bir yaş grubuna hitap etmekte(doğruya doğru şimdi bunu da inkar etmeyin). Bu gerek grafik olsun, gerek oynanış zorluğu, gerekse mekaniği veya kuralları hep söylediğimi destekler nitelikte. Herkese iyi oyunlar.

@04 Ağu 2013 20:42 kastırmamanın karşılığı deny mıdır arkadaş. Sen hiç LoL'de ciddi bir oyun oynadın mı? Ranked de laning in ne demek olduğunu görürsün. Harass yapamıyorsan o senin sorunun , minionların arasına giriyosan ilk level da o da senin beceriksizliğin. AP arttıkça skill artmasaydı AP carry nin amacı ne olurdu? Gidip AD carry le AP carry ye dalarsan o da senin garipliğin... arkadaş cooldown düşürme her champ ile iyi gitmez belirli bir yüzdeden sonra cd düşmez zaten , bilmiyorsan öğrenmiş oldun. Grafikler çizgi film gibi biraz çocuksu evet , fakat bu da LoL'ın özelliğidir. Oyun daha kolaymış! Sana kolay da karşıdakine ne ? Başlarda daha kolay olabilir (alışması) ama yüksek seviyede hiç bir mantığı yok...

kesinlikle tr sunucusunda başlamayın, avrupada oynayın tr çoluk çocuk kaynıyor, tr açılınca avrupadan geçtik biz ama bin pişmanız haberiniz olsun.

içim gidiyor şu oyuna da hem artık geç kaldık hem de başlarsam hayatımı yer bu :) bir kere yaptık bir online oyun hatası bir daha da yapamam :)

çoluk çocuk oyunu tırışka....

Veigar 'cılar burada mı ? :)

Dota 2 varken bu tarz ara formlardan bahsetmek gerçekten komik. Dota 1'daki oynanış profesyonelliği burada yok, e grafik var diye savunanlar oldu ilk çıktığında. Dota 2'de grafiğin kralı var ve oynanış kalitesi yüksek. Şimdi neyi savunacaksınız ? Herkeste tp scroll olması kadar saçma bir şey var mı ? Ya da 1 cm ötendeki çalılığa girince invisible olmak kadar saçma bir şey? Deny yok o yok bu yok, karşındaki heronun tüm özelliklerini bilme ihtimalin yok :)) Mmorpg oynayın gençler, Profesyonelliği düşüren her şey mevcut lol'de, bu yüzden laugh out laudly diyip geçiyorum bu oyuna.

3,5 yıllık oyuncuyum 4 aydır oynamıyorum amerika serverinde yaşanan bağlantı ve ping sorunları yüzünden tr serverine geçtim tr serverindeki kalitesiz oyunculuk yüzünden de oyunu braktım başka sebeplerde var 5v5 haritası hala aynı artık haritayı görmekten kusucak vaziyete gelmdim. ve karakterler o kadar cok değiştiki zevk aldığım karakterler oynanmaz oldu. yeni başlayan birine güzel gelebilir ama 6 ay - 1 yıl içerisinde sıkılır insan.

@06 Ağu 2013 12:39 Türk sunucunun ilk gününde oynadım ve Türk oyun kültürü olsun LoL'ü bıraktım.

bune böyle ya sanki başka oyun yok faso fiso

Küfürün bol olduğuoyun türü. Oyuna yeni başladıysanız oyunun temellerini öğrenene kadar sizden daha deneyimli oyunculardan bol bol küfür yersiniz. Küfür yemek isteyen başlasın.

oyuncusuyum ağa :D

Turkiye sunucu kadar kotu bir sunucu yok. Ama gelin ki rlot games, neredeyse turkiye amerika sunucusu kadar para kazandiriyor. Daha turkiyeden 1 hafta once gectim west sunucusuna, "ohbe!!!" dedirtti. Turkiyede ki gold 1 esittir westteki bronze 5. Cok kotu bi sunucu daha cok yolu var. Kufurden baska bir sey yok. Yeni baslayanlara tavsiyem yeni bi account((kullanci) (char degil metin2 ciler account)) westte ve orada baslayin oynamaya.

Oyun dediğin film tadında olacak belirli bir oynama süresi olacak..Sürekli aynı şeyleri yapmak çok sıkıcı...

Arkadaşlar benim diyeceğim bu oyunu oynamak ve zevk almak istiyorsanız,oyuna başlamadan önce kendi 5 li takımınızı kurmaktır... Direk tek başınıza oyuna girerseniz kendi takımınızdan hiçbişey yapmadığınız halde küfür yiyebilirsiniz.... Bu yüzden bu oyuna başlayacak arkadaşlar,kendi arkadaş gurubuyla başlasın... Yoksa sonradan tr serveri berbar küfür ediyolar şunu yapıyolar falan dmesinler...

Çoğu yorumun ve oyundan nefret edenlerin dediklerinin aksine gayet güzel olan, başarılı bir oyun. Zevkle oynarım. Bir de şu gereksiz, saygısız, ahlaksız ergenlerimiz olmasa çok daha güzel olacak. Her 5 kişiden 1'i, %90 ihtimalle sizi rahatsız eden bu ergenlerden oluyor ne hikmettense. Ama saygılı, düzgün bir takıma denk gelirseniz çok güzel PvP ya da PvE atabilirsiniz. Bir denemenizde fayda var derim.

westte ks yapıom good job falan diolar türküyede bizden biri ölcek onu kovalıyanı öldürüyom ne ks atıon piç diyolar oynamayı bilmiyen çıksın aga bu ne mk her gün birinden küfürmü yicez yha :)

Sen de yorum yaz