Li-Fi, Wi-Fı'den 100 kat daha hızlı, ama...

Gerçeğe hiç olmadığı kadar yaklaşan süper hızlı Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi'nin yerine geçebilir mi?

  • Cenk Tarhan
Li-Fi, Wi-Fı'den 100 kat daha hızlı, ama...

Adını son günlerde daha sık duymaya başladığımız Li-Fi (Light Fidelity), henüz gelişme aşamasında olan, Wi-Fi'den çok daha hızlı bir kablosuz ağ teknolojisi. Ampuller üzerinden çalışan teknoloji, Wi-Fi'ye göre daha az enerji tüketiyor, sunduğu güvenlik de muhtemelen daha yüksek.

Li-Fi, Estonyalı bir firma olan Velmenni'nin gerçek hayatta yaptığı testlerde 1Gbps hızına ulaşmasıyla gündeme geldi. Ancak Li-Fi'nin de en az Wi-Fi kadar dezavantajı var. İşte Li-Fi hakkında bilmeniz gerekenler.

Li-Fi nedir?

Li-Fi'nin en büyük destekçisi, Edinburgh Üniversitesi'nden Harold Haas. pureLiFi'nin kurucusu olan Haas, teknolojiyi gerçek dünyaya getirmek istiyor. Li-Fi tamamen ışığı temel alıyor ve özel LED ampulleri yoluyla çalışıyor. En basit anlamıyla Li-Fi, veriyi ışık dalgalarıyla aktarıyor. Wi-Fi ise bunu radyo dalgalarıyla yapıyor.

Li-Fi teknolojisinden faydalanabilmek için yeni ampullere ihtiyacınız var. Bunun yanında telefonunuzun ve laptop'unuzun da fotosensör adı verilen yeni teknolojiyi kullanması gerekiyor.

Li-Fi nasıl çalışıyor?

Li-Fi, televizyonunuzdaki kızılötesi teknolojisine çok benzer biçimde çalışıyor. Yukardaki çizim, Li-Fi'nin nasıl çalıştığını gösteriyor. İnternet router'ınız, bir kabloyla evinizdeki LED ampullerine bağlanıyor. LED ampuller ise telefonunuzun veya laptop'unuzun üzerindeki foto-algılayıcıya ışık dalgaları gönderiyor.

Yani LED ampul, fotosensörün "görebileceği" bir yerde olduğu sürece Wi-Fi'den daha hızlı bir internet bağlantısına sahip oluyorsunuz. Ancak bu, Li-Fi'nin kaynak (ampul) ile alıcı (telefon, laptop) arasında direkt görüş açısının olması gerektiği anlamına geliyor.

Li-Fi'yi bu kadar özel yapan ne?

Li-Fi'nin Wi-Fi'ye göre birçok avantajı var. Bunlar arasında kalabalık kablosuz kanallarıyla uğraşmamanız, daha düşük güç tüketimi, direk görüş sayesinde biraz daha yüksek güvenlik var.

Li-Fi'nin sorunları

Li-Fi gelecek vadetse de, aşması gereken bazı sorunlar var. Öncelikle Li-Fi'yi direkt güneş ışığı altında kullanmanız mümkün değil. Bununla birlikte ortamın biraz aydınlatılmış olması, teknolojiyi etkilemeyebiliyor.

Bağlanabilmek için Li-Fi ampulünü direkt olarak görme gereksinimi, muhtemelen en önemli sorun olacak. Örneğin evinizin salonundan yatak odasına geçecekseniz, internet bağlantınızın kopmaması için yatak odanızda da bir Li-Fi ampulüne ihtiyacınız olacak.

Bir başka sorun ise Li-Fi'nin kablo ve ışıklandırma altyapısında yeni yatırımlara ihtiyaç duyması.

Sonuç

Tüm bunlar, şimdilik hiçbir şeyin değişmeyeceğin anlamına geliyor. Li-Fi müthiş bir teknoloji ve zaman içinde Wi-Fi'yi destekleme amaçlı kullanılabilir. Hatta Wi-Fi'yi tamamen ortadan kaldırabilir. Ancak bunun olacağı tarih, biz tüketiciler için çok ama çok uzak görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

lazer tepkili internet dağıtıcıları piyasada zaten var, direk sensörü görmesi gerektiğinden çok kullanışsız. ampül gibi 360 derece internet paketlerini dağıtmadıkça kablolu internetten bile daha kullanışsız.

bu teknoloji bildiğin optik kablonun kablosuz hali gibi. de benim anlamadığım şey neden kızılötesi led yerine bildiğin ampül lullanılıyor? tv kumandası gibi .

Laptop kolay, bir tane usb zimbirti aparat olur da ampul dediine gore birebir gormesi gerekecek galiba. Heryere verici mi yerlestirecegiz bu durumda. Oda degistirince v.s. kopmaz mi ki?

Li-Fi palavra boşuna beklemeyin...

Elektro manyetik bağlantı gerekiyor. Bu kısmen yetersiz kalacaktır ama elbette amaçlara göre düzenlendiğinde fark etmez.

Yani bukadar yazıyı boşunamı okuduk...

Bu teknolojiyi geliştiren arkadaş ile 1,5 sene kadar önce teknopark da konuşma şansımız olmuştu. Tutucak bir yenilik.

Li_fi yoluyla telefon sarjida mumkun olur mu acaba

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play