Li-Fi, bir gün Wi-Fi'ı yerinden edebilir mi?

Şu sıralar çok konuşulan ışık tabanlı Li-Fi bağlantısı, gelecekte ampullerimizi değiştirebilir mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Li-Fi, bir gün Wi-Fi'ın yerine geçer mi?
LED ampüller ve fotosensör yeterli

Cisco'ya göre 2020 itibariyle 1,7 milyar cihaz Wi-Fi ile birbirine bağlanacak. Kablosuz veri trafiğinin bu hıza büyümesi halinde ise 2025'te küçük bir sorun bizi bekliyor: Wi-Fi frekansları, bu büyük talebi karşılamaya yetmeyebilir. Bu durumda veriyi ışık üzerinden aktaran Li-Fi'den faydalanmamız gerekebilir.

Peki Li-Fi, günün birinde Wi-Fi bağlantısının yerini alabilir mi?

Nasıl çalışıyor?

Wi-Fi ağları, bilgileri radyo dalgaları üzerinden iletirken Li-Fi, bu görevi ışık dalgaları üzerinden gerçekleştiriyor. Gerçek hayatta yapılan testler, 1GBps hıza ulaşmanın mümkün olduğunu gösterdi. Bu hız, Wi-Fi'ın yaklaşık 100 katı.

Li-Fi teknolojisi, otomobillerde, uçaklarda, güneş panellerinde, okulların çevresinde, sınıflarda, doğal afetlerde, nükleer güç istasyonlarında, hastanelerde, evlerde ve iş yerlerinde kullanılabilecek.

VLC nedir?

Li-Fi, Görünür Işık İletişimi (Visible Light Communication, veya kısaca VLC) adında bir teknolojiden faydalanıyor. Morse kodlarına benzer şekilde çalışan bu teknoloji, LED'ler yoluyla insanlar tarafından algılanması mümkün olmayan, ancak ışık spektrumunda görünen fotonları kontrol ederek çalışıyor.

Li-Fi ağı neye benziyor?

Cevap basit: Elektrik lambalarına. Işık seviyesindeki hızlı, ancak göze görünmeyen değişimler, veri aktarımını sağlıyor. Li-Fi kullanan cihazların, telefonların ve tabletlerin, gelen ışığı okuyacak bir fotosensöre ihtiyacı bulunuyor.

Li-Fi'ı tanıtmak kimin işi?

Wi-Fi'den pahalı mı olacak? Başlangıçta muhtemelen evet

Li-Fi'ın en önemli savunucularından bir tanesi, University of Edinburgh'dan Profesör Harold Haas. 2011'de Li-Fi ile ilgili bir TED konuşması yapan Haas, bunun ardından pureLi-Fi'ı kurmuştu. pureLi-Fi ve LED üreticisi Lucibel'in ilk Li-Fi destekli ampulünün 2016'nın sonunda ortaya çıkması bekleniyor.

Li-Fi araştırmalarında birçok firmanın adı geçiyor. Bunlar arasında Lucibel, Oledcomm, LG, Philips, Samsung, Toshiba, Sharp, Panasonic, Cisco, Rolls Royce ve bir dizi bağımsız Li-Fi projesi var.

Li-Fi'ın kısıtlamaları

Li-Fi'ın en önemli kısıtlamalarından bir tanesi, cihazın ışık kaynağını "görmeye" ihtiyaç duyması. Teknoloji, güneş ışığında ve yoğun ışıklandırmalı diğer ortamlarda kullanılamıyor.

Tek yönlü bağlantı

Wi-Fi'ın aksine Li-Fi'nin fiziksel kısıtlamaları, verinin tek yönde akmasına izin veriyor. Bu, gelecekte Wi-Li-Fi gibi melez bir bağlantının yaygınlaşmasıyla sonuçlanabilir. Li-Fi, bugünkü haliyle uydu internet bağlantısının ilk günlerindeki haline benziyor. Uydu bağlantıları ilk zamanlarda veri göndermek üzere çevirmeli bağlantıdan faydalanıyordu.

