Wi-Fi alternatifi Li-Fi laboratuvardan çıktı!

Wi-Fi'dan 100 kat daha hızlı olduğu söylenen Li-Fi teknolojisi gerçek hayatta test edilmeye başlandı

  • Onur Seven
Wi-Fi alternatifi Li-Fi laboratuvardan çıktı!

Wi-Fi alternatifi teknoloji Li-Fi nihayet gerçek bir dünya ortamında test edilerek söylenildiği gibi şimdiki Wi-Fi teknolojisinden 100 kat daha yüksek hızda veri gönderimi yapmayı başardı.

IBTimes'a göre Velmenni isimli şirket, Li,Fi teknolojisini uygulayabilen akıllı LED ampuller geliştirerek yeni teknolojiyi ofis ve endüstriyel ortamlarda test ediyor.

Velmenni raporuna göre şirket pilot testler sırasında sadece birkaç saniye içersinde Li-Fi ampuller sayesinde bir HD film indirmeye eşit olan 1GBps veri gönderimi yapmayı başardı.

Velmenni CEO'su Deepak Solanki yaptığı açıklamada "Şu anda endüstriyel ortamlar için veri iletişimini ışık aracılığıyla yapan akıllı bir aydınlatma çözümü geliştirdik" dedi.

Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Harald Haas tarafından geliştirilen Li-Fi (Light Fidelity) radyo dalgalarından ziyade görsel spektrum aracılığıyla veri aktarıyor. Bir alıcıya ikili (binary) bilgi gönderirken son derece hızlı bir şekilde açılıp kapanan flaş ampulleri kullanıyor.

Li-Fi teknolojisinin performansı laboratuvar ortamında etkileyici olsa da gerçek dünya üzerinde nasıl bir sonuç verdiği şimdiye kadar hiç açıklanmamıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Gerçek dünyada çalışmaz . Sonuçta ışık ile iletişim yapıcak nasıl olucak ta

@28 Kasım 2015 02:39 kızılötesi bağlantı neyle çalışıyordu sence?

Kaplı ortamlara daha yüksek ve verimli ağ iletimi için çok kullanılşlı olacaktır. Elbette kullanılacak yardımcılarda geliştirilecek. Gelecek fotonlarda...

Bunu ben de düşünmüştüm. Ama haberde anlatıldığına göre bu veri aktarımı tek yönlü oluyor. Uplink için örneğin telefonda da bir ışık kaynağının olması gerekli

Türkiyede internet hızları yerlerde sürünürken bize hiçbi faydası yok bunun

"Gölge etme başka ihsan istemez" demek için bir başka neden :)

Eskiden kızıl ötesi vardı bu da onun gibi harekete ve engellere aşırı duyarlı olur büyük ihtimalle

Yüksek veri hızı yüksek veri hızı diye tutturmuşlar,ışık dalgaları kullandığı için radyoaktif olacak.Veri hızını artırmak yerine radyoaktivitesini azaltsalar ya,gta 5 i 10 dakikada indirdik iyi tamam güzel de, 5 kafalı çocuklarımız olunca ne işe yarayacak bu

@28 Kasım 2015 13:03 Görünür ışık ve görünür ışıktan büyük dalgaboyuna sahip ışınlar bilinenin aksine canlılar için zararlı değildir. En fazla ısının artmasına yol açabilirler. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda kansere yol açtığına ve genetik materyale zarar verdiğine dair bulgu edilememiştir.

Şu anda kullanılan kablosuz haberleşme teknolojilerinin neredeyse tamamı da ışık ile çalışmaktadır zaten. Bizim görebildiğimizin dışında radyo dalgaları ve kızıl ötesi de dahil olmak üzere elektromanyetik spektrumun tamamı ışık tanımına girmektedir. Burada farklı olarak dalga boyu daha küçük bizim görebildiğimiz dalga boylarındaki ışıklardan yararlanılmış. Dalga boyu görünür bölgeden de küçük olan ışıklarla (UV) daha da hızlı aktarım yapılabilir belki ama canlılar için zararlı olacaktır.

radyoaktif olacak diyen arkadaş lifi dalgaları duvardan geçemiyor.yani radyoaktif değil.atayımda ya tutarsa mantığını bırakın.

Fiber optik kablonun içinden ne geçiyor?

Işıkla veri iletmek sorun değil, sorun olan pc kaynaklı paketlerin ampüle ulaştırılmasıdır. Yani çift yönlü veri akışının sağlanmasıdır. Bunun için de pc'ye sensörün yanında bir ampul ve kaynak ampüle de bir sensör eklemeniz gerekiyor. Ayrıca Wi-Fİ gibi duvarları da aşamaz. Sistemin gündüzleri çalışma olasılığı da çok düşük. Pek pratik değil ama geliştirilmesinde fayda var...

Diğer taraftan bilmeyenler için söyleyelim: Şu anda zaten dünyamızda fiber-optik kablo kullanımı çok yaygın ve halihazırda zaten ışıkla veri aktarımını kullanıyoruz. 1990 senesinde bile ben CD Player'ımı fiber-optik kablo ile amfiye bağlardım. Basit bir uydu alıcının bile arkasına baktığınızda fiber-optik soket yuvasının olduğunu görebilirsiniz. Li-Fi da optik aktarım teknolojisinin bir değişik versiyonudur. Ancak dediğim gibi Wi-Fi'ın yerini alabilmesi mümkün değildir; çünkü pratik değildir...

Diğer taraftan notebook'unuzun DVD Writer'ını açtığınızda bir lens göreceksiniz. Bu lens okuma/yazma lensidir ve optik veri aktarımına en iyi örnektir...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play