Li-Fi pahalı mı olacak?

Bu sorunun cevabı, teknolojinin ne kadar yaygınlaşacağına bağlı. Uzmanlar Wi-Fi'ın ilk zamanlarda pahalı olduğunu, bugünkü 802.11ac Wi-Fi router'ların temel modellere kıyasla halen çok daha pahalı olduklarını hatırlatıyorlar. Maliyeti düşük tutmak için Li-Fi'nin ticari sürümlerinin laboratuvarlardaki sürümlerinden daha yavaş olma ihtimali de var.

Wi-Fi yükselişini sürdürüyor

Li-Fi henüz sadece laboratuvarlarda yaşarken Wi-Fi, gelişmeye devam ediyor. Wi-Fi cihazlarının sayısı, hızla artarken HaLow, WeGig ve LTE-U gibi farklı Wi-Fi teknolojilerine rastlamamız mümkün.

Li-Fi ilk aşamada sadece belirli bir kesimin kullandığı bir teknoloji olarak karşımıza çıkabilir. Özellikle Wi-Fi dalgalarıyla dolu alanlarda veya Wi-Fi'ın kullanılmadığı alanlarda Li-Fi, kendine yer edinme şansı bulabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Modem mi apatoptorlerini ups ye taksın yada biraz bütçeye uygun regülatör devresi kullansınlar wifinin aygıt yönetecisindeki sürücsü nün bandwidth ayarlarına işlemci kodu girsinler birde modemin wifi ayarlarının bandwich leri var onada da 20/40mhz frekans bölümleri var oradan görebilirsiniz orayada 1ghz şeklinde ayarladınlar ram kodunuda yapsınlat 1gb arabelleğide ram yardımıyla ağa göndersin bakalım nasıl çekim gücü oluyor birinci hususu söyledim watt gücü yetersiz yine trafolar az kilowatt oda

Regülatör ups kesintisiz güç kaynağı modemlerin adaptörlerini takıp çalıştırmamak internet mbit düşüklüğü internette videolarda fazla donmalar almasın diye çözümdür regülatör ups fazla para vermek istemiyorsanız laptop adaptörletide bu sorunu çözecektir adaptördede kullanılan malzeme dandık elektron yükü yapan kondansör devrelerinin watt yapmamaktadır az kullanılmış olmasıdır

Biz hala 3 mbps :-) ülkemizin gerçekliğine uygun haber yapmanızı rica ediyorum

İnsan sağlığına ne getirir ne götürür, gece gündüz wifi dalgaları içinde yüzerken bu defa daha yakından ve tepemden gelecek , bence bir kenarda dursun aklanıncaya kadar.Teknolojide hızlı gelişme iyi bir şey ancak insan sağlığı üzerinde soru işaretleri olacaksa ihtiyatlı olmakta yarar var derim.

Li-Fi asla tutmaz... çöp... tarihe atılmış çöp...

@grezimonk ne biliyonda sallıyon

biz daha wifi ye geçmedik

Wimax nasıl tutulmayıp halka ulaştırılamadıysa buda aynı şekilde endüstriyel ve kurumsal alanlar dışına çıkamayacaktır

radyo dalgaları da ışıktır. Dalga boyuna göre sınıflandırlır

@26 Mayıs 2016 01:59 ışık radyo dalgasıdır

en ideal çözüm elektrik kabloları vasıtası ile olanı...geliştirilirse iyi olur. sonuçta hem kablolu sağlıklı olur hem de kullanışlı olur zira her odada priz bulunuyor.

Bizdeki internet hızını bütün dünya kıskanıyor.... :D

Pratik olarak "ışık hızında internet" demek. Ancak, kaynağı görmek konusunda bir sıkıntı olacaktır. Bununla birlikte gelişmelere açık bir teknoloji. Bence en büyük artısı, wi-fi deki radyo dalga kirliliğinin önüne geçmesi olacak.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost